Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę walkę z niską emisją, a więc z tym co się wydobywa z komina w miejscu i czasie spalania. Bo to szkodzi ludzi najbardziej. Nie wspominając już o wygodzie, czystości kotłowni,braku konieczności obsługi.

Panie konsultancie można pomóc! A nie tylko...

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEPŁA-spostrzeżenia-uwagi/page1485

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Serio, uważasz, że jakby moi sąsiedzi przeszli na palenie drewnem, to miałbym las wokoło ???

 

Jakby nikt nie używał gazu na pewno nie miałbyś rurociągu.

Jakby wszyscy zamiast węgla i gazu palili drewno - musiałoby być znacznie więcej lasów.

 

To nie jest oczywiste dla Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nikt nie używał gazu na pewno nie miałbyś rurociągu.

Jakby wszyscy zamiast węgla i gazu palili drewno - musiałoby być znacznie więcej lasów.

 

"za oknem" ???

 

Przymusowe wywłaszczenie pod szkólki leśne ?

Chyba nie.

Za to na pewno - im większa przewaga kominow na paliwa stałe nad kominami gazowymi, tym gorsza jakosć powietrza.

"za oknem" właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"za oknem" ???

 

Przymusowe wywłaszczenie pod szkólki leśne ?

 

Czemu wywłaszczenie? Mam prywatny las i dookoła sporo takich. Za oknem mam trochę drzew (na działce budowlanej własnej i sąsiadów). Po drugiej stronie mam kilka działek na sprzedaż zarośniętych chwastami. Teraz palę drewno z wyciętych w czasie budowy kilkuletnich drzewek. Jakby był popyt, to nawet ktoś bez komina mógłby uprawiać i sprzedawać sąsiadom Oxy tree czy ine drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam wokól sąsiadów, a nie las. I nawet gdyby nagle wszyscy zaczeliby palic w kominku, to lasu bym "za oknem" i tak nie miał.

Moze pojedyncze z tych "piękności" w ogrodkach .

Mialbym za to jeszcze wiecej PMów w okolicy czerpni z calym pozostałym syfem.

 

 

Bo kto bedzie sadził las, zeby uzyskac z niego drewno w cenie 150zł/mp ? Ekonomiczny absurd....

oplacalnośc plantacji Oxy jest niezla, pod warunkiem, że

drewno stanowi pełnowartościowy surowiec, wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w budownictwie i meblarstwie

Juz raz przytaczalem, ile kosztuje 1m3 drewna ma fornir, a ile opałowego ...

 

Sasiad spala ponad 1mp drewna, jestem ciekaw, dlaczego nie nasadzil kilka sztuk tych pieknosci, nie podlewa, nie scina, nie tnie na polana - w koncu po 4 latach moglby zyskać kilkaset zlotych...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasiad spala ponad 1mp drewna

 

Tylko pogratulować energooszczędnego domu.

Czy będzie szybko sadził, jak Putin kurek przykręci?

 

A kto by sadził? Drzewa fajne są. Jedyny problem z nimi, że nie można wyciąć kiedy się chce. Mnie to powstrzymuje przed sadzeniem pod domem (oczywiście można owocowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu wywłaszczenie? Mam prywatny las i dookoła sporo takich. Za oknem mam trochę drzew (na działce budowlanej własnej i sąsiadów). Po drugiej stronie mam kilka działek na sprzedaż zarośniętych chwastami. Teraz palę drewno z wyciętych w czasie budowy kilkuletnich drzewek. Jakby był popyt, to nawet ktoś bez komina mógłby uprawiać i sprzedawać sąsiadom Oxy tree czy ine drewno.

 

I co zaczniesz palic chwastami jak skonczą ci się krzewy? A co potem makulatura i opakowania po mleku? A jak tego bedzie za mało to przejdziesz na pety.

 

Juz wiem skąd twoje uwielbienie do grzania kablami... Miało byc tanio i jest tanio... jednak tylko dopóki w zasięgu wzroku nie stracisz czegokolwiek, co mozna spalić w kopciuchu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pogratulować energooszczędnego domu.

Czy będzie szybko sadził, jak Putin kurek przykręci?

