Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W kwestii taniości ogrzewania:

 

Dom 90 m2, koszt grzania prądem około 1300 zł rocznie, gazem 1100 zł.

 

Kompletny system grzewczy elektryczny - kable i sterowniki - 3300 zł (już zakupiony).

 

Kompletny system grzewczy oparty na podłogówce wodnej i gazie - 22 000 zł.

 

KWh z prądu - 27 gr, z gazu - 23 gr.

 

Jeśli matematyka do ludzi nie przemawia to niech płacą, ja za te 17 000 zł mogę dać PV i nie płacić za ogrzewanie domu i wody nic.

 

Przy gazie pozostałbym z rachunkiem nie do urwania (PV mi go nie obniży, a i piec za 10 lat będzie już leciwy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii taniości ogrzewania:

 

Dom 90 m2, koszt grzania prądem około 1300 zł rocznie, gazem 1100 zł.

 

Kompletny system grzewczy elektryczny - kable i sterowniki - 3300 zł (już zakupiony).

 

Kompletny system grzewczy oparty na podłogówce wodnej i gazie - 22 000 zł.

 

KWh z prądu - 27 gr, z gazu - 23 gr.

 

Jeśli matematyka do ludzi nie przemawia to niech płacą, ja za te 17 000 zł mogę dać PV i nie płacić za ogrzewanie domu i wody nic.

 

Przy gazie pozostałbym z rachunkiem nie do urwania (PV mi go nie obniży, a i piec za 10 lat będzie już leciwy).

 

Dom 100 m2 ogrzewanie, cwu, prąd bytowy WSZYSTKO na prąd kosz 1605 zl w okresie od września do kwietnia 5 osób zawsze ktoś w domu. Taryfa g13. Temperatury od 20-23'C.

Dom 110 m2 cały rok ogrzewanie, cwu, chłodzenie 5 osób w domu 2351 zł rok. Taryfa g12. Temperatury pod 23'C. I strefa klimatyczna.

Dom 100 m2 (wrzesień-kwiecień). Koszt CWU, Ogrzewania, Rekuperacji za taki okres w domu o powierzchni 100 m2 o bdb izolacjach wyniósł 1284,85 zł w taryfie g 11. Przy temperaturach w domu 24'C. I strefa klimatyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii taniości ogrzewania:

 

Dom 90 m2, koszt grzania prądem około 1300 zł rocznie, gazem 1100 zł.

 

Kompletny system grzewczy elektryczny - kable i sterowniki - 3300 zł (już zakupiony).

 

Kompletny system grzewczy oparty na podłogówce wodnej i gazie - 22 000 zł.

 

KWh z prądu - 27 gr, z gazu - 23 gr.

 

Jeśli matematyka do ludzi nie przemawia to niech płacą, ja za te 17 000 zł mogę dać PV i nie płacić za ogrzewanie domu i wody nic.

 

Przy gazie pozostałbym z rachunkiem nie do urwania (PV mi go nie obniży, a i piec za 10 lat będzie już leciwy).

 

Nie do końca się z Tobą zgodzę, grzejąc kablami nie dasz rady ogrzewać domu tylko w taniej taryfie więc koszt nie będzie 27 gr, żeby dało się ogrzać dom tylko w taniej taryfie to podłogówka wodna i bufor grzejący się w nocy:-)

Kiedyś liczyłem dla siebie zapotrzebowanie to:

gaz 1700 zł ( inwestycja 23 tyś-29 tyś takie miałem wyceny)

pompa 800 zł ( inwestycja 25 tyś )

czysty prąd na buforze 2300 zł ( inwestycja wg wyceny 1 wykonawcy 24 tyś)

czysty prąd na kablach 3000 zł i do gazu jakoś 200 zł różnicy nie ma.( nie mam pojęcia niektórzy podają że 5 tyś)

Edytowane przez maciuspala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się z Tobą zgodzę, grzejąc kablami nie dasz rady ogrzewać domu tylko w taniej taryfie więc koszt nie będzie 27 gr, żeby dało się ogrzać dom tylko w taniej taryfie to podłogówka wodna i bufor grzejący się w nocy:-)

głupoty piszesz....

