Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hm, dla świętego spokoju kupię piankę i pozaklejam dziury ktore są większe, dużo ich nie ma ale coś się znajdzie. A jak ma być szczelny to niech jest szczelny.

 

Pianka szczelna nie jest. Dlatego przy montażu stolarki trzeba ją oklejać folią/taśmami.

Jak się upierasz, to smaruj tym klejem. Ale przecież od środka tynkujesz a od zewnątrz płyty powinny mieć ramkę z kleju.

Problem bywa z dziurawą ceramiką jak nie jest na grubą spoinę, bo jest popękana w każdą stronę a w pionie hula powietrze, jak chce - i powietrze może wpadać np. pod parapetem i wypadać gniazdkami czy innymi bruzdami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wyliczenia są niezgodne z rzeczywistością to poco je robić? strata pieniedzy

 

Jak dla Ciebie problemem jest 4,5,6 % ewentualnej niezgodnosci to masz racje, nie ma potrzeby liczyć. Nawet jakby normy były zaktualizowane to to zadne obliczenia nie przewdzą przyszłosci. Dla Ciebie kazde obliczenia nie tylko ozc są zbedne bo kosztuja. To jest najwiekszy problem. Powinny byc za darmo, a najlepiej jakby było dołozony jeszcze bonus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla Ciebie problemem jest 4,5,6 % ewentualnej niezgodnosci to masz racje, nie ma potrzeby liczyć. Nawet jakby normy były zaktualizowane to to zadne obliczenia nie przewdzą przyszłosci. Dla Ciebie kazde obliczenia nie tylko ozc są zbedne bo kosztuja. To jest najwiekszy problem. Powinny byc za darmo, a najlepiej jakby było dołozony jeszcze bonus.

 

Jednak często wychodzą tu niewiarygodne liczby z twoich wyliczeń.

 

Robic można obliczenia po przenikalności przenikalności dla średniej temp w sezonie

Okna liczysz jak ścianę bo bilans mają dodatni. Wentylacja tez dal średniej temp w sezonie.

masz dokładność pewnie 20% a w gratisie dokładasz 5cm na dach.

Zresztą w nowym budownictwie 1000kwh w jedną czy drugą to istotne lepiej dowalić ocielenia za to OZC.

 

A obciązenie cieplne przyzwoicie CW liczy

Edytowane przez kulibob
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak często wychodzą tu niewiarygodne liczby z twoich wyliczeń.

 

Ktos to potwierdził? Ile znasz potwierdzonych przypadków niewiarygodnych róznic. Potwierdzony przypadek to pomiary z co najmniej dwóch sezonów grzewczych w ostatecznosci jednego pełnego sezonu, chociaż w pierwszy sezon jest na ogół zwiekszone zapotrzebowanie . Opinie forumowych ekspertów mnie nie interesują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos to potwierdził? Ile znasz potwierdzonych przypadków niewiarygodnych róznic. Potwierdzony przypadek to pomiary z co najmniej dwóch sezonów grzewczych w ostatecznosci jednego pełnego sezonu, chociaż w pierwszy sezon jest na ogół zwiekszone zapotrzebowanie . Opinie forumowych ekspertów mnie nie interesują.

 

Jeśli na 100m2 dobrze ocieplony dom dajesz 6000kwh no to sorry. wynik z dupy.

A sprawa z przed 1-2mc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na 100m2 dobrze ocieplony dom dajesz 6000kwh no to sorry. wynik z dupy.

A sprawa z przed 1-2mc

 

Dołaczyłes do forumowych ekspertów? Nawet nie ekspertów a weryfikatorów, to wyzszy stopien. Nie wiedziałem ze uzyskałej ostatnio takie kompetencje. Zmien zawód, w obecnym stanowczo sie marnujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołaczyłes do forumowych ekspertów? Nawet nie ekspertów a weryfikatorów, to wyzszy stopien. Nie wiedziałem ze uzyskałej ostatnio takie kompetencje. Zmien zawód, w obecnym stanowczo sie marnujesz.

