Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Cytat Napisał JanWerbinski

Nie rozumiem sensu grzania gazem, kiedy prąd w II taryfie wraz ze wszystkimi opłatami kosztuje 0,27 zł i 1kWh ma rzeczywiście 1kWh.

 

Ile kosztuje prąd?? Mój ostatni rachunek= droga 17 kWh, tania 690 kWh do zapłaty 249,14. skąd stawka 0,27 marzenia ?

Nie widzę w stawce 0,27 pln za kwh nic dziwnego . Są różni dostawcy z różnymi ofertami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pompa ciepła powietrze powietrze pracująca do -15 kosztowała mnie 4000 z montażem osiem lat temu.

 

Tylko jaki komfort cieplny takiego orzewania - Posiedziec w dziupli "by przeżyć" to OK,ale komfortowe to nie jest. Mam klimatyzację 7kW samsung i uzywalem jej przez sezon do grzania kondygnacji. To jest dobre aby sobie chwilowo podgrzać jak jest nam zimno ale w porównaniu do grzanej podłogi jest to słabe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę w stawce 0,27 pln za kwh nic dziwnego . Są różni dostawcy z różnymi ofertami .

 

Są też różni odbiorcy = nie wiedzą ile płacą. Ogromną prace włożono by ukryć prawdę o cenach płaconych. Za to oferty - u mnie = 0,1464 tania. A rzeczywistość skrzeczy + opłata jakościowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też różni odbiorcy = nie wiedzą ile płacą. Ogromną prace włożono by ukryć prawdę o cenach płaconych. Za to oferty - u mnie = 0,1464 tania. A rzeczywistość skrzeczy + opłata jakościowa.

 

Nie wiem dlaczego celowo pomijasz opłate dystrybucyjną, koszt całkowity kWh skada sie z czesci sprzedazowej i czesci dystrybucyjnej oraz opłaty jakosciowej. Dodatkowo na rachunku masz abonamenty które nie zalezą od ilosci zazytej energii. Wszystkie opłaty zwiazane z dystrybucją zawarte są w taryfie zatwierdzonej przez URE, przykładowo dla Energii ta taryfa jest tu: http://www.energa-operator.pl/upload/wysiwyg/dokumenty_do_pobrania/taryfa/taryfa_2017_ENERGA-OPERATOR_SA.pdf

nie jest to tajne opracowanie a ogolnie dostępne, natomiast ceny energii mamy tu :

https://www.energa.pl/dla-domu/energia_dla_domu/energia_dla_domu/informacje_podstawowe

Celowo podaję zródła cen poszczegolnych skladników energii elektrycznej bo widzę ze masz wielki problem z dotarciem do tych danych. Snujesz teorie spiskowe na temat cen energii, a dla chcącego poznac ten temat wystarczy lektura w/w opracowan, trzeba jedynie chciec, nie jest to wiedza tajemna ani taka której nie da sie posiąść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki komfort cieplny takiego orzewania - Posiedziec w dziupli "by przeżyć" to OK,ale komfortowe to nie jest. Mam klimatyzację 7kW samsung i uzywalem jej przez sezon do grzania kondygnacji. To jest dobre aby sobie chwilowo podgrzać jak jest nam zimno ale w porównaniu do grzanej podłogi jest to słabe

 

Dlatego jak pompa p-p to z podłogówką jak jest izolacja wtedy ogrzewanie podłogowe odpowiada za komfort cieplej podłogi a klima za powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też różni odbiorcy = nie wiedzą ile płacą. Ogromną prace włożono by ukryć prawdę o cenach płaconych. Za to oferty - u mnie = 0,1464 tania. A rzeczywistość skrzeczy + opłata jakościowa.

 

Wystarczy zadzwonić do bok a podadzą wszelkie dane. Przynajmniej zawsze tak miałem z tauronem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak pompa p-p to z podłogówką jak jest izolacja wtedy ogrzewanie podłogowe odpowiada za komfort cieplej podłogi a klima za powietrze.

 

Jak jest izolacja, to jaką temperaturę ma podłoga? Co to "komfort ciepłej podłogi" jak jest ze 2* cieplejsza od powietrza (a przy grzaniu P-P pewnie jeszcze mniej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki komfort cieplny takiego orzewania - Posiedziec w dziupli "by przeżyć" to OK,ale komfortowe to nie jest. Mam klimatyzację 7kW samsung i uzywalem jej przez sezon do grzania kondygnacji. To jest dobre aby sobie chwilowo podgrzać jak jest nam zimno ale w porównaniu do grzanej podłogi jest to słabe

 

Grzana podłoga jest fajna jeśli jest nam zimno i bez znaczenia jeśli jest ciepło. Mam ogrzewaną podłogę w łazience i kamperze. To dla mnie nie nowość.

