Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Gość Arturo72
Teraz mieszkam w bloku i zużywamy ok 2500kWh rocznie prądu.Mieszkając w domu będzie szło trochę więcej.95% prądu zużywamy w ciagu dnia.I co mając 2taryfy mam synowi powiedzieć że tv komputer to albo wieczorem po 22 albo w weekendy? A jak to powiedzieć lodówce żeby się włączała po 22do 6 i od 13 do 15tej?Nie wiem czy chciało by mi się o tym myśleć całymi dniami.

Niestety myślenie blokowca jest trochę inne.Może się mylę.Do niedawna nie widziałem ile moje gospodarstwo zużywa prądu, wymieniłem oświetlenie na led czy energooszczędne, teraz mam obsesje czy 7 letnia plazma nie zużywa za dużo prądu i czy dekodery naprawdę są takie prądożerne.Nawet wpadłem na pomyśl kupić wpinany w gniazdko licznik zużytej energii aby wyeliminować prądożerne urządzenia.Obłęd

Przestań plesc idiotyzmy tylko policz i zreflektuj się a nie robisz z siebie pajaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz mieszkam w bloku i zużywamy ok 2500kWh rocznie prądu.Mieszkając w domu będzie szło trochę więcej.95% prądu zużywamy w ciagu dnia.I co mając 2taryfy mam synowi powiedzieć że tv komputer to albo wieczorem po 22 albo w weekendy? A jak to powiedzieć lodówce żeby się włączała po 22do 6 i od 13 do 15tej?Nie wiem czy chciało by mi się o tym myśleć całymi dniami.

Niestety myślenie blokowca jest trochę inne.Może się mylę.Do niedawna nie widziałem ile moje gospodarstwo zużywa prądu, wymieniłem oświetlenie na led czy energooszczędne, teraz mam obsesje czy 7 letnia plazma nie zużywa za dużo prądu i czy dekodery naprawdę są takie prądożerne.Nawet wpadłem na pomyśl kupić wpinany w gniazdko licznik zużytej energii aby wyeliminować prądożerne urządzenia.Obłęd

 

no właśnie mylisz się....

każdy sprzęt pracujący non stop(np lodówka,rekuperator) - da oszczędności poprzez zastosowanie taryfy strefowej.

od poniedziałku do piątku mam 50h taniej taryfy (13-15 i 22:6) i od piątku od 22 do poniedziałku do 6 tania taryfa. To daje tygodniowo 96h taniej taryfy. Czyli każdy sprzęt pracujący cały czas, ma 57% zużycia w taniej taryfie. To spora oszczędność.

Ale oczywiście, wszystko zależy od trybu życia. Na pewno da się znaleźć taki przykład, że G11 wyjdzie taniej - ale jak zauważył Liwko, pewnie będą to niewielkie różnice kwotowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
no właśnie mylisz się....

każdy sprzęt pracujący non stop(np lodówka,rekuperator) - da oszczędności poprzez zastosowanie taryfy strefowej.

od poniedziałku do piątku mam 50h taniej taryfy (13-15 i 22:6) i od piątku od 22 do poniedziałku do 6 tania taryfa. To daje tygodniowo 96h taniej taryfy. Czyli każdy sprzęt pracujący cały czas, ma 57% zużycia w taniej taryfie. To spora oszczędność.

Ale oczywiście, wszystko zależy od trybu życia. Na pewno da się znaleźć taki przykład, że G11 wyjdzie taniej - ale jak zauważył Liwko, pewnie będą to niewielkie różnice kwotowo.

No dokładnie,dodatkowo przez cały weekend z reguły wszyscy domownicy są od samego rana w domu i od samego rana korzystają z "elektryki" a w tygodniu dopiero po pracy,szkole itp.no i dla "pracujacych" sobota to czas głównych porządków,prania,odkurzania i tez itp.

