Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Gość Arturo72

Pompa miałaby duży sens jakby do tego były jakieś dopłaty np za ochronę środowiska ale w tej chwili nic nie ma. Szkoda

No to jeszcze raz prośba jak to liczyłeś czy tylko tak z głowy to wziąłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Liczyłem " na palcach" i opierając się na kilku założeniach:

1 koszt energii z pc jest 2x niższy niż koszt energii z gazu ( choć to mocno naciągane patrząc na to co podają ludzie jeśli chodzi o koszt za cały sezon

2 zakładam że za pc placilbym np 2 tys za sezon czyli za gaz 4 tys

3 kotłownia z gazem ok 11-12 tys (kocioł z zasobnikiem i kominem myślę że ok 6 -7 tys, przylacze 5 tys)

4 pompa pc Samsunga link który podałes - cała kotłownia za 27 tys

Koszty zrownaja się mniej więcej po 7-8 latach, ale jak doliczyć zesk z zaoszedzonych 15-16 tys to może po 10 latach

Czy jest sens ładować kasę żeby myśleć o oszczędnościach za 10 lat ?

A jak w międzyczasie się coś zepsuje ?

Kalkulacje łeb strzeli.

Przy gazie mam dodatkowo większe bezpieczeństwo że ogrzeje dom bo koszt kotła 12kw czy 20 jest taki sam więc mam spory margines mocy. Mając gaz mogę go wykorzystać do gotowania.

Nie wieszam jakiś halasujacych urządzeń na ścianie które razej nie są ozdobą.

Zalety pc - jakbym w przyszłości z dotacji w mojej gminie założył sobie ogniwa foto mialbym rzeczywiście taniej , ale np jak będę chciał zaadoptować garaż tak jak planowałem to już pompa nie wysoki zapewne.

Pompa jest bardziej trendy:) ale nie bardziej ekonomiczna.

Nie jestem wrogiem tego rozwiązania ale tak jak pisałem już kilka razy, nie widzę sensu. Jak ktoś mnie przekona tylko faktami a nie ściemą to biorę pc. Mam jeszZe wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Liczyłem " na palcach" i opierając się na kilku założeniach:

1 koszt energii z pc jest 2x niższy niż koszt energii z gazu ( choć to mocno naciągane patrząc na to co podają ludzie jeśli chodzi o koszt za cały sezon

2 zakładam że za pc placilbym np 2 tys za sezon czyli za gaz 4 tys

3 kotłownia z gazem ok 11-12 tys (kocioł z zasobnikiem i kominem myślę że ok 6 -7 tys, przylacze 5 tys)

4 pompa pc Samsunga link który podałes - cała kotłownia za 27 tys

ad.4.te 21tys.zł ze tego samsunga to było za całość łącznie z montażem i zasobnikiem cwu i nie wiem czemu liczysz jeszcze +6tys.zl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ok 11 kw potrzebuje

Nie mam ozc

No i tu Cię boli.

Bez OZC i bez wiedzy na temat obciążenia cieplnego domu oraz bez zapotrzebowania domu na ciepło nic z niczym nie możesz porównywać bo nic nie wiesz o potrzebach swojego domu i będzie to jedynie Twoja dywagacja i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że się tego będziesz czepiał, ale odpowiedz , czy to coś zmieni w kwestii sensu inwestycji ?

Nie.

Papier wszystko przyjmie ale żaden rozsądny instalator przy tym metrażu i dla 5 osób nie wsadzi mi pompy 9kw.

Zaplace kilkaset złotych żeby dowiedzieć się czegos co już wiem, a skąd mam pewność że to prawda co zostało niby policzone ? Tak samo ja mogę ci napisać że potrzebujesz tyle a tyle energii do ogrzania domu , przybije pieczątkę i jak mi udowodnisz że nie mam racji ?

Tak samo z projektem podlogowki, ktoś mi narysuję żebym zrobił co 10 cm co 15 itd czyli tak samo jak planowałem albo napiszę że co 20 a ja i tak dam co 15 dla " pewności" jak to robi 99% inwestorów

Ale pomijając to załóżmy że zrobiłem to ozc i z niego wychodzi że potrzebuje źródła ciepła o mocy 11kw.

