Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Gość Arturo72
Ot typowe wypowiedzi amatorów teoretyków.,Skończcie budowy ,pomieszkajcie i wtedy napiszcie wasze wrażenia na temat ogrzewania a nie tylko obrażacie kogoś bo budował w innych czasach,mam kolegę instalatora PC i wiem jak to wyglada.Tez nie ma komina.

Zaczalem budowę wirtualną w 2009r,realną w 2011r a skończylem w 2013r i od tego monentu mieszkam czyli szósty rok idzie.

No i ? Od początku nie było mowy i myśli nawet o syfie z węgla w domu.

Jednostka zewnętrzna jak stała tak stoi a rachunki za ogrzewanie i cwu roczne ? Ok.1000zl.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaczalem budowę wirtualną w 2009r,realną w 2011r a skończylem w 2013r i od tego monentu mieszkam czyli szósty rok idzie.

No i ? Od początku nie było mowy i myśli nawet o syfie z węgla w domu.

Jednostka zewnętrzna jak stała tak stoi a rachunki za ogrzewanie i cwu roczne ? Ok.1000zl.

 

Są kwestie, które mogą być różnie odbierane, jak kolory, chropowatości powierzchni, itd., ale w kwestii ogrzewania to jest czysta matematyka.

 

Nigdy nie zrozumiem, dlaczego ludzie tak dalece niedowierzają w kwestii kosztów ogrzewania, skoro wystarczy 3,4 dane wejściowe wstawić do excela i wynik mamy w kilka minut.

 

Nie ma w tym żadnych cudów, że ogrzewanie PC będzie 3-4 tańsze niż czystym prądem.

 

Nie ma w tym żadnych cudów, że ogrzewanie w nocy czystym prądem kosztuje u mnie 26 gr/kWh w nocnej taryfie (także w weekend i święta i w godzinach 13-16).

 

Każdy projekt ma informację o zapotrzebowaniu na energię, i z niego z prostego mnożenia otrzymujemy szacowaną wysokość rachunków za ogrzewanie, a wybudowane domy potwierdzają, iż błąd tego szacunku jest niewielki (zwykle poniżej 10%).

 

Aby wybór był jak najbardziej opłacalny trzeba przed zakupem projektu domu zdecydować, jak będziemy grzać, bo po co nam 8-10 metrów kotłowni, kiedy PC może wystarczyć 1 m2? Na co nam miejsce na opał jeśli grzejemy kablami grzewczymi w wylewce?

 

1 m2 na gotowo to dziś ponad 3000 zł brutto, więc warto czasem kilka m2 odpuścić/zoptymalizować i mieć wysokowydajne ogrzewanie z rachunkami poniżej 1000 zł/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy projekt ma informację o zapotrzebowaniu na energię, i z niego z prostego mnożenia otrzymujemy szacowaną wysokość rachunków za ogrzewanie, a wybudowane domy potwierdzają, iż błąd tego szacunku jest niewielki (zwykle poniżej 10%).

 

 

Od kiedy obliczenia które były potrzebne do uzyskania PNB i zwykle tych obliczen faktycznie nie ma, w szczegolnosci wielkosc Eu są dokladne. Praktycznie codziennie mam mozliwosc do porównania moich obliczen i danych z projektu, róznicy 10% jeszcze nie zauwazyłem. Skąd masz takie dane, ile obliczen porównałes? Nie wiem moze ostatnio cudownie ta dokladnosc sie poprawiła, moze sie nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy obliczenia które były potrzebne do uzyskania PNB i zwykle tych obliczen faktycznie nie ma, w szczegolnosci wielkosc Eu są dokladne. Praktycznie codziennie mam mozliwosc do porównania moich obliczen i danych z projektu, róznicy 10% jeszcze nie zauwazyłem. Skąd masz takie dane, ile obliczen porównałes? Nie wiem moze ostatnio cudownie ta dokladnosc sie poprawiła, moze sie nie znam.

