Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Po pierwsze,w przypadku urządzenia zasilanego prądem nie ma czegoś takiego jak "przewymiarowanie" bo nie będzie z tego tytułu ani strat ani zysków na sprawności bo zawsze będzie to 100% a "przewymiarowanie" ma tutaj pozytywny wpływ na możliwość wykorzystania w jak największym stopniu tańszej taryfy.

W przypadku kotłów na węgiel "przewymiarowanie" ma bardzo duże znaczenie bo im praca kotła z niższą mocą tym sprawność maleje czyli kasa idzie w komin a "ognia" nie zatrzymasz i nie wyłaczysz tak jak pradu.

 

Ech kolejny raz nie ogarniasz tematu - no dobrze wyjaśnię trochę żebyś innym w głowach nie mieszał.

 

Po pierwsze to zależy jaki urządzenie zasilasz prądem i wiele jest takich, w których przy mniejszym obciążeniu sprawność maleje.

 

Większość kotłów z podajnikiem przy pracy z mocą niższą niż nominalna ma wyższą sprawność niż przy mocy nominalnej - takie wnioski były przedstawiane wraz z wynikami badań jednego z kotłów, to samo także zaobserwowałem w swoim kotle.

Ponadto przy przewymiarowaniu kotła, a dokładniej palnika można palić z powodzeniem węglem o wyższej kaloryczności [co wiąże się z szybkością spalania i spiekalnością].

 

Po drugie,od tego właśnie jest OZC,zeby dobrać odpowiednią moc do potrzeb domu dlatego wśród węglowców są takie właśnie "elementy" i to dzięki Wam sprzedawcom.

 

 

Rozumiem, że dobierałbyś kotły na styk zgodnie z OZC - skoro jesteś tak siebie pewien zacznij je sprzedawać i sprawdź to w praktyce.

 

Po trzecie,z OZC wyszło mi,że obciążenie cieplne przy -20st.C wynosi 3,5kW i stąd była decyzja,żeby brać tego Atlantica z 5kW przy -15st.C..

 

Napisał SUSPENSER http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png Jak to optymalna by była 5 kW przy obciążeniu 3,5 kW - toż to przewymiarowanie o 50% :bash:.

 

 

 

Wytłumacz mi idiocie,co rozumiesz pod pojęciem przewymiarowania grzałki ?

Jaki skutek to przyniesie jeśli chodzi o ogrzewanie domu ? Jak dom potrzebuje 3,5kW a grzeje go urządzenie elektryczne o mocy 5kW ?.

 

Czy odróżniasz grzałkę od powietrznej pompy ciepła ?

 

Jeśli nie proponuję poszukać w google i się douczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72

Czy odróżniasz grzałkę od powietrznej pompy ciepła ?

 

Jeśli nie proponuję poszukać w google i się douczyć.

Dlatego się pytam,jest to urzadzenie zasilane prądem czyli tak samo jak grzałka i teraz mi wytłumacz ten fenomen "przewymiarowania" pompy czy grzałki.

Jaki skutek to przyniesie,jeśli chodzi o ogrzewanie domu jak dom potrzebuje moc 3,5kW a grzeje go urządzenie grzewcze z mocą 5kW czy nawet 9kW ?

 

Odpowiem za Ciebie,żadnego negatywnego skutku takie grzanie nie przyniesie,sprawność urządzenia będzie identyczna czy to grzałki 100% czy to pompy COP,po prostu,zeby utrzymac 22st.C urządzenie grzewcze o mocy 3,5kW będzie grzało 1 godzinę a urządzenie grzewcze o mocy 9kW nie całe 20 minut po czym się najzwyczajniej w świecie wyłączy,zużycie prądu w ciągu tej godziny w obu przypadkach będzie IDENTYCZNE.To jesli mówimy o on/off.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o 10tys.zł taniej w inwestycji niż gaz ziemny a tylko o 1300zł drożej niż gaz w eksploatacji.

10000zł/1300zł=prawie 8 lat.

Co ty na to ?

:D

 

:D

 

Znowu naciagasz fakty bo kWh u mnie kosztuje w taryfie g11 znacznie więcej niż 30gr a zmiana taryfy sądzę że pozbawiła by mnie komfortu także jest to pewne utrudnienie. Poza tym cena prądu w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła średnio o 0,12 zł . Ostatnio trochę wzrosty cen przyhamowaly ale jako że w energetyce potrzebne są zmiany to i ceny niedługo poszybuja w górę ( większość elektrowni ma ok 40 lat )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu naciagasz fakty bo kWh u mnie kosztuje w taryfie g11 znacznie więcej niż 30gr a zmiana taryfy sądzę że pozbawiła by mnie komfortu także jest to pewne utrudnienie. Poza tym cena prądu w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła średnio o 0,12 zł . Ostatnio trochę wzrosty cen przyhamowaly ale jako że w energetyce potrzebne są zmiany to i ceny niedługo poszybuja w górę ( większość elektrowni ma ok 40 lat )

 

No ale przecież podobnie wygląda sytuacja z gazem to, że obecnie spadły ceny nie oznacza że znów nie będą na poziomie 2,6zł/m3 albo i więcej.

