Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak ruscy dowalą cenę gazu to pozostanie kominek. Tym co mają sam gaz pozostanie farelka!

Dlatego zainstalowałeś sobie obarczony takim ryzykiem gaz i polecasz go innym? Potem jeszcze sugerujesz instalowanie drogiego jak pierun systemu obsługowego pt. kominek z płaszczem żeby się zabezpieczyć przed skokiem ceny gazu i ZMARNOWANIEM kasy zainwestowanej w instalację gazu i kotła? Gdzie tu sens, gdzie logika? Już poszła do lasu po drewno?

 

Chyba nie chcesz mi udowodnić, że nie mogę palić w kominku. A z gazetą na M jest tak, że to jedna wielka reklama. Z kominem dom wydaje się dokończony, bez komina, jak dla mnie taki "łysy". Powtórzę raz jeszcze: największymi przeciwnikami pewnych rozwiązań są ludzie, którzy ich nie mają. Tak jak z klimą, wielu twierdzi, że jest nie zdrowa ale prawie każdy ma ją w samochodzie. Hipokryci.

Jak coś nie jest zabronione to można to swobodnie robić -- z podstawy myślenie i zachowanie cechujące ignorancję by nie rzec bardziej dosadnie. I to właśnie na takich i przez takich typów powstają zakazy palenia drewnem. Argument o kominie przez wrodzoną grzeczność pominę -- zabawne tylko, że dzieci w przedszkolu domek zawsze rysują z kominem i dymem zeń lecącym. Ale to dzieci...

 

Jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania jak kominek z płaszczem, nie mam i mieć go nie będę. Za to umiem czytać ze zrozumieniem, umiem obserwować tych co posiadają takie rozwiązania, umiem też LICZYĆ zanim wywalę na coś tak ogromne pieniądze. To rozwiązanie jest zbyt kosztowne inwestycyjnie aby je w ogóle rozważać, a do tego jeszcze zasmradza a wręcz truje okolicznych mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchni mam po podłodze 190 m2 bez garażu, więc ta kotłownia nie rzutuje na nic.

 

to ile kosztowało Cię wybudowanie domu w stan developerski? przyjmując że 7,5m to nic to cały dom też nic? zazdraszczam.. ale niektórzy jednak płacą więcej niż nic i wychodzi wtedy że m2 to około 2 tysiące - i to niezależnie czy to salon czy sracz.. jeśli jednak coś za to dałeś to 7.5m kosztowało około 15 tys.

 

Ja z poddaszem bez garażu po podłogach mam 240m więc Twoje 190 nie robią na mnie wrażenia, ale potrafię liczyć..

 

Argumenty Ci się kończą, to taki Twój łabędzi śpiew.

 

Ale że co? bo nie rozumiem? Mieszkasz i grzejesz już chociaż sezon? bo chyba jeszcze nie..

bo mam wrażenie że wpadłeś tu myśląc że masz przezajebisty system, przeczytałeś parę rzeczy, otworzyły Ci się oczy na świat i ogarnęła Cię frustracja i zniechęcenie że dałeś się omamić propagandzie.. widzisz, ja w przeciwieństwie do Ciebie grzeję już dwa sezony i co gorsza nie jestem sfrustrowany tylko bardzo zadowolony.

Miałeś napisać czy każdy pokój osobno tym sterownikiem temperatury masz sterowany i ile masz tych sterowników, bo chyba zapomniałeś, a przecież bezobsługowość to podstawa

 

- Pewnie za darmo 7,5m2 wybudowałeś. Nie mam nic do osób, które szastają pieniędzmi na lewo i prawo i wydają je bezmyślnie - jednak nich się nie wypowiadają w wątkach o oszczędzaniu, ekonomiczności itd.

 

ano właśnie..

 

Gadasz jak potłuczony. Jak by nie kotłownia to co w tym miejscu by było? Sracz? Bo w takim metrażu to raczej nie pokój!

No ja np. w takim pomieszczeniu w lat trzymam rowery, są półki itp.

 

A jeśli szyba się zabrudzi to co? To będzie brudna.

 

No właśnie, niektórzy nie lubią sadzy oglądać.. czyszczenie tego jest trochę upierdliwe i brudzące otoczenie, a jak nie posprzątasz po dwóch czy trzech paleniach to dopiero będzie syf..

 

A jeśli szyba się zabrudzi to co? To będzie brudna. Rozpalę porządnie a temperatura wewnątrz wkładu zrobi swoje.

