Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Od tego co podaje producent trzeba odjąć min 10% procent, tak wynika z moich obserwacji - oni badają to w warunkach laboratoryjnych i określonych wydajnościach. Reku używa się głównie w niższych wydajnościach (40-50%). Na instalacji tracimy parę procent, a jak instalacja idzie przez nieogrzewane pomieszczenia i jest kiepsko izolowana to nawet kilkanaście i więcej.

Oczywiście, że podają bez GWC, bo niby dlaczego mieli by to robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Od tego co podaje producent trzeba odjąć min 10% procent, tak wynika z moich obserwacji - oni badają to w warunkach laboratoryjnych i określonych wydajnościach. Reku używa się głównie w niższych wydajnościach (40-50%). Na instalacji tracimy parę procent, a jak instalacja idzie przez nieogrzewane pomieszczenia i jest kiepsko izolowana to nawet kilkanaście i więcej.

Oczywiście, że podają bez GWC, bo niby dlaczego mieli by to robić.

 

np. dla airpacków dane mamy podawane dla strumieni masowych - jeżeli chodzi o odzysk ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A No żeby jeszcze ładniej w katalogu wyglądało ze z gwc będzie taka centrala miała 98% przy temp w czerpni powyżej 0 a nie przy -20 . No i tak samo jest myśle z pompami powietrznymi a i nawet ze spalaniem w samochodach

 

Raz jeszcze. Zaczynamy od IZOLACJI potem wentylacja z odzyskiem ciepła. Do tego system grzewczy. Jak izolacja będzie świetna a warto ją raz a porządnie zrobić to pompa nawet z najgorszymi parametrami da radę przez cały sezon za niewielkie koszty. na dom 120 m2 koszt wm z reku, ogrzewanie/chłodzenie + cwu jest do zrealizowania od 30-35 tys zł.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styczeń do wczoraj to 163m3 gazu (CO,CWU i gotowanie dla naszej 5-tki)

 

Ciekawi mnie Twoje zużycie bo ktoś je jeszcze zacytował. Jakie temperatury utrzymujesz w domu? Podłogówkę masz wszędzie? Ile średnio idzie m3 na cwu? Jaki kocioł? Masz rekuperację? Mój znajomy ma 140 m2 dom i gazu przy 22'C i bardzo podobnych izolacjach za grudzień poszło mu 180m3. Za styczeń będzie duuużo więcej. Też pytanie jakie u was tam były temperatury u nas dobijały nawet do -25'C nocami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie Twoje zużycie bo ktoś je jeszcze zacytował.

Tak zgadza się ja zacytowałem na innym portalu, gdzie "osławiony" miszcz Brzęczkowski porównuje opłacalność ogrzewania gazowego w stosunku do elektrycznego.

W jego "laboratorium o powierzchni 100m2 spala 17 m3 gazu dziennie gdzie ogrzewając nim przy temp.na zewnątrz -15 stopni temp. wewnątrz spadła poniżej+17 stopni., natomiast te same mieszkanie opędza klimą i spala dziennie 17kWh.

Panie Grzesiu po co pytać o warunki klimatyczne? dla Opola są podobne do Wawki. Warto przed zadaniem pytania samemu sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się ja zacytowałem na innym portalu, gdzie "osławiony" miszcz Brzęczkowski porównuje opłacalność ogrzewania gazowego w stosunku do elektrycznego.

W jego "laboratorium o powierzchni 100m2 spala 17 m3 gazu dziennie gdzie ogrzewając nim przy temp.na zewnątrz -15 stopni temp. wewnątrz spadła poniżej+17 stopni., natomiast te same mieszkanie opędza klimą i spala dziennie 17kWh.

Panie Grzesiu po co pytać o warunki klimatyczne? dla Opola są podobne do Wawki. Warto przed zadaniem pytania samemu sprawdzić.

 

Te dane nie są wcale takie "nierealne". Testowałem 2 zimy grzanie klimą vs podłogówka z pieca na gaz. Gazu szło 1.5-2m3, czyli do 20 kWh, gdzie klima dla zapewnienia tego samego komfortu zużywała około 3-4 kWh. Różnica ogromna, po pierwsze COP urządzenia, po drugie ciepły nadmuch daje szybciej komfort a temperatura przegród zmienia się tylko na ich powierzchni ( a nie musimy grzać całej grubości podłogi np.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie Twoje zużycie bo ktoś je jeszcze zacytował. Jakie temperatury utrzymujesz w domu? Podłogówkę masz wszędzie? Ile średnio idzie m3 na cwu? Jaki kocioł? Masz rekuperację? Mój znajomy ma 140 m2 dom i gazu przy 22'C i bardzo podobnych izolacjach za grudzień poszło mu 180m3. Za styczeń będzie duuużo więcej. Też pytanie jakie u was tam były temperatury u nas dobijały nawet do -25'C nocami.

 

Kociołek to Vitodens 100, trudno mi powiedzieć ile m3 idzie na samą CWU - "letnie" faktury to ok 65zł/mc CWU + gotowanie. W domu, jak już pisałem, temp ok 23 st. Lokalnie min temp na zewnątrz jaką widziałem na termometrze to ok -22st. Reku brak, went. grawitacyjna (niestety), podłogówka jak w stopce - tylko parter bez łazienki i sypialni.

Z moich obserwacji wynika, że dobowe zużycie gazu mocno u mnie zależy od wiatru (do zabudowy/izolacji mam jeszcze balkon nad wykuszem)- a w styczniu akurat mniej u mnie wiało, choć ten wpływ osłabł po zabudowaniu okapów w ub. roku.

 

Tak zgadza się ja zacytowałem na innym portalu, ...

Podaj link - chętnie poczytam.

Nie mam nic przeciwko, ale ciekawi mnie dlaczego akurat moje zużycie tak Was pasjonuje ?:)

Moje wyniki nie są jakoś ekstremalnie niskie (ani wysokie - na szczęście) - wystarczy zerknąć do wątku o spalaniu gazu aby znaleźć lepszych w zużyciu .

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-gazowe/porownanie-t62323

Do czytania od razu zakup sobie ze 3 piwka, bo jazda bez trzymanki.

 

Brzeczkowski na stałe zbanowany nie tylko na tym forum.

"Udowadniał" spiski producentów kotłów dot. osiaganych sprawności, poza pulsacyjnymi mającymi 200%.

Niestety na propozycje wykonania u mnie modernizacji ogrzewania i gwarancji finansowych co co uzyskanych oszczędności nie udało nam się osiągnąć porozumienia ;).

6 piwek = lepszy skutek w rozumieniu wywodów TB.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądem już nie można, to czym ogrzać w tani sposób piętrowy domek 90metrowy np takihttp://www.tooba.pl/projekt-domu-Przygoda-TBB-679? Myślałem o pelecie ale wychodzi z tego, że nawet najsłabszy piec będzie za mocny. Widziałem kominki automatyczne na pellet, plus nadmuch w pokojach? Co gdy władza zabroni niskiej emisji lub pociągną gaz do domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądem już nie można, to czym ogrzać w tani sposób piętrowy domek 90metrowy np takihttp://www.tooba.pl/projekt-domu-Przygoda-TBB-679? Myślałem o pelecie ale wychodzi z tego, że nawet najsłabszy piec będzie za mocny. Widziałem kominki automatyczne na pellet, plus nadmuch w pokojach? Co gdy władza zabroni niskiej emisji lub pociągną gaz do domu?

Można prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...