Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Gość Arturo72
Pisanie o kosztach kotłowni z kominami rzędu 10-15 tyś. to także absurd.

Zatem słuchamy nie absurdalnych wyliczeń ?

Zamiast dywagować dawaj cyfry.

No właśnie ja także nie lubię ściemy. Przekonywanie każdego że PC, prąd czy gaz to jedyne rozsądne rozwiązanie jest jedną wielką ściemą. Na siłę wszystko da się uzasadnić.

Ale to nie jest i nie powinno być przekonywanie,to powinno wychodzić z obliczeń.

Jak Tobie wyszlo z obliczeń jeśli chodzi koszt inwestycji a koszt eksploatacji ?

Wyszło czy jedynie teoretycznie się wypowiadasz ?

Na czym u Ciebie polega ściema ?

Prosto i poprzyj to wyliczeniami ok ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak ma policzyc inwestor uczciwie opłacalnosc róznych systemów grzewczych skoro do tego jest potrzebne dokładne i rzetelne (uczciwe) ozc, a w 99% inwestor sam tych obliczen nie wykona, opinie dziwne i nie, tez nie pomogą. Po to własnie aby nie było tej sciemy muszą byc takie obliczenia.

 

Do tego, że samo użytkowanie PC wypada korzystniej od gazu, kominka czy ekogroszku (o prądzie nie mówię tego nie brałem pod uwagę, nie wiem nie wypowiadam się) nie trzeba nikogo przekonywać. Rzecz jest zupełnie w czym innym a mianowicie w koszcie zakupu PC, gdzie sam zakup jest drogi i trzeba od razu wyłożyć kasę, przy gazie i reszcie wygląda to inaczej, rozkłada się to na długi okres czasu. Mówimy tu cały czas o drugim aspekcie tej całej zabawy samo OZC mówi nam o zapotrzebowaniu na energię niezbędną dla zapewnienia nam ciepła. Ta kwestia także w zasadzie jest oczywista. Mam wrażenie, że nie każdy rozumie rozterki po między wydaniem 20-30 tyś. zł na PC a wydaniem 10tyś. na gaz. Samo uogólnianie kosztów kotłowni też jest bez sensu bo u jednego samo przyłącze będzie kosztowało 5tyś. u drugiego jak u mnie 1700zł. Koszt budowania pomieszczenia...!? W większości przypadków i tak ono będzie bo wynika to z projektu i nie da się z niego zrezygnować. Koszt budowy kominów można je budować za 10tyś. ale można i za 3tyś. I tak dalej i tak dalej...tego wszystkiego nie da się uśrednić. Gdybym miał już SSO wybudowane wraz z kominami i z całą infrastrukturą to na 100% powiedziałbym że nie założę PC bo mnie po prostu na nią stać by nie było. Rzecz ma się zupełnie inaczej na etapie planowania i projektowania, kiedy możemy z czegoś rezygnować na rzecz nowinek technologicznych. Ale idąc dalej mając u siebie okna połaciowe na dachu i komin do kominka wówczas także bym skreślił PC ze wszelkich rozważań. Mam nadzieję że rozumiesz co chcę przez ten wywód powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon do firmy instalujacej pompy " za 27 tys" jak pisał Artur i okazuje się że te 27 to jednak 30 i że jak mam zapotrzebowanie np 9kW to taka pompa 9kW nie da rady bo przy -20 jest to tylko 6 kW , także ten ....

Nawet jakbym wydał na gaz 14 tys to nadal jest różnica koło 16 tys w inwestycji czyli 8 lat na zwrot, a licząc choćby 3 % na lokacie z tych 16 tys to 10 lat.

Ale czy jest sens tak liczyć po dzisiejszych cenach , kto wie co będzie za 5 lat.. czy pompa wyjdzie taniej, bardzo wątpliwe.

Ps nie jestem asceta żeby się umartwiac i robić źle dla siebie, jakby mi logicznie wyszlo że coś jest tańsze a taki sam komfort to wybralbym tańsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Telefon do firmy instalujacej pompy " za 27 tys" jak pisał Artur i okazuje się że te 27 to jednak 30 i że jak mam zapotrzebowanie np 9kW to taka pompa 9kW nie da rady bo przy -20 jest to tylko 6 kW , także ten ....

A Ty potrzebujesz jakiej mocy urządzenia grzewczego i czemu nie 20kW ?

A że jest tylko 6kW to masz jeszcze 3kW...

Jednemu psu na imię burek ?

Nawet jakbym wydał na gaz 14 tys to nadal jest różnica koło 16 tys w inwestycji czyli 8 lat na zwrot, a licząc choćby 3 % na lokacie z tych 16 tys to 10 lat.

