Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

3. Jak system prowadzenia fleksow do pomieszczen parteru przyjac jezeli na jego stropie ma byc tylko 4 cm styropianu i 6cm wylewki. W calym domu dodatkowo podlogowka wodna

 

Pod stropem w podwieszanym suficie z płyt KG. Ja tak będę robił PeFlex 75. Skrzynki mają 9 cm wysokości a sufit opuszczam 10 cm. Dodatkowo można fajnie oświetlenie rozplanować i pochować kabelki i transformatory. Na stropie to albo więcej EPS i PeFlex 75, albo 50. Można też płaskimi przewodami. Jest w czym wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Odnosnie lokalizacji czerpni nie pytalem z ktorej strony ja robic bo wiem ze od polnocy tylko o to czy wychodzic od razu na krotko na zewnatrz czy wydluzac kanal np po to zeby powietrze sie lekko przelamalo. Czyli przy lokalizacji reku na parterze np wydluzenie kanalu z 1m do 15 wyprowadzenie kanalu na strych i tam przebicie sie na zewnatrz.

 

A jezeli chodzi o rury 75mm w posadzce przy 4cm styro i 6 wylewki i podlogowce to ciezko to widze zeby wszystko ekstra poupychac. Bardziej mnie interesuje zeby mnie ktos z praktykow nakierowal jak to zrobic zeby bylo najlepiej a nie tylko zeby bylo

 

Więc napisałem Ci jako praktyk, że są 50mm. Są też płaskie owalne 52mm grubośći i 132mm szerokości. 50mm to oczywiście większa ich ilość bo na 1 standardową 75 mm wchodzi powiedzmy 2 50mm. Można też przewody poprowadzić tak by nie kolidowały i kombinować ze skrzynkami przelotowymi. Albo sufit podwieszany..

 

Co do czerpni to nic bym nie kombinował.

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie hydrauliki w domu i zastanawiam się czy jest sens zrobic odprowadzenie skroplin od rekuperatora, czy faktycznie tyle się zbiera tej wody ze musi byc odprowadzenie do kanalizacji, czy tak naprawde to sie czasem pojawi kilka kropel wody?

 

OBOWIĄZKOWO!!! Czasem woda aż się leje ciurkiem... kiedyś był u mnie jeden z forumowiczów bo nie wierzył i jak jeszcze miałem niezabudowaną rurkę, włączyliśmy onyxa 400 na większy bieg i leciało wody całkiem sporo. Człowiek śpiąc potrafi wyprodukować niemało wody. Ile osób w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBOWIĄZKOWO!!! Czasem woda aż się leje ciurkiem... kiedyś był u mnie jeden z forumowiczów bo nie wierzył i jak jeszcze miałem niezabudowaną rurkę, włączyliśmy onyxa 400 na większy bieg i leciało wody całkiem sporo. Człowiek śpiąc potrafi wyprodukować niemało wody. Ile osób w domu?

3-4 osoby, jesli tak to pewnie teraz zrobie bo to zaden problem na tym etapie wstawić ten odpływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie lokalizacji czerpni nie pytalem z ktorej strony ja robic bo wiem ze od polnocy tylko o to czy wychodzic od razu na krotko na zewnatrz czy wydluzac kanal np po to zeby powietrze sie lekko przelamalo. Czyli przy lokalizacji reku na parterze np wydluzenie kanalu z 1m do 15 wyprowadzenie kanalu na strych i tam przebicie sie na zewnatrz.

 

A jezeli chodzi o rury 75mm w posadzce przy 4cm styro i 6 wylewki i podlogowce to ciezko to widze zeby wszystko ekstra poupychac. Bardziej mnie interesuje zeby mnie ktos z praktykow nakierowal jak to zrobic zeby bylo najlepiej a nie tylko zeby bylo

 

Pamiętaj że czerpnia zimą może mieć -25 st.C.

Zaizolowanie takiego kanału to nie jest łatwa sprawa.

Dlatego im krótszy on będzie, tym mniejsze prawdopodobieństwo błędu.

 

wydaje mi sie ze jedynym rozwiązaniem są rury 50mm

Są jeszcze 2 rozwiązania, ale wymagają doświadczonego instalatora i z racji większej ilości kształtek są droższe.

Oba rozwiązania polegają na lokalizacji skrzynek rozdzielczych na poddaszu (nad GK, pod wełną)

1 rozwiązanie:

Prowadzenie kanałów PE75 po ścianach działowych (w bruzdach)

Zanim przebijemy się na parter wstawiamy kształtkę z ocynku, która odsunie nam pion od ściany działowej na żądaną odległość.

Kształtki trzeba zaprojektować indywidualnie w zależności od ilości rur PE75 i grubości styropianu pod wylewką.

W przypadku użytkownika romanik99 i 2 rur PE75 będzie to 40mmx140mm (prędkość maks 3 m/s)

Kształtek tych nie ma na rynku, trzeba zrobić je na zamówienie, więc trzeba się liczyć z ceną wyższą od normalnego rozwiązania rzędu 400 PLN/punkt

Plus bruzdowanie.

