Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Skoro zapuszczamy się w przyszłość..to za 10 lat, jak panele i PC będą tanie jak barszcz, to jaki problem wymienić piec gazowy na PC I PV? Wszyscy Niemcy (mieszkam przy granicy zach) u których coś robiłem, jak mają PC to i piec gazowy na dokładkę (na wypadek srogich zim jak mówią :)

Chłodzenie PC, owszem, jest kuszące, ale jak wiesz na przykładzie kolegi z forum, nie każdy je lubi .

Tanie jak barszcz,ma być cokolwiek ?

Dobra,może nie minęło 10 lat ale jedynie 6 lat i Panas T-CAP 9kW 3f w 2012r kosztował 18tys.zł a dzisiaj coś koło 22tys.zl.

Atlantic Extensa 8kW w 2012r kosztowała 14tys.zl a dzisiaj ok.17tys.zl.

Tendencja spadkowa utrzymuje się :D

Opel Astra,pierwszy Opel z Gliwic kosztował 34tys.zl,dzisiaj Opel Astra też z Gliwic kosztuje 58tys.zl.

 

moderowano ...

Edytowane przez Tomaszs131
Nie na temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie jak barszcz,ma być cokolwiek ?

Dobra,może nie minęło 10 lat ale jedynie 6 lat i Panas T-CAP 9kW 3f w 2012r kosztował 18tys.zł a dzisiaj coś koło 22tys.zl.

Atlantic Extensa 8kW w 2012r kosztowała 14tys.zl a dzisiaj ok.17tys.zl.

Tendencja spadkowa utrzymuje się :D

Opel Astra,pierwszy Opel z Gliwic kosztował 34tys.zl,dzisiaj Opel Astra też z Gliwic kosztuje 58tys.zl.

 

moderowano ...

 

Dziwne masz te ceny (pewnie podciągane pod tezę, którą forsujesz).

 

Ja w marcu tego roku kupiłem Panasonica T-CAPa 9 kW 1F za 15500 netto (brutto 16700 zł). Wersja 3-F była o jakiś 1000 zł brutto droższa.

 

Co do opla astry to porównaj sobie co te auta mają w środku i jaka była wtedy "wartość" tych 34tys, bo może się okazać, że było nie gorzej jeśli nie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ja napisałem że PC i PV będą tanie jak barszcz?? Napisałem tylko że ceny pv na przestrzeni ostatnich kilku lat spadły o kilkadziesiąt procent. Co roku 5-10%, co powoli zaczyna czynić opłacalną inwestycją nawet przy braku dopłat.

To prawda, ale byłoby taniej gdyby UE nie blokowała chińczyków chroniąc swoich producentów. Dla przykładu w Australii koszt zakupu 1kWp to 2700 zł ($1000), naturalnie bez dopłat, a u nas 4000 zł i to jak się ograbi instalatora z zarobku. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale byłoby taniej gdyby UE nie blokowała chińczyków chroniąc swoich producentów. Dla przykładu w Australii koszt zakupu 1kWp to 2700 zł ($1000), naturalnie bez dopłat, a u nas 4000 zł i to jak się ograbi instalatora z zarobku. :p

 

Sami też sobie strzelami w stopę - gdyby weszły w życie taryfy po 65 gr/kWh wprowadzoną do sieci po tych 2/3 latach sami byśmy mieli kilku porządnych producentów paneli i rynek by cenę pociągnął w dół. Ale po co, przecież lepiej dać miliardy na kopalnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale byłoby taniej gdyby UE nie blokowała chińczyków chroniąc swoich producentów. Dla przykładu w Australii koszt zakupu 1kWp to 2700 zł ($1000), naturalnie bez dopłat, a u nas 4000 zł i to jak się ograbi instalatora z zarobku. :p

 

Myślisz że Chiny nie chronią swojego rynku ??? Szacuję iż z 1kw pv można uzyskać w polskich warunkach 1000kw/h co daje ok 650PLN/rok. Jeżeli koszt instalacji PV za 1 kw zbliży się do 3250-3800 PLN ( 5-6 letni okres zwrotu ) montuję PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że Chiny nie chronią swojego rynku ??? Szacuję iż z 1kw pv można uzyskać w polskich warunkach 1000kw/h co daje ok 650PLN/rok. Jeżeli koszt instalacji PV za 1 kw zbliży się do 3250-3800 PLN ( 5-6 letni okres zwrotu ) montuję PV.

 

Stopa zwrotu zależy między innymi od szacowanego kosztu prądu w najbliższych latach - a tego nie przewidzisz.