 

Cenę energii można obliczyć samodzielnie z cennika.

Jeszcze prościej z faktury dzieląc cenę na ilość kWh. U mnie G12 w I 0,63, a w II 0,27 zł z wszystkimi opłatami zmiennymi.

I pokrywa w całości fotowoltaika, więc dokupuję tylko energię w II.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy rachunki:

1 - 10kWh droga, 292 kWh tania koszt = 134,35 średnio 044kWh

2 - 10 kWh droga, 347 kWh tania koszt = 149,51 średnio 041kWh

3 - 17 kWh droga, 690 kWh tania koszt =249,14 średnio 035kWh

To ile kosztuje mnie prąd. Proszę nie tłumaczyć skąd różnice, tylko odpowiedzieć na pytanie. Chciałbym w postach podawać prawdziwe dane. Do @asolt wytłumacz mi co to jest opłata jakościowa i przejściowa. Czy bez jakościowej będzie mniejsze napięcie, inna częstotliwość. Czy pobieranie opłaty za jakośc jest OK. Ile jest wart prąd "niejakościowy" i co to jest. Rozumiem, że opłata przejściowa jest konieczna, dzięki niej prąd "przechodzi" Wprowadzenie rozbicie składowych z kalkulacji kosztów służy ? Jest nieodzowna dla odbiorcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy rachunki:

1 - 10kWh droga, 292 kWh tania koszt = 134,35 średnio 044kWh

2 - 10 kWh droga, 347 kWh tania koszt = 149,51 średnio 041kWh?

Dajesz równanie z wieloma niewiadomymi.

Nie znamy okresu, nie znamy taryfy, nie wiemy jakie płacisz abonamenty, nie wiemy jaki masz koszt energii w danej taryfie.

Jeśli nie umiesz samodzielnie policzyć to idź do ZE i tam pomogą. Koszt krańcowy energii to u mnie 0,63 w I i 0,27 w II wraz z wszystkimi zmiennymi oraz VAT. Do tego dochodzi stały abonament niezależny od zużycia na poziomie kilkunastu zł miesięcznie. Abonament za energię w G12 jest wyższy niż w G11 ale prawdopodobnie niższy niż w przypadku gazu (muszę to sprawdzić). Nie ma znaczenia za co jest opłata jakościowa. Masz płacić i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy rachunki:

1 - 10kWh droga, 292 kWh tania koszt = 134,35 średnio 044kWh

2 - 10 kWh droga, 347 kWh tania koszt = 149,51 średnio 041kWh

3 - 17 kWh droga, 690 kWh tania koszt =249,14 średnio 035kWh

To ile kosztuje mnie prąd. Proszę nie tłumaczyć skąd różnice, tylko odpowiedzieć na pytanie. Chciałbym w postach podawać prawdziwe dane. Do @asolt wytłumacz mi co to jest opłata jakościowa i przejściowa. Czy bez jakościowej będzie mniejsze napięcie, inna częstotliwość. Czy pobieranie opłaty za jakośc jest OK. Ile jest wart prąd "niejakościowy" i co to jest. Rozumiem, że opłata przejściowa jest konieczna, dzięki niej prąd "przechodzi" Wprowadzenie rozbicie składowych z kalkulacji kosztów służy ? Jest nieodzowna dla odbiorcy?

 

Dodatkowe opłaty są i już. Zostawmy to.

 

Koszt kWh w danym okresie rozliczeniowym może się różnić - mamy inny stosunek opłat stałych do opłat za zużycie energii, więc generalnie czym większy okres uśrednimy tym bardziej miarodajny wynik uzyskamy.

 

Najlepiej jest brać pod uwagę sezon grzewczy i skorygować o rachunki za całe 12 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie o koszt kWh miało pokazać, żę podając te dane nie można napisać prawdy, stałej w czasie. "Koszt kWh w danym okresie rozliczeniowym może się różnić - mamy inny stosunek opłat stałych do opłat za zużycie energii" (@miloszenko) . Natomiast są giganty z uporem podający konkretne ceny, zawsze zaniżone.

