Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok czyli reasumując proszę o potwierdzeni że robię dobrze lub ewentualną korektę.

Malutki domek - 90m2 - z poddaszem użytkowym. 2 dorosłych+2 dzieci+2 koty+pies.

Na poddaszu mam 2 pokoje synów i przedpokój w którym stoją kocie kuwety. Do pokoi planuję po jednym nawiewie kanałem 75/63, a w przedpokoju 2 wywiewy - na poddaszu nie ma łazienki. Poddasze - 2 kanały nawiew i dwa kanały wywiew. Wszystkie kanały na poddaszu bardzo krótkie - 3 do 4 metrów.

Na parterze mam pokój hobby (możliwe że w przyszłości zostanie zamieniony na sypialnię małżeńską) - tu teraz planuję na nawiewie 2 kanały, salono-sypialnio-kuchnię - tu w części pokojowej planuję teraz 4 kanały nawiewne, a w części kuchennej 2 wywiewne oraz łazienkę w której planuję 4 kanały na wywiewie. Wszystkie kanały na parterze długie 11-12 metrów. Parter - 6 kanałów nawiew i 6 kanałów wywiew.

Będzie ok?

Nie ukrywam, że jeśli by się dało to chętnie pozbyłbym się z jednego albo dwóch kanałów wywiewnych z parteru. Może jednego z kuchni i jednego z łazienki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw jak jest.

12 mb kanału to spory odcinek.

Teoretycznie można by tych kanałów zrobić mniej (salon i łazienka 3), ale trzeba by dobrać mocniejszą centralę, bo cała instalacja będzie mieć około 200Pa.

W kuchni zostaw 2 kanały, skoro jest ona połączona z pokojem sypialnym, to lepiej by to pracowało cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś robił GWC z PEFLEXa? Został mi zwój 50mb+20mb 90/75 czy można go do GWC wykorzystać?

 

Takie malutkie przekroje to raczej nie chociaż eksperymentalnie jakieś "małe" gwc na kilku nitkach... ale to nie ma najmniejszego sensu według mnie, Generalnie GWC sensu raczej nie ma. Co ten GWC miałby Ci dać w Twoim zamyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak dać wyrzutnię, nie chcę dziurawić dachu. Myślałem dać otwór w kominie, w kanale wentylacyjnym niewykorzystanym. Czy można tak zrobić aby wychodziło kratką boczną komina? (dziura do kanału). Czy nie kombinować i dać na szczycie np od południa?

 

Czerpnię od północy chciałem, jednak wiatr potrafi pociągnąć dym od sąsiednich budynków, wiatry i deszcze też czesto dają od tego kierunku u nas. Zostaje strona południowo-zachodnia, pod dachem. Można powiedzieć nad wejściem do domu.

 

Co byście radzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak dać wyrzutnię, nie chcę dziurawić dachu. Myślałem dać otwór w kominie, w kanale wentylacyjnym niewykorzystanym. Czy można tak zrobić aby wychodziło kratką boczną komina? (dziura do kanału). Czy nie kombinować i dać na szczycie np od południa?

 

Czerpnię od północy chciałem, jednak wiatr potrafi pociągnąć dym od sąsiednich budynków, wiatry i deszcze też czesto dają od tego kierunku u nas. Zostaje strona południowo-zachodnia, pod dachem. Można powiedzieć nad wejściem do domu.

 

Co byście radzili?

 

Wyrzut możesz dać w komin. Czerpnia już bardziej zachód jak inaczej się nie da niż pł-zach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wentylacji kuchni, na pewno był już poruszany, ale nie mogłem znaleść jednoznacznej odpowiedzi na mój " problem".

 

Czy to dobre rozwiązanie : nad płytą indukcyjną w kuchni wyciąg / pochłaniacz który wyrzuca powietrze do pomieszczenia, w części kuchennej jest wywiew 3x75. Nie bardzo podoba mi się pomysł wyciągu z rurą wyrzucającą powietrze przez dziurę w ścianie jak mi sugerowano. Jak macie u siebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wentylacji kuchni, na pewno był już poruszany, ale nie mogłem znaleść jednoznacznej odpowiedzi na mój " problem".

 

Czy to dobre rozwiązanie : nad płytą indukcyjną w kuchni wyciąg / pochłaniacz który wyrzuca powietrze do pomieszczenia, w części kuchennej jest wywiew 3x75. Nie bardzo podoba mi się pomysł wyciągu z rurą wyrzucającą powietrze przez dziurę w ścianie jak mi sugerowano. Jak macie u siebie ?

 

Przy indukcji możesz dać tylko pochłaniacz z filtrem. Wcześniej sam miałem gazową to nie wyobrażam sobie bez normalnego okapu a przy indukcji inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno mierzyliście swoje temperatury na anemostatach nawiewnych. Mam centralę Dospel-400 i kiedyś dokonałem pomiaru. Przy temperaturze zewnętrznej 9 st., - w domu 22 - powietrze z nawiewnika miało temperaturę 20.1 st. Centrala ustawiona na 25%. Po przełączeniu na max. po kilkunastu minutach spadło do 19.9 st., wróciłem na 25% i znowu 20.1. Czyli aż taka skuteczność odzyskiwanego ciepła jest? Jak to wygląda u Was?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno mierzyliście swoje temperatury na anemostatach nawiewnych. Mam centralę Dospel-400 i kiedyś dokonałem pomiaru. Przy temperaturze zewnętrznej 9 st., - w domu 22 - powietrze z nawiewnika miało temperaturę 20.1 st. Centrala ustawiona na 25%. Po przełączeniu na max. po kilkunastu minutach spadło do 19.9 st., wróciłem na 25% i znowu 20.1. Czyli aż taka skuteczność odzyskiwanego ciepła jest? Jak to wygląda u Was?

 

Zgadzałoby się. U mnie teraz wywiewane 21'C nawiew 20'C na zewnątrz 8'C centrala leci na 60% onyx 400 dream. Odczyty z czujników. Pamiętaj o czystych filtrach! Zawsze wszystkim na to uwagę zwracam bo to ma duży wpływ na odzysk i jakoś powietrza w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem mieć kominek z osobnym dopływem powietrza pod palenisko z zewnątrz. Ponieważ zmieniły mi się plany, kominka nie ma, a kanał dopływowy połączony z kominem z niedoszłego kominka aż na strych wykorzystałem na czerpnię. Na strychu mam reku. Strych ocieplony wełną 25cm. Kanały nawiewne - na strychu rozłożone po podłodze, potem pionowo w ściance działowej i poziomo 2 metry w podłodze potem skrzynka przez strop i tak do dwóch pokoi na parterze. Na poddaszu cztery pokoje. Kanały leżą na OSB i do skrzynek przez sufit do pokoi. Kanały greenflex i skrzynki rozdzielcze na strychu nieocieplone. Ja wiem czy można uznać to za strefę ogrzewaną? Na pewno te odcinki 2 m w stropie nad parterem, bo mam wszędzie podłogówkę, ale reszta to raczej nie. Edytowane przez ppluto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...