Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

I tak później zapłacisz za CO wg faktur, a nie wg OZC.

 

Tylko poto robi się OZC aby "wyliczyć " tą fakturę jeśli faktura się nie zgadza tzn: wadliwe OZC , wadliwe wykonanie domu, wadliwy sprzęt grzewczy.

 

Ja zawsze mówiłem OZC można sobie wtyknąć lepiej za ten papier 5cm wełny na dach dać więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko poto robi się OZC aby "wyliczyć " tą fakturę jeśli faktura się nie zgadza tzn: wadliwe OZC , wadliwe wykonanie domu, wadliwy sprzęt grzewczy.

 

Ja zawsze mówiłem OZC można sobie wtyknąć lepiej za ten papier 5cm wełny na dach dać więcej

 

Zaprzeczasz sam sobie.

 

Ja nie piszę by nie robić OZC - wręcz przeciwnie, to najlepsze co można zrobić na etapie projektu! Mamy wtedy 'jakieś' pojęcie o przyszłych rachunkach, które będą się różnić od OZC o 'ileś tam' (kilka, kilkanaście %, może >20%).

U mnie np. początkowe sezony przekraczały OZC, a ostatnie są niższe.

 

Ale jak nie liczysz OZC, to rzeczywistość może przekraczać oczekiwania parokrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz jaki wsp n50 przyjąłem, nie wynosi on 4, 0 i inwestor nie napisał jaki przyjąłem. Skad wiesz ze w obliczeiach jest 4,0? Jezeli mozesz odpowiedz.

 

Niespelna dwa miesiące temu pisałeś:

 

Ja przyjmuje stopien szczelnosci budynku n50=4,0

 

Od tamtej dyskusji zmieniłeś?

Czemu i na ile? A tak w tym poście broniłeś tego 4,0...

 

Pytan duzo i wcale nie oczekuje odpowiedzi.

 

Niezdecydowanie godne białogłowy.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespelna dwa miesiące temu pisałeś:

 

 

 

Od tamtej dyskusji zmieniłeś?

Czemu i na ile? A tak w tym poście broniłeś tego 4,0...

 

 

 

Niezdecydowanie godne białogłowy.

 

I dalej bedę bronił, dopóki nie zostanie zmieniona norma.

Policzyłem dla kilku wartosci. Norma jaka by ona nie była jest dla mnie obowiazujaca. Ty mozesz przyjmowac ile chcesz i wtedy Tobie by sie przydało OC, ja liczac zgodnie z normami spie spokojnie. Róznica dla 4,0 i 0,6 (pasywny) jest w zakresie 11-12% calkowitego zapotrzebowania na ciepło. Faktycznie bez pomiaru i tak jest to gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeliczeniu ozc jeszcze raz wyszło obciążenie ~ 4500W, zapotrzebowanie na ciepło ~6000kwh/m2*rok.

Źle nie jest. Jak w praktyce wyjdzie mniej to się tylko cieszyć.

Na razie sklaniam się ku pv + piec elektryczny. Chyba, że do nowego roku pc z tanieja.

Edytowane przez Przemek89g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłos to ustawodawcy lub PKN które odpowiada za normy. 4,0 okresla budynek szczelny. Niektóre normy nie nadązają za technologią, tylko dlaczego pretensje są do uzytkowników tych norm a nie do twórców?

 

Pozostaje mi odpowiedzieć tak, jak już odpowiadałem (jak kogoś zainteresuje, to polecam kliknięcie w tę małą niebieską ikonkę przy nicku cytowanego i prześledzenie wątku):

 

Zapytaj tych którzy ustalali normy i tych którzy nakazują liczyc wg norm. Dlaczego mnie o to pytasz, metodyka nakazuje liczyc wg norm.

 

I po co takie dane, które są oderwane od rzeczywistości? Owszem, do PnB żeby dane były porównywalne - niech tak będzie.

Ale czemu ktoś podejmujący decyzję, czy wybrać rekuperator za X zł o sprawności sezonowej 80% czy za 2*X zł o sprawności 90% nie może użyć do tego programu do liczenia OZC? Bo metodyka nakazuje wpisać bezsensowne 59,5%?

