Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogrzewanie gazowe nada sie do starego budownictwa? Mowa tutaj o latach 80tych. Dom jest na razie ocieplony styro 10cm .. w tym roku takze strop welna 25 lub 30 cm. Wegla kiepskiej jakosci jakies 3-3.5T idzie przy takiej zimie jak teraz.

Wklep dom na http://cieplowlasciwie.pl przed ociepleniem stropu i po, zapodaj linki z wyników -- porówna się obliczenia z obecnym zużyciem. Ocieplenie stropu powinno przynieść znaczne korzyści.

 

Co to znaczy "węgla kiepskiej jakości"? 25MJ/kg? Spalanie w dolniaku, górniaku zasypowo czy od góry? Zakładając 3,5T węgla 25MJ/kg, sprawność 60%, wychodzi ~15MWh, czyli gazem po 0,24 zł/kWh wyjdzie około 3500 zł/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wypelnie wszystko na tej stronie jak znajde jeszcze dzisiaj chwile wolnego. Wegiel podobno 28MJ/kg w co szczerze nie chce mi sie wierzyc. Jest bardzo zmieszany i raz sie pali lepiej, raz gorzej. Piec jaki posiadam to Zebiec KWKD 15-1 z 2004r. czyli dolnego spalania.

 

Edit

 

Nie da rady na tej stronie co dales prawidlowo wypelnic .. jakies totalne bzdury mi wylicza typu, ze w ciagu sezonu zaplace ponad 7.000 za ogrzewanie weglem jak place 3.500.

 

Dom z lat 60 tych, pietrowy. Powierzchnia do ogrzania jakies 160m2. Aktualnie sciany docieplone styropianem grafitowym 10cm zbudowane po czesci z kamienia polnego oraz w wiekszej czesci cegly pelnej. W tym roku planuje docieplic strop od strony strychu welna mineralna 2x15cm. Warto doplacac do tej z wyzsza lambda? Czy moze zapodac rockwolla? Styropian raczej odpada bo teren jest zbyt wybujaly.

Edytowane przez nalepa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się podepne pod temat. Aktualnie ogrzewam dom ekogroszkiem tlokowcem spyra ale z racji tego, że są przewidziane dotacje pomyślałem nad zmianą ogrzewania.

Wykonałem obliczenia na ciepłowlasciwe.pl, ale jakieś dziwne kwoty moim zdaniem tam wychodzą.

Dom około 160m2 z lat 80-tych. Sciany gazobeton i cegła, pomiedzy nimi pustka powietrzna.

Stropodach płaski wentylowany, narazie nie docieplony, ogrzewanie grzejnikowe.

Aktualnie wymienione okna trójszybowe, docieplenie ścian styropianem 10cm, zamontowana rekuperacja.

Chcę zamontować fotowtaike, dlatego pomyślałem nad ogrzewaniem elektrycznym, tylko nie wiem jak z oplacalnoscia. Pompa ciepla odpada raczej przy grzejnikach, grzanie splitami czy może zwykły kocioł elektryczny? ewentualnie mam jeszcze w domu gaz ziemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się podepne pod temat. Aktualnie ogrzewam dom ekogroszkiem tlokowcem spyra ale z racji tego, że są przewidziane dotacje pomyślałem nad zmianą ogrzewania.

Wykonałem obliczenia na ciepłowlasciwe.pl, ale jakieś dziwne kwoty moim zdaniem tam wychodzą.

Dom około 160m2 z lat 80-tych. Sciany gazobeton i cegła, pomiedzy nimi pustka powietrzna.

Stropodach płaski wentylowany, narazie nie docieplony, ogrzewanie grzejnikowe.

Aktualnie wymienione okna trójszybowe, docieplenie ścian styropianem 10cm, zamontowana rekuperacja.

Chcę zamontować fotowtaike, dlatego pomyślałem nad ogrzewaniem elektrycznym, tylko nie wiem jak z oplacalnoscia. Pompa ciepla odpada raczej przy grzejnikach, grzanie splitami czy może zwykły kocioł elektryczny? ewentualnie mam jeszcze w domu gaz ziemny.

 

http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla spróbuj tutaj, możesz wpisać ceny energii jaki masz na rachunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem obliczenia na ciepłowlasciwe.pl, ale jakieś dziwne kwoty moim zdaniem tam wychodzą.

 

Dziwne - to znaczy jakie ?

 

 

Chcę zamontować fotowtaike, dlatego pomyślałem nad ogrzewaniem elektrycznym, tylko nie wiem jak z oplacalnoscia. Pompa ciepla odpada raczej przy grzejnikach, grzanie splitami czy może zwykły kocioł elektryczny? ewentualnie mam jeszcze w domu gaz ziemny.