 

Nie muszę pracować.

 

Do porównania wystarczy mi to co wyliczasz odniesieniu do mojeego domu,

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę pracować.

 

Do porównania wystarczy mi to co wyliczasz odniesieniu do mojeego domu,

 

Ekspercie, metoda porównawcza o ile to mozna nazwa metodą jest najbardziej niedokladna, nawet CW jest dokladniejsze. Nie wiem gdzie uzyskałes kompetencje weryfikatora obliczen ozc, ale na pewno nie jest to miejsce godne uwagi. Na razie dobrze Ci idzie, rozwijaj dalej tą metodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla Ciebie problemem jest 4,5,6 % ewentualnej niezgodnosci to masz racje, nie ma potrzeby liczyć.

 

Doprawdy? Policzyłem sobie, jak wygląda różnica między n50=4 a 0,5. Oraz różnica między sprawnością reku 85% a 59%. Nie, to nie są pojedyncze procenty.

 

 

attachment.php?attachmentid=448779

 

 

Dla Ciebie kazde obliczenia nie tylko ozc są zbedne bo kosztuja. To jest najwiekszy problem. Powinny byc za darmo, a najlepiej jakby było dołozony jeszcze bonus.

 

Nie każde kosztują. A zatrudniając kogoś doświadczonego dla policzenia na moje potrzeby oczekiwałbym realnych danych dla dzisiejszych standardów budowania - a nie proforma jako wymagany prawem papierek potrzebny do uzyskania PnB.

Tak obrzucasz złośliwościami projektantów, że liczą nierealne współczynniki - a sam robisz dokładnie to samo.

 

Edyta.

 

Jeszcze współczynnik strat mocy cieplnej na wentylację

n50=0,5 i 85% sprawności - Hve=8,54W/K (z czego 7,33 W/K to straty w rekuperatorze, 1,12 W/K na infiltracji).

n50=4 i 59% sprawności - Hve=28,82W/K (z czego 21 W/K straty na reku czyli prawie 3x więcej, a 7,82 W/K na infiltracji czyli 7x więcej)

 

A jak to się przekłada na moc w największe mrozy? Trzeba przemnożyć przez różnicę temperatur - czyli 42* dla 22* wewnątrz i -20* na zewnątrz. I mamy 358,68W vs 1210,44W - czyli możemy mieć źródło ciepła o mocy mniejszej o 852W.

 

I to wszystko nie dzięki dołożeniu czegokolwiek (no, może staranności przy pracach budowlanych, żeby budynek był szczelny), a dzięki używaniu realnych parametrów, a nie z prehistorycznych norm.

Reku_i_n50.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprawdy? Policzyłem sobie, jak wygląda różnica między n50=4 a 0,5. Oraz różnica między sprawnością reku 85% a 59%. Nie, to nie są pojedyncze procenty.

 

.

 

Podaj normowe róznice miedzy:

Domyślną sezonową całkowitą sprawnością systemu odzysku ciepła w sezonie grzewczym

a

Domyślną całkowitą sprawnością systemu odzysku ciepła

 

Tak sobie mysle ze nie rozrózniasz tych wielkosci, a szkoda bo to nie to samo.

Jak policzyłes róznice miedzy n50=0,6 a n50=4,0. Mnie wychodzi ok 11-12%

Co do prehistorycznych norm to powinienes cos zrobic w tym kierunku, wiesz co trzeba poprawic, masz to pomierzone i zweryfikowane. Jest taka instytucja jak PKN, zadzwonic zapytac jak mozesz pomóc w dziedzine w której oni ewidentnie sobie nie radzą. Moze skorzystają z Twojej pomocy, miec gotowe i nie skorzystac to byłoby troche nie w porzadku z ich strony. Z drugiej strony po co te wszyskie wydziały na uczelniach technicznych i osrodki badawcze zajmujace sie tematyką wentylacyjną, tyle kasy na ich utrzymanie i nic z tego. A Ty niewielkimi srodkami wytyczasz im kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj normowe róznice miedzy:

Domyślną sezonową całkowitą sprawnością systemu odzysku ciepła w sezonie grzewczym

a

Domyślną całkowitą sprawnością systemu odzysku ciepła

 

Kiedy zrozumiesz, że użytkownika nie obchodzą normy? Na cele PnB może być cokolwiek, byle spełniało WT. A rzetelne obliczenia potrzebuje nie normowe, a faktyczne.

 

A jak policzyć faktyczne - dawałem linki tutaj

 

Mnie wychodzi ok 11-12%

 

Już 11-12%, a nie " 4,5,6 % ewentualnej niezgodnosci "? Zgadywałeś wcześniej? Czy teraz? Czy i wtedy, i teraz?

 

Przy jakich stratach przez przenikanie. Przy sprawności reku 59%?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 11-12%, a nie " 4,5,6 % ewentualnej niezgodnosci "? Zgadywałeś wcześniej? Czy teraz? Czy i wtedy, i teraz?

 

Przy jakich stratach przez przenikanie. Przy sprawności reku 59%?

 

Rozumiem ze kazdy ma n50=0,6, od kiedy przyjmujemy takie załozenie i czy dla kazdego. Ty przyjales ze kazdy ma tak szczelny dom ze jego n50=0,6. Skąd to wiesz? Ile domów jest faktycznie zmierzonych? Bezkrytyczne przyjmowanie n50=0,6 prowadzi do zanizenia strat wentylacyjnych. Wydawało mi sie dązysz do ustalenia stanu rzeczywistego , ale jednak nie.

Co do norm, nawołujesz do wpisywania czegokolwiek w charakterystyki energetyczne bo to tylko dla spelnienia WT. Nie musisz zdecydowana wiekszosc architektów tak własnie postępuje.Twoja pochwała czy moze akceptacja tego typu działan mnie nie dziwi, bo jestes przeciwnikiem norm i rozporzadzen. Oczywiscie selektywnie wybranych. Te które zyskałały Twoja akceptacje uznajesz, te które są przedpotopowe juz nie. Juz od dawna przedstawiasz swoje interpretacje przepisów i rozporządzen, teraz doszła weryfikacja norm. Czy nie za duzo chcesz sam zmienic, czy tylko to jest na pokaz tu forum, bo mozna napisac co sie chce. Jakie faktyczne działania odjąłes oprócz polemiki i straszenia mnie sądem i odszkodowaniami dla inwestorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Asolt wadliwe wliczenia to robienie ludzi w ciula nieważne są normy ważne żeby twoje wyliczenia były poprawne. Jesli faktycznie zakładny jest tu reku o sprawnosci 59% ? To nie wiem co to za reku jeszcze sa zwykłe wymienniki krzyżowe?

Wyliczenia są od tego aby zweryfikować roboli.

 

Komuś kiedyś liczyłeś i nie podał okien to wziąłeś jakieś parametry z dupy . Nie powinieneś tykać wyliczeń jeśli nie masz kompletu danych.

 

A takie wyliczenia poprawne powinien zawierać projekt a zmieniać architekt adaptujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Asolt wadliwe wliczenia to robienie ludzi w ciula nieważne są normy ważne żeby twoje wyliczenia były poprawne. Jesli faktycznie zakładny jest tu reku o sprawnosci 59% ? To nie wiem co to za reku jeszcze sa zwykłe wymienniki krzyżowe?

Wyliczenia są od tego aby zweryfikować roboli.

 

Komuś kiedyś liczyłeś i nie podał okien to wziąłeś jakieś parametry z dupy . Nie powinieneś tykać wyliczeń jeśli nie masz kompletu danych.

 

A takie wyliczenia poprawne powinien zawierać projekt a zmieniać architekt adaptujący.