Głupie myślenie sądzę,że bierze się z tego,że nieswiadomi uwazaja,że G12W to tylko w nocy i 2h w dzień a to g...o prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz 2 taryfy to możesz policzyć ile byś płacił gdybyś miał 1 taryfę ale gdy ma się 1 taryfę nie można policzyć ile by wyszło gdyby się miało dwie taryfy (chyba że wiesz ile w jakich godzinach zużywasz) Ja mam dwie taryfy policzyłem ilość zużytych kwh razy cene z jednej taryfy i wyszło taniej na dwóch taryfach ALE nie dużo taniej o ile pamiętam oszczędności rzędu ok. 100zł. na rok. Tyle że nikt w domu nie zwraca uwagi na jakieś tam taryfy i dzieci nawet nie wiedzą że coś takiego jest. Żona pralki nie włączy w nocy za chiny ludowe od kiedy u kuzyna się chałupa zaczęła palić od pralki (nie starej wcale) w nocy kiedy wszyscy spali. Ogólnie nikt nie myśli o taryfie więc myśle sobie pewnie się nie opłaca i dlatego policzyłem, wyszło że się trochę opłaca no to zostało. Może dlatego że późno chodzimy spać a co za tym idzie po 22 się puści i pralkę i zmywarkę przeważnie drugi raz w dniu.

Reasumując uważam że jeżeli nie ma się urządzeń które specjalnie jakoś dożo zużywają w nocy prądu to oszczędność jest mała no chyba że się w domu staniemy niewolnikami taryfy i pod dyktando zaczniemy używać pralek zmywarek i innych sprzętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem nowym użytkownikiem pompy i mam pytanie co do ustawień temp. Po gorącym wrześniu pompa pracowała tak naprawdę przez ostatni miesiąc i na podliczniku na pompie wykazało że zuzyla 900kWh w 35 dni :(;( zastanawiam się w czym tkwi problem, jakie ustawienia dobrać aby za najbliższy sezon grzewczy nie zrujnowala Naszych finansów. W domu mieszkamy od października, jeszcze jest wykanczana łazienka no ale już trzeba się było wprowadzić.

Będę wdzięczna za informację/porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem nowym użytkownikiem pompy i mam pytanie co do ustawień temp. Po gorącym wrześniu pompa pracowała tak naprawdę przez ostatni miesiąc i na podliczniku na pompie wykazało że zuzyla 900kWh w 35 dni :(;( zastanawiam się w czym tkwi problem, jakie ustawienia dobrać aby za najbliższy sezon grzewczy nie zrujnowala Naszych finansów. W domu mieszkamy od października, jeszcze jest wykanczana łazienka no ale już trzeba się było wprowadzić.

Będę wdzięczna za informację/porady

 

Jaki dom? Jakie izolację? Jaka pompa? Jak grzane? Jaką taryfą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przesyłam informacje z OZC i parametry domu:

 

OZC:

 

Normy:

Norma na obliczanie wsp. przenikania ciepła: PN-EN ISO 6946

Norma na obliczanie projekt. obciążenia cieplnego: PN-EN 12831:2006

Norma na obliczanie E: PN-EN ISO 13790

 

Dane klimatyczne:

Strefa klimatyczna: III

Projektowa temperatura zewnętrzna θe: -20 °C

Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e: 7,6 °C

Stacja meteorologiczna: Warszawa Okęcie

 

Grunt:

Rodzaj gruntu: Piasek lub żwir

Pojemność cieplna: 2,000 MJ/(m3·K)

Głębokość okresowego wnikania ciepła δ: 3,167 m

Współczynnik przewodzenia ciepła λg: 2,0 W/(m·K)

 

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 124,8 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 348,0 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 5499 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 992 W

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 6473 W

Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6473 W

 

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A: 51,9 W/m2

Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V: 18,6 W/m3

 

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:

Powietrze infiltrujące Vinfv: 26,9 m3/h

Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: 0,0 m3/h

Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: 128,2 m3/h

Powietrze nawiewane mech. Vsu: 128,2 m3/h

Wymagane powietrze usuwane mech. Vex,min: 110,0 m3/h

Powietrze usuwane mech. Vex: 128,2 m3/h

Średnia liczba wymian powietrza n: 0,9

Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 325,1 m3/h

Średnia temperatura dopływającego powietrza θv: 8,2 °C

 

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790

Stacja meteorologiczna: Warszawa Okęcie

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 183,2 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 40,57 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 11271 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 125 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 348,0 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 325,2 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 90,3 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 116,6 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 32,4 kWh/(m3·rok)

 

Parametry obliczeń projektu:

Obliczanie przenikania ciepła przy min. Δθmin: 4,0 K

Wariant obliczeń strat ciepła do pomieszczeń w sąsiednich grupach:

Obliczaj z ograniczeniem do θj,u

Minimalna temperatura dyżurna θj,u: 16 °C

Obliczaj straty do pomieszczeń w sąsiednich

budynkach tak jak by były nieogrzewane: Tak

Obliczanie automatyczne mostków cieplnych: Tak

Obliczanie mostków cieplnych metodą uproszczoną: Nie

 

Domyślne dane do obliczeń:

Typ budynku: Jednorodzinny

Typ konstrukcji budynku: Średnia

Typ systemu ogrzewania w budynku: Podłogowe

Osłabienie ogrzewania: Bez osłabienia

Regulacja dostawy ciepła w grupach: Centralna reg.