 

Opłacalność różnych sposobów ogrzewania wyjdzie wtedy, jak będzie znane zapotrzebowanie budynku na energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja w odniesieniu do tematu wątku - widzieliście może juz najnowszedane od PORT PC dotyczące sprzedaży pomp ciepła w 2017?

PORT PC podaje, że w 2017 roku cały rynek pomp ciepła do centralnego ogrzewania wzrósł ponad 30%. Spektakularny wzrost odnotował sektor powietrznych pomp ciepła!

Segment pomp ciepła powietrze/woda w 2017 roku wzrósł o 55%. Rośnie udział grzewczych pomp ciepła w nowobudowanych budynkach jednorodzinnych. W 2017 roku w co ósmym nowym domu zainstalowano pompę ciepła! Rynek pomp ciepła w Polsce jest jedynym rynkiem w Europie, w którym zanotowano wzrosty sprzedaży pomp ciepła 7 lat z rzędu.

 

Dobry wynik? Może taka popularność pomp ciepła świadczy o tym, że rzeczywiście użytkownicy są z nich zadowoleni i polecają innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Remontuje stary dom po dziadkach - dom ok. 65m2 i poddasze jakies 40 m2. Poddasze na razie nie bedzie remontowane(jednak kiedys bedzie adaptacja, jesli beda dzieci), skupiam sie tylko na parterze, mam tam 4 pomieszczenia.

 

Dom jest postawiony z pustaka żużelbetonowego i kamienia polnego. Mam zamiar go ocieplic minimum 15 cm steropian, podloze 15cm steropian i strop 10cm steropian.

 

Więc zeby nie zabierac miejsca w domu na kotlownie mysle nad innym systemem ogrzewania:

-kominek z PW

-pompa ciepla powietrze woda

- ewentualnie zrobic kotlownie i kupic piec 5 generacji?

 

Najbardziej mi odpowiada pompa ciepla - bezobslugowa, lecz wiadomo koszt instalacji bedzie w tym przypadku najwiekszy

 

 

A wy co myslicie? jaki system ogrzewania byl by najlepszy do takiego domku?

 

tak sobie wstepnie zrobilem OZC

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/400l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wy co myslicie? jaki system ogrzewania byl by najlepszy do takiego domku?

Tylko PC. Pytanie tylko czy powietrze-powietrze (klimatyzatory) czy powietrze-woda (z inwestycją w podłogówkę ew. w klimakonwektory). Masz jeszcze inną czystą opcję -- gaz z butli.

 

tak sobie wstepnie zrobilem OZC

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/400l

To nie jest OZC tylko kalkulator. Przy takiej małej powierzchni i chęci grzania prądem/pompą warto zrobić dokładne obliczenia. Przede wszystkim trzeba dorzucić więcej (co najmniej 2x więcej niż planowane) ocieplenia w najważniejszą przegrodę -- stropową.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remontuje stary dom po dziadkach - dom ok. 65m2 i poddasze jakies 40 m2. Poddasze na razie nie bedzie remontowane(jednak kiedys bedzie adaptacja, jesli beda dzieci), skupiam sie tylko na parterze, mam tam 4 pomieszczenia.

 

Dom jest postawiony z pustaka żużelbetonowego i kamienia polnego. Mam zamiar go ocieplic minimum 15 cm steropian, podloze 15cm steropian i strop 10cm steropian.

 

Więc zeby nie zabierac miejsca w domu na kotlownie mysle nad innym systemem ogrzewania:

-kominek z PW

-pompa ciepla powietrze woda

- ewentualnie zrobic kotlownie i kupic piec 5 generacji?

 

Najbardziej mi odpowiada pompa ciepla - bezobslugowa, lecz wiadomo koszt instalacji bedzie w tym przypadku najwiekszy

 

 

A wy co myslicie? jaki system ogrzewania byl by najlepszy do takiego domku?

 

tak sobie wstepnie zrobilem OZC

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/400l

 

Przy tak małej powierzchni daje kable grzejne i dorzuć fotowoltaiki ile kasy starczy. Rachunek będzie najniższy z możliwych a PV zawsze możesz rozbudować.

 

Za kable na 60 M2 nie zapłacisz więcej niż 3000 zł. Rachunek roczny za prąd nie powinien przekroczyć 1500 zł jeśli dom zaozolujesz jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie pompy ciepla pytalem co moga mi zaproponowac do takiego domu:

 

pompę powietrzną Danfoss DHP-iQ9, która ma zakres mocy od 2,14 do 9,0kW. w calym domu ogrzewanie podlogowe.