 

Drugie rozwiązanie to prowadzenie rur po skosach (nad GK, pod wełną) po ścianie kolankowej w bruzdach na parter.

To najgorsze i ostateczne rozwiązanie, ale dopuszczalne.

Trzeba to solidnie izolować od zysków ciepła latem, oraz bruzdowanie murłaty nie zawsze jest możliwe.

 

Mimo wszystko, jak to zestawimy z systemem 50 mm, który w tym przypadku też nie będzie łatwy - cenowo nie ma tragedii.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak najlepszym rozwiązaniem będzie odbuścić tynkowanie sufitu kanały zrobić pod stropem i zrobić podwieszany.

 

myśle jeszcze jak ten temat zrobić na poddaszu. bo tam wiadomo jest 2 warstwy wełny jedna miedzy krokwiami (kleszczami) a druga na ruszcie poniżej. z tego co widzę po zdjęciach realizacji wentylacji to nikt się za bardzo nie przejmuje że tej wełny nie będzie dało się dobrze ułożyć i zawsze jakieś dziury/szpary i mostki termiczne będą powstawać, jakoś taka rozwiązanie do mnie nie przemawia. a co myślicie jakby zrobić 2 ruszty, jeden który trzyma wełnę, a drugi obniżony który będzie trzymał sufit podwieszany, a w tej pustce pomiędzy rusztami ułożyć rury

 

co do tematu czerpni to rozumiem że chodzi ci o to że kanał w którym będzie - 25stopni będziemy prowadzić przez ogrzewane pomieszczenia za jakąś zabudową.

 

dokładną ilustrację o tym o czym pisałem mamy na tej stronie ( Realizacja z Koźmina Wielkopolskiego):

 

http://www.reku.net.pl/realizacje.html

 

Widać że reku na parterze i gościu idzie do góry na strych z czerpnią i wyrzutnią. Wyjście na strych ma też inne zalety, np zmniejszamy prawdopodobieństwo że nam np ktoś jakiś gaz trujący do instalacji wpuści :)

 

A czy przy takim bezpośrednim wejściu do reku metrowym kanałem przez ścianę przy -25stopni to nie zamarznie on nawet z pracującą grzałką?

 

Myślałem o rekuperatorze JAN-GAZ 350, bo mam do nich 5km, co o nim sądzicie, dom 150m2dla jakichś 4/5 osób?

Edytowane przez romanik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie daje się. A ktoś chce dawać?

 

W DTR Onyx Dream jest takie zdanie:

 

WAŻNE

Instalacja wentylacyjna musi być wyposażona w przepustnice odcinające przepływ powietrza w czasie zatrzymania pracy centrali.

Za szkody powstałe w skutek nieprawidłowej instalacji urządzenia producent nie ponosi odpowiedzialności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DTR Onyx Dream jest takie zdanie:

 

WAŻNE

Instalacja wentylacyjna musi być wyposażona w przepustnice odcinające przepływ powietrza w czasie zatrzymania pracy centrali.

Za szkody powstałe w skutek nieprawidłowej instalacji urządzenia producent nie ponosi odpowiedzialności.

 

No onyxa mam ale w mojej instrukcji takiej informacji nie ma. Widocznie w nowszych już jest z tym że to nie oznacza że musi. W razie czego można po prostu kanały odpiąć/zatkać jakby nastąpił jakiś armagedon i nie było prądu przez długi okres czasu. Generalnie onyxów nie polecam a dlaczego pisałem powyżej. Myślałem że pisałeś o przepustnicach celem regulacji powietrza.

 

Sorki, tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243705-Rekuperator-Frapol-Onyx-Dream-200-problem&p=7319661#post7319661

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DTR Onyx Dream jest takie zdanie:

 

WAŻNE

Instalacja wentylacyjna musi być wyposażona w przepustnice odcinające przepływ powietrza w czasie zatrzymania pracy centrali.

Za szkody powstałe w skutek nieprawidłowej instalacji urządzenia producent nie ponosi odpowiedzialności.

 

Centrala pracuje non stop.

 

dokładną ilustrację o tym o czym pisałem mamy na tej stronie ( Realizacja z Koźmina Wielkopolskiego):

 

Widać że reku na parterze i gościu idzie do góry na strych z czerpnią i wyrzutnią. Wyjście na strych ma też inne zalety, np zmniejszamy prawdopodobieństwo że nam np ktoś jakiś gaz trujący do instalacji wpuści :)

 

A czy przy takim bezpośrednim wejściu do reku metrowym kanałem przez ścianę przy -25stopni to nie zamarznie on nawet z pracującą grzałką?

Te kanały raczej zostały dodatkowo zaizolowane.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

 

Dobry rekuperator nie zamarza, a jeśli się tak stanie to potrafi się samodzielnie szybo rozmrozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala pracuje non stop.

 

 

Te kanały raczej zostały dodatkowo zaizolowane.

