Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Gość Arturo72
Adi,

Jeżeli myślisz o Panasonic 9kw to licz za całą kotłownie od 27 do ponad 33 tys zł w zależności od modelu i rodzaju zasobnika cwu.

Nie wierz w to co piszą że zrobisz kotłownie za 22 tys bo to ściema, żeby tylko kogoś nakręcić i udawać że jest tanio.

Do domu 109m2 T-CAP 9kW ? Pan Bóg kogoś opuścił ?

A czemu nie:

http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6248479496.html

I to z VAT 23%...

lub zwykly Panas:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-9kw-cop4-13-1faza-najtaniej-i6252916191.html

lub na samsungu co podawałem:

http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/domy-do-130m2/samsung-ehs-p-w.html

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Arturo , dlaczego liczysz tylko tania taryfę ? Tak serio trzeba by było liczyć 70% żeby się nie rozczarować i by może dodać coś na rzecz droższego prądu w dzień przy tego typu rozliczeniu jeśli się sporo korzysta.

A nawet licząc tak jak ty to różnica w grzaniu ok 1 tys zł przy koszcie inwestycji rozniacym sie nawet do 15 tys to jednak bym się zastanowił zanim bym napisał że gaz nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo , dlaczego liczysz tylko tania taryfę ? Tak serio trzeba by było liczyć 70% żeby się nie rozczarować i by może dodać coś na rzecz droższego prądu w dzień przy tego typu rozliczeniu jeśli się sporo korzysta.

A nawet licząc tak jak ty to różnica w grzaniu ok 1 tys zł przy koszcie inwestycji rozniacym sie nawet do 15 tys to jednak bym się zastanowił zanim bym napisał że gaz nie ma sensu.

Tak na serio to trzeba znać obciążenie cieplne domu,żeby się nie rozczarować i wtedy decydować i wybierać.

Mam gaz ziemny przy działce i zdecydowałem się grzać prądem.

Z jakiego powodu ? Samobójca ?

Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:

http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf

+wodna podłogówka.

+bojler do cwu:

http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/

Całość będzie grzana prądem w II taryfie.

Nie,bo prąd był tańszy niż gaz ziemny.

Zatem rozpatrywałem i w eksploatacji i inwestycji między COP1 a COP3 odrzucając gaz ziemny na starcie.

Oczywiście znając przed budową potrzeby domu i na energię do ogrzewania i na moc grzewczą.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napisałem o tej pompie bo na tą chwilę wiem ile na niej kosztuje kotłownia, tak żeby mógł sobie wyobrazić a raczej poznać realne koszty.

Ten zwykły panas wyjdzie właśnie pewnie koło 27 tys.

Taka pompa nie pociągnie więcej niż 15 lat ( nawet producent tak przewiduje) wiec kiedy miałaby okazać się opłacalna to wtedy bardzo możliwe że się akurat zepsuje( co najmniej sprężarka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Napisałem o tej pompie bo na tą chwilę wiem ile na niej kosztuje kotłownia, tak żeby mógł sobie wyobrazić a raczej poznać realne koszty.

Ale w dalszym ciągu nie wiesz czy akurat ona będzie konieczna bo to tylko jedynie Twój kaprys,zatem zakapryś jeszcze raz i weź rzuć ofertę o T-CAP-a 12kW :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak przyjmując, że cena za 1KW z prądu 50/50 I i II taryfa uważam, że to będzie najuczciwsze czyli 1KW - 0,46zł (0,3+,65)/2 wychodzi rzeczywisty koszt rocznego zapotrzebowania na energię przy PC:

797,00 za CO

628,00 za CWU

PC łącznie - 1425zł rocznie

 

Gaz cena za m3 przyjąłem 2,216 (1412zł/637m3)=2,216

Koszt ogrzania CO to 1474,00

Koszt ogrzania CWU to 870,00

Gaz łącznie - 2344,00

 

Różnica między PC a Gaz 919zł na rzecz PC czyli zwrot za jakieś 10lat ale to tylko liczby.

 

Na rzecz PC przemawia:

1. brak kominów,

2. brak okien dachowych,

 

Nie mam pojęcia jak to wyjdzie przy likwidacji tylu mostów termicznych. Gazu bez kominka chociaż zwykłego bym nie założył. Różnica w cenie zakładając, że dałbym to co sąsiad czyli zestaw junkiersa to z przyłączem 11-12 tysięcy a jaki koszt PC...? Na kominach i prostocie dachu oszczędzę ok 6 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co mają okna dachowe to sposobu grzania ?