jak miloszenko nie narobił za dużo błędów podczas budowy (a pisze i czyta forum na tyle długo, że wierzę w niego ;)) - to bez problemu zmieści się tylko w taniej taryfie. Było o tym już nie raz w dedykowanych wątkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby dało się ogrzać dom tylko w taniej taryfie to podłogówka wodna i bufor grzejący się w nocy:-)

 

Co zmienia bufor, nawet 1t przy 30-50t wylewek? Nawet, jakby te 3% trzeba było grzać w drogiej strefie, to i tak wieki będzie trwało, zanim ten koszt zrówna się z kosztem bufora o różnicy w koszcie instalacji wodnej podłogówki vs kable.

A jeszcze dodaj, że przy buforze musi chodzić pompa obiegowa w drogiej strefie. Więc różnica w zużyciu prądu w drogiej będzie pomijalna..

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się z Tobą zgodzę, grzejąc kablami nie dasz rady ogrzewać domu tylko w taniej taryfie więc koszt nie będzie 27 gr, żeby dało się ogrzać dom tylko w taniej taryfie to podłogówka wodna i bufor grzejący się w nocy:-)

Kiedyś liczyłem dla siebie zapotrzebowanie to:

gaz 1700 zł ( inwestycja 23 tyś-29 tyś takie miałem wyceny)

pompa 800 zł ( inwestycja 25 tyś )

czysty prąd na buforze 2300 zł ( inwestycja wg wyceny 1 wykonawcy 24 tyś)

czysty prąd na kablach 3000 zł i do gazu jakoś 200 zł różnicy nie ma.( nie mam pojęcia niektórzy podają że 5 tyś)

 

Zawsze podziwiam opinie ludzi, którzy lepiej ode mnie wiedzą jaki mam dom i czy się w nocy da radę ogrzać. Ten dom poprosi o ogrzewanie pod koniec listopada, w lutym w większości będzie sam się karmił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam , i zastanawiam sie czemu nikt nie ogrzewa małych domków, takich do 100 m , foliami grzewczymi i fotowoltaika ? grzejąc nawet prądem w I taryfie, dobrze docieplony dom potrzebuje max 45 kWh/ mkw/rok co oznacza ze zapotrzebowanie na E co wynosi 4500 kWh, przy cenie prądu w taryfie G12 as 0,5 zł . Daje to 2250 za grzanie na rok. Koszt folii na dom plus sterowanie wifi to ok 5,5-6 tys zł. Szybkość reakcji, możliwość dowolnego stosowania- podłoga, sufit, ściany- bezcenna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam , i zastanawiam sie czemu nikt nie ogrzewa małych domków, takich do 100 m , foliami grzewczymi i fotowoltaika ? grzejąc nawet prądem w I taryfie, dobrze docieplony dom potrzebuje max 45 kWh/ mkw/rok co oznacza ze zapotrzebowanie na E co wynosi 4500 kWh, przy cenie prądu w taryfie G12 as 0,5 zł . Daje to 2250 za grzanie na rok. Koszt folii na dom plus sterowanie wifi to ok 5,5-6 tys zł. Szybkość reakcji, możliwość dowolnego stosowania- podłoga, sufit, ściany- bezcenna :)

 

To strach przed nieznanym, a prąd jest najdroższy, z tym nie wygrasz i żadna matematyka ludzi nie przekona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strach że prąd drogi, marketing PC, zabobon, że nie ma ognia, to nie może być ciepło, limit EP powodują, że jest stosunkowo mało popularne grzanie prądem. Ale wcale nie tak mało, jak się może wydawać - wystarczy poczytać wątek grzejących z COP=1.

