Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tego co widzę masz ponad 150m2 pu. Jak się on sprawuje, nie wydaje Ci się za mały?

Czemu miał by być za mały? Optimum dla jednej osoby to 30 m3 do tego kuchnia (indukcja) i łazienka. Potrzeby domu oceniam na max 180 m3 i tyle jest ustawione przy 100%. Obecnie chodzi na 30. Wilgotność w domu (jeszcze nie ogrzewany ale ocieplony pianką, w trakcie zabudowy KG) w okolicach 45 -50 % - i aż się boję co będzie jak uruchomię ogrzewanie - temp około 11 - 12 stopni (w sam raz do pracy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu miał by być za mały? Optimum dla jednej osoby to 30 m3 do tego kuchnia (indukcja) i łazienka. Potrzeby domu oceniam na max 180 m3 i tyle jest ustawione przy 100%. Obecnie chodzi na 30. Wilgotność w domu (jeszcze nie ogrzewany ale ocieplony pianką, w trakcie zabudowy KG) w okolicach 45 -50 % - i aż się boję co będzie jak uruchomię ogrzewanie - temp około 11 - 12 stopni (w sam raz do pracy).

 

ok, rozumiem. Wiadomo, 90% czasu pracy reku to ok 150m3 ale czasem przydaje się przewietrzyć. No ale wtedy można pomóc sobie uchylając okna ;) Osobiscie również skłaniam się do nieprzewymiarowywania urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę prosić o odpowiedź na moje pytanie? może to jest tak oczywiste, że nie chce Wam się klikać...

wystarczy jak ktoś poda numer: 1 - spiro, 2-harmonijki lub 3-sprężynki.

 

Ja mam "sprężynki" i na tych fotach są właśnie pokazane. Wygodne, niekłopotliwe, tylko musiałem stelaże dorobić

żeby powiesić toto na ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak: od reku odchodzą aluminiowe giętkie, potem spiro (sztywne) i skrzynki rozdzielcze

 

I to jest ŹLE :) bo słychać szum, niebawem będę chciał to zmienić tylko na co?

 

Ja robię na izolowanych miękkich antybakteryjne lub zwykłe na nawiew. Na wywiew tylko zwykłe elastyczne. Jest cicho.

 

Zatem zmień sobie na elastyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolowane miękkie = sprężynki owinięte folią?

zwykłe elastyczne = te harmonijki?

 

http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/przewody-elastyczne/przewody-izolowane/alid-hy-l.html - to antybakteryjny, on nie ma perforacji

 

A ten niebakteryjny ma perforacje. Różnica duża w cenie pomiędzy nimi :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/przewody-elastyczne/przewody-izolowane/alid-hy-l.html - to antybakteryjny, on nie ma perforacji

 

A ten niebakteryjny ma perforacje. Różnica duża w cenie pomiędzy nimi :).

 

Grzes, Rozumiem że jest to alternatywa dla PE Flex. Skoro nie będe zataoiał w wylewce kanałów to mogę stosować te wymienione, wyjdzie taniej ...?

 

Perforacja tych przewodów powoduje że są cichsze?

Jednak czy ta perforacja nie sięga wełny w takim przewodzie, słyszałem / może niesłusznie / że ta perforacja powoduje że nitki wełny moga latać w takim kanale...

Czyli nawiew ALID-HY-L

A wywiew ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzes, Rozumiem że jest to alternatywa dla PE Flex. Skoro nie będe zataoiał w wylewce kanałów to mogę stosować te wymienione, wyjdzie taniej ...?

 

Perforacja tych przewodów powoduje że są cichsze?

Jednak czy ta perforacja nie sięga wełny w takim przewodzie, słyszałem / może niesłusznie / że ta perforacja powoduje że nitki wełny moga latać w takim kanale...

Czyli nawiew ALID-HY-L

A wywiew ?

 

Pozdrawiam.

 

Nie, to nie jest alternatywa :) chociaż.... Jak zdarza się nieizolowane poddasze to własnie można zrobić sobie rozprowadzenie takimi właśnie kanałami o małych przekrojach.