Na Twoim miejscu jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z kominów to zrobiłbym wyrzut przez ścianę i gaz lub jakąś w miarę tania pompę, w sensie kolo 20 tys max 22 za kotlownie bo drozej to traci sens.

 

Mają tyle, że nie robiąc chociażby wyłazu już oszczędzam, nie mówiąc o stracie ciepła przez niego. W linku, który podpiął Arturo znalazłem tą propozycję:

 

http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/pompa-ciepła-c-o/pompa-ciepła-co-i-cwu-dla-domu-do-140m.html

 

Powiem, Ci że dla mnie w zasadzie to wszystko ma znaczenie dla podjęcia decyzji w odniesieniu do samego projektu. Ogrzewaniem będę się martwił w przyszłym roku zobaczymy jak wówczas będą wyglądały ceny. Ogólnie zakładam likwidację wszystkich kominów, choć możliwość postawienia jednego przyległego do budynku pozostawię. Ile za rok będzie kosztował 1KW prądu, czy 1m3 gazu to się jeszcze okaże, wówczas podejmę decyzję. Na dziś jestem pewny nie robić kominów i mówię tu zarówno o spalinowych jak i wentylacyjnych. Gdybym zostawiał kominy i oryginalny dach na pewno nie założyłbym PC tylko gaz albo pellet. Montując kominek wszystko jedno jaki wybrałbym gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi oszczędnościami odnośnie wylazu na dach to nieco przesadzasz: zapłaciłem po negocjacjach przy zakupie materiałów na dach za wylaz 150 zł + 8% VAT . Za obróbkę mój dekarz nic nie dolicza , bierze ryczałtem od m2 pokrycia także ja mając jedno okno dachowe zaplace za robociznę dachu na pewno nie mniej niż kolega który miał chyba z 5 szt ( a boje się że nawet więcej bo dekarz się podniósł)

Taki wylaz posluzy jako doświetlenie stryszku.

Ale oczywiście masz rację rezygnując z kominów .nie neguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adi2016

 

Jak masz wątpliwości odnośnie PC, to jej nie zakładaj. Dom i jego ogrzewanie to nie wyścig, kto ogrzeje taniej. Dom ma Ci służyć i zapewniać komfort użytkowania. Gaz Ci go da, będzie ciepło i bezobsługowo, a jak zadbasz o przeglądy i czujkę to również bezpiecznie.

 

Możesz również różnicę inwestycyjną pomiędzy PC a gazem zainwestować w klimatyzatory (kanałowy lub z kilkoma jednostkami wewn.), które dadzą miły chłód latem i dogrzeją większość (jak dobrze rozplanujesz) chałupy. I to dogrzeją taniej niż gaz.

Będziesz miał i komfortowo i względnie tanio.

 

A co do firm, gdzieś kiedyś wpadła mi w oko firma KWAT z Twojego regionu, podpytaj, poproś o ofertę.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie - porównując ceny proponujesz np. PPC 9 kW, która przy dużym mrozie osiąga tylko 6 kW do domu o obciążeniu cieplnym 9 kW, a powinieneś albo zaproponować pompę standardową, która ma min. 9 kW przy -20, albo HT, która tyle ma przy -20 i to ich ceny porównywać.

 

przecież proponuje T-CAPa 9 kW, który ma w rzeczywistości mocniejszą sprężarkę i ma moc 9 kW w całym zakresie temperatur. ja rozumiem, sprzedawcy węgla, że czujecie się zagrożeni, ale nie manipulujcie faktami. karoka w starciach z Arturo też nieźle manipuluje.

 

co do PC, to sam dostawałem wyceny na kotłownię około 20 tys. zł brutto z zasobnikiem. jak jest możliwość wyrwania dotacji, to już w ogóle pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adi2016

 

Jak masz wątpliwości odnośnie PC, to jej nie zakładaj. Dom i jego ogrzewanie to nie wyścig, kto ogrzeje taniej. Dom ma Ci służyć i zapewniać komfort użytkowania. Gaz Ci go da, będzie ciepło i bezobsługowo, a jak zadbasz o przeglądy i czujkę to również bezpiecznie.

 

Możesz również różnicę inwestycyjną pomiędzy PC a gazem zainwestować w klimatyzatory (kanałowy lub z kilkoma jednostkami wewn.), które dadzą miły chłód latem i dogrzeją większość (jak dobrze rozplanujesz) chałupy. I to dogrzeją taniej niż gaz.