 

Jeśli masz kasę to kupuj bo inaczej nigdy nie doczekasz "zwrotu" ewentualnie wydasz kasę na cokolwiek innego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami też sobie strzelami w stopę - gdyby weszły w życie taryfy po 65 gr/kWh wprowadzoną do sieci po tych 2/3 latach sami byśmy mieli kilku porządnych producentów paneli i rynek by cenę pociągnął w dół. Ale po co, przecież lepiej dać miliardy na kopalnie...

 

Hmm... Niemieccy podatnicy dopłacają do OZE ok 25 MILIARDÓW EURO a Niemiecki think tank Agora Energiewende, promujący transformację energetyczną i OZE, opublikował raport o rozwoju kosztów transformacji energetycznej prowadzonej w Niemczech [Die Entwicklung der EEG Kostem bis 2035[1]], w którym podaje prognozowane przez siebie dane nt. instalacji OZE w Niemczech i ich kosztów.

Jeden z wykresów podaje przewidywane na najbliższe 5 lat, rok do roku, koszty dopłat do OZE. Wynika z niego, że już od przyszłego roku koszty te dojdą prawie do 30 mld EUR, a następnie przekroczą tą kwotę i będą rosły co najmniej do 2021 r.

Te olbrzymie kwoty jakoś nie uchroniły producentów fotowoltaiki w Niemczech jak Q-cell, Solon, Solar Milenium czy ostatnio Solarworld przed upadkiem.

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/solarworld-frank-asbeck-der-insolvente-sonnenkoenig-a-1147176.html

Tak więc...skąd ta wiara, że polscy producenci skutecznie by konkurowali w tej dziedzinie z Chińczykami?

 

surgi22... są na portalach zestawy 5,13 za 19k, więc mieszczą się w Twoich widełkach. No, chyba że to jak w przypadku PC -słowo pisane nie pokrywa się z tym, co usłyszysz podczas rozmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Niemieccy podatnicy dopłacają do OZE ok 25 MILIARDÓW EURO a Niemiecki think tank Agora Energiewende, promujący transformację energetyczną i OZE, opublikował raport o rozwoju kosztów transformacji energetycznej prowadzonej w Niemczech [Die Entwicklung der EEG Kostem bis 2035[1]], w którym podaje prognozowane przez siebie dane nt. instalacji OZE w Niemczech i ich kosztów.

Jeden z wykresów podaje przewidywane na najbliższe 5 lat, rok do roku, koszty dopłat do OZE. Wynika z niego, że już od przyszłego roku koszty te dojdą prawie do 30 mld EUR, a następnie przekroczą tą kwotę i będą rosły co najmniej do 2021 r.

Te olbrzymie kwoty jakoś nie uchroniły producentów fotowoltaiki w Niemczech jak Q-cell, Solon, Solar Milenium czy ostatnio Solarworld przed upadkiem.

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/solarworld-frank-asbeck-der-insolvente-sonnenkoenig-a-1147176.html

Tak więc...skąd ta wiara, że polscy producenci skutecznie by konkurowali w tej dziedzinie z Chińczykami?

 

surgi22... są na portalach zestawy 5,13 za 19k, więc mieszczą się w Twoich widełkach. No, chyba że to jak w przypadku PC -słowo pisane nie pokrywa się z tym, co usłyszysz podczas rozmowy.

 

A sprawdziłeś ile niemieckie firmy wprowadziły podatków i ile osób znalazło w tej branży pracę?

 

Jeśli dobrze pamiętam to zarówno dopłaty do nowych aut elektrycznych, instalacji V oraz domowych akumulatorów są z każdym rokiem pomniejszane, a liczba sztuk idzie w dziesiątki tysięcy.

 

Te pieniądze pozwolą za chwilę tu czy tam pozbyć się kopalni węglowej czy innej niszczącej środowisko.

 

A z Chinami ciężko konkurować, jednym się to bardziej udaje innym mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziłeś ile niemieckie firmy wprowadziły podatków i ile osób znalazło w tej branży pracę?

 

Jeśli dobrze pamiętam to zarówno dopłaty do nowych aut elektrycznych, instalacji V oraz domowych akumulatorów są z każdym rokiem pomniejszane, a liczba sztuk idzie w dziesiątki tysięcy.

 

Te pieniądze pozwolą za chwilę tu czy tam pozbyć się kopalni węglowej czy innej niszczącej środowisko.

 

A z Chinami ciężko konkurować, jednym się to bardziej udaje innym mniej.

