Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

z Krakowa wątpię żeby przyjechali mi zamontować do Cieszyna :/

poszukam jutro na spokojnie bo teraz siedzę w pracy i na tel oglądam na szybko

 

Kupić można sobie a montaż jak niedużo do roboty to do 400 zł idzie załatwić jeszcze przed sezonem :) Lub też żaden problem poszukać lokalnie. Mogę podać namiar na kolegę z Pszczyny :) niedaleko a on chyba nawet w tamtych rejonach jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kupić można sobie a montaż jak niedużo do roboty to do 400 zł idzie załatwić jeszcze przed sezonem :) Lub też żaden problem poszukać lokalnie. Mogę podać namiar na kolegę z Pszczyny :) niedaleko a on chyba nawet w tamtych rejonach jeździ.

ok dzięki :) a twoja siostra zadowolona z tego klimatyzatora? to jest to czego potrzebuję? z tą grzałką i z funkcją chłodzenia? da radę mi ogrzać troszkę ponad 20m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożej być nie może chyba że mówisz o koszcie inwestycyjnym to tak

 

Czym nie może być drożej? Prądem może być taniej niż gazem i to jest sprawdzone. Podstawą jest izolacja. No i odpowiednia instalacja. Co innego centralne na prądzie, co innego niecentralne a jeszcze co innego pompa ciepła czy pompa p-p w tandemie. Do gazu PV nigdy nie dołożymy, chodzenie też trzeba inaczej zorganizować. Gaz to też kolejny abonament.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze ogrzewania. Krótkim wprowadzeniem, napiszę, że wszystko działo się bardzo szybko, mieliśmy w październiku już podpisana umowę na mieszkanie 70mkw z ogródkiem 100mkw, a od kilku dni jesteśmy w posiadaniu domu z "ogródkiem" 1000mkw :) Trafiła się okazja (mam nadzieję) więc skorzystaliśmy. Na forum natrafiłem parę dni temu i udało mi się uzbierać trochę wiedzy z okien i ogrzewania, nie mniej jednak mam wodę z mózgu, jest dużo do ogarnięcia w krótkim czasie. Ale bardziej do rzeczy;

Jest to projekt DOM w LUCERNIE 2 (parter z poddaszem użytkowym), stan surowy otwarty, porotherm, jest prąd i woda, nitka gazowa w drodze (przyłączenie 2000PLN). Całość 170mkw, garaż w bryle, powierzchnia netto podłóg 144mkw. Dom ma już wybudowane kominy x2 na główne ogrzewanie i kominek/kozę. Dzisiaj po przeczytaniu forum zrobiłem audyt/bilans ciepła, mój wynik: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/221z. Założenia:

Okna: Salamander profil nie pamiętam dokładnie ok 74-78mm. – 3szyby (brak dachowych)

Podłoga: styropian 12cm (zgodnie z projektem)

Ściany: Styropian 15cm

Dach: 25cm wełny

Od początku myślałem o Kotle Gazowym jednofunkcyjnym kondensacyjnym (3-4tyś) z osobnym zasobnikiem na CWU (600PLN?). A tu nagle pojawiło mi się to forum i… zacząłem rozważać PC- PW – czyli jak zdążyłem się zorientować Pompa Ciepła Powietrze Woda (?) + może WM.

Jakie są realne koszty PC + WM? Czy to w moim przypadku w ogóle ma sens? Myślałem w przyszłości o klimatyzacji, w tym przypadku zdążyłem zorientować się, że przy WM można doposażyć w rurę wkopaną w ziemię oszczędzać na energii (rekuperator?) zamiast kupować klimę.

UWAGA, teraz najlepsze – budżet na całość do wykończenia ok 200 tyś – wiem duży optymizm  Początkowo myślałem o koszcie instalacji (co + wod + can) ok 22tyś z mocno szacunkowych wyliczeń było realne aby zamknąć się w całości inwestycji licząc od teraz 200tyś przy PC i reku to już nie realne, ale próbuję uzmysłowić sobie korzyści na przyszłość i spróbować wygospodarować te pieniądze jeżeli będzie to dla mnie uzasadnione = podparte ekonomią, stopą zwrotu.

Z góry przepraszam za błędy stylistyczne i lakoniczny opis ale miałem mało czasu aby się do edukować w tej materii.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Maro_dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym nie może być drożej? Prądem może być taniej niż gazem i to jest sprawdzone. Podstawą jest izolacja. No i odpowiednia instalacja. Co innego centralne na prądzie, co innego niecentralne a jeszcze co innego pompa ciepła czy pompa p-p w tandemie. Do gazu PV nigdy nie dołożymy, chodzenie też trzeba inaczej zorganizować. Gaz to też kolejny abonament.

 

Eksploatacyjnie gaz nie będzie droższy od prądu. Zakładając pesymistycznie 9kw z m3 gazu i cenie gazu 2,2zł za m3 wychodzi w najgorszym wariancie mamy 24gr za 1kw z gazu. Prąd w taniej taryfie to ok. 28gr. No ale instalacja gazowa droższa prawie dwukrotnie... Gdybym wcześniej to wszystko przeliczył to pewnie nie zakładał bym gazu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo, koszt podaje się za 1kWh. :) Po drugie pierwsze primo 24gr to taka bardzo mocna średnia bez uwzględnienia sprawności. Z tego co liczyłem na podstawie faktur (!) osób posiadających ogrzewanie gazowe wychodzi niestety 26gr/kWh. I tu faktycznie zamiast wkładać w instalację gazu, lepiej włożyć kasę w ocieplenie/okna i zrobić prąd. Względnie w PC, wtedy co prawda będzie droższa inwestycja niż w gaz (około 5-8 tys.), ale kWh kosztuje z kolei mniej niż 12gr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze primo, koszt podaje się za 1kWh. :) Po drugie pierwsze primo 24gr to taka bardzo mocna średnia bez uwzględnienia sprawności. Z tego co liczyłem na podstawie faktur (!) osób posiadających ogrzewanie gazowe wychodzi niestety 26gr/kWh. I tu faktycznie zamiast wkładać w instalację gazu, lepiej włożyć kasę w ocieplenie/okna i zrobić prąd. Względnie w PC, wtedy co prawda będzie droższa inwestycja niż w gaz (około 5-8 tys.), ale kWh kosztuje z kolei mniej niż 12gr.

 

Uzyskanie sprawności w okolicach 100% nie jest większym problemem w nowych kotłach kondensacyjnych i z ogrzewaniem podłogowym... tak więc wartość 24gr za 1kwh uważam za maksymalną... średnio jest coś koło 22gr/kwh... a 12gr za kwh z pc jest oczywiscie mozliwe ale tylko przy wykorzystaniu II taryfy i należy mieć świadomość plusów i minusów takiego rozwiązania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...