Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

No jednak ta cena całodobowo czyli ciepło na kiedy jest potrzebne ,zasobnik do cwu może być mały 80-100 lt a nie 300(tyle wody ja potrzebuję) .Na Pomorzu tania kosztuje 30gr.

 

Fotohobby ma bardzo ciepły dom (zobacz jego zużycie). W tym wypadku bez problemu mógłby akumulować energię w II taryfie.

Ale nie o to chodziło w tej dyskusji, tylko po ile realnie jest kWh z gazu. U niego wyszło 25gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiec budowa sposobem pół gospodarczym i z tego wyszła grubość izolacji w podlogdze tylko 15 cm .. dlatego

Płyta warstwowa 15 cm w podłodze

Ściany 25 styro 0,31

Strop od 30 do 50 styro

Wentylacja mechaniczna z reuperatorem Gwc? Tez się zastanawiam czy robić ..

Okna 3 szyby vetrex

Ozc Ok 4.3 wyszło

 

Izolacja będzie dobra, jeśli będzie prawidłowo i dokładnie wykonana. Na tym możesz bardzo dużo skorzystać.

Rób WM z reku, ale bez GWC, GWC to prawie wyrzucone pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotohobby ma bardzo ciepły dom (zobacz jego zużycie). W tym wypadku bez problemu mógłby akumulować energię w II taryfie.

Ale nie o to chodziło w tej dyskusji, tylko po ile realnie jest kWh z gazu. U niego wyszło 25gr.

 

Mógłbym. Każdemu, kto teraz buduje podobny do mojego dom radzę, żeby zamiast w gaz poszedł w grzałkę, wodną podłogówkę, baniak 750l któty sprawi, że w ogóle nie trzeba się taryfami przejmować.

A starczy jeszcze na niezłego splita, który ogrzeje/schłodzi wg potrzeb.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec budowa sposobem pół gospodarczym i z tego wyszła grubość izolacji w podlogdze tylko 15 cm .. dlatego

Płyta warstwowa 15 cm w podłodze

Ściany 25 styro 0,31

Strop od 30 do 50 styro

Wentylacja mechaniczna z reuperatorem Gwc? Tez się zastanawiam czy robić ..

Okna 3 szyby vetrex

Ozc Ok 4.3 wyszło

 

W podłogę dałbym więcej ale jak się nie da... W takiej sytuacji na pewno nie kable nikomu nie poleciłbym na 15 cm styro... Jak coś to pompa powietrze-woda jak chce się mieć podłogówkę. Dom definitywnie musi być szczelny. GWC można zrobić malutki rurowy przy okazji tak z 15 mb np. celem podgrzania powietrza zimą, chociaż tak jak mówię, przy okazji. Gaz nie. Lepiej to co na gaz dołożyć do izolacji. Do gazu kiedyś PV nie podepniesz... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym. Każdemu, kto teraz buduje podobny do mojego dom radzę, żeby zamiast w gaz poszedł w grzałkę, wodną podłogówkę, baniak 750l któty sprawi, że w ogóle nie trzeba się taryfami przejmować.

A starczy jeszcze na niezłego splita, który ogrzeje/schłodzi wg potrzeb.

 

Po co te bufory i rurki.... Dobra izolacja od gruntu i kable i po sprawie w tandemie z pompą p-p mądrze zrobioną i jest Ok. Co daje Ci ten baniak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec budowa sposobem pół gospodarczym i z tego wyszła grubość izolacji w podlogdze tylko 15 cm .. dlatego

Płyta warstwowa 15 cm w podłodze

Ściany 25 styro 0,31

Strop od 30 do 50 styro

Wentylacja mechaniczna z reuperatorem Gwc? Tez się zastanawiam czy robić ..

Okna 3 szyby vetrex

Ozc Ok 4.3 wyszło

 

W takim wypadku, z wersji które podałeś wybierz rurki wodne (dobrze policzone) + kociołek elektryczny. W razie potrzeby/chęci podłączysz PC a i PV się może przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co te bufory i rurki.... Dobra izolacja od gruntu i kable i po sprawie w tandemie z pompą p-p mądrze zrobioną i jest Ok. Co daje Ci ten baniak?