Chciałbym abyś mi udowodnił że pompa ciepła mi się opłaca . Szczerze zainstaluje ją wtedy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozmawiałem z sąsiadami i coś tam napomknąłem (w formie żartu z mojej strony) że założę piec na ekogroszek. Długo nie minęło bo wczoraj byłem na działce a jeden sąsiad mnie zaczepia i mówi: że oni do zeszłego roku tylko gaz mogli tu mieć no i oczywiście w opcji kominek i że nikt tu węglem nie grzeje a to strasznie dymi i powietrze zanieczyszcza. Ja się uśmiecham i nawet nie zdążyłem mu na to powiedzieć, że to tylko żart był i czegoś takiego w ogóle nie rozważam. A on mi na to, że już tu na ten temat wieczorkiem gadali i są zdecydowani zakpić mi dobry piec gazowy o ile od tego pomysłu odejdę. HEHEHEHE. To taka dygresja w odniesieniu do ewentualnych dotacji:) Ale tak serio pokazuje już świadomość ludzi...

 

Co do źródła ogrzewania liczyłem, liczę i pewnie dalej będę liczył choć dziś i moja świadomość się zmienia. To że PC jako inwestycja w zakupie jest najdroższa to nie ulega wątpliwości i jak by ktoś nie próbował obalić tej tezy to i tak mu się nie uda. Czynników wpływających na oszacowanie kosztów ogrzewania domów każdego z nas jest tak dużo i tak różnych, że deklarowanie jednego jako najlepszego źródła ciepła dla wszystkich jest irracjonalne. Każdy musi to rozważyć subiektywnie wobec tego czego on sam oczekuje a nie tego co ktoś mówi. Wszędzie da się znaleźć oszczędności i na wszystkim da się popłynąć. W moim przypadku na 95% jestem już przekonany do montażu PC, to że będzie to w zakupie (nie mówię tu o kosztach użytkowania) najdroższe w moim przypadku źródło ciepła tego jestem świadom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno wiem na pewno, w całym domu założę podłogówkę mam porównanie u mnie grzejniki u znajomych podłogówka. Ja podłogi w żaden sposób nie jestem wstanie dogrzać a u nich nogi zawsze ciepłe:) Muszę jakoś rozwiązać kwestię kosztów ocieplenia bo to dla mnie jakiś kosmos, na podłogę mam zaplanowane 20 cm XPS dół, 10cm góra, ściany zewnętrzne 20cm szary 0,31 plus ściana wewnętrzna od garażu, nad garażem 20cm EPS 100 (jest taras) garaż ma być nie ogrzewany a tu w garażu 20cm XPS. Cena z hurtowni po milionie rabatów wyszło ok. 35 tyś. w zależności od producenta. Wydaje mi się, że to jakieś nieporozumienie cenowe! A mówimy tu tylko o materiale!

 

Ciepla podloga w dobrze ocieplonym domu tylko w solidne mrozy. Moje stopy sa cieplolubne i czasami "cierpialem" ;)

Co do termoizolacji - kupic w polsce w dobrych cenach na caly dom to nie problem, bo zalapiesz sie na minimum logistyczne i transport za free. Ja na ten przyklad kupowalem od forumowego fighter1983 z astrobudu.

Poza tym po kiego grzyba ci XPS jesli nie planujesz plyty fundamentowej ? A w garazu to juz wogole nie potrzebne - poczytaj o temp. w takich bez izolacji posadzki:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?242708-Ogrzewanie-gara%C5%BCu/page4

 

U mnie zaszlo do minimalnej 3.5 stC 1m od bramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że ktoś świadomie podejmuje taka decyzje, że chce mieć takie a takie źródło ogrzewania licząc się tym że będzie drożej. Jednak nie lubię ściemy, a ściemą trzeba nazwać to jak ktoś pisze że będzie taniej i przedstawia niby wyliczenia dopasowane do swojej teorii. Jak na razie nikt mnie jeszcze nie przekonał, ale mam cichą nadzieję że to nastąpi. Chciałbym mieć PC ale jak się nie ma worka pieniędzy i nadmiaru kasy to trzeba ochłonąć, nie chciałbym np rezygnować z innych wygód czy przełożyć terminu kiedy się wprowadze po to zeby mieć PC. Już się nawet zastanawiam nad kotłem z dużym buforem przynajmniej na kilka lat - podobnie by pewnie wyszło inwestycyjnie do gazu , dochodzi obsługa ale niemal za darmo energiA w moim przypadku ( oczywiście pomijając koszty pracy własnej). Po kilku latach można by przejść na PC ( jakbym np stanął na nogi wyplukany z kasy po budowie)

Ps przed chwilą dzwonili z gazowni że umowa gotowa, także do poniedziałku mam czas na decyzję bo wtedy podpisze lub nie umowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok 11 kw potrzebuje

Nie mam ozc

 

Nie potrzebuje 11 kW, chyba ze dom bardzo słabo ocieplony i bez wm z rekuperacją, jezeli bedzie dobrze lub bardzo dobrze ocieplony z wm to projektowe obciązenie cieplne bedzie w zakresie 7,5-8 kW + 5*,25 kW (cwu) czyli razem ok 9 kW. Co do rozsadku instalatora to rozsadnie jest dokonywac doboru mocy pompy na podstawie dokładnych i rzetelnych obliczen ozc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie podajesz te 8 kW ? Licząc tak na oko to co pisalem czyli 200m2 20 cm styro białego i 30cm wełny ? Czy po prostu strzelasz ?

