Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Myślisz że Chiny nie chronią swojego rynku ??? Szacuję iż z 1kw pv można uzyskać w polskich warunkach 1000kw/h co daje ok 650PLN/rok. Jeżeli koszt instalacji PV za 1 kw zbliży się do 3250-3800 PLN ( 5-6 letni okres zwrotu ) montuję PV.

Ja podobnie, te 4000 zł to jest ta magiczna granica kiedy zacznie się to już opłacać (szczególnie, że i dotacje bywają i cena spada poniżej 4k/kWp). Aczkolwiek patrząc na prognozy cen prądu na przyszły rok niewykluczone że i po obecnych cenach się już opłaci. Niemniej właśnie jestem na etapie elektryki -- skrzynka i dach będą gotowe na panele. Niewykluczone zatem że wraz z zasiedleniem (mam nadzieję w przyszłym roku) zawitają na dachu także panele, póki co w minimalistycznej opcji (tylko na połaci południowej), 3-4kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wracając do temu uważam że w Polsce aby spełnić wymogi OZE rząd powinien nie tylko skupiać się na energetyce wiatrowej czy biopaliwach ale stworzyć preferencje dla gospodarstw w zakresie fotowoltaki , PC , etc . Przy małych domach - PV + kable ( ewentualnie klima do chłodzenia ), przy większych PV + PC.

Przy tym rząd powinien zadbać aby ten prąd z OZE pożytkować. Żeby nie było jak w Niemczech czy cieplejszych krajach (np. Australia) że prąd z OZE się marnuje, a w nocy i tak muszą hulać węglowce. Niemcy ponoć kombinują przepompownie po wyeksploatowanych kopalniach, ale coś mizernie im to idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym rząd powinien zadbać aby ten prąd z OZE pożytkować. Żeby nie było jak w Niemczech czy cieplejszych krajach (np. Australia) że prąd z OZE się marnuje, a w nocy i tak muszą hulać węglowce. Niemcy ponoć kombinują przepompownie po wyeksploatowanych kopalniach, ale coś mizernie im to idzie.

 

Rozwiązanie przyjdzie gdy rozpowszechnią się auta elektryczne nie tylko osobowe ale także autobusy i ciężarowe.

Miło byłoby dożyć czasów gdy Rosja, Arabia Saudyjska i inne ,,demokracje'' żyjące z produkcji ropy i gazu stracą na znaczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo..mój kolega w pracy pierwsze co powiedział, to - widziałeś, na onecie piszą, że ceny energii nas porażą!!! Jako że kolega czyta tylko tytuły (jak to robi ponad 80% zaglądających na portale) to sprawdzam. Faktycznie "Ceny prądu nas porażą. Po 2020 r. Polska będzie miała najdroższą energię w Europie" !!

Jako że jestem po 50tce, to najbardziej mnie kręci ta prognoza na 2050r! ;)

 

Pogody na parę dni do przodu nie potrafią przewidzieć a tu tacy pewni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo..mój kolega w pracy pierwsze co powiedział, to - widziałeś, na onecie piszą, że ceny energii nas porażą!!! Jako że kolega czyta tylko tytuły (jak to robi ponad 80% zaglądających na portale) to sprawdzam. Faktycznie "Ceny prądu nas porażą. Po 2020 r. Polska będzie miała najdroższą energię w Europie" !!

Jako że jestem po 50tce, to najbardziej mnie kręci ta prognoza na 2050r! ;)

 

Pogody na parę dni do przodu nie potrafią przewidzieć a tu tacy pewni :D

 

Mało tego, proszę zwrócić uwagę, iż już dziś mamy jedną z najwyższych cen, więc równie dobrze można napisać: Ceny prądu w roku 2020 będą nadal najwyższe w Polsce :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejny tytuł z dziś z interii - "Podwyżki cen prądu w Polsce będą drastyczne" ..a do końca sezonu ogórkowego daleko :o

Poprosiłem znajomego Niemca mieszkającego w Dreźnie, by mi podał ile płaci za energię. Oni tam mają jakieś pakiety, ceny w zależności od zużycia itp. On ma tak

Verbrauchspreis 826,50 € für 3.000 kWh pro Jahr 27,55 Cent pro kWh

Grundpreis 130,80 € pro Jahr 10,90 € pro Monat

Czyli 957 Euro za 3000 KWh - 0,319 centa x 4,3 = 1,37 zł/kWh

U mnie na G11 za 964kWh - 464zł = 0,48 zł/kWh a mamy jeszcze do wyboru tańsze taryfy.

 

Wiem wiem, "Bo Niemiec zarabia dużo więcej i więcej prądu sobie kupi.

Ale...czy aby za wszystko Niemcy płacą mniej? Syn sąsiadów pracuje w piekarni w małym miasteczku (ok 4 tysiące ludzi) i za dwupokojowe mieszkanko (43m2) płaci ponad 500euro miesięcznie plus media a w mojej pipidówce jest to 500 ale złotych.

 

Pomijając ten offtop... to czytając te artykuły strach przed ogrzewaniem na prąd chyba nieco się zwiększy.

 

A..i jeszcze ciekawostka- miał od1go lipca ruszyć program Czyste Powietrze, więc dzwonię, bo dotacje na pompy mają dawać :D Niestety, najpierw wysłuchałem mnóstwo "propagandy" a po tym wszystkim, że system informatyczny nie jest gotowy i MOŻE ruszy we wrześniu ;/

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję "Ceny dla gospodarstw domowych w tym roku nie ulegną zmianie, gdyż na ich wysokość wpływ ma średnioroczna wartość z ubiegłego roku, nie zaś jej chwilowe skoki na giełdzie. Mam nadzieję, że zwiększenie obliga giełdowego ustabilizuje ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym oraz zapobiegnie nieuzasadnionym ich wzrostom w 2019 roku "– komentuje minister Tchórzewski.