 

No właśnie zrobi, tyle że jeszcze nie wiesz jak to zadziała. No głupio wygląda w zimie otwarty na oścież balkon z rozpalonym kominkiem w środku.. może się zrobić przeciąg i można się zaziębić..

 

Sprawność (bynajmniej wg producenta) wynosi 87%.

 

zapoznaj się z tym linkiem

a mój system grzewczy ma dokładnie 100% sprawności.. i co?

 

Weźcie tylko pod uwagę, że nie można porównywać jakiejś tam Lechmy czy Kratek, z wyszukanymi systemami, które macie w swoich domach. Porównanie waszych dopieszczonych PC i podobnych systemów, z dopracowanymi systemami wodnymi sprawia, że drewno jest najtańsze. I nie wyjeżdżajcie z nieczystością spalania, bo to już dawno między bajki włożyłem....Zaletą PC, prądu i gazu jest bezobsługowość. Tu nie ma czego porównywać.

 

ano właśnie, bezobsługowość.. jak wychodzi cenowo taki dopracowany system kominkowo-wodny? i ile mniej więcej drewna idzie na sezon?

Z panem jako fachowcem można podyskutować bo Pan wie o czym pisze, bo tacy ludzie jak tu widać:

 

Panie Piotrze Batura, żal mi Pana, że musi Pan czytać te dyrdymały co niektórych forumowiczów. Oni nie dorastają Panu do pięt pod żadnym względem.

w porównaniu z Pana wypowiedzią:

To nie są dyrdymały. Kilku forumowiczów znam osobiście. To mądrzy ludzie.

pokazują z Kim można się nie zgadzać ale przynajmniej da się nie wyzywać :). Brawo..

 

Nie mam kasy jak lodu, nigdzie tak nie napisałem. Po prostu nie oszczędzam na rzeczach, na których oszczędzać nie należy.

 

No na razie słabo to widzimy wychodzi.. a jak jeszcze do tych 7.5m2 za 15 tysięcy dojdzie koszt kredytu to fiufiu.. masz kasy jak lodu

 

Toć przecież właśnie wyrzuciłeś kasę w błoto instalując gaz a potem kominek z PW (dla oszczędności na gazie), więc musisz mieć kasy jak lodu, albo... Kominek z PW to nie jest rzecz niezbędna, szczególnie ten horrendalnie drogi płaszcz wodny wraz z systemem umożliwiającym wpięcie go w podłogówkę, gdy masz podstawowe źródło ciepła w postaci równie drogiego GAZU. Egro, podaj koszt inwestycyjny swojego podstawowego systemu grzewczego (gaz), oraz systemu "zapasowego" (kominek z PW), żeby wszyscy zainteresowani tanim ogrzewaniem nie popłynęli jak ty.

 

dokładnie..

 

Jak ruscy dowalą cenę gazu to pozostanie kominek. Tym co mają sam gaz pozostanie farelka!

 

o ja biedny.. już mam tylko "farelkę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ile kosztowało Cię wybudowanie domu w stan developerski? przyjmując że 7,5m to nic to cały dom też nic? zazdraszczam.. ale niektórzy jednak płacą więcej niż nic i wyc

hodzi wtedy że m2 to około 2 tysiące - i to niezależnie czy to salon czy sracz.. jeśli jednak coś za to dałeś to 7.5m kosztowało około 15 tys.

 

Ja z poddaszem bez garażu po podłogach mam 240m więc Twoje 190 nie robią na mnie wrażenia, ale potrafię liczyć..

 

 

 

Ale że co? bo nie rozumiem? Mieszkasz i grzejesz już chociaż sezon? bo chyba jeszcze nie..

bo mam wrażenie że wpadłeś tu myśląc że masz przezajebisty system, przeczytałeś parę rzeczy, otworzyły Ci się oczy na świat i ogarnęła Cię frustracja i zniechęcenie że dałeś się omamić propagandzie.. widzisz, ja w przeciwieństwie do Ciebie grzeję już dwa sezony i co gorsza nie jestem sfrustrowany tylko bardzo zadowolony.

Miałeś napisać czy każdy pokój osobno tym sterownikiem temperatury masz sterowany i ile masz tych sterowników, bo chyba zapomniałeś, a przecież bezobsługowość to podstawa

 

 

 

ano właśnie..

 

 

No ja np. w takim pomieszczeniu w lat trzymam rowery, są półki itp.

 

 

 

No właśnie, niektórzy nie lubią sadzy oglądać.. czyszczenie tego jest trochę upierdliwe i brudzące otoczenie, a jak nie posprzątasz po dwóch czy trzech paleniach to dopiero będzie syf..

