Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

No nie opowiadaj bzdur, bo nawet PGNiG nie nie jest na tyle bezczelna, aby wmawiać, że gaz Z TEJ SAMEJ RURY, docierający do mnie i do sąsiada ma inną kaloryczność.

Kompromitujesz się takimi przypuszczeniami....

 

O jakich bzdurach piszę... skoro podaje to co odczytałem z fv. Pisałem że najpierw miałem kaloryczność na poziomie innym a po zmianie taryfy mam na innym. Zrobię zdjęcia i wrzucę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wrzucam skany z faktury, potem przejdę po znajomych i poproszę aby podali mi jak u nich wyglądają obecne współczynnik konwersji. Pewne jest to, że 4 km ode mnie moja rodzinka ma inny współczynnik konwersji. Oczywiście zdjęcia podeślę.

 

[ATTACH=CONFIG]370161[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]370162[/ATTACH]

 

Pokaz rózne faktury z tego samego okresu, te które wkleiłes róznią sie okresami rozliczeniowymi, a w róznych okresach mogą byc rózne (niewiele sie rózniące) wsp konwersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaz rózne faktury z tego samego okresu, te które wkleiłes róznią sie okresami rozliczeniowymi, a w róznych okresach mogą byc rózne (niewiele sie rózniące) wsp konwersji.

 

Tak zgadza się, ale teraz chcę sprawdzić te z okresu obecnego w moim rejonie u innych. Właśnie powyżej podesłałem kolejną, Przez weekend pozbieram więcej. Generalnie co mi się nie podoba to to że licznik jest m3 a liczy się na kwh. Przejrzyste i normalne to nie jest. Wolałem stary system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się, ale teraz chcę sprawdzić te z okresu obecnego w moim rejonie u innych. Właśnie powyżej podesłałem kolejną, Przez weekend pozbieram więcej. Generalnie co mi się nie podoba to to że licznik jest m3 a liczy się na kwh. Przejrzyste i normalne to nie jest. Wolałem stary system.

 

Wiem ze lubisz wszystko sprawdzac dlatego poza tematem jak tam sprawdzenie własnosci termoizolacyjnych farb, bo jakos dziwnie nie podnosisz tego tematu, zawsze twierdziłem i dalej twierdze ze to sciema, a ty ze musisz to sprawdzic, tylko to po co, masz za duzo wolnego czasu?

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich bzdurach piszę... skoro podaje to co odczytałem z fv. Pisałem że najpierw miałem kaloryczność na poziomie innym a po zmianie taryfy mam na innym. Zrobię zdjęcia i wrzucę

 

A czy Twoja wyobraźnia potrafi ogarnąć fakt, że z miesiącem obowiązywania nowej j taryfy na danym terenie został zmieniony przelicznik ??

Przecież on się zmienia kilka razy w roku....

 

No nie rób sobie wstydu....

Te zdjęcia, które podesłałeś świadczą o tym, że kompletnie nie rozumiesz tematu....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli okien w nocy nie otwierałeś, to gratuluje domu.

Nie cwanikuj Liwko, bo Ci to średnio wychodzi. Każdy prawidłowo zrozumiał o jakie obniżenie chodzi, a Ty oczywiście nie. Spróbuj zastanowić się o jakie obniżenie mogło chodzić, popytaj kolegów, znajomych, rodzinę, może ktoś się zlituje i ci podpowie.

Oj Liwko, musisz się jeszcze wiele nauczyć w tym swoim życiu - staraj się słuchać i przyswajać chociaż część tego, co mądrzejsi od Ciebie mają do powiedzenie i napisania.. No chyba, że Cię to wszystko dookoła przerasta, to tylko współczuć.

 

@ rübezahl:

Ty masz subiektywne spostrzeżenia, ja mam potwierdzenia w obliczeniach OZC.

Ty przynajmniej piszesz do rzeczy, ten wyżej to nie ma pojęcia o niczym.

To moje subiektywne odczucie przekłada się oczywiście na realne kwoty, ale jedno Ci powiem. Nowe domy są już dostosowane do, nazwijmy go "współczesnego gazu", i koszty eksploatacyjne są na akceptowalnym poziomie. Nie wiem, może teraz jest normalny, a wcześniej był po prostu bardziej kaloryczny. Faktem jest, że szykuję zmianę w swoim domu na nowe źródło ciepła, jak już mi kocioł na groszek padnie, ale z pewnością nie będzie to gaz, a prąd.Przy prądzie, w kWh jest w miarę stała ilość energii (łatwo to zmierzyć i policzyć), w metrze sześciennym gazu, nie jestem tego w stanie określić, więc nie wiem co dostaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Twoja wyobraźnia potrafi ogarnąć fakt, że z miesiącem obowiązywania nowej j taryfy na danym terenie został zmieniony przelicznik ??

Przecież on się zmienia kilka razy w roku....

 

No nie rób sobie wstydu....

Te zdjęcia, które podesłałeś świadczą o tym, że kompletnie nie rozumiesz tematu....

 

Potrafi ogarnąć potrafi... i tutaj jest pole do manipulowania dzięki tym zmianom w okresach rozliczeniowych. W prądzie mam kwh i kwh rozliczam a nie przeliczanie czegoś na coś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem? W takim razie możesz przełożyć to na polski?

 

 

Przy gazie oczywiście przerwy w grzaniu, obniżenie nocne do 16°C, i temperatura w domu ustawiona na 21,5°C pełna kontrola i dyscyplina.

 

Mam tylko nadzieję, że miejscowości typu Karpacz pójdą po rozum do głowy i przemówią do rozsądku baranom, którzy rezygnują z gazu na rzecz węgla.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem? W takim razie możesz przełożyć to na polski?

