Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Widzę, że czeka mnie sporo studiowania Waszych doświadczeń, z forami jest tak, że jeśli mamy szczęście trafiamy na mądre blogi i czerpiemy z nich wiedzę od samego początku, jeśli nie to miotamy się i miotamy szukając wszelakich rozwiązań. Prawdą jest, że nie miałem czasu przemyśleć pod wieloma aspektami tego projektu. Podstawowym założeniem było wybudowanie taniego i funkcjonalnego domu, kwestia instalacji miała zostać na później. Ale jak to zwykle bywa życie szybko wszystko weryfikuje i tak już na etapie adaptacji pojawił się zgrzyt. Jaki ma sens budowanie wszystkiego zgodnie z projektem tylko na wszelki wypadek (pomijając oszczędność czasu adaptora) skoro i tak do niczego to się nie przyda.

Dziś znowu mętlik w głowie i na pewno potrzebuję trochę czasu aby się wczytać w mądre blogi i przemyśleć sporo rzeczy. Na sam projekt zdecydowałem się 3 tygodnie temu a na samą budowę na początku maja. Jak narazie walka z czasem i urzędnikami co dostatecznie mnie dobija.

Zarys koncepcji już jest: czyli zostawię tylko jeden komin do kominka, idę w stronę WM na GWC potrzebuję pewnie jakiś dobry projekt (może uda się go zrobić i dołączyć do projektu) samo zgłoszenie budowy muszę zrobić 29 czerwca:) Nad samym wyborem i decyzją czy to będzie prąd czy PC mam trochę czasu więc niech głowa trochę ochłonie. Na 100% nie będzie żadnego węgla i gazu tak na marginesie mój sąsiad ma podobny domek z tym że budowany z ytunga 36,5 i ogrzewanie gazowe plus kominek powietrzny. W kominku w zasadzie pali cały czas (mowa o sezonie i okresie przejściowym) rachunki za gaz po rozliczeniu 300zł/miesięcznie - jak dla mnie to stanowczo za dużo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obecnie mieszkam właśnie w słabo ocieplonym domku na ścianach i podłodze po 8 cm styro, domek parterowy strop lany, płaski bez ocieplenia. Kiedyś po awarii pieca (śmieciaka) grzałem tu prądem taryfa G12 po otrzymaniu rachunku o mało nie dostałem zawału wiec jak dla mnie prąd odpada. A co myślicie o kominku z płaszczem wodnym...? Czy jest tu o czym w ogóle myśleć? W mojej miejscowości ceny PC są z kosmosu jak czytam ile ludzie płacą na forach zastanawiam się o co tu chodzi...?

 

Jesteś z Bydgoszczy wiec zapraszamy po pompy ciepła w cenach nie z kosmosu. Na taki domek całą kotlownia + pompa ciepła to wydatek około 25.000. Jeżeli to są ceny z kosmosu to taniej nie będzie. Zapraszamy do Więcborka. Pokażemy nasze instalacje.

 

Osobiście doradzam Ci pompę ciepł, wentylację mechaniczną i żadnego komina. Oczywiście cały dom ogrzewanie podłogowe bez grzejników. I spokojnie z grzaniem CWU zmiescisz się w 1500 - 2000 zł rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś z Bydgoszczy wiec zapraszamy po pompy ciepła w cenach nie z kosmosu. Na taki domek całą kotlownia + pompa ciepła to wydatek około 25.000. Jeżeli to są ceny z kosmosu to taniej nie będzie. Zapraszamy do Więcborka. Pokażemy nasze instalacje.

 

Osobiście doradzam Ci pompę ciepł, wentylację mechaniczną i żadnego komina. Oczywiście cały dom ogrzewanie podłogowe bez grzejników. I spokojnie z grzaniem CWU zmiescisz się w 1500 - 2000 zł rocznie.