Na jakiej podstawie tak sądzisz ? Twój dom ile potrzebuje energii na c.o+cwu ? Jakie Twój dom posiada obciążenie cieplne przy -20st.C ?

Z kapelusza to wyciągasz ?

 

Już Ci powiedziałem,że najpierw się dokształć,poznaj prawdziwe parametry swojego domu i dopiero się wypowiadaj i licz bo narazie opowiadasz dyrdymały i wyciągasz wszystko z kapelusza.Jak przedstawisz tak jak powinno to wyglądać to wtedy można coś porównywać a Ty narazie nie możesz nic no niczego porównac.

 

Chcesz gaz to miej gaz bo nikt nikogo nie przekona,że białe to czarne chyba,że Kaczyński bezmózgów ale nie opowiadaj głupot bez podstawowej wiedzy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem że taka moc jest potrzebna , zrozum że jak Ci napiszę dokładnie obliczoną moc przez audytora i nadal będzie ona w tej okolicy to w kwestii ceny instalacji to nic nie zmieni, bo są takie lub takie urządzenia. I nikt mi nie powie taniej za pompę bo mam zapotrzebowanie na urządzenie np o mocy 9.5kW a nie 10.5kW na siłę dążysz do tego by porównywać kwotę za instalację pompy o mocy 9kW która i tak będzie wynosiła pewnie ok 23-25 tys , przy czym będę nie spał spokojnie w nocy ze strachu że zamarzne ;) albo nie będę miał szans ogrzać garażu jak sobie kiedyś tak wymysle.

Jakbys napisał np że pompa ma sens w takim a takim domu , większym już niekoniecznie to bym się może zgodził ale teraz nie mogę się zgodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem słuchamy nie absurdalnych wyliczeń ?

Zamiast dywagować dawaj cyfry.

 

Ale to nie jest i nie powinno być przekonywanie,to powinno wychodzić z obliczeń.

Jak Tobie wyszlo z obliczeń jeśli chodzi koszt inwestycji a koszt eksploatacji ?

Wyszło czy jedynie teoretycznie się wypowiadasz ?

Na czym u Ciebie polega ściema ?

Prosto i poprzyj to wyliczeniami ok ?

 

Odpowiem Ci w ten sposób, zanim cokolwiek napisałem na forum siedziałem i czytałem, czytałem i czytałem i coraz mniej z tego wiedziałem. A dlaczego..!? Dlatego, że kwestii ogrzewani nie da się uogólnić i powiedzieć że PC czy gaz czy cokolwiek innego jest najtańszym źródłem energii. To, że bez OZC nie da się w ogóle podejść do tematu to także prawda - bo niby skąd mamy wiedzieć czego szukać i co porównywać. Każdy dom jest inny i każdy z nas także jest inny i oczekuje czego innego. Dobór najtańszego źródła energii jest bardzo subiektywny to co dla jednego będzie rewelacją dla drugiego porażką. Kiedy już zdecydowałem się coś napisać na forum, to pierwszy wpis był "pomóżcie proszę bo jeszcze trochę i dostanę w głowę" oczekując, że w skażecie mi to co obecnie jest najtańsze i będę miał problem z głowy. Jak się okazało to nie takie proste i każdy z Was wypowiadający się na forum ma rację! Każda decyzja czy to odnośnie wentylacji czy to komina, czy to czegokolwiek innego niesie za sobą określone konsekwencje, najważniejsze żeby być konsekwentnym i dojdziemy wówczas do tego co dla naszego domu będzie najlepsze! U mnie wyszło, że PC ale daleki będę od tego żeby każdego namawiać na PC. Inwestycja to rzecz względna, każda inna...nie ma jednego złotego środka i tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To, że bez OZC nie da się w ogóle podejść do tematu to także prawda - bo niby skąd mamy wiedzieć czego szukać i co porównywać. Każdy dom jest inny i każdy z nas także jest inny i oczekuje czego innego.

O i o to dokładnie chodzi :)

 

Kiedy już zdecydowałem się coś napisać na forum, to pierwszy wpis był "pomóżcie proszę bo jeszcze trochę i dostanę w głowę" oczekując, że w skażecie mi to co obecnie jest najtańsze i będę miał problem z głowy. Jak się okazało to nie takie proste i każdy z Was wypowiadający się na forum ma rację!

Nie można pisać "pomóżcie",jedyną "pomocą" jaką możesz otrzymać to polecenie wykonania OZC i to jeszcze przed budową i wtedy masz czarno na białym i nie musisz już pisać "pomóżcie" bo sam sobie pomożesz bo wiesz już wszystko.