Przynajmniej mam taką nadzieję.

 

Dobry rekuperator nie zamarza, a jeśli się tak stanie to potrafi się samodzielnie szybo rozmrozić.

 

Pracuje non stop za wyjątkiem braku prądu :). Racja, dobry nie zamarza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o poradę jak zejść z kanałami ze strychu poprzez poddasze na parter. Najchętniej zszedłbym szafami widocznymi na zdjęciach.

1.jpg 3.jpg

Przeszkodą jest u mnie płatew (drewniana belka).

Mam dwa wyjścia za drewnianą belką (w skosie) lub przed nią. Za płatwią jest 15 cm miejsca (wełna) i deskowanie 6.jpg i puszczając tędy kanał uszczuplam ilość wełny, dodatkowo pewnie powietrze w kanałach będzie się trochę wychładzało.

Mógłbym dać kanały przed belką i wejść do szaf w częściach nieprzesuwnych - ale za częściami nieprzesuwnymi są miecze i wszystkie kanały nie zmieszczą się w jednym rzędzie - po za tym ciężko będzie to ładnie zamaskować. Innym pomysłem jest zejście do pomieszczeń na parterze przez regipsową ściankę działową na poddasz jest ona generalnie po środku budynku ale wzdłuż belek stropowych parteru (mam strop drewniany). Puszczając kanały przez ściankę działową generalnie wszystkimi kanałami wyszedłbym na środku sufitu salonu - kanały musiałbym puszczać też w poprzek belek stropu (zabudowa stropu to ok 4,5 - 5 cm - łaty przybite do belek stropowych, a do łat przykręcone płyty gk). Planowałem kanały 75/63, kanałów 50/40 nie planowałem ze względu na duże ilości potrzebnych kanałów (1 kanał 75/63 to mniej więcej 3 kanały 50/40) i rosnące lawinowo koszty takiej instalacji. Jeszcze innym pomysłem było zrobienie pionu z alufleksa w rogu pokoju na poddaszu i zejście nim do salonu i tam kanałami np. płaskimi w suficie rozprowadzenie po pomieszczeniach ale i tu musiałbym iść z kanałami w poprzek belek stropowych i nigdzie też nie znalazłem sensownych rozdzielaczy do kanałów płaskich.

Proszę koledzy pomóżcie bo motam się już od kilku tygodni i nie wiem w którą stronę iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry czyli jaki wymień kilka. Co sądzisz o Jan-Gaz

 

Nie słyszałem, by zamarzały centrale z aluminiowymi wymiennikami (większość Klingenburg)

Te wymienniki mają spore kanaliki, nawet prosta automatyka wystarczy by to działało jak należy.

Jan Gaz należy do tej grupy.

Co do plastikowych wymienników, to nie spotkałem się by zamarzł Airpack, Ventaxia.

Frapol też nie zamarza, ale opinii dobrej o tym rekuperatorze nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac jeszcze do samej instalacji. To mam pytanie odnosnie skrzynek. czy ma to znaczenie dla dzialania instalacji czy mamy po 1 skrzynce rozdzielczej na nawiewie i wywiewie czy po 2? a jezeli juz mamy 2 skrzynki to czy instalacja od rekuperatora powinna przechodzic przez 1 skrzynke do 2 czy powinna byc rozdzielona trojnikiem na 2 galezie wczesniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strop drewniany, sufit podwieszany ocieplone 15cm miedzy krokwie i 20-25cm od spodu poddasze nieuzytkowe. Gdzie najlepiej poprowadzic kanaly?

 

Opcja 1. Nad 2 warstwami welny na poddaszu i kanaly dodatkowo ocieplic

Opcja 2. Miedzy warstwami welny (tuz pod krokwiami)

Opcja 3. Pod 2 warstwami welny patrzac od dolu sufit podwieszany/kanaly/welna/welna miedzy krokwiami

 

Jakas inna mozliwosc? Jak macie u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strop drewniany, sufit podwieszany ocieplone 15cm miedzy krokwie i 20-25cm od spodu poddasze nieuzytkowe. Gdzie najlepiej poprowadzic kanaly?

 

Opcja 1. Nad 2 warstwami welny na poddaszu i kanaly dodatkowo ocieplic

Opcja 2. Miedzy warstwami welny (tuz pod krokwiami)

Opcja 3. Pod 2 warstwami welny patrzac od dolu sufit podwieszany/kanaly/welna/welna miedzy krokwiami

 

Jakas inna mozliwosc? Jak macie u siebie?

 

Opcja 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac jeszcze do samej instalacji. To mam pytanie odnosnie skrzynek. czy ma to znaczenie dla dzialania instalacji czy mamy po 1 skrzynce rozdzielczej na nawiewie i wywiewie czy po 2? a jezeli juz mamy 2 skrzynki to czy instalacja od rekuperatora powinna przechodzic przez 1 skrzynke do 2 czy powinna byc rozdzielona trojnikiem na 2 galezie wczesniej

Masz tak duży dom że potrzeba 2 skrzynki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...