Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja się właśnie zastanawiam nad zamianą (na elewacji) grafitu 20 na biały 25. Ponoć ze styropianami jak z kotłami na wyngiel -- założone parametry trzymają tylko jak im badania robią. :p ;)

 

Nie wariuj tylko policz sobie oszczędności na tych centymetrach. Ja świadomie dałem przy pompie ciepła "tylko" 15cm, bo roczne oszczędności na 20cm wychodziły około 40zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wariuj tylko policz sobie oszczędności na tych centymetrach. Ja świadomie dałem przy pompie ciepła "tylko" 15cm, bo roczne oszczędności na 20cm wychodziły około 40zł.

 

izolacja ścian nie jest tak krytyczna. Ale jak grzejemy podłogowym to pod nogi warto dać porządną izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A daj sobie i 50 cm. A okna w domu jak w zamku krzyżackim. Rozumiem, że dachu nie masz pokrytego dachówką ceramiczną, bo to przecież gówniany materiał.

 

Okna montuje sie na wysunieciu. Ja mam to w systemie MOWO 20cm. Izolacja na scianach grafit 40cm. Zaluzje Selt. Wyglada to naprawde b. dobrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Izolacja na scianach grafit 40cm...
Pamiętajcie że najwięcej ciepła ucieka nie przez ściany. Okna mają często nawet 10-cio krotnie większą przenikalność ciepła.

Może zamiast iść w absurdalną grubość styropianu na ścianach zainwestować w lepsze okna?

Nie wiem czy ktoś badał poprawę izolacji okien poprzez dodanie rolet zewnętrznych?

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie że najwięcej ciepła ucieka nie przez ściany. Okna mają często nawet 10-cio krotnie większą przenikalność ciepła.

Może zamiast iść w absurdalną grubość styropianu na ścianach zainwestować w lepsze okna?

Nie wiem czy ktoś badał poprawę izolacji okien poprzez dodanie rolet zewnętrznych?[/quote

 

Okna Internorm drewno aluminium wypadowa dla calego projektu 0,68.

Dom na plycie fundamentowej 30cm styrodur BASF CS3035 a na plycie 12 cm plyty PIR. Dach ocieplony nakrokwiowo 28cm plyty PIR tj 2x14cm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogowym z pompy ciepła zaczynałbym od 20 cm styropianu jak kable 25-30 cm.

 

Liwko ma racje a może 1m ocieplenia i bez okien i drzwi i wentylacji z

Za 30- 50 lat będzie może mur tz ściana która zakumuluje ciepło i będzie grzała cały okres grzewczy bez energii?

Bez obliczeń można dokładać ile się chce ale co to da zaoszczędzimy może z 500zł na rok wystarczy przez miesiąc pieszo chodzić i komunikację wykorzystać

to tyle zaoszczędzimy.

Moi rodzice wybudowali dom na przełomie lat 60 były piece kaflowe i żyliśmy fakt zima się nie siedziało tak ja teraz w swoim 25 letnim domu siedzę w krótkim rękawku. Wtedy przed snem grzali Rodzice pierzyny przy piecu och jak było fajnie!

Prosta zasada buduje dom dla siebie - i możne go zmodernizuje albo nie.

Pozdrawiam i życzę trochę umiaru w niby oszczędnościach bez obliczeń teraz prawie nikt nie liczy punktu rosy 25 lat temu to było normą a więcej to niby lepiej( głupota)

 

Kaju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o styropianie grafitowym swisspor LAMBDA 100 dach podłoga? Nie wiele gorsze parametry od płyty pir. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD 0,030 więc tylko 0,03 mniej od płyt a cena sporo niższa

 

Mam go na posadzce układałem w trzech warstwach bo mam większości 15cm ale w salonie 13cm. Na to podłogówka. Styropian naprawdę twardy , w porównaniu do tego co położyłem w kotłowni tzn biały też eps100 nie czuć różnicy jak się chodzi czy ściska.

Na ścianach mam 15cm z organiki golda 0,38 tylko , że robiłem to prawie 5 lat temu. Czy teraz dałbym więcej lub lepszy ?Grafitu raczej nie, ale 20cm białego.

Na poddaszu 30cm isover profimata 0,35 , myślę , że tu więcej i lepiej nie ma sensu.

Największy minus to wentylacja WG ale to tak samo , robione 5 lat temu. Mogło byś WM , pewnie oszczędniej i lepiej ale jest jak jest.