Będziesz miał i komfortowo i względnie tanio.

 

A co do firm, gdzieś kiedyś wpadła mi w oko firma KWAT z Twojego regionu, podpytaj, poproś o ofertę.

 

Pozdrawiam.

 

Nie chodzi mi przebijanie się kto ogrzeje taniej, nie chodzi też o hiper oszczędności wkładane w instalację. Dla mnie istotnym jest jaki system ogrzewania dobrać do mojego i tylko mojego domu, jak słusznie zauważasz to ja tam będę mieszkał. Moje obawy do PC biorą się niewątpliwie z braku wiedzy o niej i w zasadzie swoistego konserwatyzmu. W domu rodzinnym ogrzewanie paliwem stałym, obecnie drewnem, tak na prawdę mając swój las powinienem wstawić kominek i więcej się nad tym nie zastanawiać. Gaz niewątpliwie jest tańszy w instalacji dla mnie istotnym było znalezienie czegoś alternatywnego do niego (mam złe doświadczenia z nim związane) ale mimo wszystko go nie wykluczałem. Nie znam nikogo kto ma PC, z nikim nie rozmawiałem o jej użytkowaniu wiem, że forum rządzi się swoimi prawami.

 

Mam jeszcze pytanie o wady PC może ktoś się pokusi aby coś na ten temat napisać...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator został stworzony specjalnie pod ten budynek dla mojej strefy, projektant twierdzi, że jest dokładny.

 

Zaden kalkulator nie jest dokładny, nie ma kalkulatorów dedykowanych tylko pod konkretne budynki, projektant gada głupoty, skąd sie biorą tacy projektanci?

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Mam jeszcze pytanie o wady PC może ktoś się pokusi aby coś na ten temat napisać...?

Cena inwestycji ale jedynie w porównaniu do ogrzewania prądem i tu jedynie powinien być dylemat czy prąd czy PC czyli czy iść w droższa inwestycje ale tanią eksploatację czy w tanią inwestycje a droższa eksploatację.

Innych wad po 3 latach użytkowania nie zauważam.

Ja gaz wykluczyłem od razu bo wolałem grzać prądem bo taniej.

Ty ze swoimi 109m2 tym bardziej powinieneś to stwierdzić bo nic cię nie blokuje zejść z zapotrzebowaniem domu na ciepło gdzie prądem będzie najtaniej.

 

Zaraz na pewno ktoś wyskoczy,że naprawy,że nie jest wieczna. Oczywiście ze tak jest ale to nie wada a normalna sprawa każdego sprzętu,że się psuje i nie jest wieczne,nikt nie oddaje auta jak mu padnie alternator na złom przecież chyba że idiota.y

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że forum rządzi się swoimi prawami.

 

Tak, to prawda. Poczytaj je, sam osądź, komu dasz wiarę, a komu nie. Wiele osób nie tylko mówi o swych wynikach, ale również je pokazuje (temp., liczniki zużycia energii itd). Dużo o userach mówią wcześniejsze posty, czy też posty o tych, z których wiedzy chcesz czerpać.

Ad hoc nie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

Bo wiedza tego forum jest poukrywana w wielu miejscach, we wpisach wielu - często już tu nie zaglądających - osób, w setkach tematów.

 

 

Mam jeszcze pytanie o wady PC może ktoś się pokusi aby coś na ten temat napisać...?

 

Powietrzna hałasuje (trzeba posłuchać i samemu ocenić, czy to akceptujemy) i jej wydajność oraz sprawność maleją wraz ze spadkiem temp.

Gruntowe wymagają zrobienia wymiennika = większy koszt.

 

W opłacie za prąd, masz cenę prądu + przesył + opłaty. Wzrost ceny prądu o 20% to wzrost opłat o 10% (to tylko przykład).

 

PC to bardziej skomplikowana lodówka, znasz jej jakieś wady? Jak tak, to takie same ma PC.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda. Poczytaj je, sam osądź, komu dasz wiarę, a komu nie. Wiele osób nie tylko mówi o swych wynikach, ale również je pokazuje (temp., liczniki zużycia energii itd). Dużo o userach mówią wcześniejsze posty, czy też posty o tych, z których wiedzy chcesz czerpać.