 

Mam pytanie: Jakiej mocy musi być przyłącze energetyczne do pompy ciepła, mam zaplanowane 12KW i coś mi się wydaje, że powinno być co najmniej 15KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś z moich okolic, kto ogrzewa dom tylko PC bez kominka i innego dodatkowego wspomagania?

 

Tak na marginesie mam wrażenie, że PC albo jest dziś bardzo modne albo to rzeczywiście dobra inwestycja. Od kilku dni próbuję się umówić na spotkanie z lokalnymi instalatorami PC ale wszyscy twierdzą, że ze względy na liczbę montaży po prostu nie mają czasu. Hmmmm....przypadek...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego się pytam,jest to urzadzenie zasilane prądem czyli tak samo jak grzałka i teraz mi wytłumacz ten fenomen "przewymiarowania" pompy czy grzałki.

Jaki skutek to przyniesie,jeśli chodzi o ogrzewanie domu jak dom potrzebuje moc 3,5kW a grzeje go urządzenie grzewcze z mocą 5kW czy nawet 9kW ?

 

Odpowiem za Ciebie,żadnego negatywnego skutku takie grzanie nie przyniesie,sprawność urządzenia będzie identyczna czy to grzałki 100% czy to pompy COP,po prostu,zeby utrzymac 22st.C urządzenie grzewcze o mocy 3,5kW będzie grzało 1 godzinę a urządzenie grzewcze o mocy 9kW nie całe 20 minut po czym się najzwyczajniej w świecie wyłączy,zużycie prądu w ciągu tej godziny w obu przypadkach będzie IDENTYCZNE.To jesli mówimy o on/off.

 

 

Za mnie sobie nie pozwalaj odpisywać bo daleko ci do mojej wiedzy, doświadczenia i wykształcenia.

 

Poczytaj w google czym charakteryzuje się grzałka a czym pompa ciepła - zapewniam cię, że to zupełnie różne urządzenia o różnej charakterystyce i zbytnio upraszczasz sprawę traktując wybiórczo i naginając fakty do uzasadnienia swoich tez.

 

 

Zwróć uwagę na to jak zmienia się COP pompy [ekwiwalent sprawności] w zależności od warunków zewnętrznych - porównaj to z grzałką elektryczną i jej charakterystyką.

 

Fakty są takie, że gdy chodzi o porównanie cen proponujesz innym dobranie PPC zbyt słabej [takiej, która osiąga moc maksymalną odpowiadającą obciążeniu cieplnego budynku jesienią, a przy największych mrozach 2/3 tego], a sam wybrałeś znacznie mocniejszą i piszesz, że przewymiarowanie jest korzystne.

 

Konkretnie - porównując ceny proponujesz np. PPC 9 kW, która przy dużym mrozie osiąga tylko 6 kW do domu o obciążeniu cieplnym 9 kW, a powinieneś albo zaproponować pompę standardową, która ma min. 9 kW przy -20, albo HT, która tyle ma przy -20 i to ich ceny porównywać.

 

Bierz to pod uwagę doradzając innym to będzie rzetelne porównanie a inwestorzy przestaną się dziwić bardzo dużym rozbieżnościom pomiędzy urządzeniami proponowanymi przez firmy, które odpowiadają za ten dobór a tym co wyczytali na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie mam wrażenie, że PC albo jest dziś bardzo modne albo to rzeczywiście dobra inwestycja. Od kilku dni próbuję się umówić na spotkanie z lokalnymi instalatorami PC ale wszyscy twierdzą, że ze względy na liczbę montaży po prostu nie mają czasu. Hmmmm....przypadek...?

 

Te same firmy montują klimatyzację, a teraz mają "żniwa" plus do tego pompy ciepła do ogrzewania więc mają kumulację.

 

Na kotły i inne urządzenia grzewcze też jest teraz sezon i nie ma czasu na spotkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu naciagasz fakty bo kWh u mnie kosztuje w taryfie g11 znacznie więcej niż 30gr a zmiana taryfy sądzę że pozbawiła by mnie komfortu także jest to pewne utrudnienie. Poza tym cena prądu w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła średnio o 0,12 zł . Ostatnio trochę wzrosty cen przyhamowaly ale jako że w energetyce potrzebne są zmiany to i ceny niedługo poszybuja w górę ( większość elektrowni ma ok 40 lat )

 

Ja zmieniłem jakiś czas temu na 2 taryfę i bez żadnego zmieniania nawyków jest taniej a ogrzewam dom kotłem na ekogroszek, więc przy PC tym bardziej warto i do obliczeń założyłbym pesymistycznie 50/50 tanią i drogą taryfę przy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te same firmy montują klimatyzację, a teraz mają "żniwa" plus do tego pompy ciepła do ogrzewania więc mają kumulację.