 

A kto by sadził? Drzewa fajne są. Jedyny problem z nimi, że nie można wyciąć kiedy się chce. Mnie to powstrzymuje przed sadzeniem pod domem (oczywiście można owocowe).

 

Spala 1mp, bo na szczescie tylko dogrzewa kominkiem.

Gaz to nie tylko Putin sprzedaje, USA tylko czekają, zeby skroplony wysłać.

 

Ja drzewa lubie i je sadze (na ile to możliwe przy niedużej dzialce).

Ale musza sie dobrze komponowac - nawet nie pomyślałem o sadzeniu na cele energetyczne, zreszta podobnie, jak moi sąsiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wiem skąd twoje uwielbienie do grzania kablami... Miało byc tanio i jest tanio... jednak tylko dopóki w zasięgu wzroku nie stracisz czegokolwiek, co mozna spalić w kopciuchu. :)

 

Akurat palenie w kozie wychodzi mi drogo nawet darmowym drewnem, bo wysoko cenię swój czas i pracę. Ale paląc mam satysfakcję, że mocno ulżyłem środowisku spalając nie tylko dużo mniej opału, to jeszcze odnawialnego.

Oskarżenia o palenie śmieciami są niesmaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat palenie w kozie wychodzi mi drogo nawet darmowym drewnem, bo wysoko cenię swój czas i pracę. Ale paląc mam satysfakcję, że mocno ulżyłem środowisku spalając nie tylko dużo mniej opału, to jeszcze odnawialnego.

Oskarżenia o palenie śmieciami są niesmaczne.

Ale już kiedyś starałem Ci się wyjaśnić, że pojęcie paliwa odnawialnego jest bardzo mizerne jako argument, albowiem zatrucie LUDZI jest na zbliżonym poziomie jak do węgla. I słabo pomaga fakt, że drzewa wiążą węgiel i wyłapują pyły, bo to wszystko odbywa się przez lata, a nie w chwili emisji z komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale już kiedyś starałem Ci się wyjaśnić, że pojęcie paliwa odnawialnego jest bardzo mizerne jako argument, albowiem zatrucie LUDZI jest na zbliżonym poziomie jak do węgla.

 

Nie jest podobne, bo paląc węglem bilans węgla jest tragiczny. I to zarówno przez emisję gazów co i przez radioaktywne popioły i odpady z filtrów których proces produkcji i transportu jeszcze zwiększa.

Naprawdę uważasz, że jakbym do kozy wrzucał węgiel to efekt środowiskowy byłby taki sam, jak spalając drewno?

Zmiany klimatyczne wywoływane spalaniem drewna są zerowe. Spalaniem kopalin - ogromne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co my z tym gazem zrobimy, jak Świnoujście będzie w stanie obsłużyć kilkanaście % naszego zapotrzebowania?

 

Mozna kupic od sasiadow, a w niedalekiej przyszlosci sprowadzic przez Baltic Pipe.

Spokojnie, Putin żyje z gazu i ropy nie bedzie rezygnowal z pieniedzy za nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest podobne, bo paląc węglem bilans węgla jest tragiczny. I to zarówno przez emisję gazów co i przez radioaktywne popioły i odpady z filtrów których proces produkcji i transportu jeszcze zwiększa.

Naprawdę uważasz, że jakbym do kozy wrzucał węgiel to efekt środowiskowy byłby taki sam, jak spalając drewno?

Zmiany klimatyczne wywoływane spalaniem drewna są zerowe. Spalaniem kopalin - ogromne.

Znowu to samo. Ja o rybce, Ty o pipce. Ja piszę o LUDZIACH i wpływie Twojej emisji z komina ze spalania drewna na ich zdrowie, a Ty o jakimś bliżej nieokreślonym "środowisku". "Środowisko" sobie poradzi z tym co kominy emitują, bo historia pokazuje że nie takie katastrofy jak człowiek ziemia już wcześniej przetrwała. Owszem, nie przeczę że zmiany klimatyczne są i są wywoływane przez człowieka, i oczywiście trzeba z tym walczyć, ale najpierw najlepiej to zrobić przez ochronę ludzi. Jak ochroni się ludzi, to i środowisko będzie zdrowe. Nie zrobi się tego jak nadal się będzie emitować kominami i nie ma znaczenia czy jest to węgiel czy drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno @Kaizen, dziwnie liczysz procenty:

Świnoujście będzie w stanie obsłużyć kilkanaście % naszego zapotrzebowania

 

Tymczasem:

 

PUBLIKACJA: 19.12.2018 17:36

 

Polskie LNG rozbuduje gazoport

Zdolności regazyfikacyjne terminalu w Świnoujściu powinny wzrosnąć już w 2021 r. Z kolei budowa trzeciego zbiornika i instalacji przeładunkowej mają zostać ukończone w II kwartale 2023 r.

