Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli kocioł zgazowujący pracuje z buforem na obciążeniu znamionowym nie ma ZADNEJ smoły. Obiegowe opinie o kotłach zgazowujących wynikają z tego, że są zamontowane bez akumulatorów ciepła , przewymiarowane i klienci "duszą je " na niskiej temperaturze.

Z tego co wiem to kocioł na zgazowanie drewna jest najbardziej popularnym typem kotła w całej Europie - nawet w biednych krajach jak Rumunia czy Ukraina klienci montują go z buforami. Tylko u nas temat kuleje z powodu oszczędności oraz niewiedzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam.Posiadam kocioł zgazowujący i bufor i nie ma w nim smoły,tylko cienki nalot sadzy w górnej części komory załadowczej.Kocioł własnej konstrukcji bez rusztu(ruszt to szamot pod nim płyta ceramiczna), w komorze załadowczej brak wody(stąd brak smoły).Kolega badaczkotłów ma rację pisząc że nie da się ekonomicznie palić w takim kotle bez bufora,jednak czyścić trzeba,przynajmniej u mnie z popiołu lotnego.Kolega Pyxis też ma sporo racji,bo wiele kotłów zgazowujących ma smołę w komorze załadowczej ale jest to skutek płaszcza wodnego i zawsze tak będzie do póki nie ma jakiegoś katalizatora,jednak kotły z górnej półki (na których się wzorowałem) smoły nie posiadają.Dodam że nie mam żadnego zaworu 3 lub 4 D bo to dla mnie bzdura palę ze średnią temp. 80 st. a bufor i bojler c.w.u. ładuję grawitacyjnie,kocioł pracuje również bez prądu a wentylator wyciągowy używam tylko do rozpalania.Co do kosztów ogrzewania się nie wypowiadam bo i tak nie uwierzycie.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, pytanie brzmi " I tu moje pytanie, jakie zastosować ogrzewanie w takim domu aby koszta były jak najniższe ?"

A to że od czasu do czasu bedzie trzeba iść do kotłowni, czy poukładać drewno itp to nie problem.

 

Pomyśl o grzejnikach podczerwieni.Jest tego typu grzejników dosyć sporo , ale ja bym polecił firmę vega-heizungen.eu

Bo mają panele przeznaczone do starych budynków i z pewnoscią coś Ci wybiorą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem tego kotla NIE CZYSCIMY. No to od razu odpada tez czyszczenie komina. Super! :D

 

Czyścić w jednym i drugim przypadku trzeba. Posiadając bufor czyścisz piec z sadzy, bez ze smoły w postaci szkarup. Podobnie z kominem. Ja czyszczę komin 2 góra 3 razy na sezon, brachol co 2 miesiące to już musi. Z buforem czyszczenie jest dużo łatwiejsze a i piec pracuje sprawniej jak nie jest oklejony. Nie ma nic gorszego jak przewymiarowany piec i najlepiej do tego z dmuchawą co ostatnimi czasy jest nagminne a potem idą wszem i wobec ciekawe opinie o palących w piecach stałopalnych. Jak się nie umie palić to tak jest, a że wszystkim wydaje się, że umieją palić to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nie mam zamiaru się chwalić jak tanio ogrzewać,bo nie da się tego w moim przypadku tak obliczyć(dużo sprzętu i roboty),ale bądżmy szczerzy kolego Pyxis.Jak można się reklamować że zużyłeś w sezonie 2012/13 4215 kwh. za 1350 zeta czyli 0,32 zeta za kwh. a w sezonie 2013/14 3320 kwh. za 1035 zeta czyli 0,31 zeta za kwh. Podsumuję u ciebie PC grzeje tylko w taryfie nocnej a prąd z roku na rok tanieje, chyba że ja nie umiem liczyć? Tak poza tym lubię czytać twoje opowieści;).Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumuję u ciebie PC grzeje tylko w taryfie nocnej a prąd z roku na rok tanieje, chyba że ja nie umiem liczyć? Tak poza tym lubię czytać twoje opowieści;).Pozdrawiam.