 

Jak dobrze być na forum:) Pewnie, że skorzystam, przyjadę, chętnie porozmawiam i zobaczę. Na górze przewidywałem grzejniki nie podłogówkę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze być na forum:) Pewnie, że skorzystam, przyjadę, chętnie porozmawiam i zobaczę. Na górze przewidywałem grzejniki nie podłogówkę:)

 

Daj sobie spokój z kalafiorami, 100% podłogówki i nie ma co kombinować. Mieszana instalacja ogrzewania to pomyłka, zwiększenie kosztów instalacji, większy koszt eksploatacji przy pompie ciepła i spora szansa spaprania samej instalacji.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tkwię cały czas w jakiejś pułapce stereotypów, pewnie dlatego, że wszystkich informacji dotyczących budowania doszukuję się samemu, brakowało mi punktów odniesieni i dobrych pomysłów. Samego prądu się bałem ale już połączenie PC z II taryfą to już bliżej, PC tak na prawdę nie wiele o niej wiem bo to cały czas była abstrakcja. Tu gdzie buduję raczej króluje tradycjonalizm a za nowsze technologie płaci się słono a z tego co się orientuję sporo ludzi narzekało na wykonawców i znowu kółko się zamykało czyli wracało się do sprawdzonych rozwiązań. Nie stać mnie na zbyt wiele błędów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze być na forum:) Pewnie, że skorzystam, przyjadę, chętnie porozmawiam i zobaczę. Na górze przewidywałem grzejniki nie podłogówkę:)

 

Zapraszamy. Poza montażem pomp ciepła zajmujemy się również budową domów, więc możemy kompleksowo doradzić w zakresie całego projektu (nie tylko ogrzewanie).

 

Budynek pokazowy bez żadnych kominów (chyba jedyny w Wiecborku) mamy z zainstalowaną naszą pompą ciepła. Posiada zamontowane podliczniki dzięki którym sam możesz sprawdzić ile zużywa prąd, a nie tylko zachwalanie sprzedawcy ze będzie tanio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można było zrobić tylko fundamentu i ewentualnego przebicia przez strop? W takim wypadku wymurowanie komina nawet w zamieszkałym domu to pikuś. A 3,5tys. w kieszeni.

 

 

Niewiem skąd Bierzecie takie wysokie wyceny kominów...u mnie dwa kominy systemowe (8,4 m i 6,4m) to koszt do 3,5 tys. z robocizną...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszamy. Poza montażem pomp ciepła zajmujemy się również budową domów, więc możemy kompleksowo doradzić w zakresie całego projektu (nie tylko ogrzewanie).

 

Budynek pokazowy bez żadnych kominów (chyba jedyny w Wiecborku) mamy z zainstalowaną naszą pompą ciepła. Posiada zamontowane podliczniki dzięki którym sam możesz sprawdzić ile zużywa prąd, a nie tylko zachwalanie sprzedawcy ze będzie tanio :)

 

Brak kominów czyli brak stóp kominowych, kanałów wentylacyjnych, okienka wyłazowego, obróbek jak dla mnie to oszczędności. Dach bez komina tylko tańszy wad nie dostrzegam. Ale jak zawsze jest jakieś ale czy sama PC da radę...? W zasadzie jest zawsze jakieś wyjście po przez podpięcie gazu i montaż kondensata z bocznym wyrzutem. Choć to rozwiązanie to masakra ale zawsze jakieś zabezpieczenie. Boję się tylko postawić na prąd i nie wiem czy dałbym się złamać, PC hmmmm już szybciej przy założeniu powyższego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość tu się wypowiadających posiada PC jako jedyne żródło ciepła. Oczywiście jest paru wliczając moją osobę posiadającą kominek bardziej przydatny do rekreacyjnego palenia niż wsparcia PC. Przy szczelnym, dobrze ocieplonym domu i odpowiednio dobranym żródło ciepła sama pompa w 100% sobie poradzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, idę w stronę WM na GWC potrzebuję pewnie jakiś dobry projekt (może uda się go zrobić i dołączyć do projektu)

 

Nic nie trzeba na GWC oprócz miejsca żeby było gdzie zakopać..