Stopień szczelności obudowy budynku: Wysoki

Krotność wymiany powietrza wewn. n50: 4,0 1/h

Klasa osłonięcia budynku: Średnie osłonięcie

 

Domyślne dane dotyczące wentylacji:

System wentylacji: Nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła

Temperatura powietrza nawiewanego θsu: °C

Temperatura powietrza kompensacyjnego θc: 20,0 °C

 

Domyślne dane dotyczące rekuperacji i recyrkulacji:

Temperatura dopływającego powietrza θex,rec: 20,0 °C

Projektowa sprawność rekuperacji ηrecup: 85,0 %

Sezonowa sprawność rekuperacji ηE,recup: 59,5 %

Projektowy stopień recyrkulacji ηrecir: %

Sezonowy stopień recyrkulacji ηE,recir: %

 

Geometria budynku:

Rzędna poziomu terenu: -0,20 m

Domyślna rzędna podłogi Lf: m

Rzędna wody gruntowej: -2,00 m

Domyślna wysokość kondygnacji H: m

Domyślna wys. pomieszczeń w świetle stropów Hi: m

Pole powierzchni podłogi na gruncie Ag: 132,73 m2

Obwód podłogi na gruncie w świetle ścian zewn. Pg: 49,30 m

Obrót budynku: Bez obrotu

 

Statystyka budynku:

Liczba kondygnacji: 0

Liczba stref budynku:

Liczba grup pomieszczeń: 2

Liczba pomieszczeń: 14

 

 

Parametry domu:

 

1. pow. zabudowy: 153,09 m²

2. powierzchnia parteru: 99,80 + garaż 19,5-nieogrzewany (120 metrów)

3. niezagospodarowane poddasze - 30 m²

4. kubatura: 750,00 m3

5. budynek wykonany z cegły ceramicznej Wienenberger 25

6. Ławy fundamentowe - żelbetonowe , ściany fundamentowe - murowane z bloczków betonowych fundamenty docieplone 8cm styropian do ław, na to naciągnięta siatka, klej oraz do powierzchni gruntu zabezpieczone abizolem

7. budynek docieplony 15 cm styropianem

8. podłogi docieplone 10cm styropianem +wylewka 5cm

9. okna pięcio komorowe firmy VEKA

10. Działka jest przy lesie; w krótkiej opinii geotechnicznej znalazłam że grunt jest naturalny, piaszczysty, rodzimy mineralny w stanie średnio zagęszczonym o wytrzymałości 150kPa .

 

 

Na chwile obecną na działce jest nadal prąd budowlany.

 

Pompa na początku uruchamiana była ręcznie, bo instalator zostawił Nam ustawienia fabryczne- tj. pompa uruchamiała się jak spadła temp. wody, mogła więc działać na początku nieco dłużej niż 10 godzin dziennie (ok. 14-15).

Teraz pompa ustawiona jest na uruchomienie o godz. 22 i wyłączenie o 6, nastepnie uruchomienie o godz. 13 i wyłączenie o 15. Tak jakby działała w taryfie G12, na którą będziemy chcieli się zdecydować.

 

Jeżeli chodzi o prąd budlowlany, na chwilę obecną jestesmy jeszcze uzależnieni od Dewelopera w tej kwestii, na całym osiedlu podciągnięty jest prąd budowlany.

Na chwilę obecną strop został ocieplony stropianem 8 cm + 3 cm stropianu twardszego( niestety nie pamiętam nazwy) ma zostać docelowo rozłożone- narazie posiadamy go tylko na części, na to wylewka 5 cm.

Na górze, nie wiem czy tylko w tym sezonie czy następnym zostanie rozłożona wełna ok. 35-40 cm.