 

Co do tych strzębków to zdarzyć się może że ktoś jest uczulony na wełnę czy jakiś element składowy i reakcja alergiczna może występować. Więc na nawiew można sobie właśnie dać elastyk ale ten nieperforowany i do tego antybakteryjny. Wywiew nie jest już tak istotny więc dajemy sobie elastyk normalny z izolacją.

 

Ja u siebie mam jednak zrobione na zwykłych a kanałówka mi leci na antybakteryjnych tam gdzie zabudowane. Każdemu zawsze mówię w czym różnica. Antybakteryjny jest też bardziej sztywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na wiosnę planuję rozpocząć budowę z119 (lustro) http://z500.pl/projekt/112/Z119,latwy-w-budowie-dom-z-poddaszem-przestronna-czescia-dzienna-i-garazem.html?mirror=1 . Chciałbym już teraz przygotować projekt reku tak aby można było wykonać niezbędne otwory w stropie na etapie wykonawstwa. Sam projekt instalacji pokaże Wam za jakiś czas :) ale dzisiaj chciałbym prosić o pomoc w rozszyfrowaniu zdjęcia. WIdać na nim cześć instalacji którą ktoś wykonał właśnie w z119.

reku_z119.jpg

 

Z tego co "czytam" z tego zdjęcia jednostka jest w kotłowni poniżej. Zdjęcie jest zrobione w pokoju na poddaszu. Chciałbym wykonać u siebie takie samo rozwiązanie ale nie wiem co to jest za skrzynka rozgałęźna leżąca na podłodze która prawdopodobnie jest zasilona przez strop i dalej zasila poddasze, jednocześnie rozdzielając rury dla parteru. Wszystkie skrzynki rozgalęźnie jakie do tej pory widziałem mają jedno zasilenie (najczęściej fi 160) a to ze zdjęcia prawdopodobnie ma od dołu i od góry duży przekrój. Czy jest to jakaś standardowa skrzynka czy samoróbka. A może ktoś mi doradzi jak przejść płynnie ze skrzynki rozdzielczej na poddasze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie do fachowców. Wentylacje mam opartą na przewodach z termokontrolu, ze skrzynkami rozdzielczymi pośrodku domu, kanały doprowadzające powietrze do skrzynek rozdz. ø200 spiro, idą do kotłowni ok 10m, tam ma być reku na ścianie. Zastanawiam się czy jest sens dawania zaraz za reku tłumika akustycznego, można kupić fi 200 mm na 1m długości za 200 zł na allegro. Chciałem dać taki na nawiewie, na powrocie myślałem sobie odpuścić.

 

W projekcie z archipelagu było na bogato, miały być dwa tłumiki zaraz przed skrzynkami rozdz. czyli w pewnej odległości od reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie do fachowców. Wentylacje mam opartą na przewodach z termokontrolu, ze skrzynkami rozdzielczymi pośrodku domu, kanały doprowadzające powietrze do skrzynek rozdz. ø200 spiro, idą do kotłowni ok 10m, tam ma być reku na ścianie. Zastanawiam się czy jest sens dawania zaraz za reku tłumika akustycznego, można kupić fi 200 mm na 1m długości za 200 zł na allegro. Chciałem dać taki na nawiewie, na powrocie myślałem sobie odpuścić.

 

W projekcie z archipelagu było na bogato, miały być dwa tłumiki zaraz przed skrzynkami rozdz. czyli w pewnej odległości od reku.

 

Co rozumiesz przez spiro? :) Bo różnie ludzie to rozumieją....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perforacja tych przewodów powoduje że są cichsze?

Jednak czy ta perforacja nie sięga wełny w takim przewodzie, słyszałem / może niesłusznie /

że ta perforacja powoduje że nitki wełny moga latać w takim kanale...

 

Ja mam sonoducta 200, ta perforacja jest mikroskopijna, poza tym jest tam jeszcze folia przezroczysta.

Żadnych kłaków wełny tam nie ma, skąd ten pomysł? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sonoducta 200, ta perforacja jest mikroskopijna, poza tym jest tam jeszcze folia przezroczysta.

Żadnych kłaków wełny tam nie ma, skąd ten pomysł? :>

No widzisz a jednak znam przypadek że ktoś był uczulony. Jak coś to i tak warto brać porządne elastyki bo produkt produktowi nie równy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...