 

Może źle się wyraziłem, obliczenia są bardzo dokładne, natomiast nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak dom będzie użytkowany, np. u mnie zawsze ktoś w domu jest i mam znacznie wyższe zyski bytowe niż to zakładamy w obliczeniach, inni pomimo posiadania wentylacji mechanicznej często nawet zimą otwierają okna bo tak mają, i zużycie będzie większe niż zakładaliśmy.

 

Latem mam wiecznie otwarty taras więc potrzebny chłodnicze mam kilka razy większe niż to wskazują obliczenia.

 

Zyski bytowe od okien na południe i zachód są przez ostatnie 2/3 lata ogromne, we wrześniu potrafię mieć ponad 26 stopni w salonie, ale ten rok mamy wyjątkowo słoneczny.

 

Praktyka pokazuje, iż zużycie może odbiegać nieco od szacunków właśnie ze względu na sposób użytkowania budynku, ale będzie to bliżej 10% a nie 50%, więc OZC jest właściwym krokiem do zweryfikowania kosztów i ewentualnej decyzji i źródle ogrzewania.

 

Ja generalnie pchałbym wszystko w prąd, bo zawsze możemy go samemu wytworzyć i zawsze tani prąd w nocy będzie tani (bo nikt na noc systemu wyłączać nie będzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Za prądem przemawia jeszcze jedna opłata przyłączeniowa, a to w skali roku też jest koszt zauważalny.

Nie tylko prąd bo i pompa ciepła bazuje na tej zalecie dlatego gaz ziemny dalej jest przed działką.

Zresztą robiący przyłącze gazu do domu dla mnie będzie zawsze niemota...

Nie potrzebuje sam siebie usprawiedliwiać jak Ty bo trochę już mieszkam ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

nie szukam co prawda najtańszego ogrzewania, ale nie chciałem zakładać nowego wątku.

Dom piętrowy, 176m2 powierzchni użytkowej, budowany własnym sumptem, dół podłogówka + drabinka w łazience, góra grzejniki. Powierzchnia ogrzewana - różnie dopóki temp. nie spadnie poniżej zera ogrzewam około 90m2 potem stopniowo coraz więcej aż do 140-150m2.

Ściany mają 36cm grubości, w tym styropian chyba 10cm, od środka chyba jakaś cegła ale ile? Trochę mi grubość 26cm do niczego nie pasuje?

Od 6 lat za pomocą ekogroszku - średni roczny koszt zakupu to 2200PLN, do tego drewno około 1m3 200PLN, do tego c.w.u. (bojler elektr. w G12w) 800PLN.

Temp. wyjściowa z kotła 40 stopni Celsjusz, gdy na zewnątrz zimno (poniżej -10 stopni) podnoszę temp. wyjściową z kotła do 42 stopni (nie ma rozdziału parter i piętro!).

Temp. wewn. (mniej więcej) od 25 stopni w łazience i korytarzu (tak to sobie wymyślił poprzedni właściciel), przez 21 salon, 20 kuchnia i sypialnie, 18 stopni hall, górna łazienka, garderoba. Nie ma choroby histerezy 0,1 stopnia.

OC nie ma i raczej nie będzie - projekt sobie a rzeczywistość sobie.

Wg. http://cieplowlasciwie.pl/ spod dużego palca wyszło 8,6kW +3kW c.w.u.

 

Kocioł na ekogroszek w coraz gorszym stanie, więc pora na zmiany...

Wybór zawęziłem do:

1. pompa ciepła PW (w wersji split) - od paru lat marzy mi się, ale finansowo to się nigdy nie spłaci. Za 9kW pompę ciepła 30k + 10k na klimakonwektory w 3 sypialniach i salonie. Największą zaletą jest możliwość chłodzenia.Do tego niskie koszty energii (przynajmniej na razie), bezobsługowość oraz możliwość w dalszej przyszłości podparcia się PV. Ewentualny hałas mi nie przeszkadza.