 

Jakie Ty masz pojecie o liczeniu. Odnosnie okien to wprowadziłem prawidłowe rozmiary i przyjąłem srednie wartosc Uw dla wszystkich okien, po wprowadzeniu faktycznych danych róznica była mniejsza niz 2%. Po co dyskutowac o czyms o czym nie ma sie ziielonego pojecia. Usłyszałes gdzies kiedys o ozc a wypowiadasz sie niczym ekspert weryfikator.

Nie Ty bedziesz ustalał kiedy mozna zacząc obliczenia. Najwazniejszy jest pozniejszy brak zmian geometrii budynku, bo jezeli sa takowe zmiany trzeba obliczenia powtórzyc.

Natomiast zmiana parametrów poszczegolnych przegrod to zaden problem. Ta sie liczy warianty, ale o tym trzeba miec jakiekolwiek pojecie, którego Tobie brakuje. Checi do dyskusji czy raczej totalnej krykyki moich obliczen juz nie. Chcesz sobie podniesc swoje ego. Nie widze problemu, jak mówi stare przysłowie arabskie:

"psy szczekaja, karawana idzie dalej"

O wielkosciach wystepujacych przy liczeniu strat na wenytylacje tez nie masz zbyt wiele pojecia. Opieranie sie na przemysleniach Kaizena to troche za mało.

Jeszcze mnie wiesz o jakosci obliczen w projekcie. Całkiem niedawno ktos prosił o wyliczenie kosztów ogrzewania na podstawie obliczen z projektu. Cóz sie okazało, dane calkowicie rozbiezne, nie wiadomo co z czego wynika, jaednak najwazniejsza jest pieczatka architekta. Autor owych obliczen nawet sie silił na przedstawienie sensownych danych spójnych ze sobą. Poszedł na tzw. maxa. wychadzac z załozenia ze i tak tego nikt nie zweryfikuje. Ty piszesz o powprawnych obliczeniach architektów. Kolejny obronca tej kasty?

Pokaz chociaz jeden tylko jeden przykład przeliczenia charakterystyki energetycznej przy adaptacji projektu typowego. Wygrana 6 w lotto jest bardziej prawdopodobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty przyjales ze kazdy ma tak szczelny dom ze jego n50=0,6.

 

Nic takiego nie przyjmowałem. Jak już, to 0,5. Nie wiem, jaka część domów obecnie to spełnia. Pewny jestem, że nie może być to 4,0 skoro WT wymagają przy rekuperacji maks 1,5. Ale teraz dyskusja jest nie o tym ile, a jak to niby mało wpływa na kWh.

 

Co do norm, nawołujesz do wpisywania czegokolwiek w charakterystyki energetyczne bo to tylko dla spelnienia WT. Nie musisz zdecydowana wiekszosc architektów tak własnie postępuje.

 

Ty też wpisujesz parametry oderwane od rzeczywistości. Co za różnica, skoro każde z tych obliczeń jest dalekie od rzeczywistości?

Jak coś liczyć, to rzetelnie, albo bez znaczenia jak oderwane od rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic takiego nie przyjmowałem. Jak już, to 0,5. Nie wiem, jaka część domów obecnie to spełnia. Pewny jestem, że nie może być to 4,0 skoro WT wymagają przy rekuperacji maks 1,5. Ale teraz dyskusja jest nie o tym ile, a jak to niby mało wpływa na kWh.

 

 

 

Ty też wpisujesz parametry oderwane od rzeczywistości. Co za różnica, skoro każde z tych obliczeń jest dalekie od rzeczywistości?

Jak coś liczyć, to rzetelnie, albo bez znaczenia jak oderwane od rzeczywistości.