 

Na kotły i inne urządzenia grzewcze też jest teraz sezon i nie ma czasu na spotkania.

 

I jak tu podjąć jakąkolwiek uzasadnioną ekonomicznie decyzję. Przecież zanim podejmę 100% decyzję, że montuję PC a co za tym idzie dokonuję tak daleko idących zmian w projekcie, z których będzie bardzo trudno i bardzo kosztownie się wycofać chciałbym choć chwilę pogadać z instalatorem. Nie posiadam na tyle wiedzy rzeczowej abym na podstawie wpisów na forum mógł podjąć decyzję. I bądź tu człowieku mądry i nie popełniaj błędów - jak tak dalej pójdzie to założę peleciaka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A instalator w czym Tobie pomoże ? Powie to, co jemu pomoże, żeby sprzedać

 

Przede wszystkim urzeczywistni koszty instalacji PC, tu co chwile podsyła się linki do super tanich PC z al...ro tyle tylko, że montuje się wyższe modele tych PC z innego przedziału cenowego. Pomijając ten aspekt instalator potrzebny mi jest do oceny mojej działki i przedstawienia oferty na gruntówkę bo mimo wszystko ona bardziej mnie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim urzeczywistni koszty instalacji PC, tu co chwile podsyła się linki do super tanich PC z al...ro tyle tylko, że montuje się wyższe modele tych PC z innego przedziału cenowego. Pomijając ten aspekt instalator potrzebny mi jest do oceny mojej działki i przedstawienia oferty na gruntówkę bo mimo wszystko ona bardziej mnie przekonuje.

 

Ni to wyślij oferty na pompę ciepła o konkretnej mocy (np 12kW przy -15C) do tego warunki gruntowe, jakie masz na działce (przecież budując dom to Ty o tym masz pojęcie, instalator kopać nie będzie).

Jest sezon, nikt nie bedzie jeżdził na luźne pitu-pitu. Na takie rozmowy, to można sie zima wybrać.

 

Jak bym robił gruntowkę, bo bym nawet firm niie zapraszał, tylko kupił Ecopowera, zatrudnił koparkowego do wykopania rowów na kolektor, sam wrzuciłbym rurę, oraz zatrudniłbym dwóch kumatych instalatorów do spięcia tego, napełnienia glikolem i odpalenia,

 

No, chyba, ze GHS zrobiłby mi to w podobnej cenie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Mam pytanie: Jakiej mocy musi być przyłącze energetyczne do pompy ciepła, mam zaplanowane 12KW i coś mi się wydaje, że powinno być co najmniej 15KW?

Starczy 12kW,pompa o mocy 9kW przy największym obciążeniu czyli największym mrozie pobiera ok.3,5kW.Ja chciałem grzać bezpośrednio pradem i wziałem 17kW.

Jest ktoś z moich okolic, kto ogrzewa dom tylko PC bez kominka i innego dodatkowego wspomagania?

Poprawnie dobrana pompa pod wyliczenie obciążenia cieplnego domu z OZC nie potrzebuje ani kominka ani dodatkowego źródła ciepła.

Poza tym masz już w samej pompie grzałkę 3kW do wspomagania przy epoce lodowcowej.

Zapraszam do mnie przy mrozie -20st.C :D

Tak na marginesie mam wrażenie, że PC albo jest dziś bardzo modne albo to rzeczywiście dobra inwestycja.

Jak mantrę powtarzam i będę powtarzał,to czy jest dobra czy jedynie modna zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i Twojego domu i dokładnych wyliczeń parametrów domu.

Twojego domu a nie mojego czy sąsiada.

To Twój dom posiada określone potrzeby na energię do ogrzewania czyli na ogrzewanie zuzyje okresloną ilość kWh,koszt kWh znasz dla każdego źródła ciepła czyli podstawiasz ten koszt pod ilość zużytej energii i wychodzi Ci koszt rachunków za ogrzewanie,porównujesz to z kosztem inwestycji w kazde źródo ciepła i wychodzi Ci stosunek kosztów inwestycji/kosztów eksploatacji i masz czarno na białym czy modna czy dobra.

Sprawa jest banalnie prosta ale do tego potrzeba jest właśnie wykonanie OZC a nie danych z głowy czy z kapelusza.