 

Dobre wnioski wyciagasz i liczyc potrafisz. :)

Grzeje CO w 100% w tanim pradzie (mam tez 2h taniego w dzien - taryfa weekendowa G12g). Prad w tym roku tez potanial. Niewiele, ale na grosika sie uzbiralo (mam w Tauron region Walbrzych). Ja do tych cen kWh dodaje tez oplate stala z faktury dla sredniego miesiecznego zuzycia w skali roku (nominalna cena kWh z przesylem jest okolo 1gr mniejsza). To naprawde bardzo dokladna kosztowa kalkulacja i nie wiem co Cie tak dziwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis mam tu rozliczenie za okres 11 luty do 1 sierpień 2014 za kawalerkę w Opolu mojego najemcy.Taryfa G11 zużycie 395 kwh. + wszystkie opłaty razem do zapłaty 233,10 zeta czyli 0.59 zeta za kwh. (chociaż energia czynna to 0,2547+vat+składnik zmienny stawki sieciowej+stawka jakościowa+stawka opłaty przejściowej+składnik stały stawki sieciowej+opłata abonamentowa). Jeśli grzejesz tylko nocną to musisz mieć bufor inaczej przy -20 będzie trochę zimno za dnia.Tani masz ten prąd u mnie tak dobrze nie ma,ale ja to olewam,mam ogrzewanie i c.w.u. prawie za darmo a jak prąd wyłączą to nie ma żadnego problemu wszystko dalej funkcjonuje;).Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w miare normalna cena za taryhe G11 (czyli stala cena pradu przez dobe). Do tego duzo go nie zuzywasz, wiec wychodzi Ci o 1gr wiecej niz ja bym liczyl dla siebie.

Nie grzeje tylko noca. Tak jak pisalem mam tez 2h taniego pradu w dzien powszedni a przy weekendowej w sobote od 14 do poniedzialku do 7 jest tanio caly czas. Bufora miec nie musze, bo mam 8-9cm wylewki ktora swietnie akumuluje cieplo (wszedzie ogrzeanie podlogowe), oraz okolo 30% przewymiarowana pompe, ktora bardzo efektywnie wykorzystje te 11h/dobe taniego pradu.

Ja jak wyjade na miesiac czy dwa zima, to nadal wszystko samo funkcjonuje, a jak wylacza prad, to najzyzej w kozie napale brykietem z trocin i tez nie zamarzne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A najgorsze jest to że ludzie nie widzą wad podłogówki i myślą że to cudowne ogrzewanie,ale są lepsze choć dla pompy ciepła jest idealne.Pozdrawiam.
Wymień proszę wady pompy ciepła oraz wodnej podlogowki zasilanej temp.30st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najgorsze jest to że ludzie nie widzą wad podłogówki i myślą że to cudowne ogrzewanie,ale są lepsze choć dla pompy ciepła jest idealne.Pozdrawiam.

 

Nieszkalem cale zycie z grzenikami i powiem Ci, ze faktycznie podlogowka po 3 latach jawi mi sie jako cos bliskie idealu.

Jedyna wada ktora dostrzegam, jest jej bezwladnosc w okresach przejsciowych. Ta sama bezwladnosc, ktora przy normalnym grzaniu jest wielka zaleta, bo akumuluje cieplo z taniej taryfy.

 

Jesli znasz inne wady-mity, to chetnie tez poslucham "co ludzie gadaja". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Arturo72 czytaj dokładnie,napisałem że podłogówka jest idealnym ogrzewaniem do PC,a nie że PC ma wady choć na pewno jak każdy system ogrzewania ma ale mnie to nie interesuje.Pyxis podłogówka to nie tylko promieniowanie,częściowo również konwekcja,niemiecki poradnik odpowiednik polskiego "Magazynu Instalator" szacuje ok. 30% to konwekcja i nikt tam tego faktu dzisiaj nie ukrywa.Zauważ że grzejesz od dołu powietrze które prędzej czy póżniej przebije się przez warstwę zimnego i wtedy powstają zawirowania a w przyrodzie na dużą skalę trąby powietrzne.Poza tym przy wyższych temperaturach podłogówki niektórzy mają problem z powodu puchnięcia nóg i to nie są mity ja i małżonka tak mamy a ta choroba to żylaki czego nikomu nie życzę.Za wadę uważam też to że w razie awarii(przecieku) masz sporo roboty straconych nerwów i wywalonej kasy.Nie jestem wrogiem podłogówki ale pytałeś to piszę;).Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...