 

Bo baniak może zasilić w przyszłości innymi źródłami, a kable tylko dynamem rowerowym.;)

 

Grega. Jeśli jeszcze w planie te 15 cm styro w podłodze to zamień na 16 cm płyty PIR o lambdzie 0,022

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile poszło w kominku?

 

Należymy do tej grupy, która kominka używa bardziej "rekreacyjnie" dla nastroju (i w takim celu też go montowałem) - nie bardzo nawet mogę stwierdzić ile drewna w mp mogłem spalić, paląc kilka razy w m-cu. Patrząc po ilości w drewutni to może 0,3 mp.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cwu planuje baniak na 500- 1000 litrów grzany w 2 taryfie . (Czy lepiej mniejszy do 200 litrów teraz 3 osoby później 4 ,5 )

 

1000l na CWU ??

300 to max. grzejesz do 55-60*, na wyjściu zawór mieszający i z głowy - ja mam 200l na 4 osoby i starcza..

 

Izolacja będzie dobra, jeśli będzie prawidłowo i dokładnie wykonana. Na tym możesz bardzo dużo skorzystać.

Rób WM z reku, ale bez GWC, GWC to prawie wyrzucone pieniądze.

 

A dlaczego? w największe mrozy na wejściu do domu z GWC mam +1* więc to chyba lepiej niż -20

 

Mógłbym. Każdemu, kto teraz buduje podobny do mojego dom radzę, żeby zamiast w gaz poszedł w grzałkę, wodną podłogówkę, baniak 750l któty sprawi, że w ogóle nie trzeba się taryfami przejmować.

A starczy jeszcze na niezłego splita, który ogrzeje/schłodzi wg potrzeb.

 

przy takiej podłodze dokładnie tak samo bym zrobił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo baniak może zasilić w przyszłości innymi źródłami, a kable tylko dynamem rowerowym.;)

 

dynamo ? żona ma rowerek treningowy - musze coś podziałać jak chce mieć ciepło :lol2:

 

kable najtańsze inwestycyjnie, wodna podłogówka wychodzi drożej, przecież znacznie więcej roboty , więcej sprzętów, więcej betonu, na baniak 1000l potrzebujemy więcej m2, do tego gdzie stoi i do obsługi, każdy m2 to ok.2300zł.

 

Nie ma jedynie słusznego rozwiązania, jak ktoś nie planuje w przyszłości pompy czy PV, to pewnie lepszy od razu bufor i II taryfa.

 

Ja będę szedł w PV bo wszystko na prąd i wtedy też mogę zapomnieć o taryfach :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie ma jedynie słusznego rozwiązania, jak ktoś nie planuje w przyszłości pompy czy PV, to pewnie lepszy od razu bufor i II taryfa.

 

Ja będę szedł w PV bo wszystko na prąd i wtedy też mogę zapomnieć o taryfach :cool:

 

Dokładnie. Czasem pasowałoby mieć w domu według niektórych wszystko kominek, bufor, klimę, biomasę, PV, turbinę, gwc, agregat, kaflaka itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000l na CWU ??

 

 

 

A dlaczego? w największe mrozy na wejściu do domu z GWC mam +1* więc to chyba lepiej niż -20

 

 

 

Pozornie.

Mierzyłeś temperaturę na wyrzutni? Z GWC masz np. +1oC zamiast -20oC, a na wywiewie możesz mieć np. +20oC z GWC zamiast +15oC bez GWC. Co prawda ja nie mierzyłem, gdyż nie posiadam GWC, ale zrobiło to wielu innych forumowiczów. Przy rekuperatorach o wysokiej sprawności, cały uzysk z GWC uciekał praktycznie na wyrzutnię. GWC daje coś tam, choć niewiele, przy mniej sprawnych rekuperatorach, tam można dyskutować nad sensem GWC.

Potwierdzone przez wielu forumowiczów, było na ten temat już dawno w którymś wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chyba wszystkie sprawności rekuperatora producenci podają bez gwc a wiec coś w tym jest ....a ja myślałem jeszcze coś takiego ... puścić wiązkę z rurka od ogrzewania przez kanał od czerpnii i tez podgrzeje to powietrze ...

./ przypominam jestem zielony z instalacji , obliczeń itp cała moja wiedza pochodzi z tego forum i od was /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...