 

Gdzie napisano ze jest wymagane?, aby było wymagane musi byc potwierdzone, o ile sie orientuję takiego obowiazku nie ma. Co najwyzej jest zalecane. Aby było dokladnie w tym zakresie to musi byc pomiar i przyjata wartosc rzeczywista. Jak to zrobic w domu projektowanym, stanie surowym albo niewykonczonym nie wiem. Ty wiesz, podpowiedz. To ze niektórzy podawali bardzo niskie wartosci n50 nie swiadczy ze wystepuja one powszechnie. Własciciele tych domów przyłozyli sie solidnie do uszczelnienia swojego domu i mają tego efekty. Jest to bardzo nieliczna grupa inwestorów która wie czego chce. Ty poza swoim domem nie widzisz nic innego i dlatego zdaje sie Tobie ze wiedza o n50 i ogolnie o szczelnosci domów jest powszechna. Nie jest, co to jest n50 wie bardzo mały procent inwestorów. Instalacja wm z odzyskiem nie jest tak powszechna jakby sie mogło wydawac, głownie dzieki architektom którzy wolą sfałszowac charakterystykę zamiast dodac projekt instalacji wm i uwzglednic to charakterystyce. W sumie sie nie dziwie, skąd masz to wiedziec, nie jezdzisz na budowy, nie rozmawiasz z inwestorami, Twoja wiedza o wiedzy inwestorów w zakresie wm, n50 jest znikoma. Coraz czesciej mam przypadki montazu, doradzenia PC w domu nowym bez wm. Jednak ogrzewanie wazniejsze od wm, jak mi to czesto tłumaczą inwestorzy, dawniej nie było wm i jakos sie zyło, a przez to bez wm zyc sie da.

Co do obliczen dalekich od rzeczywistosci to wielu domach ogrzewanych elektrycznie czesto instalowałem liczniki, bardzo rzadko , w sumie to nieliczne przypadki gdy pomiar wskazał na zuzycie mniejsze niz obliczone, duzo czesciej było jednak odwrotnie. Nie były to wielkie róznice ale były. Zadna metoda nie przeiwdzi przyszłosci. Zarzucasz mi ze przewymiarowuję, rzeczystosc jest w dugą stronę. Tak zle bo przewymiarowane i tak zle bo niedowymiarowane, a co gorsza nie zgadza sie z Twoją tezą.

Jezeli w wpisywanie parametrów oderwanych od rzeczywistosci (Twoje zdanie i nic wiecej) to je wspisuje, architekci zas nie, co poazane było na przykłądzie o ktorym wspominałem wczesniej. Tak sie konczy calkowity brak obliczen.

Z drugiej strony skoro moje ozc są złe to dlaczego sprawdzaję sie instalacje OP na ich podstawie liczone. Jezeli wszystko zle to podłogówka równiez. Taki paradoks jedno złe drugie dobrze. Ty potrafisz wyjasnic wszystko to i z tym dasz sobie rade. Jezeli nie Ty to kto?, takiego drugiego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze o tym że obliczenia architektów powinny być poprawne a jeśli nie sa powinny być im zabierane uprawnienia. Twoje usługi powinny być w takim przypadku niepotrzebne.

Zawsze uważałem że OZC jest nie potrzebne i za t pieniądze lepiej 5cm wełny dorzucić.

Zresztą zam się przyznajesz że normy wg których liczysz nie pasują do rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze o tym że obliczenia architektów powinny być poprawne a jeśli nie sa powinny być im zabierane uprawnienia. Twoje usługi powinny być w takim przypadku niepotrzebne.

Zawsze uważałem że OZC jest nie potrzebne i za t pieniądze lepiej 5cm wełny dorzucić.

.

 

To tylko Twoje zdanie, kazdy moze je miec. Nic z tegp nie wynika.

Podpowiedz pytającemu z wątku:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?366595-Dom-247m%C2%B2-pro%C5%9Bba-o-dob%C3%B3r-pompy-ciep%C5%82a-oraz-jej-mocy

ze ma dołozyc 5 cm wełny, od razu bedzie wiedział jaka ma byc pompa.

On czeka na taka super doradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...