 

Taa...tak mam, że mieszkam przy niemieckich odkrywkach i temat kopalni nie jest mi obcy. Wiem, że im dalej na Wschód, to Niemcy wyglądają bardziej ekologicznie...:D

Tymczasem - w połowie lat 90tych koalicja SPD-Zieloni ogłosiła likwidację elektrowni jądrowych do 2010r, później było to 2014, 2022...no nie udało się, może w końcu...kiedyś....ale nie "za chwilę"

Kopalnie, owszem, są zamykane, ale węgla kamiennego, leżącego zbyt głęboko. Odkrywki pracują bijąc rekordy. Ich nikt nie zamyka, wręcz przeciwnie. Najnowsza w Immerath została otwarta parę miesięcy temu i możecie ją sobie zobaczyć na mapie google. Co ciekawe, powstała mimo protestów, na które jeżdziły również polskie grupy greenpeace itp. Dla porównania te grupy plus koledzy z Niemiec, skutecznie zablokowały powstanie odkrywki na złożu Gubin-Brody.

No to jak to jest z tymi idealnymi Niemcami? Mnie to pachnie hipokryzją na każdym kroku.

Mimo dopłat i udogodnień najlepszy jak dotąd rok 2017 w sprzedaży elektryków to 1,58 procenta wszystkich osobówek. Ile by było bez dopłat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy już różne dopłaty do modernizacji kotłowni, dlaczego nie wprowadzić preferencji dla nowych domów dla systemów, które mogą odciążyć sieć?

 

Wystarczy preferować urządzenia, które mogą grzać i chłodzić.

 

Kupujemy PC z dodatkowym obiegiem freonowym, dorzucamy do interesu około 10000 zł (klimatyzator 2338/K/18+ PV) i mamy system, który w upały nie potrzebuje z sieci nic a w skali roku obniża koszt CO/CWU/chłodzenie poniżej 1000 zł (dla domu 150 m2).

 

Najlepsze jest, żeby chłodzić bez obciążania sieci wystarczy generować maksymalnie 1 kW z PV !!! Mój split na podtrzymanie 24 stopni bierze średnio 350 W, przy czym zimą grzeje w cenie poniżej 10 gr/kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy poniższy komunikat kłamie (gaz jako paliwo drożeje o 1%, natomiast w wyniku jednoczesnej korekty taryf przesyłu finalnie zapłacimy mniej) , czy jednak coś się zmieniło w "międzyczasie"?

"... Zatwierdzenie tych taryf w praktyce oznacza, że od 1 kwietnia 2018 r. odbiorcy w gospodarstwach domowych, którym PGNiG OD świadczy usługę kompleksową dostarczania paliw gazowych, zapłacą mniej niż płacili do 28 lutego 2018 r... "

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/7453,Prezes-URE-zatwierdzil-taryfe-PGNiG-OD-do-konca-2018-r.html

 

Ja tam pamiętam kilka obniżek ceny gazu w ostatnich latach.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam swoje 100 m2 za ok 500 zł/ rok. Ktoś tu na forum pisał, że ma niższe ceny za kWh niż cztery lata temu ( nie mogę tego odszukać). W ostatnich lata ceny energii były raczej stałe, ale te czasy już minęły. Wzrost cen nie dotyczy tylko gospodarstw domowych, ale przede wszystkim przemysłu, co będzie mieć negatywny wpływ na naszą gospodarkę.

.

Mam G11 w Enea i w 2011r netto kWh była po 0,28 coś tam , a w 2017r po 0,2424 . Opłat dodatkowych przybywa wkrótce dojdZie atomowa i coś wymyślą po podwyżce podatków gruntowych pod liniami przesyłowymi o czym pisałem niedawno w innym temacie.

 

" Grunty leśne pod tymi liniami w jednej gminie są opodatkowane podatkiem leśnym, a w innej – podatkiem od nieruchomości, według najwyższej stawki związanej z działalnością gospodarczą. Różnice są gigantyczne. Podatek leśny za grunty pod liniami wynosi 756 tys. zł (42 zł za 1 ha), zaś podatek od nieruchomości 162 mln zł (9 tys. zł za 1 ha). Część gmin zaczęła się domagać od nadleśnictw korekty zobowiązań podatkowych" https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ceny-pradu-moga-pojsc-w-gore/k7nkk1m

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu uważam że w Polsce aby spełnić wymogi OZE rząd powinien nie tylko skupiać się na energetyce wiatrowej czy biopaliwach ale stworzyć preferencje dla gospodarstw w zakresie fotowoltaki , PC , etc . Przy małych domach - PV + kable ( ewentualnie klima do chłodzenia ), przy większych PV + PC. Edytowane przez surgi22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...