2. gaz miejski - od paru lat "ma być"; niedawno na zebraniu sołeckim dowiedziałem się, że w przyszłym roku ma być projekt na mojej ulicy. Zaleta stosunkowo niskie koszty inwestycyjne (12-15kPLN) i bezobsługowość a minusem droższa eksploatacja - szacuję, że 20-30% oraz kombinacje z papierologią oraz czas oczekiwania od momentu decyzji do posiadania gazu (o ile rzeczywiście będzie na ulicy w niedługim czasie).

3. kociołek na pellet - postęp niewielki ale jednak czysto w kotłowni oraz niewielka ilość odpadu, który można wysypać na działce więc tak naprawdę tragedii nie ma bo największy minus ekogroszku jest wyeliminowany, eksploatacja nieco droższa od ekogroszku... Najmniej zmian w instalacji (właściwie chyba żadnych).

4. hardcore - zb. buforowy + grzałki + PV - chyba największy koszt inwestycyjny ale najmniejszy eksploatacyjny.

 

Chciałbym skorzystać z programu Czyste powietrze ale nie jest dla mnie końca jasne czy dostanę rzeczywiście 30% dotacji kosztów kwalifikowanych czy tylko 7% i odpis z podatku...

Dotychczasowe koszty c.o. + c.w.u. 3200PLN/rok są akceptowalne, ale jak będą trochę mniejsze lub większe to świat się nie zawali...

Dodam jeszcze, że chciałbym wszystko mieć na gotowo bez kiwnięcia palcem z mojej strony (mam inne hobby).

 

Jakieś porady?

W jaki sposób odprowadzane są skropliny w klimakonwektorach? Jakaś rynienka pod klimakonwektorem czy trzeba ciągnąć do kanalizacji? Jeszcze inaczej?

Czy dla sąsiada jednostka zewnętrzna (markowa) stojąca 2-3 metry od ogrodzenia może stanowić problem?

Ile kosztuje (kompleksowo) podłączenie gazu do kotła gazowego (projekty, pozwolenia, przyłącze, montaż, zakup kotła + zasobnika)? Te 12-15k przy cenie kotła 4-5k jest realne?

Jaki musiałby być szacunkowy bufor oraz moc paneli w przypadku 4.?

 

Za porady filozoficzne, ekooszołomstwo oraz przedstawicielom koncernów produkujących ww. urządzenia/instalacje z góry dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś porady?

Czekać na gaz.

 

W jaki sposób odprowadzane są skropliny w klimakonwektorach? Jakaś rynienka pod klimakonwektorem czy trzeba ciągnąć do kanalizacji? Jeszcze inaczej?

Przy ogrzewaniu nie powstają skropliny.

 

Czy dla sąsiada jednostka zewnętrzna (markowa) stojąca 2-3 metry od ogrodzenia może stanowić problem?

Może. Ludzie różni są.

 

Ps. Jakie wychodzi realne roczne zużycie energii na podstawie zużytych kWh prądu i węgla (patrz kaloryczność węgla i cena)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekać na gaz.

 

Jedno z wyjść. Jednak może się okazać, że będę musiał konwersji dokonać w przyszłym roku przed sezonem grzewczym.

 

Przy ogrzewaniu nie powstają skropliny.

 

"Największą zaletą jest możliwość chłodzenia.".

 

Ps. Jakie wychodzi realne roczne zużycie energii na podstawie zużytych kWh prądu i węgla (patrz kaloryczność węgla i cena)?

 

Trudno policzyć, zależy od tego na ile prawdziwe napisy na workach ale bardzo przybliżone obliczenia:

Można zaryzykować 27MJ*2200kg/3,6MJ/MWh = 16500kWh. Do tego drewno 3/4 suche liściaste +1/4 suche iglaste, powiedzmy 1800kWh/mp = 1800kWh.

Jakie przyjąć sprawności? 60% jest realne? Jeśli tak, to 17,25+1,8= 19,05MWh *0,6 = 11,4MWh.