Podałem 3 rachunki za 1/2 roku. łącznie = droga 37 kWh , tania 1329 kWh koszt całkowity 533 zł . a w ofercie (cenniku) droga 0,32 a tania 0,15 netto. Ale tanio, szkoda, że to nieprawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem 3 rachunki za 1/2 roku. łącznie = droga 37 kWh , tania 1329 kWh koszt całkowity 533 zł . a w ofercie (cenniku) droga 0,32 a tania 0,15 netto. Ale tanio, szkoda, że to nieprawda.

Jaka cena wychodzi z faktury drogiej i taniej energii bez ich bezsensownego mieszania? I co to Twoje zestawienie niby ma udowodnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie o koszt kWh miało pokazać, żę podając te dane nie można napisać prawdy, stałej w czasie.

 

 

W przypadku prądu nie ma sensu podawanie całkowitego kosztu kWh, razem z narzutami opłat miesięcznych. Bo jak zużyjesz mniej kWh na ogrzewanie to wcale nie takie oszczędności będziesz miał, jakie wynikałyby z pomnożenia tych oszczędzonych kWh przez cenę zawierającą również opłaty abonamentowe.

 

Prąd jest specyficzny, bo masz przyłącze i płacisz abonament niezależnie od tego, czy grzejesz nim, czy nie. W przypadku gazy czy ciepła sieciowego, gdzie pewnie nie robiłbyś przyłącza i nie płacił abonamentu gdybyś tak nie ogrzewał, to wliczenie opłat stałych ma jakiś sens. Chociaż również można się wtedy rozczarować, że "zużyłem połowę gazu, co rok temu, a oszczędziłem tylko 1/4 kasy a cena gazu się nie zmieniła".

 

tania 0,15 netto.

 

Tak masz na fakturze po zsumowaniu wszystkich składników zmiennych (sprzedaż i dystrybucja)? Czy zapomniałeś też kilku składowych zmiennych, zależnych od ilości kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnie - nie zgadzam się na umieszczanie na rachunku kalkulacji ceny. Ceny powinny być tak skalulowane by były czytelne, bym wiedział kiedy muszę przestać kupować bo nie mam funduszy. Dla "rozumiejących" rachunki za energie. Dane z ostatniej faktury: Opłata abonamentowa 2,60 opłata przejściowa 13,00. I tu można mi tłumaczyć koniecznośc płacenia abonamentu, oraz opłaty przejściowej. Płać bo tak żąda monopolista i bądz zadowolony, że łaskawie zrezygnował z należności wynikającej z "stałej inżynierskiej" Taryfa jest zatwierdzana przez polityków, a oni słyną z uczciwości i profezjonalalizmu. Natomiast monopolista ma mieć funduszę na produkt oraz na potrzeby rządzących.

Biorąc pożyczkę muszę znać koszt całkowity. Kupując prąd muszę liczyć codziennie bo cena się zmienia z każdym zużytym kWh. Biedni ci którym w kalkulatorze zabraknie baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Są czytelne, ale trzeba usiąść na spokojnie z kalkulatorem. Najlepiej wziąć kilka faktur oraz odczyty liczników. Trzeba dodać trzy składniki ceny kilowatogodziny, które poznasz że liczba "sztuk" jest podobna jak liczba kWh i masz cenę krańcową energii. To co pozostaje jest prawdopodobnie abonamentem. Porównujesz z poprzednią fakturą i tam zapewne abonament będzie identyczny.

 

W skrócie: pozycje których na każdej fakturze jest inna ilość to składniki zmienne, których suma podzielona na ilość kWh da cenę kWh.

Pozycje stałe to abonament, których suma dzielona na ilość miesięcy okresu faktury da cenę abonamentu.

Pamiętaj o VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rachunki za prąd są nieczytelne. Rzeczywiście 2x2=4 ale pytanie jest dlaczego mnożymy przez dwa. Czy ta operacja na uzasadnienie poza chciejstwem. Jeśli rozumiesz rachunki (to nie jest pytanie z matematyki) to wytłumacz pozycje: -Opłata przejściowa, - opłata jakościowa. (moim zdaniem - opłata przejściowa to za przechodzenie prądu, a jakościowa to?

Pozycja abonament jest zrozumiała = 1,3 zł tylko dlaczego jest mnożona przez 2 i płacę 2,60.

Nie zgadzam się na umieszczanie na rachunku kalkulacji ceny. Wyobraż sobie, że jutro chleb dostaniesz z rachunkiem w którym będzie kalkulacja ceny. Nie będziesz w stanie zweryfikować poprawności kalkulacji, ale w/g Ciebie rachunek będzie zrozumiały, bo 2x2=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...