Pamiętaj jedno, to ty będziesz mieszkał w tym domu i płacił rachunki za gaz czy za prąd. Jak Liwko pisał, trzeba policzyć co się opłaca zrobić dać więcej lub mniej a nie słuchać innych , szczególnie tych co mieszkają w starych nie ocieplonych domach lub w bloku ale wiedzą wszystko lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko ma racje a może 1m ocieplenia i bez okien i drzwi i wentylacji z

Za 30- 50 lat będzie może mur tz ściana która zakumuluje ciepło i będzie grzała cały okres grzewczy bez energii?

Bez obliczeń można dokładać ile się chce ale co to da zaoszczędzimy może z 500zł na rok wystarczy przez miesiąc pieszo chodzić i komunikację wykorzystać

to tyle zaoszczędzimy.

Moi rodzice wybudowali dom na przełomie lat 60 były piece kaflowe i żyliśmy fakt zima się nie siedziało tak ja teraz w swoim 25 letnim domu siedzę w krótkim rękawku. Wtedy przed snem grzali Rodzice pierzyny przy piecu och jak było fajnie!

Prosta zasada buduje dom dla siebie - i możne go zmodernizuje albo nie.

Pozdrawiam i życzę trochę umiaru w niby oszczędnościach bez obliczeń teraz prawie nikt nie liczy punktu rosy 25 lat temu to było normą a więcej to niby lepiej( głupota)

 

Kaju

 

Nie przesadzaj kolego... Dom musi mieć dobre izolacje i wentylacje. Rozwiązania odpowiednie są.

Ja wiem na swoim doświadczeniu że izolować warto szczególnie tam gdzie umieszczamy ogrzewanie czyli jak od podłogi to warto dobrze zabezpieczyć się przed stratami. Inna sprawa, każdy buduje dla siebie i może sobie nawet nic nie dawać i kaflaki postawić. Ale nie widzę sensu w dawaniu marnej izolacji a potem instalowaniu np. gruntowej pompy za 60 tys zł... Dobra izolacja pozwala na tańszy system grzewczy zarówno w zakupie jak i eksploatacji. A jak wiemy urządzenia sie zwykle wymienia po jakimś czasie a izolacji już raczej ciężko potem dołożyć. Nie wiemy też co będzie kiedyś lepiej czy gorzej... Będziemy mieli kasę czy nie...? Dobrze izolowany dom ogrzać idzie niewielką ilością energii a to może mieć znaczenie jak będziemy na emeryturze.... Poza tym policzmy te 500 zł nawet bez inflacji przez te 50 lat to mamy już 25 tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie 500zł jak ja rocznie średnio za CO płacę około 800zł???

 

Ocieplać dom trzeba, tego nikt nie neguje, jednak wszystko ma swoje ekonomicznie uzasadnione granice i warto je poznać.

 

Oczywiście masz rację na razie przy tych zimach jest to powiedzmy 800 zł u Ciebie. Ale nie jest powiedziane że nie może być taniej bo zawsze może. Wszystko zależy od budynku i priorytetów. Jakie masz izolacje? Grzejesz pompą zakładam. 30 cm styro od podłogi u jednego inwestora na 100 m2 kosztowało 5400 zł co prawda 0,38. Nie rozumiem tylko, że ktoś da sobie 15 cm zakłada podłogówkę i pompę gruntową za grubą kasę. To już lepiej wrzucić w izolację raz a dobrze i mieć spokój na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację na razie przy tych zimach jest to powiedzmy 800 zł u Ciebie. Ale nie jest powiedziane że nie może być taniej bo zawsze może. Wszystko zależy od budynku i priorytetów. Jakie masz izolacje? Grzejesz pompą zakładam. 30 cm styro od podłogi u jednego inwestora na 100 m2 kosztowało 5400 zł co prawda 0,38. Nie rozumiem tylko, że ktoś da sobie 15 cm zakłada podłogówkę i pompę gruntową za grubą kasę. To już lepiej wrzucić w izolację raz a dobrze i mieć spokój na lata.

 

Grzeję 133m2. Ocieplenie: 13cm podłoga (zwykły styropian), 15cm ściany (zwykły styropian), 30cm dach (wełna). Średnio za CO płacę około 800zł, a różnice między zimami są na poziomie 100-200zł.

Pompa z odwiertami i resztą gratów kosztowała mnie 27tys. +5tys podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...