No dobrze, to już wiadomo, że nie pomożesz wybrać rekuperatora, bo przy każdym wyjdzie tyle samo kWh :)

 

Piszesz o danych faktycznych, norma wentylacyjna chociazby na wc to 30 m3/h niezaleznie od kubatury, w realu praktycznie nigdy tak nie ma.

 

No dokładnie. Więc po co tak wykonywać obliczenia gdy są one potrzebne komuś do podjęcia decyzji o wyborze źródła ciepła? A może i rekuperatora?

 

Jeżeli liczysz na potrzeby doboru źródła ciepła, rekuperacji, optymalizacji termoizolacji - to dlaczego stosujesz metodologie oderwane od rzeczywistości, skoro wiesz, że to nierealne? Żadne przepisy nie wymagają, żebyś do takich celów ich używał.

Pewnie, łatwo zasłaniać się starymi normami czy np. nierealnym zużyciem CWU z czasów, gdy ludzie używali Frani do prania i rąk do zmywania naczyń (czyli zużycie CWU było znacznie większe).

Ostrzegasz o tym, że obliczenia są oparte na nierealnych wartościach bazowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka sezonowa sprawność rekuperacji, jakie jej przepływy, jakie n50 i jakie zyski bytowe i słoneczne zostały przyjęte?

Hm... aktualizacji na maila nie dostałem jeszcze więc nie odpowiem. Asolt mówił mi przez telefon co zmieniał ale nie pamiętam wszystkiego a nie chcę walnąć babola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka sezonowa sprawność rekuperacji, jakie jej przepływy, jakie n50 i jakie zyski bytowe i słoneczne zostały przyjęte?

 

Zysków słonecznych sie nie przyjmuje, je sie wylicza.

Zyski słoneczne=8511 kWh

Zyski bytowe= 7768 kWh

Straty całkowite=11296 kWh

Zapotrzebowanie na ciepło =6070 kWh

Dlaczego akurat tyle? jestes ekspertem, musisz to wiedziec.

Projektowe obciązenie cieplne=4564 W

n50=1,5

Powietrze infiltrujące Vinfv=:16,8 m3/h

Powietrze nawiewane mech. Vsu=:196,7 m3/h

Domyślna sezonowa całkowita sprawność systemu odzysku ciepła w sezonie grzewczym=59,5%

Domyślna całkowita sprawność systemu odzysku ciepła=85%

Obliczenia wentylacji wg metodyki 2014/2015

Kubatura ogrzewana=362,5 m3

Lokalizacja stacji meteo: Ostrołęka (na pograniczu stref klimatycznych III i IV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłos to ustawodawcy lub PKN które odpowiada za normy. 4,0 okresla budynek szczelny. Niektóre normy nie nadązają za technologią, tylko dlaczego pretensje są do uzytkowników tych norm a nie do twórców?

Widzę, że ciągle masz pretensje do mnie, że musisz płacić za profil płatny... Wypij nervosol może.

 

Ja nie mam do nikogo pretensji o n50.

Nie można normalnie odpowiedzieć? Tylko pytaniem na pytanie?

 

Zawsze mówiło się o wartościach n50 mniejszych niż 1 (około 0,5), stąd moje zdziwienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ciągle masz pretensje do mnie, że musisz płacić za profil płatny... Wypij nervosol może.

 

Ja nie mam do nikogo pretensji o n50.

Nie można normalnie odpowiedzieć? Tylko pytaniem na pytanie?

 

Zawsze mówiło się o wartościach n50 mniejszych niż 1 (około 0,5), stąd moje zdziwienie.

 

Nie mam zadnych pretensji, koszt PP jest naprawde niewielki. Zastanawia mnie tylko to ze nie martwisz sie o PP innych. Nie rozumiem dlaczego moje PP jest w centrum zaintersowania tak wielu uzytkowników tego forum. PP na tym forum jest co najmniej kilkadziesiąt, moze zwróc na nie uwagę, drugie tyle by zasługiwało na PP, a nie ma. Tylko moje PP zaprząta uwagę tak wielu. Nie wiem, moze to jakas obsesja, praktycznie nie wątku w którym by nie wspomniano o moim PP.