 

Pompa iQ9 wraz z modułem wewnętrznym MAXI zawierająca zasobnik c.w.u. 180l, elektryczny podgrzewacz pomocniczy, zawór przełączny c.o./c.w.u, pompę obiegową, sterownik, czujnik temperatury: 36 300,00 – 30% = 25 410,00 PLN + VAT 8% = 27 442,80 zł

 

 

 

Wyposażenie przyłączeniowe (rury, kształtki, instalacja elektryczna, grupy bezpieczeństwa, pompa cyrkulacyjna): 3 000,00 + VAT8% = 3 240,00 zł

 

 

 

Montaż: 4 000,00 + VAT8% = 4 320,00 zł

 

+ material i montaz podlogowki czyli na gotowo by mnie to wyszlo co namniej 40tys.

 

 

Co myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myslicie?

Zrobione OZC? Cena samej pompy kosmos, 9kW pompa ciepła przy -20sC na zewnątrz i 22sC wewnątrz ma ~5kW mocy ze sprężarki (bez grzałek) a u Ciebie jest potrzebne w takich warunkach 4kW. Ergo, pompa przewymiarowana. Poszukaj wyceny na Panasonicu 6-7kW. Ale wcześniej zrób OZC, to nie są duże pieniądze, wydasz 300 zł a zaoszczędzisz 5000 -- lepiej te pieniądze wsadzić w ocieplenie niż w przewymiarowaną pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto mogl by mi zrobic takie OZC? OZC robic po ociepleniu calego domu? czy mozna zrobic jeszcze przed docieplaniem scian, stropu, podlogi?

Z forum OZC robi chyba tylko asolt i może parę osób na własne potrzeby. OZC się robi przed pracami, bo pozwala wyliczyć różnice w tym co jest obecnie, co się zakłada zrobić, a co powinno się zrobić aby uzyskać najlepszy rezultat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Proszę o poradę.

Kupiliśmy z mężem dom w zabudowie bliźniaczej. Deweloper wyposażył go w piecyk gazowy plus ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki ( 60 m2), na I p i poddaszu same grzejniki. Dom ma łącznie 150 m2

 

Jest przyłącze do kominka.

 

Mąż chce zamontować kominek z płaszczem wodnym twierdząc że będzie duża oszczędność zimą na ogrzewaniu. Z tego co się orientowalam to koszt będzie około 20-25 tyś zł.

 

Proszę o radę czy jest sens montażu plaszcza wodnego.

 

Do tej pory mieszkaliśmy w bloku i nie mamy żadnego doświadczenia ani wiedzy dlatego proszę o radę bardziej doświadczonych osób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę.

Kupiliśmy z mężem dom w zabudowie bliźniaczej. Deweloper wyposażył go w piecyk gazowy plus ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki ( 60 m2), na I p i poddaszu same grzejniki. Dom ma łącznie 150 m2

 

Jest przyłącze do kominka.

 

Mąż chce zamontować kominek z płaszczem wodnym twierdząc że będzie duża oszczędność zimą na ogrzewaniu. Z tego co się orientowalam to koszt będzie około 20-25 tyś zł.

 

Proszę o radę czy jest sens montażu plaszcza wodnego.

 

Do tej pory mieszkaliśmy w bloku i nie mamy żadnego doświadczenia ani wiedzy dlatego proszę o radę bardziej doświadczonych osób

 

Znam wiele osób z kominkami z płaszczem wodnym, którzy też chcieli oszczędzać na gazie paląc w kominku. Po kilku sezonach im to się znudziło.

Jeżeli dom jest dość dobrze ocieplony, to ze spalaniem gazu nie powinno być tragedii.

 

Wszystko można przeliczyć, ale lepiej sobie pomieszkać kilka sezonów bez tego drogiego kominka i się samemu przekonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę.

Kupiliśmy z mężem dom w zabudowie bliźniaczej. Deweloper wyposażył go w piecyk gazowy plus ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki ( 60 m2), na I p i poddaszu same grzejniki. Dom ma łącznie 150 m2

 

Jest przyłącze do kominka.

 

Mąż chce zamontować kominek z płaszczem wodnym twierdząc że będzie duża oszczędność zimą na ogrzewaniu. Z tego co się orientowalam to koszt będzie około 20-25 tyś zł.

 

Proszę o radę czy jest sens montażu plaszcza wodnego.

 

Do tej pory mieszkaliśmy w bloku i nie mamy żadnego doświadczenia ani wiedzy dlatego proszę o radę bardziej doświadczonych osób

 

A ile m3 drewna zdążycie przepalić przez zimę?

 

Przy takim koszcie to lepiej wywalić piecyk gazowy i wstawić pompę ciepła, a pozostałe środki wydać na panele PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...