 

 

 

No właśnie zrobi, tyle że jeszcze nie wiesz jak to zadziała. No głupio wygląda w zimie otwarty na oścież balkon z rozpalonym kominkiem w środku.. może się zrobić przeciąg i można się zaziębić..

 

 

 

zapoznaj się z tym linkiem

a mój system grzewczy ma dokładnie 100% sprawności.. i co?

 

 

 

ano właśnie, bezobsługowość.. jak wychodzi cenowo taki dopracowany system kominkowo-wodny? i ile mniej więcej drewna idzie na sezon?

Z panem jako fachowcem można podyskutować bo Pan wie o czym pisze, bo tacy ludzie jak tu widać:

 

 

w porównaniu z Pana wypowiedzią:

 

pokazują z Kim można się nie zgadzać ale przynajmniej da się nie wyzywać :). Brawo..

 

 

 

No na razie słabo to widzimy wychodzi.. a jak jeszcze do tych 7.5m2 za 15 tysięcy dojdzie koszt kredytu to fiufiu.. masz kasy jak lodu

 

 

 

dokładnie..

 

 

 

o ja biedny.. już mam tylko "farelkę"

 

Młócenie plew daje więcej korzyści niż rozmowa z tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młócenie plew daje więcej korzyści niż rozmowa z tobą.

 

no argumenty widzę masz dosyć poważne.. hahaha..

 

mieszkasz już w tym domu? - z tego co mogę się domyślać to nie.. to o czym w ogóle piszesz?

 

to odpowiem na twoim poziomie skoro nie potrafisz na parę prostych pytań odpowiedzieć i argumenty kończą się jak widać powyżej.. Twoja wiedza jest z ulotek i rozmów z fachowcami co tylko jedno zakładają, kasę już wydałeś i nagle poczytałeś tutaj ludzi, którzy praktycznie od paru lat grzeją czymś innym niż. tzw ogół bo liczą i myślą.. policzyłeś sobie ile kasy wtopiłeś i jeszcze wtopisz (opłaty stałe, słaba sprawność) i nagle masz ból dupy bo poczułeś się lekko wyruchany, a jeszcze dobrze nie zaczęło boleć :) i teraz żeby podbudować swoje ego wylewasz swoje frustracje w sieci..

załóż DB, powklejaj fotki liczników, instalacji, daj kosztorys tego co masz zrobione to może będziesz wiarygodny bo na razie to pajac jesteś i tyle..

poczytaj sobie dziennik Konrada R&K, budowlanego laika, jaśka, czy nawet pompiarzy jak Arturo72 albo Pusia&ksawery krórzy to mają dom ze styropianu - wyobrażasz sobie?? nie ocieplony tylko ze styropianu.. poczytaj, doucz się zamiast darmo walić w klawiaturę i wróć zadawać pytania albo zdać relację ze swojego super grzania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no argumenty widzę masz dosyć poważne.. hahaha..

 

 

mieszkasz już w tym domu? - z tego co mogę się domyślać to nie.. to o czym w ogóle piszesz?

 

to odpowiem na twoim poziomie skoro nie potrafisz na parę prostych pytań odpowiedzieć i argumenty kończą się jak widać powyżej.. Twoja wiedza jest z ulotek i rozmów z fachowcami co tylko jedno zakładają, kasę już wydałeś i nagle poczytałeś tutaj ludzi, którzy praktycznie od paru lat grzeją czymś innym niż. tzw ogół bo liczą i myślą.. policzyłeś sobie ile kasy wtopiłeś i jeszcze wtopisz (opłaty stałe, słaba sprawność) i nagle masz ból dupy bo poczułeś się lekko wyruchany, a jeszcze dobrze nie zaczęło boleć :) i teraz żeby podbudować swoje ego wylewasz swoje frustracje w sieci..

załóż DB, powklejaj fotki liczników, instalacji, daj kosztorys tego co masz zrobione to może będziesz wiarygodny bo na razie to pajac jesteś i tyle..

poczytaj sobie dziennik Konrada R&K, budowlanego laika, jaśka, czy nawet pompiarzy jak Arturo72 albo Pusia&ksawery krórzy to mają dom ze styropianu - wyobrażasz sobie?? nie ocieplony tylko ze styropianu.. poczytaj, doucz się zamiast darmo walić w klawiaturę i wróć zadawać pytania albo zdać relację ze swojego super grzania..