Mi jak oszacowywalem na jakiejś stronie wychodziło ok 10 kW ale ze takich pomp nie ma więc musiałbym brać pod uwagę 12 lub 14 kW.

Nawet jakbys mi policzył i wyszłoby dokładnie tak jak piszesz równe 9 kW to myślę że byłoby ryzykiem instalować pompę o takiej mocy "na styk" bo wystarczy że popełniłeś błąd w obliczeniach, instalator popełnił błąd w instalacji czy wykonawca ocieplenia się nie przyłożył i będę w mrozy grzał się farelka ? Na chłopski rozum zawsze trzeba mieć choć minimalny zapas mocy także nie brałem takiej pompy 9 kW pod uwagę bo skoro mam 1.5 do 2 razy wiecej powierzchni niż osoby które taka pompę użytkują to znaczy że może byc ona za mała. A raczej na pewno jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wiedziałem że się tego będziesz czepiał, ale odpowiedz , czy to coś zmieni w kwestii sensu inwestycji ?

Nie.

Oczywiście,że zmieni,diametralnie zmieni. Jak widzisz dodałeś na starcie nie potrzebnie +6tys.zł i nie będzie 27tys.zł vc 13-14tys.zł tylko 21tys.zł vs 13-14tys.zł i 1kWh=0,10zł vs 1kWh=0,22-0,25zł.

Czaisz ?

czaisz dlaczego OZC jest tak ważne ?

Nawet jakbys mi policzył i wyszłoby dokładnie tak jak piszesz równe 9 kW to myślę że byłoby ryzykiem instalować pompę o takiej mocy "na styk" bo wystarczy że popełniłeś błąd w obliczeniach, instalator popełnił błąd w instalacji czy wykonawca ocieplenia się nie przyłożył i będę w mrozy grzał się farelka ?

Jest wręcz przeciewnie,pompę można brać nawet lekko poniżej obciążenia cieplnego.

Masz dodatkowe 3kW do wspomagania pompy w razie katastrofalnej epoki lodowcowej.

 

Dlatego zanim zaczniesz dyskutować proponuję dokształcić się a nie dywagować.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niecale 4 lata temu robiłem kuchnie, wybrałem gaz, ale teraz żona chce indukcję, głównie ze względu na łatwość zachowania czystości oraz problemy z zapalarką.

Co do ekonomiki się nie wypowiem bo nie mam pojęcia, pewnie będzie trochę drożej.

 

Kotłowni gazowej za 11 tys nie zrobisz.

14tys to rozsądne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że ktoś świadomie podejmuje taka decyzje, że chce mieć takie a takie źródło ogrzewania licząc się tym że będzie drożej. Jednak nie lubię ściemy, a ściemą trzeba nazwać to jak ktoś pisze że będzie taniej i przedstawia niby wyliczenia dopasowane do swojej teorii. Jak na razie nikt mnie jeszcze nie przekonał, ale mam cichą nadzieję że to nastąpi. Chciałbym mieć PC ale jak się nie ma worka pieniędzy i nadmiaru kasy to trzeba ochłonąć, nie chciałbym np rezygnować z innych wygód czy przełożyć terminu kiedy się wprowadze po to zeby mieć PC. Już się nawet zastanawiam nad kotłem z dużym buforem przynajmniej na kilka lat - podobnie by pewnie wyszło inwestycyjnie do gazu , dochodzi obsługa ale niemal za darmo energiA w moim przypadku ( oczywiście pomijając koszty pracy własnej). Po kilku latach można by przejść na PC ( jakbym np stanął na nogi wyplukany z kasy po budowie)

Ps przed chwilą dzwonili z gazowni że umowa gotowa, także do poniedziałku mam czas na decyzję bo wtedy podpisze lub nie umowe

 