Wracając do n50, owszem są wyniki ponizej, ale norma mówi ze budynek szczelny ma co najmniej 4,0. Norma nie nadąza za rozwojem technologii i jezeli komus to nie odpowiada moze sie zwrócic do odpowiednich oraganów o aktualizacje. Tymi organami nie są audytorzy i projektanci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zadnych pretensji, koszt PP jest naprawde niewielki. Zastanawia mnie tylko to ze nie martwisz sie o PP innych. Nie rozumiem dlaczego moje PP jest w centrum zaintersowania tak wielu uzytkowników tego forum. PP na tym forum jest co najmniej kilkadziesiąt, moze zwróc na nie uwagę, drugie tyle by zasługiwało na PP, a nie ma. Tylko moje PP zaprząta uwagę tak wielu. Nie wiem, moze to jakas obsesja, praktycznie nie wątku w którym by nie wspomniano o moim PP.

Wracając do n50, owszem są wyniki ponizej, ale norma mówi ze budynek szczelny ma co najmniej 4,0. Norma nie nadąza za rozwojem technologii i jezeli komus to nie odpowiada moze sie zwrócic do odpowiednich oraganów o aktualizacje. Tymi organami nie są audytorzy i projektanci

Mi wszystko odpowiada, nie martwię się o n50 = 4,0 :-)

Tylko powiedz, czy n50=4,0 to wg Ciebie szczelny budynek? Chyba nie.

 

U mnie były badania - nie było różnicy ciśnień 50 Pa, a większa i pomiar wykazał ok. 0,5 (nie pamiętam już). Wiele miejsc uszczelnialiśmy osobiście przy teście dymem świecy, a ściany zaciągnięte zostały klejem po wymurowaniu. Więc wydaje mi się, że n50 <1 jest OK, ale n50 ok. 4 - bardzo słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wszystko odpowiada, nie martwię się o n50 = 4,0 :-)

Tylko powiedz, czy n50=4,0 to wg Ciebie szczelny budynek? Chyba nie.

 

U mnie były badania - nie było różnicy ciśnień 50 Pa, a większa i pomiar wykazał ok. 0,5 (nie pamiętam już). Wiele miejsc uszczelnialiśmy osobiście przy teście dymem świecy, a ściany zaciągnięte zostały klejem po wymurowaniu. Więc wydaje mi się, że n50 <1 jest OK, ale n50 ok. 4 - bardzo słabo.

Mam rozumieć, że aby mieć szczelny budynek trzeba uszczelnić każdą szczelinę ściany zewnętrznej? Może być pianką niskorozpręzną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wszystko odpowiada, nie martwię się o n50 = 4,0 :-)

Tylko powiedz, czy n50=4,0 to wg Ciebie szczelny budynek? Chyba nie.

 

U mnie były badania - nie było różnicy ciśnień 50 Pa, a większa i pomiar wykazał ok. 0,5 (nie pamiętam już). Wiele miejsc uszczelnialiśmy osobiście przy teście dymem świecy, a ściany zaciągnięte zostały klejem po wymurowaniu. Więc wydaje mi się, że n50 <1 jest OK, ale n50 ok. 4 - bardzo słabo.

 

Mi sie tez tak wydaje, ale juz wspominałem ze normy nie nadązaja za technologią. Problem jest taki ze nie mogę liczyc jak mi sie wydaje a zgodnie normami i rozporzadzeniem. Co prawda Kaizen mnie straszy odszkodowaniem dla klienta, ale nie obawiam sie ze zostane ukarany za to ze stosuję sie do norm, On moze liczyc wg swojego widzimisię, ja niestety nie. Róznica miedzy n50=4,0 a n50=0,6 to ok 11-12% całosci zapotrzebowania na ciepło, a dla n50=1,5 ok 5-6%. Jezeli za takie cos mam płacic odszkodowanie, a to 1,5 tylko przyjmowane a nie pomierzone, to trzeba wykładni prawa wg Kaizena aby skazywac audytora na wypłatę odszkodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...