 

Faktycznie czuję się trochę wy...ny. Mam małe pretensje do kominkarza, że polecił mi wkład za 9 tys. Powinien przemówić mi do rozsądku i polecić taki z górnej półki za co najmniej 25 tys. Ale cóż, ten się nie myli, który nic nie robi. Klimę w sumie mogłem też wziąć Daikin zamiast LG. Ale myślę sobie, że LG też od biedy wystarczy. O kotle gazowym i innych sprzętach nie będę pisał bo misię nie chce. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te Wasze przepychanki i nie wiem czy się czy płakać...troche to w sumie zabawne :)

Najtańsze źródło ogrzewania dla każdego może być inne , dla mnie np najtańszy byłby kocioł na paliwa stałe i palenie w nim drewnem bo mam go całe mnóstwo i nie muszę jeździć do lasu ale nie uśmiecha mi sie zaglądać Ps nie kotłowni kilka razy dziennie więc szukam czegoś bezoblugowego.

Co polecacie na około 200m2 grzanej podłogi , ocieplenie 20 cm styropianu i chyba 30 wełny na dachu, w podłodze 20 styro , okna 3 szyby ale wentylacja grawitacyjna, najbliżej jetem gazu bo mam nitkę na działce ale jak mi ktoś udowodni podając konkrety że coś innego wyjdzie mnie taniej powiedzmy na przestrzeni max 10 lat to w to wchodzę

Mądre głowy do dzieła!

Wiele osób tu pisze że najtańsza jest pompa, ale jakoś nie chce mi się wierzyć słysząc o kosztach instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam te Wasze przepychanki i nie wiem czy się czy płakać...troche to w sumie zabawne :)

Najtańsze źródło ogrzewania dla każdego może być inne , dla mnie np najtańszy byłby kocioł na paliwa stałe i palenie w nim drewnem bo mam go całe mnóstwo i nie muszę jeździć do lasu ale nie uśmiecha mi sie zaglądać Ps nie kotłowni kilka razy dziennie więc szukam czegoś bezoblugowego.

Co polecacie na około 200m2 grzanej podłogi , ocieplenie 20 cm styropianu i chyba 30 wełny na dachu, w podłodze 20 styro , okna 3 szyby ale wentylacja grawitacyjna, najbliżej jetem gazu bo mam nitkę na działce ale jak mi ktoś udowodni podając konkrety że coś innego wyjdzie mnie taniej powiedzmy na przestrzeni max 10 lat to w to wchodzę

Mądre głowy do dzieła!

Wiele osób tu pisze że najtańsza jest pompa, ale jakoś nie chce mi się wierzyć słysząc o kosztach instalacji.

 

dom stoi czy dopiero będzie budowany? czemu nie WM? robić masz zamiar coś sam czy wszystko firmami zewnętrznymi?

 

A może prąd na co i cwu do tego dołożyć fotowoltaika???Odpadają koszty przyłącza gazu, budowa kominów, koszt instalacji podłogowej i kase przeznaczyć na panele foto żeby koszt rachunków nie zabił.Co myślicie?

 

no ja mam jak w stopce, panele mam w planie ale na razie za drogie - aktualnie 1kW to koszt około 3500. a przydałoby się tak ze 5-10, jak widzisz te koszty przy takich rachunkach są dosyć wysokie i nie mam na razie ciśnienia a taryfę mam póki co gwarantowaną do 2018 roku.. jest duża szansa że za te dwa-trzy lata perowskity i inne technologie się upowszechnią..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czytam te Wasze przepychanki i nie wiem czy się czy płakać...troche to w sumie zabawne :)

Najtańsze źródło ogrzewania dla każdego może być inne , dla mnie np najtańszy byłby kocioł na paliwa stałe i palenie w nim drewnem bo mam go całe mnóstwo i nie muszę jeździć do lasu ale nie uśmiecha mi sie zaglądać Ps nie kotłowni kilka razy dziennie więc szukam czegoś bezoblugowego.

Co polecacie na około 200m2 grzanej podłogi , ocieplenie 20 cm styropianu i chyba 30 wełny na dachu, w podłodze 20 styro , okna 3 szyby ale wentylacja grawitacyjna, najbliżej jetem gazu bo mam nitkę na działce ale jak mi ktoś udowodni podając konkrety że coś innego wyjdzie mnie taniej powiedzmy na przestrzeni max 10 lat to w to wchodzę

Mądre głowy do dzieła!

Wiele osób tu pisze że najtańsza jest pompa, ale jakoś nie chce mi się wierzyć słysząc o kosztach instalacji.

