Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Ja zrobiłbym na odwrót. Zaczął od jak najlepszego zaizolowania budynku a potem myślał o ogrzewaniu. Poza tym, potrzeba więcej informacji o tym budynku. tzn. jaki metraż, jakie okna. Skoro podłogówka to ile izolacji w podłodze. Ile izolacji w dachu?

 

Masz racje lepiej było by zrobić na odwrót, ale niestety chcemy się tam szybko wprowadzić a mamy ograniczony budżet :) metraż do ogrzania ok 200m2, okna nowe plastikowe. Planuje dać 20cm styropianu na podłodze, choć słyszałam głosy że to za dużo i może mi siadać/pękać wylewka. Dach póki co nie ma izolacji, bo będzie wymieniany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak zbudujesz teraz system ogrzewania dobrany do obecnej izolacji, to będzie on słabo się sprawdzał po ociepleniu.

Moc, rozstaw rur, wielkość kaloryferów i wybór rodzaju źródła zależy od obciążenia cieplnego i zapotrzebowania na ciepło.

 

Mieszanie podłogówki i kaloryferów to zły pomysł.

 

Kocioł na ekogroszek - teraz MOŻE mieć sens. Po ociepleniu nie będzie miał. Chyba że bardzo nisko cenisz swoją pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje lepiej było by zrobić na odwrót, ale niestety chcemy się tam szybko wprowadzić a mamy ograniczony budżet :) metraż do ogrzania ok 200m2, okna nowe plastikowe. Planuje dać 20cm styropianu na podłodze, choć słyszałam głosy że to za dużo i może mi siadać/pękać wylewka. Dach póki co nie ma izolacji, bo będzie wymieniany.

 

Nie wiem co ludzie za głupoty wymyślają że będzie pękać... ja ostatnio robiłem dom 34 cm w podłodze :). 20 cm OK. Ale to co pisałem lepiej byłoby najpierw zrobić porządnie izolacje a potem myśleć o ogrzewaniu. To system naczyń połączonych, jak teraz zrobisz ogrzewanie to i będzie trzeba dać system o większej mocy co przełoży się na koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zbudujesz teraz system ogrzewania dobrany do obecnej izolacji, to będzie on słabo się sprawdzał po ociepleniu.

Moc, rozstaw rur, wielkość kaloryferów i wybór rodzaju źródła zależy od obciążenia cieplnego i zapotrzebowania na ciepło.

 

Mieszanie podłogówki i kaloryferów to zły pomysł.

 

Kocioł na ekogroszek - teraz MOŻE mieć sens. Po ociepleniu nie będzie miał. Chyba że bardzo nisko cenisz swoją pracę.

 

Dlaczego mieszanie podłogówki i kaloryferów to zły pomysł? było u mnie 2 fachowców robić wycenę i żaden nie miał żadnych uwag w tym zakresie.

Czyli kocioł na ekogroszek nie będzie najtańszym paliwem jak ocieplę dom? Powiedzmy że zmienię plany i pierw ocieplę ten dom to co zamiast kotła będzie tańsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mieszanie podłogówki i kaloryferów to zły pomysł? było u mnie 2 fachowców robić wycenę i żaden nie miał żadnych uwag w tym zakresie.

Czyli kocioł na ekogroszek nie będzie najtańszym paliwem jak ocieplę dom? Powiedzmy że zmienię plany i pierw ocieplę ten dom to co zamiast kotła będzie tańsze?

 

W wyszukiwarce znajdziesz bardzo dużo argumentów by nie mieszać podlogówki z kaloryferami, poszukaj. To samo z wyborem "ekogroszku" jako źródla ciepła. Mamy XXI wiek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mieszanie podłogówki i kaloryferów to zły pomysł? było u mnie 2 fachowców robić wycenę i żaden nie miał żadnych uwag w tym zakresie.

Ponieważ to w większości dyletanci a nie fachowcy. Mentalnie jeszcze tkwią w średniowieczu. Zrobienie podłogówki po całości da Ci możliwość zmiany źródła ciepła na niskotemperaturowe, np. pompę ciepła. Trzeba o tym myśleć na przyszłość, bo z dostępnością węgla mogą być problemy, a jak problemy z dostępnością to i z ceną.

 

Ale jeśli się nie da zrobić podłogówki na piętrze, bo strop nie pozwala, to umarł w butach. :p

 

Czyli kocioł na ekogroszek nie będzie najtańszym paliwem jak ocieplę dom? Powiedzmy że zmienię plany i pierw ocieplę ten dom to co zamiast kotła będzie tańsze?