 

Na chwilę obecną wygląda to tak. Czy w takich warunkach pompa może pobierać tyle energii? Nie mamy ustawionych termostatów pokojowych (swoją drogą chciałam zapytać jaki jest koszt w jednym z pomieszczeń i w łazienkach chciałabym zamontować z uwagi na mniejsze nasłonecznienie- a sama pompa stoi w miejscu bardziej słonecznym).

 

Pompa ciepła to Panasonic 9 kW SDC 3 f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną wygląda to tak. Czy w takich warunkach pompa może pobierać tyle energii? Nie mamy ustawionych termostatów pokojowych (swoją drogą chciałam zapytać jaki jest koszt w jednym z pomieszczeń i w łazienkach chciałabym zamontować z uwagi na mniejsze nasłonecznienie- a sama pompa stoi w miejscu bardziej słonecznym).

Jeśli to pierwszy sezon grzewczy, a wszystko na to wskazuje, to prawdopodobnie wygrzewacie wilgoć technologiczną. Niestety tak jest i trzeba ten rok przetrwać. Brak solidnego (a przede wszystkim szczelnego) ocieplenia dachu też może robić swoje, bo tam sporo ciepła ucieka. Dziwi mnie tylko, że przy OZC nie zostały wprowadzone poprawki w ilości ocieplenia żeby poprawić parametry domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marta89 sprawdź czy przy wygrzewaniu domu instalator przypadkiem nie uruchomił grzałki w pompie?

Wtedy rachunek za prąd będzie znaczny + koszt taryfy budowlanej.

Poproś elektryka niech zmieni taryfę budowlaną na np; G12W. Oczywiście warunek jest jeden- instalacja ukończona i wypełnione odpowiednie dokumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak jak najszybciej ocieplać poddasze- łącznie z tą wełną o ktorej pisałam ?

 

W domu zareklamowane zostały również okna- najprawdopodobniej zostały źle osadzone a same ramy nie są stabilne- czuć że i tam ucieka troche ciepła. Bo niestety w domu jest najcieplej z rana, najchłodniej ok. godziny 17-22 jak pompa nie działa.

Sprawdzę tą grzałkę- ale w jaki sposób? i czy ewentualnie zmienić ustawienia pompy zmiejszyć temp. 2-3 stopnie i wówczas nie będzie pobierała tyle energii?

 

Pytam bo zima dopiero przed Nami a za październik pobrała za duzo prądu jak dla mnie...

 

Aaa i zapomniałam, napisać że nie została jeszcze uruchomiona rekuperacja Thesla Green, ponieważ kończymy jeszcze łazienke i jest troche kurzu nie chcę od razu zapchać filtrów- być może to jeszcze wpłynie na odczucie ciepła w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pewnie że ocieplać poddasze. Znajoma domu nagrzać nie potrafiła, jak wprowadziła się, a jeszcze strop nie był ocieplony....Po ociepleniu od razu była różnica

Do tego wilgoć technologiczna i to daje takie a nie inne zużycie...

moim zdaniem zużycie jak najbardziej ok, biorąc pod uwagę podane informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak jak najszybciej ocieplać poddasze- łącznie z tą wełną o ktorej pisałam ?

Oczywiście. Jak się wychodzi na dwór w zimno, to też się chroni głowę w pierwszej kolejności i zatyka dziury spod kurtki przy kołnierzu. :)

 

W domu zareklamowane zostały również okna- najprawdopodobniej zostały źle osadzone a same ramy nie są stabilne- czuć że i tam ucieka troche ciepła. Bo niestety w domu jest najcieplej z rana, najchłodniej ok. godziny 17-22 jak pompa nie działa.

Możecie się pokusić o blow-test, czyli sprawdzenie szczelności domu. Mikołaj niedawno robił, może podrzuci kontakt --> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?236589-Du%C5%BCy-pi%C4%99trowy-dom-prawie-pasywny-nowoczesna-architektura-metod%C4%85-gospodarcz%C4%85-zlece%C5%84&p=7333248&viewfull=1#post7333248 Postraszcie wykonawcę, że zrobicie taki test po zamontowaniu okien -- może bardziej się postara. :p

 

Aaa i zapomniałam, napisać że nie została jeszcze uruchomiona rekuperacja Thesla Green, ponieważ kończymy jeszcze łazienke i jest troche kurzu nie chcę od razu zapchać filtrów- być może to jeszcze wpłynie na odczucie ciepła w domu.