A reszta zależy tylko i wyłącznie od Twojej obrotności,negocjacji czy determinacji wszak to Twoja budowa i Twój dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sony87 odpowiem Ci na moim przykładzie. Mam 130m2 podłogi na parterze. 130m2 po podłodze na poddaszu (skosy). Garaż w bryle 45m2. Asolt wyliczył mi ze z ciepłą wodą potrzebuję 6,5KW w mrozy -20*C. Moją izolacje masz w stopce - nic rewelacyjnego - standard, "nie przyłożyłem się" do podłogi na parterze :bash: Zatem zakładam, że skoro masz 60m mniej ode mnie także nie przekroczysz 7kw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale mysle że potrzebne też są opinie krytyczne jak np moja bo niektórzy ludzie lykają wszystko jak pelikany , jak 10 razy ktoś powie że to jest najtańsze to w to wierzysz, ale nie musi być to prawda.

Tak samo Artur czy inni sie denerwuje jak ktoś mówi o węglu, ale dla tej osoby może to być najlepsza opcja.

Ja postanowiłem że jak uda mi się zrobić kotłownie na pompie za max 10 tys więcej niż na gazie to w to wejdę z nadzieją że będzie dobrze, jeśli nie -wybiore gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale mysle że potrzebne też są opinie krytyczne jak np moja bo niektórzy ludzie lykają wszystko jak pelikany , jak 10 razy ktoś powie że to jest najtańsze to w to wierzysz, ale nie musi być to prawda.

Tak samo Artur czy inni sie denerwuje jak ktoś mówi o węglu, ale dla tej osoby może to być najlepsza opcja.

Ja postanowiłem że jak uda mi się zrobić kotłownie na pompie za max 10 tys więcej niż na gazie to w to wejdę z nadzieją że będzie dobrze, jeśli nie -wybiore gaz.

 

W końcu trochę logiki...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech każdy w końcu zrozumie, że wybór ogrzewania to bardzo ale to bardzo subiektywna sprawa. Gdyby nie udało mi się zaoszczędzić na SSO czyli:

1. Rezygnacja ze stóp pod kominy (wszystkie), czytaj oszczędność.

2. Rezygnacja z kominów, czytaj oszczędność,

3. Rezygnacja okien dachowych, czytaj oszczędność,

4. Oszczędność na stropie i tak dalej i dalej i dalej....

 

Nie są to oszczędności powalające na kolana ale zebrane do siebie dają już jakąś alternatywę. Oczywiście, że w tej sytuacji zakładając choćby gaz z wyrzutem przez ścianę byłoby jeszcze taniej ale właśnie ja akurat nie chciałem gazówki więc co mi zostało...? Ludziska dobrze zastanówcie się czego oczekujecie...robiąc ogrzewanie prądem to z takich oszczędności starczy na dach!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale mysle że potrzebne też są opinie krytyczne jak np moja bo niektórzy ludzie lykają wszystko jak pelikany , jak 10 razy ktoś powie że to jest najtańsze to w to wierzysz, ale nie musi być to prawda.

Tak samo Artur czy inni sie denerwuje jak ktoś mówi o węglu, ale dla tej osoby może to być najlepsza opcja.

Ja postanowiłem że jak uda mi się zrobić kotłownie na pompie za max 10 tys więcej niż na gazie to w to wejdę z nadzieją że będzie dobrze, jeśli nie -wybiore gaz.

 

Ja gdybym nie otrzymał dofinansowania 9000zł na pompę pewnie zdecydowałbym się na LPG :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon do firmy instalujacej pompy " za 27 tys" jak pisał Artur i okazuje się że te 27 to jednak 30 i że jak mam zapotrzebowanie np 9kW to taka pompa 9kW nie da rady bo przy -20 jest to tylko 6 kW , także ten ....

 

To bardzo ważna kwestia - sam widzisz, że gdy się trochę człowiek wczyta w dane okazuje się, że pompa 9 kW praktycznie ma 6 kW bo przecież pełnej mocy używa się przy największym mrozie a nie jesienią.

 

Czy teraz już wiesz dlaczego Arturo ma "przewymiarowaną" pompę u siebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dokładnie, ale mysle że potrzebne też są opinie krytyczne jak np moja

Ale Twoja opinia jest krytyczna bo tak,nie oparta na faktach ale jedynie o Twoim domniemaniu i potrzebie robienia burdla na forum.

Byłaby krytyczna i coś warta gdybyś przedstawił fakty,wyliczenia nawet dot.własnego domu a tak Twoja opinia nie jest nic warta i niczego nie wnosi.

Podaj parametry swojego domu i dokladne wyliczenie pod te parametry jednego i drugiego czyli koszt inwestycji i koszt ekslpoatacji jednego i drugiego,wtedy możesz wydawać opinię,narazie to gadasz i piszesz głupoty.

Zatem obciążenie jakie posiada Twój dom oraz ile potrzebuje energii na ogrzewanie ?

Czy teraz już wiesz dlaczego Arturo ma "przewymiarowaną" pompę u siebie ?