 

samo zgłoszenie budowy muszę zrobić 29 czerwca:)

do starostwa wg nowych przepisów? nie wiem skąd jestes ale u nas do tej pory szybciej jest po staremu na pozwolenie robić.. do zgłoszeniemchyba nie dołącza się projektów instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak kominów czyli brak stóp kominowych, kanałów wentylacyjnych, okienka wyłazowego, obróbek jak dla mnie to oszczędności. Dach bez komina tylko tańszy wad nie dostrzegam. Ale jak zawsze jest jakieś ale czy sama PC da radę...? W zasadzie jest zawsze jakieś wyjście po przez podpięcie gazu i montaż kondensata z bocznym wyrzutem. Choć to rozwiązanie to masakra ale zawsze jakieś zabezpieczenie. Boję się tylko postawić na prąd i nie wiem czy dałbym się złamać, PC hmmmm już szybciej przy założeniu powyższego.

 

Gwarantuję, że da rade. Budynek o którym pisałem (bez kominów) poza ewidentnymi oszczędnościami w budowie zasilany jest tylko naszą pompą ciepła bez żadnych dodatkowych kominków, grzałek elektrycznych itp. Ogrzewanie 100 % podłogowe uruchamia się tylko w taniej taryfie. Roczny koszt ogrzewania i CWU (~130m2) około 1300 - 1700 zł. Nikt nie oszczędza na wodzie i cieple w domu.

 

W innym wątku kilka dni temu pisałem o zużyciu w maju na CWU. 89kwh czyli 25zl.

 

Także nie bój się pompy ciepła. Ludzie czasami straszą co będzie jak nie będzie prądu. Jak nie będzie prądu to nic nie działa nawet kocioł węglowy bo pompy obiegowe nie działają. Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie budowane domy są bardzo dobrze ocieplone. Jak ogrzewanie nie będzie działać 3 dni to temperatura spadnie np z 23 do 21 wiec nawet podczas tornada i zerwanej trakcji elektrycznej nie ma tragedii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantuję, że da rade. Budynek o którym pisałem (bez kominów) poza ewidentnymi oszczędnościami w budowie zasilany jest tylko naszą pompą ciepła bez żadnych dodatkowych kominków, grzałek elektrycznych itp. Ogrzewanie 100 % podłogowe uruchamia się tylko w taniej taryfie. Roczny koszt ogrzewania i CWU (~130m2) około 1300 - 1700 zł. Nikt nie oszczędza na wodzie i cieple w domu.

 

W innym wątku kilka dni temu pisałem o zużyciu w maju na CWU. 89kwh czyli 25zl.

 

Także nie bój się pompy ciepła. Ludzie czasami straszą co będzie jak nie będzie prądu. Jak nie będzie prądu to nic nie działa nawet kocioł węglowy bo pompy obiegowe nie działają. Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie budowane domy są bardzo dobrze ocieplone. Jak ogrzewanie nie będzie działać 3 dni to temperatura spadnie np z 23 do 21 wiec nawet podczas tornada i zerwanej trakcji elektrycznej nie ma tragedii.

 

Ale mowa tu o powietrznej PC, czytam i czytam i nie rozumiem ta PC działa do 0stopniC później potrzebuje wspomaganie czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze być na forum:) Pewnie, że skorzystam, przyjadę, chętnie porozmawiam i zobaczę. Na górze przewidywałem grzejniki nie podłogówkę:)

 

to chyba najgłupsza rzecz jaką

 

Gwarantuję, że da rade. Budynek o którym pisałem (bez kominów) poza ewidentnymi oszczędnościami w budowie zasilany jest tylko naszą pompą ciepła bez żadnych dodatkowych kominków, grzałek elektrycznych itp. Ogrzewanie 100 % podłogowe uruchamia się tylko w taniej taryfie. Roczny koszt ogrzewania i CWU (~130m2) około 1300 - 1700 zł. Nikt nie oszczędza na wodzie i cieple w domu.

 

W innym wątku kilka dni temu pisałem o zużyciu w maju na CWU. 89kwh czyli 25zl.

 

Także nie bój się pompy ciepła. Ludzie czasami straszą co będzie jak nie będzie prądu. Jak nie będzie prądu to nic nie działa nawet kocioł węglowy bo pompy obiegowe nie działają. Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie budowane domy są bardzo dobrze ocieplone. Jak ogrzewanie nie będzie działać 3 dni to temperatura spadnie np z 23 do 21 wiec nawet podczas tornada i zerwanej trakcji elektrycznej nie ma tragedii.