Dom 200m2,zużycie na ogrzewanie ok.12000kWh+4000kWh na cwu=16000kWh

1kWh z gazu-0,22-0,25zl,koszt inwestycji 12-15tys.zł

1kWh z powietrznej pompy 0,10zł koszt inwestycji 20-22tys.zl(Panasonic,Atlantic,Samsung etc)

 

Roczne rachunki gaz ziemny-16000kWh*0,22zł=3520-4000zł

Roczne rachunki powietrzna pompa-16000kWh*0,10zł=1600zł

Różnica w inwestycji gaz/pompa ciepła=8tys.zł,oszczędności z pompy ciepła 2000-2400zł rocznie 8000zł/2400zł=3 lub 4 lata.

Prosto i na temat

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co polecacie na około 200m2 grzanej podłogi , ocieplenie 20 cm styropianu i chyba 30 wełny na dachu, w podłodze 20 styro , okna 3 szyby ale wentylacja grawitacyjna, najbliżej jetem gazu bo mam nitkę na działce ale jak mi ktoś udowodni podając konkrety że coś innego wyjdzie mnie taniej powiedzmy na przestrzeni max 10 lat to w to wchodzę

Mądre głowy do dzieła!

Wiele osób tu pisze że najtańsza jest pompa, ale jakoś nie chce mi się wierzyć słysząc o kosztach instalacji.

Standardowo należy wykonać OZC w pierwszej kolejności aby poznać zużycie energii i moc urządzenia. Bez tego ani rusz. Potem zebrać koszty poszczególnych instalacji i przeliczyć. Ja mam planowane 180m2 grzanych podłóg, plus pomieszczenia gospodarcze i garaż (nieogrzewane), podobne parametry ocieplenia, z tą różnicą, że będzie WM i wyszło 10MWh/rok na CO. U Ciebie z WG i większym metrażem pewnie będzie z 12. Dołóż do tego 1MWh/os./rok i licz. Ew. zapodaj adres gmail (może być na PW) to Ci udostępnię prosty arkusz i podłożone dane z ostatnio podawanych tutaj wartości dla prądu, gazu i PC PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A może prąd na co i cwu do tego dołożyć fotowoltaika???Odpadają koszty przyłącza gazu, budowa kominów, koszt instalacji podłogowej i kase przeznaczyć na panele foto żeby koszt rachunków nie zabił.Co myślicie?

Wybudujesz poprawny dom to i sam prąd nie zabije Cię w rachunkach i nie potrzeba do tego PV. Będzie trochę drożej od gazu bo na 1kWh o ok.0,08zł ale znacznie taniej w inwestycji od gazu.

 

Koszt kabli jest porównywalny z kosztem wodnej podlogowki+ do tego kocioł elektryczny lub bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w trakcie budowy, jeszcze WM mogę zamontować ale cały czas myślę czy ma to sens ekonomiczny. Bo wstępnie mówią mi że na mój domek 13-15 tys

Co do kominów to je zrobiłem dla swojego spokoju, zagladalem tu na kilka miesięcy przed budowa ale nie przekonały mnie ze komin to zbedny wydatek bo stwierdziłem że wolę się zabezpieczyć na całe życie, nigdy nie wiadomo co będzie za x lat , koszt nie jest jakiś straszny, w 3,5 tys się zmieszczą a w razie W mam gdzie podpiąć smieciucha.

Konkrety w sensie proszę o informację np kontakt do kogos kto mi za te 22 tys zamontuje i uruchomi pompę która da radę na moim metrażu.

Kolejna sprawa dlaczego liczysz na gaz te 15 tys ? Myślałem że kocioł np małego immergasa kupię i podłączenie za 6 tys + instalacja gazu, nie wiem ile moze kosztować ale w 10 tys z caloscia się nie zamknę ?

Podam e-mail na priv

Bardzo proszę o udostępnienie

Ps przepraszam za ewentualne błędy pisze z telefonu i się nieco spieszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę na tel edytować więc post pod postem: buduje systemem gospodarczym, nie mam worka pieniędzy, staram się znajdować niedrogie i solidne ekipy do poszczególnych prac. Materiały kupuje sam dobrej jakości jak najtaniej więc narazi wychodzi dość oszczędnie, myślę że za stan surowy zamknięty zmieszcze się w 130-140 tys ale bez bramy garażowej

Budynek jak pisałem piętro plus poddasze około 200 m2 po podłogach + garaz z kotłownia około 40 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...