Następny "mądry inaczej",akurat moja pompa ma moc grzewczą przy 0st.C 9kW jaki i przy -15st.C dalej ma 9kW.

I nie mam mocno przewymiarowanej bo to był czysty przypadek,że mam taką jaką mam,miałem mieć pompę która przy 0st.C miała 8kW ale już przy -15st.C jedynie 5kW i ona byłaby najbardziej odpowiednia i optymalna dla mojego domu z obciążeniem cieplnym 3,5kW.

"Mądry inaczej" wiesz teraz dlaczego ważne jest dokładne OZC przed budową a tym bardziej przed wyborem źródła ciepła ?

Żeby takich "madrych" było coraz mniej co na oko sobie wybierają 20kW moce.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W końcu trochę logiki...:)

No jest to logiczne myślenie jak najbardziej ale już branie parametrów domu z głowy do porównań ma się nijak do logiki i nic nie wnosi :)

Jedynie dobre samopoczucie inwestora,który będzie myślał,że zrobił dobrze pomimo,że tak naprawdę zrobił tragicznie :D

Dla węglarzy wszak najcudowniejszym,najtańszym i najlepszym systemem grzewczym jest kocioł na węgiel+komin+kotłownia :)

Na takiej samej zasadzie jak to czyni sony87...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Swoją kalkulacje przedstawiłem i nie potrafisz się do niej odnieść dlatego twierdzisz że robię burdel na forum. Jaki masz zysk od zamówionej osoby na pompę że tak bronisz sensu tej inwestycji?

Nie widzę zapotrzebowania Twojego domu na ciepło czyli ile Twój dom potrzebuje energii do ogrzewania ?

Nie widzę obciążenia cieplnego Twojego domu ?

Podaj te dane to się z chęcią odniosę do tego.

Czyli jak nie widać to znaczy,że nie ma kalkulacji bo nie wiesz i nie znasz tych podstawowych parametrów domu przy wyborze systemu grzewczego.

Tak Ci się tylko wydaje ? A jak będzie Ci się wydawało,że potrzebujesz 2000kW mocy grzewczej to co wtedy ?

 

Ogrzewanie na prąd jest najtańszym systemem grzewczym,tańszym niż gaz ziemny i polecam Elterma 9kW.

I co teraz ?

Chodzi mi o Twoje idiotyczne wyliczenia nie poparte niczym czyli żadnym parametrem domu tylko jedynie domysłem.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ważna kwestia - sam widzisz, że gdy się trochę człowiek wczyta w dane okazuje się, że pompa 9 kW praktycznie ma 6 kW bo przecież pełnej mocy używa się przy największym mrozie a nie jesienią.

 

Czy teraz już wiesz dlaczego Arturo ma "przewymiarowaną" pompę u siebie ?

 

Skoro przy -15*C ma nadal 9KW to czemu piszesz ze ma 6KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, specjalnie dla Ciebie Arturo.

Mój dom potrzebuje rocznie 16000kwh

Różnica między gazem a pc to ok 0.12zl za kWh czyli wychodzi ok 1900 zł rocznie różnicy.

Przy różnicy w kwocie instalacji 16 tys zł daje to ok 8 lat do wyrównania . Czyli potwierdza się to co liczyłem , chyba że robię coś nie tak ale nawet jak korzystałem z gotowego kalkulatora to wychodzi podobnie.

Czekam na odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dobrze, specjalnie dla Ciebie Arturo.

Mój dom potrzebuje rocznie 16000kwh

Różnica między gazem a pc to ok 0.12zl za kWh czyli wychodzi ok 1900 zł rocznie różnicy.

Przy różnicy w kwocie instalacji 16 tys zł daje to ok 8 lat do wyrównania . Czyli potwierdza się to co liczyłem , chyba że robię coś nie tak ale nawet jak korzystałem z gotowego kalkulatora to wychodzi podobnie.

Czekam na odp

Do do zużycia owszem,tak wychodzi 1900zł,teraz bierzemy koszt inwestycji czyli:

 

gaz ziemny,koszt eksploatacji 16000kWh czyli 3520zł

-projekt-?

-przyłącze do dzialki-?

-instalacja od przyłącza do domu i w domu-?

-odpływ spalin-?

-kocioł gazowy-marka,moc?-

-montaż-?

-zasobnik cwu-?

 

pompa ciepła,koszt eksploatacji 16000kWh czyli 1600zł

-urządzenie,marka,moc- ?

-montaż-?

zasobnik cwu-?

 

I jeszcze prąd,koszt eksploatacji 16000kWh czyli 4800zł

-kocioł Elterm 2500zł

-montaż-500zł

-bojler-1000zł

SUMA INWESTYCJI 4000zł.

 

 

Uzupełnij dane i zobaczymy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...