 

Ale PV do dla tych, co dostają dotację albo nie potrafią liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam , i zastanawiam sie czemu nikt nie ogrzewa małych domków, takich do 100 m , foliami grzewczymi i fotowoltaika ? grzejąc nawet prądem w I taryfie, dobrze docieplony dom potrzebuje max 45 kWh/ mkw/rok co oznacza ze zapotrzebowanie na E co wynosi 4500 kWh, przy cenie prądu w taryfie G12 as 0,5 zł . Daje to 2250 za grzanie na rok. Koszt folii na dom plus sterowanie wifi to ok 5,5-6 tys zł. Szybkość reakcji, możliwość dowolnego stosowania- podłoga, sufit, ściany- bezcenna :)

To się nazywa polski ciemnogród. Ludzie liczyć na poziomie podstawowym nie potrafią. Wolą iść na wiarę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest najdroższy to nie wiem (wątpię, bo przelicznik urzędowy 3-1 mnie nie przekonuje) , na pewno zas matematyka tak. Przykładowy dom 120 m o współczynniku łącznym 0,5 i OZC na co na poziomie 45 W na mk/rok to w przypadku prądu inwestycja łaczna na ogrzewanie ok 8 tys. Podobny system grzewczy klasyczny to koszt piec+kotłownia(pomieszczenie) +instalacja+sterowanie+komin+ paliwo co miesiąc. Średnio sam hardware to od 25-do 35 tys. W przypadku ekogroszka to i wiecej. No i wieczny syf w domu. No ale jak kto woli :) w koncu mamy demokracje :wiggle:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz to jakos uzasadnić? bo moze czegoś nie rozumiem

 

Jak możesz kupić prąd do grzania po 32gr w G12, albo po 21,5gr w G12as, a w promocjach jeszcze taniej, to kiedy Ci się zwróci instalacja PV?

 

Dyskusji i wyliczeń w tym temacie było sporo.

 

Klik, klik

 

Kaizen nie ma, znaczy się nie opłaca. :p

 

Zależność jest odwrotna.

 

argument godzien " olimpa" :p

 

Jakie są Twoje argumenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest najdroższy to nie wiem (wątpię, bo przelicznik urzędowy 3-1 mnie nie przekonuje)

 

 

Masz rację ze cie nie przekonuje, tyle tylko ze nie wiesz co ten "przelicznik urzedowy" oznacza. Jest to tzw. wsp. nakładu który z kosztem prądu nie ma nic wspólnego, tu chodzi o szeroko pojetą ekologię (cokolwiek to znaczy) , a przynajmniej tak to jest uzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ze cie nie przekonuje, tyle tylko ze nie wiesz co ten "przelicznik urzedowy" oznacza. Jest to tzw. wsp. nakładu który z kosztem prądu nie ma nic wspólnego, tu chodzi o szeroko pojetą ekologię (cokolwiek to znaczy) , a przynajmniej tak to jest uzasadnione.

 

mam rozuumiec ze daleko bardziej ekologiczne jest pozyskanie i kW z węgla w piecu klasy ( nawet) V, niz ten sam kilowat wyprodukowany z elektrowni? pliss... to sie kupy nie trzyma..a jz totalnie nie gra z energia pozyskana ze słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz kupić prąd do grzania po 32gr w G12, albo po 21,5gr w G12as, a w promocjach jeszcze taniej, to kiedy Ci się zwróci instalacja PV?

 

Dyskusji i wyliczeń w tym temacie było sporo.

 

Klik, klik

 

 

 

Zależność jest odwrotna.

 

 

 

Jakie są Twoje argumenty?

 

 

Matematyka prosta

załóżmy dom 120 m powierzchni grzanej i tylko mieszkalnej, bez garażu i bez kotłowni komina i innych pierdol

Współczynnik, taki jjaki jest wymagany w dobrze izolowanych domach czyli E co na poziomie 35-35 kWh/m kw/rok

teraz koszty

Instalacja folie grzewcze z modułem sterowniczym nie wymagającym regulatorów - tzw inteligentne grzanie to koszt ok 7500-9500

Panele fotowoltaiczne na rzecz tylko grzania to 6,5 kWp - koszt na porzadnych komponentach to kwota jakieś 28 500

Suma kosztów to max 38 000 i przypominam- BEZ komina i BEZ pomieszczenia na kotłownie,

Sam oszacuj , ile kosztuje wykonanie instalacji grzewczej dla domu i podobnej powierzchni mieszkalnej w podobnym komforcie grzewczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...