Jak nie skoczą ceny, pewnie będzie najtańszym. Ale czy najlepszym, to już bym polemizował. Szczególnie jak się najpierw dobierze kocioł do nieocieplonego domu, a potem się zmniejszy zużycie energii przez ocieplenie.

 

Ja bym sugerował dokładnie ocieplić dom, przemęczyć się jeden sezon na starym piecu (jeśli jest) i po tym sezonie sprawdzić zużycie i podjąć kolejne kroki.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kocioł na ekogroszek nie będzie najtańszym paliwem jak ocieplę dom? Powiedzmy że zmienię plany i pierw ocieplę ten dom to co zamiast kotła będzie tańsze?

Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne to zapłacisz więcej za węgiel niż za prąd do pompy ciepła. Jak doliczysz koszty budowy kotłowni do kotła na węgiel to może ci wyjść drożej niż pompa ciepła (która nie wymaga kotłowni). Oczywiście węgiel możesz trzymać na zewnątrz, wtedy kotłownia będzie mniejsza.

Tylko koszty to nie wszystko. Przy kotle od czasu do czasu się trochę ubrudzisz - tak jak górnik po nocnej szychcie. Przy pompie ciepła nie będziesz miał takiej okazji ;)

Pierwszym odbiorcą dymu z twojego komina będziesz ty i twoja rodzina.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mieszanie podłogówki i kaloryferów to zły pomysł?

 

Ponieważ potrzebujesz dwóch rozdzielaczy z mieszaczami, żeby dostarczać wodę o dwóch różnych temperaturach. Do kaloryferów potrzebujesz wysokiej temperatury. A co za tym idzie utrudniasz możliwość i zmniejszasz opłacalność zamontowania PC.

Jaki sens ma mieszanie? Skoro uważasz, że coś jest lepsze, to czemu tylko w połowie chcesz go używać? Skoro chcesz podłogówkę, to chyba znasz jej przewagi nad kaloryferami?

 

było u mnie 2 fachowców robić wycenę i żaden nie miał żadnych uwag w tym zakresie.

 

Zapytaj ich o wady podłogówki i dlaczego nie polecają jej wszędzie. Ubawisz się.

 

Czyli kocioł na ekogroszek nie będzie najtańszym paliwem jak ocieplę dom?

 

Czemu patrzysz na samo paliwo? A miejsce na składowanie? A praca? A czas? A instalacja? To wszystko kosztuje.

Paliwo też pewnie nie będzie najtańsze nawet bez uwzględnienia tych czynników. Jak patrzysz na samo paliwo, to gruntowa PC w taniej strefie pewnie przebije drewno.

 

Powiedzmy że zmienię plany i pierw ocieplę ten dom to co zamiast kotła będzie tańsze?

 

To trzeba zebrać oferty, OZC i przeliczyć całościowo. Nie sztuka wydać teraz 50K zł na system grzewczy i płacić po ociepleniu 1K zł rocznie + co roku konserwację a co kilka(naście) lat grubsze remonty czy naprawy. Ale może się okazać, że system za 5K zł nie wymagający konserwacji i tani w drobnych nprawach ogrzewający za 4K zł rocznie będzie miał większy sens ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j.w.

najlepsze decyzje podjęte podczas budowy - mój prywatny ranking

1. podłogówka po całości

2. wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej

3. pompa ciepła zamiast ekogroszku

 

Bardzo dobrze, krótko i treściwie napisane. Cieszę się, że inwestorzy sami dochodzą do takich wniosków i że powtarzane przez nas jak mantra zdania odnajdują się w tej trudnej rzeczywistości! To bardzo cenny post dla wszystkich przyszłych inwestorów!

 

Gratuluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miko112

Nie umieraj w butach, jak napisał Myjk.:D

Ogrzewanie podłogowe, to też ogrzewanie płaszczyznowe, a te możesz zastosować na piętrze instalując grzejnik na suficie lub ścianie. Są też systemy ogrzewania podłogowego przeznaczone dla lekkich stropów. Zapytaj, napisz do Kan-therm z forum.

 

Koledzy piszący o termomodernizacji jako inwestycji w pierwszej kolejności mają całkowitą rację. Podłogówka po całości.