No właśnie ja także nie lubię ściemy. Przekonywanie każdego że PC, prąd czy gaz to jedyne rozsądne rozwiązanie jest jedną wielką ściemą. Na siłę wszystko da się uzasadnić. Pisanie o kosztach kotłowni z kominami rzędu 10-15 tyś. to także absurd. Moja decyzja podyktowana była kilkoma argumentami. O wyborze WM byłem przekonany nie ze względów ekonomicznych a zdrowotnych mojej żony(jest wiecznym alergikiem) i choćby kosztowało to mnie 30tyś. to i tak bym ją założył. A skoro tak to nie potrzebuje kominów do grawitacji, idąc dalej tym tropem zacząłem się zastanawiać czy potrzebuje jakiekolwiek kominy. Do szedłem do wniosku, że nie gdyż kominek jeżeli bym założył to dla gości co mnie zupełnie do tego nie przekonuje. Skoro nie robię żadnego komina to idąc dalej tym tokiem myślenia przeszedłem do samego dachu, co tam na nim jest i co mi z tego potrzeba. Mam kąt nachylenia 43* wiec i tak wszystko z niego spadnie tak więc okienko wyłazowe z niego także wypadło bo po co mi one. Przemyślałem kwestię połaciówek, których i tak nie miałem w projekcie ale chciałem je dodać, dochodząc do wniosku, że było to trochę na siłę i na zasadzie skoro wszyscy mają to ja też. Wróciłem z powrotem do samych ław i wywaliłem wszystkie stopy i poszerzenia pod kominy (beton, stal), dodałem koszt kominów nie jakichś tam za nie wiadomo ile kasy ale tych jednych z tańszych, dołożyłem obróbkę klinkierową, oszczędność na prostej połaci dachowej. Mam dach dwuspadowy 150m2, wentylacja poddasza z WM i wyszło mi na to że do pieca gazowego (do całej instalacji) starając się zaniżać a nie zawyżać koszta do PC względem tego dopłacę max. do 10tyś. Teraz zacząłem się zastanawiać czy warto, wg mnie wydaje mi się że warto. Ale jak pisałem każdy musi odnieść to do tego co robi i jak robi, policzyć wszystko w odniesieniu do swoich możliwości i nakładów, zrobić to uczciwie nie opierając się na jakichś dziwnych opiniach. Każdy dom jest inny, każdy ma inne oczekiwania w stosunku do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie podajesz te 8 kW ? Licząc tak na oko to co pisalem czyli 200m2 20 cm styro białego i 30cm wełny ? Czy po prostu strzelasz ?

Mi jak oszacowywalem na jakiejś stronie wychodziło ok 10 kW ale ze takich pomp nie ma więc musiałbym brać pod uwagę 12 lub 14 kW.

Nawet jakbys mi policzył i wyszłoby dokładnie tak jak piszesz równe 9 kW to myślę że byłoby ryzykiem instalować pompę o takiej mocy "na styk" bo wystarczy że popełniłeś błąd w obliczeniach, instalator popełnił błąd w instalacji czy wykonawca ocieplenia się nie przyłożył i będę w mrozy grzał się farelka ? Na chłopski rozum zawsze trzeba mieć choć minimalny zapas mocy także nie brałem takiej pompy 9 kW pod uwagę bo skoro mam 1.5 do 2 razy wiecej powierzchni niż osoby które taka pompę użytkują to znaczy że może byc ona za mała. A raczej na pewno jest

 

Szacuje na podstawie długoletniej praktyki audytorskiej i projektowej a takze instalacyjnej, co do błedów obliczeniowych to moja zgodnosc obliczen z danymi rzeczywistymi okreslam na podstawie kilkuset sprawdzen na max 10-15% ( na ogół na minus) przy liczeniu zapotrzebowania na ciepło, oraz 15-20 % na plusie ( przeszacowanie) w przypadku projektowego obciązenia cieplnego budynku czyli parametru uzywanego do doboru mocy pompy. Co do szacunków na "jakiejs stronie" to one kompletnie nie nadają sie do doboru mocy pompy, ich błedy czasami sa porazające. Chłopski rozum nigdy nie zastąpi dokładnych i rzetelnych obliczen ozc i jakichkolwiek innych stosowanych w budownictwie i nie tylko. Metody porównawcze nie są i nigdy nie będą dokładne i jako takie nie powinny byc stosowane do obliczania kosztów ogrzewania i cwu oraz obliczania opłącalnosci róznych systemów grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak pisałem każdy musi odnieść to do tego co robi i jak robi, policzyć wszystko w odniesieniu do swoich możliwości i nakładów, zrobić to uczciwie nie opierając się na jakichś dziwnych opiniach. Każdy dom jest inny, każdy ma inne oczekiwania w stosunku do niego.

 

Jak ma policzyc inwestor uczciwie opłacalnosc róznych systemów grzewczych skoro do tego jest potrzebne dokładne i rzetelne (uczciwe) ozc, a w 99% inwestor sam tych obliczen nie wykona, opinie dziwne i nie, tez nie pomogą. Po to własnie aby nie było tej sciemy muszą byc takie obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...