Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Tak, zagwarantują, wystarczy kalkulator w ręce.

 

KWh z gazu to ok. 23 gr, z prądu w Tauronie 27 gr, różnicę zjada chociażby przegląd pieca i ewentualne wizyty pogwarancyjne.

 

I już masz tyle samo. A PV obniża koszt prądu bytowego, gdzie kWh to 60 gr, więc PV daje 2 razy większe oszczędności niż PC obniżająca koszt kWh o połowę.

 

No tak, ale kalkulator nie bierze poprawki na np warunki pogodowe a w tym temacie to one mają chyba znaczenie. Jest to ciekawa opcja, tyle, ze ja lubię "dotknąć" zanim kupię. Tymczasem wokoło mam przykłady, kiedy na ogrzewaniu prądem ludzie się sparzyli. Owszem, nie było to takie o jakim piszemy, ale brak mi pozytywnego przykładu u kogoś.

Gdzieś mi tu też mignęło, że oprócz ogrzewania kablami trzeba mieć jakieś inne ? Prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tak, ale kalkulator nie bierze poprawki na np warunki pogodowe a w tym temacie to one mają chyba znaczenie. Jest to ciekawa opcja, tyle, ze ja lubię "dotknąć" zanim kupię. Tymczasem wokoło mam przykłady, kiedy na ogrzewaniu prądem ludzie się sparzyli. Owszem, nie było to takie o jakim piszemy, ale brak mi pozytywnego przykładu u kogoś.

Gdzieś mi tu też mignęło, że oprócz ogrzewania kablami trzeba mieć jakieś inne ? Prawda ?

 

Ale co chcesz dotknąć grzejącego kabla? Zrób OZC, będziesz wiedział ile pójdzie kWh, potem tylko grzać, nie ważne czym energii dostarczasz tyle samo.

 

Brak Ci pozytywnych przykładów? Podaj gdzie mieszkasz to się znajdzie kogoś w okolicy grzejącego prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co chcesz dotknąć grzejącego kabla? Zrób OZC, będziesz wiedział ile pójdzie kWh, potem tylko grzać, nie ważne czym energii dostarczasz tyle samo.

 

Brak Ci pozytywnych przykładów? Podaj gdzie mieszkasz to się znajdzie kogoś w okolicy grzejącego prądem.

 

Taaa...dotknąć kabla :D

Temat OZC - kolejny problem. Jedni twierdzą, że można wyliczać na etapie kupienia projektu inni, że po postawieniu domu, bo nie wiadomo na jakie okna, drzwi czy ocieplenie się zdecydujemy. Ja na etapie kupowania materiału na ściany nośne mam problem, bo nie ma takiego jak chcę i kto wie jaki kupię i o jakich wspólczynnikach.

Kołomyja,...

Lubuskie, pow. Żarski. Chętnie bym użytkownika kabelków wysłuchał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa...dotknąć kabla :D

Temat OZC - kolejny problem. Jedni twierdzą, że można wyliczać na etapie kupienia projektu inni, że po postawieniu domu, bo nie wiadomo na jakie okna, drzwi czy ocieplenie się zdecydujemy. Ja na etapie kupowania materiału na ściany nośne mam problem, bo nie ma takiego jak chcę i kto wie jaki kupię i o jakich wspólczynnikach.

Kołomyja,...

Lubuskie, pow. Żarski. Chętnie bym użytkownika kabelków wysłuchał.

 

Napisz w wątku ogrzewający z COP 1. Tam jest trochę kablarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa...dotknąć kabla :D

Temat OZC - kolejny problem. Jedni twierdzą, że można wyliczać na etapie kupienia projektu inni, że po postawieniu domu, bo nie wiadomo na jakie okna, drzwi czy ocieplenie się zdecydujemy. Ja na etapie kupowania materiału na ściany nośne mam problem, bo nie ma takiego jak chcę i kto wie jaki kupię i o jakich wspólczynnikach.

Kołomyja,...

Lubuskie, pow. Żarski. Chętnie bym użytkownika kabelków wysłuchał.

 

Mieszkam w Żarach. Jakie pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2010-2011 5027 kwh 5,2/-5,3/5,2 -- 8,2/-2,7/10,0

2011-2012 4975 kwh 5,7/-3,9/5,5 -- 9,5/-1,6/10,3

2012-2013 4831 kwh 6,5/-3,7/3,7 -- 10,1/-1,7/7,4

2013-2014 4291 kwh 6,1/-0,8/6,4 -- 9,3/1,7/10,7

2014-2015 4498 kwh 7,6/-1,4/4,8 -- 10,8/1,0/9,3

2015-2016 4667 kwh 6,5/-0,6/5,6 -- 10,0/1,9/9,7

2016-2017 xxxx kwh 6,2/-4,2/5,5 -- 9,5/-1,6/9,5

2017-2018 xxxx kwh 6,6/-2,1/6,7 -- 9,2/0,2/11,3

nie mam przy sobie aktualnego arkusza z zużyciem za lata 2016-2017 i 2017-2018, uzupełnię później...teraz na szybko mogę tylko napisać, że za ostatni sezon zużycie znacznie przekroczyło 5000kwh

 

uzupełniam dane:

2016-2017 5466 kwh 6,2/-4,2/5,5 -- 9,5/-1,6/9,5

2017-2018 4869 kwh 6,6/-2,1/6,7 -- 9,2/0,2/11,3 (wg stanu na dzisiaj)

pomiary za wszystkie lata były za okres 1.10. - 30.09 roku następnego.

jakoś nie widać tutaj tego ocieplenia klimatu...

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie okazał się. Ale znaczne podwyższenie temperatury ma jednak wpływ na zużycie (dodatkowo także na gorsze proporcje 1T/2T)...temperatury zewnętrzne to osobny, dodatkowy temat...

pisanie

 

bez sprecyzowania żadnych szczegółów to nadużycie (delikatnie mówiąc)

 

No to teraz przypominam kontekst oryginalnego pytania:

 

Na pewno wiesz, co to koszt krańcowy?

Jak trzeba wymienić pompę na mocniejszą żeby wyprodukować dodatkowe kWh, to niby ma być najtaniej?

I co ta informacja daje użytkownikowi? Liczy się TCO.

 

Czy w opisanej u JTKirk sytuacji trzeba wymienić PC na mocniejszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w łazience. Ustawione na 30°C zużywa w przeliczeniu na metr kwadratowy kilkanaście razy więcej energii niż klimatyzacja.

 

I tak niestety musi być. Co innego podgrzać okresowo kilka m3 powietrza, a co innego podgrzać z 500 kg wylewki, grzejemy inaczej i do innych temperatur, ale w takiej łazience to najlepiej kalkuluje się farelka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak niestety musi być. Co innego podgrzać okresowo kilka m3 powietrza, a co innego podgrzać z 500 kg wylewki, grzejemy inaczej i do innych temperatur, ale w takiej łazience to najlepiej kalkuluje się farelka :)

 

Nie podgrzewam klimatyzacją "okresowo kilka m3 powietrza", ale utrzymuję temperaturę całego domu czyli wiele ton muru i betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie sprecyzowanie masz na myśli? Może takie?

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/najcieplejszy-rok-w-polskiej-historii-pomiarow-130

 

zerknąłeś do tego co wrzuciłeś chociaż? - dla mnie to kiepska próba manipulacji

to dane za 2015r...przypomnę może - aktualnie mamy 2018 :p

a pisałem, że wzrost zużycia mam za sezony 2016/17 i 2017/18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...