Ad hoc nie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

Bo wiedza tego forum jest poukrywana w wielu miejscach, we wpisach wielu - często już tu nie zaglądających - osób, w setkach tematów.

 

Powietrzna hałasuje (trzeba posłuchać i samemu ocenić, czy to akceptujemy) i jej wydajność oraz sprawność maleją wraz ze spadkiem temp.

Gruntowe wymagają zrobienia wymiennika = większy koszt.

 

W opłacie za prąd, masz cenę prądu + przesył + opłaty. Wzrost ceny prądu o 20% to wzrost opłat o 10% (to tylko przykład).

 

PC to bardziej skomplikowana lodówka, znasz jej jakieś wady? Jak tak, to takie same ma PC.:rolleyes:

 

Mając to wszystko na uwadze, wyobraź sobie osobę, która bez żadnego wykształcenia technicznego, bez większej wiedzy ale w jej poszukiwaniu trafia na forum. Jeżeli się jej poszczęści i trafi na właściwe wątki coś z tego wyniesie, jeżeli nie to np. utrwali się w swoich stereotypach lub nabędzie nowe. Opinie na forum są tak sprzeczne ze sobą, że nie możliwości w większości przypadków wyciągnąć poprawnych wniosków. Im człowiek więcej czasu spędza na czytaniu wpisów to szybciej dochodzi tylko do jednego - poplątania z pomieszaniem - konsekwencją czego jest ogłupienie.

 

Swój projekt wybrałem z powodów ekonomicznych, bardzo zwarta i prosta bryła zarówno w budowie jak i późniejszym ogrzaniu. Na dziś po lekturze forum, skłaniam się ku najdroższym rozwiązaniom czyli: WM z rekuperacją oraz PC...? Co dziwne sam utrwalam w sobie opinię, że to dla mnie najlepsze rozwiązania. Czy słusznie...? Nie mam pojęcia!

 

Cały czas się zastanawiam jakie oszczędności mogę wyciągnąć na swoim domu? Jedno jest pewne jest mały i zwarty dość energooszczędny!

 

Mimo wszystko mam odniesienie do 2 domów ogrzewanych gazem (większych innych, jeden parterowy, drugi parter z poddaszem) na ich podstawię ogrzewanie gazem nie wygląda tak kolorowo, ale przecież mój dom będzie zupełnie inny...?

 

Pompę ustawię na ścianie garażu (północnej) o ile w ogólne tak mogę zrobić, wówczas hałas nie będzie mi raczej przeszkadzał, przynajmniej na dziś tak sądzę.

 

Bardziej martwi mnie brak mojej technicznej wiedzy i fakt, że gdybym to samo pytanie o ogrzewanie zadał na wątku poświęconym np. kominkom z płaszczem pewnie chciałbym dziś montować kominek!

 

Jednym słowem logując się na forum liczyłem zupełnie na co innego, dziś zupełnie nie czuje się mądrzejszych, bogatszy, ale wręcz przeciwnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mając to wszystko na uwadze, wyobraź sobie osobę, która bez żadnego wykształcenia technicznego, bez większej wiedzy ale w jej poszukiwaniu trafia na forum. Jeżeli się jej poszczęści i trafi na właściwe wątki coś z tego wyniesie, jeżeli nie to np. utrwali się w swoich stereotypach lub nabędzie nowe. Opinie na forum są tak sprzeczne ze sobą, że nie możliwości w większości przypadków wyciągnąć poprawnych wniosków. Im człowiek więcej czasu spędza na czytaniu wpisów to szybciej dochodzi tylko do jednego - poplątania z pomieszaniem - konsekwencją czego jest ogłupienie.

 

Swój projekt wybrałem z powodów ekonomicznych, bardzo zwarta i prosta bryła zarówno w budowie jak i późniejszym ogrzaniu. Na dziś po lekturze forum, skłaniam się ku najdroższym rozwiązaniom czyli: WM z rekuperacją oraz PC...? Co dziwne sam utrwalam w sobie opinię, że to dla mnie najlepsze rozwiązania. Czy słusznie...? Nie mam pojęcia!

 

Cały czas się zastanawiam jakie oszczędności mogę wyciągnąć na swoim domu? Jedno jest pewne jest mały i zwarty dość energooszczędny!

 

Mimo wszystko mam odniesienie do 2 domów ogrzewanych gazem (większych innych, jeden parterowy, drugi parter z poddaszem) na ich podstawię ogrzewanie gazem nie wygląda tak kolorowo, ale przecież mój dom będzie zupełnie inny...?