 

I jeszcze odpowiedz PGE

 

 

Podzielając troskę o rozwój rynku energii, przyjmujemy do wiadomości informacje o zmianach dotyczących obowiązku obrotu energią. PGE będzie realizować handel poprzez rynki zorganizowane w całości – zapewnił.

 

http://m.gramwzielone.pl/trendy/32069/odpowiedz-na-wzrost-cen-energii-bedzie-pelne-obligo

 

 

 

 

Co programu rządowego to http://m.gramwzielone.pl/walka-ze-smogiem/32056/program-czyste-powietrze-nabor-wnioskow-juz-za-miesiac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam że od 3 lat mam 3,3kWp w PV na budynku gospodarczym w ubiegłym roku dołożyłem 1,69kWp na domu w sumie około 5kWp.

Rachunki za prąd spadły z około 350-380 PLN/2 m-ce do 38-47PLN/2 m-ce.

Generacji nie będę przedstawiał bo sporo leci na konsumpcję w "locie" 2 lodówki, klimatyzacja (chłodzenie + czasami grzanie) i stare nie ledowe żarówki.

 

Porównam tylko pobór z sieci i produkcję do sieci na przykładzie 2018r do dnia dzisiejszego:

 

pobór prądu: 1466kWh

pobor.JPG

 

produkcja: 2658kWh

prod.JPG

 

Więc na zime do przepalenia w klimatyzacji zostaje mi 2658 * 0,8 - 1466 = 660kWh

Jeśli dobowo klima weźmie około 13kWh daje mi to:

660 / 13 = 50 dni grzania klimą i oszczędność około 500kg wungla po 1100 PLN

z 2017r zostało mi do odebrania jeszcze 190kWh ale tego nie liczę bo przejem to na przełomie września/października.

 

Co prawda do końca roku jeszcze wpadnie około 1500kWh ale to będzie wiadome na koniec grudnia na tę chwilę mam 660 + 190 kWh do zjedzenia w zimę.

Jeśli ktoś czeka na to aż cena PV spadnie to już spadła 16kWp kosztuje około 60000 PLN więc 3,7k PLN/kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2015r za 3,3kWp płaciłem 15000 PLN co daje 15000 / 3,3kWp = 4545PLN/kWp (dach płaski więc konstrukcja droga)

 

W tej z 2017r 1,6kWp zapłaciłem 900e + 200 funtów

900e za 6 paneli, konstrukcję robociznę i zabezpieczenia + 200f za 2 inwertery solax X1 wraz z przesyłką z UK

900E + 100 f =

900 *4 = 3600

100f * 5 = 500

 

4100 / 1,6kWp = 2762PLN/kWp (dach pod skosem)

Ostatnio miałem w rękach ofertę 5,4kW za 18k PLN z jakimś normalnym inwerterem i 19500 z inwerterem Froniusa poniżej 4k/kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem link do oferty jednak bez pieczątek... bo nie reklamuję firm na forum na pw mogę podać kontakt ale nie zmuszam i nie zachęcam bo wystarczy poszukać.

 

Jak Ci elektrycy ciągają kable na dach to zapłacisz więcej... bo nikt nie chce poprawiać ich partactwa... u mnie za 2 tyg. do rozbudówki domu o 85m2 wchodzą dekarze. A wtedy ja wchodzę z rurami/przewodami od rekuperacji, elektryki i inteligentnego domu... a czemu nie robię kabli DC do dachu i skrzynki AC bo za to płacę i oni to zrobią jak chcą a nie będą mi mówić że ktoś zrobił coś źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem link do oferty jednak bez pieczątek... bo nie reklamuję firm na forum na pw mogę podać kontakt ale nie zmuszam i nie zachęcam bo wystarczy poszukać.

Dlatego prosiłem o nazwę na priv. Zbierałem oferty i żadna firma przy 4-5kWp nie dostałem ceny niższej niż 4500 zł brutto. To trochę daleko do 2700 podanych przez Ciebie, dlatego proszę o linki do takich kompletów. Za 2700/kWp chętnie sobie ściągnę nawet z afryki i mi elektryk zainstaluje.

 

Jak Ci elektrycy ciągają kable na dach to zapłacisz więcej... bo nikt nie chce poprawiać ich partactwa... u mnie za 2 tyg. do rozbudówki domu o 85m2 wchodzą dekarze. A wtedy ja wchodzę z rurami/przewodami od rekuperacji, elektryki i inteligentnego domu... a czemu nie robię kabli DC do dachu i skrzynki AC bo za to płacę i oni to zrobią jak chcą a nie będą mi mówić że ktoś zrobił coś źle.

Skąd założenie że partactwa? "Moi" elektrycy też instalują panele PV, problem w tym, że nie w takich cenach jak tutaj piszesz. Ja muszę teraz położyć kable, bo po obecnych cenach paneli ich teraz nie zainstaluję, a potem nie mam zamiaru pruć. Przewód jest przewód, ma być odpowiedni do mocy, wyjaśnisz co tutaj można spartaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja ostatnio dostałem ofert na rozbudowę PV - za 1,7 kWp 7 500 PLN - bez inwertera!

Tylko położenie paneli na niskim dachu skośnym, poprowadzenie kabli ok 50 mb i wpięcie do istniejącego inwertera i zgłoszenie modernizacji.

Chyba zrobię sobie sam...

 

Ten kabel to będzie z położeniem już 1k kosztował :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...