 

Spróbuj zastanowić się o jakie obniżenie mogło chodzić, popytaj kolegów, znajomych, rodzinę, może ktoś się zlituje i ci podpowie.

 

Podpowiem, że ma to związek ze sterownikiem i dwoma znaczkami na dwóch przyciskach: jeden do kółeczko z takimi kreseczkami po obwodzie, a drugi to jakby rogalik. W ciągu całej doby podświetlenie jednego lub drugiego symbolu zmieniała się wielokrotnie, co oczywiście ma za zadanie oszczędzać. Każde wietrzenie, dłuższe wyjście całej famili z domu, czas snu, skutkowały świeceniem się rogalika, któremu było przypisane magiczne (powodujące oszczędności) 16°C.

Dopóki państwo dreluje moja kieszeń przez najróżniejsze daniny (oczywiście zgodne z prawem) ja będę korzystał z rozwiązań dostępnych na rynku, które generują moje oszczędności. Skoro coś jest dozwolone to mam w nosie, co sobie inni o tym myślą. Jak zabronią to zlikwiduję kocioł węglowy.

 

Już nie raz padała propozycja żebyście wy, ekolodzy, wzięli się do roboty i wprowadzili całkowity zakaz palenia opalem stałym w Polsce, a nie kłapali jadaczkami w tej sprawie. jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza, toż to jedynie 100 tyś podpisów, na pewno zbierzecie je bez trudu i przekonanie "niebaranów" o słuszności sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje subiektywne odczucie przekłada się oczywiście na realne kwoty, ale jedno Ci powiem. Nowe domy są już dostosowane do, nazwijmy go "współczesnego gazu", i koszty eksploatacyjne są na akceptowalnym poziomie. Nie wiem, może teraz jest normalny, a wcześniej był po prostu bardziej kaloryczny..

 

Nawet w teorii więcej, niż 12 kWh nie wyciągniesz.

W tej chwili musi mieć 9-10kWh (wliczając sprawność kotła), gdyż gdyby miał mniej, to wyniki spalania byłyby nieadekwatne do wyliczonego zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrafi ogarnąć potrafi... i tutaj jest pole do manipulowania dzięki tym zmianom w okresach rozliczeniowych. W prądzie mam kwh i kwh rozliczam a nie przeliczanie czegoś na coś...

 

Ale że co ? Nie ogarniasz tego ? Oszukują Cię ?

Płacisz nadal za m3. W pewnym momencie wliczono współczynnik konwersji, który praktycznie nie zmienił się od momentu wprowadzenia, więc nadal płąci sie dokładnie w ten sam sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet w teorii więcej, niż 12 kWh nie wyciągniesz.

W tej chwili musi mieć 9-10kWh (wliczając sprawność kotła), gdyż gdyby miał mniej, to wyniki spalania byłyby nieadekwatne do wyliczonego zapotrzebowania.

 

I to mnie właśnie zastanawia. Kocioł gazowy buderusa, zakładam nędzną sprawność na poziomie 80% i w 2015 potrafił mi zaciągnąć 700-800m3/miesiąc, Jak dogrzewałem kominkiem schodził do 500-600m3/miesiąc. Teoretycznie to wieka kupa energii. W zeszłym najzimniejszym okresie (styczeń), poszło mi ok 1,2t nędznego groszku (23MJ). Kocił pokazuje mi w tej chwili ok. 80% sprawności, ale myślę, że sięga ona 65-70%. Oznacza to, że z 1,2t groszku wyciągnąłem jakieś 5500kWh - oczywiście jeżeli węgiel miał faktycznie te 23MJ bo to też loteria i jak już to raczej w dół niż w górę z kalorycznością, ale zakładam 23 jak podał dostawca. Razem z CWU można założyć 6000kWh w styczniu 2016r. Od zeszłej zimy w domu jest stale o 3-4 stopnie cieplej w całej ogrzewanej części, do tego ogrzewam o jakieś 20m2 więcej niż przy gazie (wcześnie był tam księżyn na termostacie) i nie stosuję żadnych obniżeń temperatury w pomieszczeniach dzień/noc.

 

Wcześniejsze sezony grzewcze to zużycie gazu na poziomie 3500m3 + drewno (ostatnie dwa sezony z kotłem gazowym ok 10m3/rok).

Jak by tak to zliczyć dla stycznia 2015r., to wtedy zużyłem jakieś 2m3 świerku (dodam, że darmowego i piszę tu o m3, nie przestrzennych) co daje przy założeniu 15% wilgotności i 50% sprawności kominka ok 2000 kWh/ miesiąc i do tego jakieś 300kg brykietów bukowych, co daje kolejne 800kWh/ miesiąc oraz 600m3 gazu czyli dodatkowo 4800 kWh (dla wartości opałowej 8 kWh z m3 przy uwzględnieniu mojej sprawności kotła). Czyli można przyjąć że jest to na poziomie 8000kWh/styczeń. Jest w tym CWU, której nie ma obecnie z kotła, czyli jakieś 300kWh (tyle potrzebuję obecnie) na jej przygotowanie.

To skąd taka różnica obecnie w stosunki do gazu, należy pamiętać że tem. w pomieszczeniach jest obecnie wyższa niż wcześniej, przy gazie, o kilka stopni, ale to już pomijam, chociaż powinno się to uwzględnić o bilansie.

 

Skąd obecnie bierze się dodatkowe 2000kWh w skali miesiąca?? Do tej pory nie otrzymałem żadne przekonującej odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...