 

Polskie LNG, spółka zależna od Gaz-Systemu, do której należy terminal na skroplony gaz ziemny w Świnoujściu ogłosiła przetarg na wykonawcę trzech kluczowych elementów programu rozbudowy gazoportu. Chodzi o budowę: trzeciego zbiornika na LNG, dodatkowych instalacji zwiększających moc regazyfikacyjną i instalacji do przeładunku surowca wraz z bocznicą kolejową. Realizacja tego przedsięwzięcia ma z jednej strony zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale z drugiej również pozwolić firmie zaoferować nowe usługi, które będą mogły być świadczone krajowym i zagranicznym klientom.

 

 

Realizacja inwestycji powinna przede wszystkim zwiększyć możliwości importu błękitnego paliwa do Polski z obecnych 5 mld m sześc. po regazyfikacji do 7,5 mld m sześc. Z kolei dzięki budowie instalacji przeładunkowej LNG wraz z bocznicą kolejową będzie możliwe rozszerzenie zakresu świadczonych

https://www.parkiet.com/Surowce-i-paliwa/312199845-Polskie-LNG-rozbuduje-gazoport.html

 

Natomiast:

 

W 2017 roku Polska pobiła rekord pod względem wykorzystania gazu ziemnego. Zużyliśmy w Polsce ponad 17 mld metrów sześciennych tego surowca

https://wysokienapiecie.pl/9288-rekordowy-czas-dla-polskiego-rynku-gazu-pgnig/

 

Rosyjski gaz to okolo 63%, więc 10mld m3

Jaki procent z tych 10mln mozna będzie sprowadzić przez Gazoport ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co my z tym gazem zrobimy, jak Świnoujście będzie w stanie obsłużyć kilkanaście % naszego zapotrzebowania?

 

A po co nam ten gaz?

 

Może nieco dla przemysłu, dla domów zbędny. PC plus PV załatwia temat w kosztach utrzymania budynku poniżej 1/3 jak przy gazie.

 

Gaz z resztą nie jest żadnym rozwiązaniem. Jeśli mamy zostawić coś z tej planety naszym dzieciom to żadne paliwo kopalne nie powinno być spalane (wybór pieca gazowego to jak nie zrobienie nic w temacie walki z rosnącą temperaturą przez kolejne 15 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gaz z resztą nie jest żadnym rozwiązaniem. .

 

Dania zabroniła montażu kotłów gazowych, Holandia ....rozważa, kraje te stawiają na PC i farmy wiatrowe na morzu.

Na co może postawić Polska, by naprawdę uniezależnić się energetycznie i by nie był to węgiel?

Edytowane przez Beskidziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, żeby to PV miało sens, to cały czas musi być odpalona elektrownia węglowa.

I wtedy nawet PC nie obniży jakoś radykalnie emisji CO2 w stosunku do gazu.

 

Elektrownia węglowa w nocy wywala dym pomimo braku odbioru energii - więc odbierajmy ją !!!

 

Prędzej czy później i elektrownie przejdą rewolucję, dlaczego budować rurociąg gazowy do każdego domu, skoro prąd w nim już jest?

 

Nie ma innego urządzenia grzewczego, które 3/4 energii bierze bezpośrednio z otoczenia, a pozostała część okresowo może brać energię ze słońca !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty o jakimś bliżej nieokreślonym "środowisku". "Środowisko" sobie poradzi z tym co kominy emitują, bo historia pokazuje że nie takie katastrofy jak człowiek ziemia już wcześniej przetrwała.

 

Pewnie, że środowisko przetrwa. Ludzie jego zmiany mogą nie przetrwać. Na pewno zaboli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...