 

Pozdrawiam

Cezary

 

O, znalazłem. http://pl.kan-therm.com/system_kan_therm/systems/system_kan_therm_tbs.html

Edytowane przez cezary.pl
link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi :) Macie racje pierw muszę ocieplić ten dom. Nie brałam pod uwagę pompy ciepła, a jest to ciekawa opcja. Chciałam w całym domu od samego początku ogrzewanie podłogowe, niestety drewniane stropy pokrzyżowały mi plany. Instalacje i tak trzeba robić całe od nowa, bo ogrzewaniem były piece kaflowe więc nic w tym domu nie ma...

cezary.pl dziękuje za podpowiedź nie znałam takich rozwiązań, poczytam i przyjrzę się temu. Mam nadzieje, że cena tego cuda mnie nie zabije :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje i tak trzeba robić całe od nowa

 

To jeszcze przelicz kable/maty grzejne. Na pewno będzie najtańsze w instalacji (pewnie kilkakrotnie). A kiedy się zwróci któreś droższe w instalacji (ale tańsze w eksploatacji - ale weź pod uwagę również koszty konserwacji i napraw) - zależy od zapotrzebowania na kWh ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze przelicz kable/maty grzejne. Na pewno będzie najtańsze w instalacji (pewnie kilkakrotnie). A kiedy się zwróci któreś droższe w instalacji (ale tańsze w eksploatacji - ale weź pod uwagę również koszty konserwacji i napraw) - zależy od zapotrzebowania na kWh ciepła.

 

Przede wszystkim szczelność. A za tym idzie WM z rekuperacją. Potem izolacja jak ma być podłogówka to 20 cm minimum. Kable mogą być jak najbardziej, wykorzystując 2 taryfy, można całkiem w dobrych pieniądzach dom ogrzać właśnie nie inwestując wiele. Ja do tego dorzucam pompę p-p i wtedy rachunki są już zadowalające a i mamy chłodzenie latem i niższe koszty zimą. Pytanie w zasadzie jest takie jaki jest budżet miko112... na ile może sobie pozwolić. Ale warto zrobić coś tak jak trzeba raz aby potem nie żałować. Ekogroszki to średniowiecze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w zasadzie jest takie jaki jest budżet miko112... na ile może sobie pozwolić. Ale warto zrobić coś tak jak trzeba raz aby potem nie żałować.

 

Powiem tak na chwilę obecną na pewno mnie na to nie stać, nie brałam takiej opcji pod uwagę, ale wolę się trochę się jeszcze pomęczyć i odłożyć więcej kasy jeżeli ma to być faktycznie lepsze rozwiązanie. Też wychodzę ze założenia że lepiej zrobić coś raz i nie wracać do tego.

Brak węgla w piwnicy i chodzenia do pieca bardzo mnie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim, z góry przepraszam jeżeli moje pytanie się powtórzy, ale post jest dość długi, a ja jeszcze laik, więc pomyślałam, że zamiast się przekopywać, lepiej po prostu zapytać. Buduję dom i niestety nie mam podłączenia do gazu ziemnego. Ostatecznie zdecydowałam się na zbiornik z gazem płynnym, ale nie wiem na jaki typ rozliczenia się zdecydować - za zużyty gaz czy za zatankowany? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim, z góry przepraszam jeżeli moje pytanie się powtórzy, ale post jest dość długi, a ja jeszcze laik, więc pomyślałam, że zamiast się przekopywać, lepiej po prostu zapytać. Buduję dom i niestety nie mam podłączenia do gazu ziemnego. Ostatecznie zdecydowałam się na zbiornik z gazem płynnym, ale nie wiem na jaki typ rozliczenia się zdecydować - za zużyty gaz czy za zatankowany? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Napisz więcej o domu, bryła, powierzchnia, ocieplenie -- a może masz policzone zapotrzebowanie na energię? Wg mnie jak nie masz gazu pod działką, instalowanie zbiornika gazowego to strzelanie sobie w stopę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z treści pytania wynika, że decydujesz się na dzierżawę zbiornika.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie w dłuższej perspektywie /2-4 lata/.

Związana jesteś umową i kupujesz propan po cenach dyktowanych przez dzierżawcę zbiornika, a nie po cenach rynkowych. Ceny te mogą się znacznie różnić, nawet ponad 2-krotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najtańsze ogrzewanie to moi zdaniem pompa ciepła. Bo nie trzeba kupować żadnego opału aby go później spalać.

 

Musisz kupić prąd, a to też opał który później "spalasz".

Jedynie właściciel lasu, posiadający kocioł na drewno, nie musi kupować opału.

A czy pompa ciepła jest zawsze najtańszym ogrzewaniem? Na pewno nie, choć w wielu wypadkach jest najkorzystniejsza. Wszystko zależy od budynku i warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...