Jaka jest wilgotność w domu? Wentylacja musi działać. W łazience po prostu przytkajcie wylot ew. dajcie dodatkowe filtry tam gdzie może się kurzyć. Akurat filtry to mizerny koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Jak się wychodzi na dwór w zimno, to też się chroni głowę w pierwszej kolejności i zatyka dziury spod kurtki przy kołnierzu. :)

 

 

Możecie się pokusić o blow-test, czyli sprawdzenie szczelności domu. Mikołaj niedawno robił, może podrzuci kontakt --> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?236589-Du%C5%BCy-pi%C4%99trowy-dom-prawie-pasywny-nowoczesna-architektura-metod%C4%85-gospodarcz%C4%85-zlece%C5%84&p=7333248&viewfull=1#post7333248 Postraszcie wykonawcę, że zrobicie taki test po zamontowaniu okien -- może bardziej się postara. :p

 

 

Jaka jest wilgotność w domu? Wentylacja musi działać. W łazience po prostu przytkajcie wylot ew. dajcie dodatkowe filtry tam gdzie może się kurzyć. Akurat filtry to mizerny koszt.

 

Dzięki za informację o teście - poczytam trochę więcej i przygotuję się przed ich przyjazdem. Okna wydają się być wypaczone- może stąd ta ruchoma rama okna, ale przy sprawdzeniu z poziomicą nie ma więcej niż 3 mm :(

 

Co do wilgotności mam wrażenie, że jest duża. Na oknie rano zbiera się woda, w ciągu dnia jest ok.

 

Na pompie nic nie zmieniać? Może jest za wysoka termp.? Wrócę do domu i wrzucę zdjęcie z dokładną informacja o temp. Oczywiście sprawdzę jeszcze grzałkę o której wspominał Tomaszs131 - tylko gdzie mam sprawdzić czy ta grzałka się załącza?

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie już technicznej obsługi- którą zajmuje się niestety ja. Otrzymana instrukcja obsługi liczy sobie 15 str. - z której miałam się wszystkiego dowiedzieć co będzie nurtowało mnie przy użytkowaniu :/. Wszystko fajnie, uruchomiałam pompe żeby włączała się automatycznie ale chyba pominęłam coś, ponieważ pompa uruchamiając się w godzinach 22-6 i 13-15 włącza się tylko na ogrzewanie, na wode nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie włącz wentylację, wilgoć trzeba usunąć. Możesz się pokusić o wynajem osuszaczy -- jak mi wężyk od umywalki pękł i zalał pół domu, to wypożyczyłem takie maszynki. W 3 dni wyssały niesamowite ilości wody ze ścian i sufitu. Firm jest dużo, koszty najmu jak i pracy są niewielkie, aczkolwiek wypadałoby się już postarać o 2T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W te wakacje wybudowałam razem z mężem dom który właśnie wykańczamy, zastanawiały się nad zakupem rekuperatora aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zastanawiam się jak to sprawdza w praktyce i czy pozwala zaoszczędzić aż tak dużo jak to jest opisane zwłaszcza w siarczyste mrozy. Zastanawiamy się nad wyborem konkretnie z tej firmy [moderowano] ale może akurat znacie coś lepszego ?

 

 

Być może to tylko zbieg okoliczności, ale zdarzyło mi się w ostatnim czasie usunąć kilka postów spamujących dla tej firmy, także i ten link wylatuje

Edytowane przez finlandia
Reklamy są niezgodne z regulaminem forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W te wakacje wybudowałam razem z mężem dom który właśnie wykańczamy, zastanawiały się nad zakupem rekuperatora aby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zastanawiam się jak to sprawdza w praktyce i czy pozwala zaoszczędzić aż tak dużo jak to jest opisane zwłaszcza w siarczyste mrozy. Zastanawiamy się nad wyborem konkretnie z tej firmy [moderowano] ale może akurat znacie coś lepszego ?

 

Witam !

 

Rekuperacja niewątpliwie podnosi skuteczność izolacji energetycznej budynku (największa część strat to wentylacja) oraz pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w powietrzu w pomieszczeniach. Zachęcam również do zapoznania się z naszą ofertą systemów rekuperacji

Pozdrawiam,

Edytowane przez finlandia
Link reklamowy w cytowanym poście
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...