 

Pompę ustawię na ścianie garażu (północnej) o ile w ogólne tak mogę zrobić, wówczas hałas nie będzie mi raczej przeszkadzał, przynajmniej na dziś tak sądzę.

 

Bardziej martwi mnie brak mojej technicznej wiedzy i fakt, że gdybym to samo pytanie o ogrzewanie zadał na wątku poświęconym np. kominkom z płaszczem pewnie chciałbym dziś montować kominek!

 

Jednym słowem logując się na forum liczyłem zupełnie na co innego, dziś zupełnie nie czuje się mądrzejszych, bogatszy, ale wręcz przeciwnie!

To jest normalne,ja też jako swiezak budujący pierwszy dom byłem tu znacznie przed budową i pytałem się o. ..kotły na ekogroszek :)

Po spędzeniu jakiegoś tam czasu,po czytaniu i wyciaganiu wniosków utwierdzilem się w przekonaniu,że prąd do ogrzewania jest tani i decyzja była taka ze wybieramy projekt bez kotłowni lub przerabiamy ją na pomieszczenie użytkowe i ogrzewamy dom prądem i była to słuszna decyzja bo na ogrzewanie zużylbym ok. 5500kWh czyli prądem ok.1700zl ale do tego dochodzi u nas ok.4000kWh za cwu czyli ok.1200zl prądem i stad decyzja,że będzie jednak tania pompa p-w i to dzięki niej na c.o+cwu zużycie roczne mam 3300kWh czyli 1000zl.

 

Zauważ,że prąd czy PC neguja ludzie którzy nie mieli z nią styczności lub typowe owce do strzyżenia którzy nie mają pojęcia czego dokładnie potrzebują i czego i ile potrzebuje ich dom i dlatego oferty dostają dla jeleni.

 

Podstawą przy wyborze dowolnego źródła ciepła jest OZC wtedy nikt nie zrobi cie w jajo bo wiesz dokładnie czego i ile potrzebuje dom,o tym pisałem i sam wtedy świadomie bez forum wybierzesz najbardziej optymalny system grzewczy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72...

Mam jeszcze "teoretycznie" czas na podjęcie decyzji, budowę zaczynam za jakieś 1,5 miesiąca, czekam na pozwolenie. Jednakże byłem chyba zbyt krytyczny, ponieważ podjąłem jedną decyzję, której jestem pewny, czyli BRAK KOMINÓW WSZELAKICH a to dzięki WAM! - wszystkim tworzącym to forum:D:D:D

 

Co sądzicie na temat ogrzewania garażu ale z własnych doświadczeń, rozumiem że z ekonomicznego punktu widzenia nie ma to za dużo sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Co sądzicie na temat ogrzewania garażu ale z własnych doświadczeń, rozumiem że z ekonomiczego punktu widzenia nie ma to za dużo sensu.

Jeśli nie będzie to warsztat pracy to i z praktycznego punktu widzenia nie ma sensu grzanie go.

Odizoluj go dobrze od domu i będzie git,nie musisz ocieplac tez w nim podłogi.

U mnie temp. w garażu nigdy nie spadła pon. 0st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72...

Mam jeszcze "teoretycznie" czas na podjęcie decyzji, budowę zaczynam za jakieś 1,5 miesiąca, czekam na pozwolenie. Jednakże byłem chyba zbyt krytyczny, ponieważ podjąłem jedną decyzję, której jestem pewny, czyli BRAK KOMINÓW WSZELAKICH a to dzięki WAM! - wszystkim tworzącym to forum:D:D:D

Uf, fajnie. :)

 

Co sądzicie na temat ogrzewania garażu ale z własnych doświadczeń, rozumiem że z ekonomicznego punktu widzenia nie ma to za dużo sensu.

Jeśli nie zamierzasz tam robić nic więcej niż stawiać samochodu, to ogrzewanie garażu jest bez sensu. Ponadto przy ilości soli sypanej na naszych drogach, nie jest to także zdrowe dla blachy. Jeśli ocieplisz bryłę z garażem i nie odseparujesz go od domu, oraz nie odseparujesz od gruntu, to będzie tam i tak dosyć ciepło (teoretycznie zawsze powyżej zera). U mnie separacja garażu od domu (wpisanego częściowo w bryłę budynku) przyniosła w OZC 1MWh/rok oszczędności na ogrzewaniu, czyli przy PC max 200 zł/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...