 

dokładnie tak, w zeszłą zimę niechcący przetestowałem i po 24h spadło o 1*, dom z silki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mowa tu o powietrznej PC, czytam i czytam i nie rozumiem ta PC działa do 0stopniC później potrzebuje wspomaganie czy tak?

 

niekoniecznie, poczytaj wątki pompiarzy.. sporo pomp bez problemu mimo deklarowanego 0* pracuje poniżej.. zresztą prosty argument - Szwecja, Norwegia, Finlandia - mimo że tam przecież sporo zimniej to praktycznie teraz nowe budownictwo to powietrzne PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak całkowity brak kominów do mnie przemawia bez dwóch zdań choć z tyłu głowy tli mi się myśl, że może jednak zostawić kominek powietrzny na wszelki wypadek. Alternatywa a może pomysł, który przychodzi mi na dziś to w razie czego założę kondensat, choć ja nigdy nie mieszkałem w bloku i nie jestem przyzwyczajony do tak wysokich temperatur więc nawet chwilowego chłodu będzie ok. Jeżeli chodzi o WM to w zasadzie bez dyskusji jeżeli da się to zrobić do 10 tysi.Jak to zwykle bywa przy określeniu jednego źródła ogrzewania należy je doprecyzować jaka ta PC...? W razie czego ma do dyspozycji jakieś 500-600 m2 działki z przeznaczeniem na trawnik:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ogólnie moje wszystkie założenie dziś legły w gruzach. A jakie ściany przy PC czy beton komórkowy 24cm plus 20 styro jest ok? Co z wentylacją strychu przy braku okienek połaciowych, bo po co robić same okienka skoro nie ma kominów...? Założyć tam tylko kominki...ile tych kominków...? Na architekta adaptującego raczej nie mam co liczyć (brak kreatywności) na kolejne poszukiwania oświeconych nie mam już czasu, samą adaptację muszę wykonać w 2 tygodnie:( W warunkach zabudowy nie wspomniałem o PC ale to chyba można zmienić na etapie budowy. Całe dnie spędzam na czytaniu forum a dochodzę do wniosku że jestem totalnie zielony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mowa tu o powietrznej PC, czytam i czytam i nie rozumiem ta PC działa do 0stopniC później potrzebuje wspomaganie czy tak?

 

Nasza pompa nawet przy -30 nie potrzebuje żadnego wspomagania.

 

Montujesz pompę, wyregulujesz sobie optymalne ustawienia dla komfortu i przez kolejne lata zapomnisz, że w ogóle coś tam działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ogólnie moje wszystkie założenie dziś legły w gruzach. A jakie ściany przy PC czy beton komórkowy 24cm plus 20 styro jest ok? Co z wentylacją strychu przy braku okienek połaciowych, bo po co robić same okienka skoro nie ma kominów...? Założyć tam tylko kominki...ile tych kominków...? Na architekta adaptującego raczej nie mam co liczyć (brak kreatywności) na kolejne poszukiwania oświeconych nie mam już czasu, samą adaptację muszę wykonać w 2 tygodnie:( W warunkach zabudowy nie wspomniałem o PC ale to chyba można zmienić na etapie budowy. Całe dnie spędzam na czytaniu forum a dochodzę do wniosku że jestem totalnie zielony.

 

Beton komórkowy 24 + 20cm styro jest ok.

 

Jak poprawnie wykonać wentylację dachu to już fachowcy będą wiedzieli. Jest to ważny element, więc musi być zrobiony starannie.

 

Jeżeli nie musisz mieć w salonie "prawdziwego ognia" dla zachowania klimatu to podaruj sobie wszystkie kominy. Za X lat zapewne nawet w kuj-pom będzie zakaz palenia w piecach itp.

 

W warunkach zabudowy raczej nic nie piszą o pompa ch ciepła. Więcej będzie o odległościach od granic, ilości terenów zielonych na działce, rodzaju dachu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...