 

1kWh z gazu to 0,22-0,25zł

1kWh z pompy p-w w taryfie G12W to 0,10zł

1kWh z prądu w taryfie G12W to 0,30zł

1kWh z ekogroszku to 0,15-0,20zł

1kWh z pelletu to 0,20zł

 

I wszystko w temacie.

 

Dla domu pasywnego czy mocno energooszczednego zuzywającego np.3000kWh inwestycja w pompę nie będzie zasadna bo tam prąd będzie najtańszy i najbardziej optymalny ale dla durszlaka ze zuzyciem 20000kWh będzie bardzo zasadna.

Pytanie jaki masz dom czyli jakie są jego potrzeby na energię do ogrzewania ?

Jeśli odpowiedź brzmi "nie wiem" to znaczy że nie jesteś w stanie wybrać odpowiedniego systemu grzewczego do swojego domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi na ile charakterystyki energetyczne odzwierciedlają to co jest w rzeczywistości. Do mojego domu na stronie projektanta jest stworzony kalkulator energetyczny, który mogę modyfikować i na podstawie czego określam to, co powinienem w nim poprawić albo inaczej jak poszczególne zmiany wpłyną na zapotrzebowanie energetyczne budowanego przeze mnie domu. Dokonując jedynie zmiany źródła ogrzewania z kondensatu na PC wychodzi mi 1800zł rocznej oszczędności.

Moje pytanie wierzyć w to czy nie?

Dla posiadaczy gazu: jaka jest cena końcowa 1m3 gazu ziemnego (wysoko efektywnego)

Jaka jest cena 1KW w taryfie dziennej i nocnej przy G12

Chodzi mi o ceny końcowe brutto z wliczonymi wszystkimi opłatami stałymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Powiedzcie mi na ile charakterystyki energetyczne odzwierciedlają to co jest w rzeczywistości.

Wogóle nie odzwierciedlają,nie odzwierciedlają ani zysków bytowych ani mostków termicznych,to jets tylko zwykły kalkulator.

Nie wiem co was broni przed wydaniem 200-300zł na OZC żeby mieć pełny wgląd w potrzeby na energię czy moc grzewczą a tym samym na korygowanie czy izolacji czy wentylacji czy poprawnym doborze źródła ciepła ?

To najlepiej wydane 3 stówki na budowie.

 

Jaka jest cena 1KW w taryfie dziennej i nocnej przy G12

Chodzi mi o ceny końcowe brutto z wliczonymi wszystkimi opłatami stałymi.

G12W czyli całe weekendy tani prąd w Tauron Gliwice to tania-0,30zł,droga 0,62zł czyli w miesiącu tanich godzin jest ok.440 godzin a drogich tylko 280 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przy realizacji wszystkiego zgodnie z projektem (ogrzewanie wszędzie grzejniki plus garaż) kocioł kondensacyjny o sprawności 106%:

 

EP - 75,64 [KWh(m2*rok)]

EK - 68,74 [KWh(m2*rok)]

 

Te same parametry domu z zastosowaniem PC

 

EP - 64,17 [KWh(m2*roko)]

EK - 21,39 [KWh(m2*rok)]

 

Czyli Nina na ogrzewanie potrzebuje i zużyje 68,74kWh*109m2=7500kWh

Co przy;

-gazie ziemnym da kwotę 7500kWh*0,22zł=ok.1650zł

-przy prądzie 7500kWh*0,30zł=ok.2250zł

-przy pompie p-w 7500kWh*0,10zł=ok.750zł lub licząc wg kalkulatora,który już wziął pod uwagę COP 21,39kWh*109m2=2331kWh*0,30zł=700zł

 

Jak widać,gaz ziemny jest wogóle nie zasadny ekonomicznie w stosunku do prądu zatem albo prąd albo pompa ciepła i teraz trzeba porównać to pod kątem inwestycji.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adi,

Jeżeli myślisz o Panasonic 9kw to licz za całą kotłownie od 27 do ponad 33 tys zł w zależności od modelu i rodzaju zasobnika cwu.

Nie wierz w to co piszą że zrobisz kotłownie za 22 tys bo to ściema, żeby tylko kogoś nakręcić i udawać że jest tanio.

kWh z gazu w tej chwili to ok 21 gr, Arturo nieco zawyża ten koszt, a zaniża koszt kWh z prądu .

Przy małych domach i bardzo dobrze izolowanych rzeczywiście grzanie prądem ma sens, nie wierzyłem w to powiem szczerze. Sądzę że 99% ludzi popukalo by się w głowę gdyby coś takiego usłyszalo. Gdzie jest granica, tego nie wiem. Bo wiele zależy od przyszłości a tej nikt nie zna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...