Koszt ekogroszku 950zł/tona, co daje 930x2,3t = 2140zł i drewno 1mp = 200PLN

Do tego c.w.u około 800zł,

Manipulując kalorycznością ekogroszku oraz sprawnością kotła, można dostać mocno różne wyniki...

Edytowane przez Maciej Loret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno z wyjść. Jednak może się okazać, że będę musiał konwersji dokonać w przyszłym roku przed sezonem grzewczym.

Dlatego pytałem o zużycie, bo jeśli się zmieścisz w 14MWh/rok to można (o ile jest miejsce na placu) pocisnąć na butlę PB 2700L (koszt instalacji z butlą na własność 10 tys. zł), wtedy całkiem sensownie to wychodzi jeśli raz w roku poza sezonem się tankuje. Dodatkowo (o ile koszty nie będą zadowalające) w przyszłości można się jej pozbyć i stosunkowo łatwo przepiąć się na gaz miejski (AFAIK kwestia przepięcia rurki i zmiany dysz w kotle). Te 12-13MWh/rok na CO jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Ogrzewanie parteru 50m2 klimatyzatorem w październiku tylko w godzinach taniej taryfy. Temperatura 22. Zużycie 60 kWh * 0,27 zł = 16 zł.

Łazienka mata Devi tylko w godzinach taniej taryfy. 46 kWh 12,50 zł.

Grzanie cieplej wody elektrycznie 87 kWh tylko II taryfa * 0,27 = 23,50 zł.

Rekuperacja 27kWh 13 zł.

Razem 220kWh. 65 zł.

 

Piętro 50 m2 wraz z wodą ogrzewane gazem. Wentylacja grawitacyjna.

65m3 * 8,762 = 570kWh * 0,173 zł/kWh = 98,60 zł.

 

Gaz jest drogi.

https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie parteru 50m2 klimatyzatorem w październiku tylko w godzinach taniej taryfy. Temperatura 22. Zużycie 60 kWh * 0,27 zł = 16 zł.

Łazienka mata Devi tylko w godzinach taniej taryfy. 46 kWh 12,50 zł.

Grzanie cieplej wody elektrycznie 87 kWh tylko II taryfa * 0,27 = 23,50 zł.

Rekuperacja 27kWh 13 zł.

Razem 220kWh. 65 zł.

 

Piętro 50 m2 wraz z wodą ogrzewane gazem. Wentylacja grawitacyjna.

65m3 * 8,762 = 570kWh * 0,173 zł/kWh = 98,60 zł.

 

Gaz jest drogi.

https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

 

Co Ty masz za chałupę! Październik 2018 - zużycie gazu na cele grzewcze 0 m3. Kominek z płaszczem odpalony 4 razy (1 raz to jeden dzień), żeby nie było niedomówień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty masz za chałupę! Październik 2018 - zużycie gazu na cele grzewcze 0 m3. Kominek z płaszczem odpalony 4 razy (1 raz to jeden dzień), żeby nie było niedomówień.

 

Jakbyś napisał, że zuzyles z 80 kWh to może byłbyś wiarygodny. Zużywając 0 na CO masz dom plus energetyczny, gdyż były dni gdzie w dzień nie było 10 stopni a w nocy ledwo 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś napisał, że zuzyles z 80 kWh to może byłbyś wiarygodny. Zużywając 0 na CO masz dom plus energetyczny, gdyż były dni gdzie w dzień nie było 10 stopni a w nocy ledwo 2.

 

ja nie mam nawet domu pasywnego, a do tej pory nie włączyłem ogrzewania. nigdy nie było w tym sezonie poniżej 22°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jak zejdzie poniżej 23,5 to pomału zastanawiam się czy nie pakować kominka:)

Podłogówka włączyła mi się 3 razy na ok 1-2h jak spadło poniżej 23,2*C w kominku nie liczyłem paliłem kilka razy.

Na parterze mam 23.5*C na piętrze 23*C zanosi się dzień bez słońca więc pewnie trzeba będzie przepalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...