Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Ten argument to tez nie jest regułą bo przecież grzejniki przeważnie w 90% są montowane pod oknem więc mebla nie przystawisz do okna, ale cóż jak ktoś chce to mnie nie to nie interesuje jak sobie pokój umebluje :)

 

Jedynym oknem, pod którym nic nie mam jest okno w łazience. Chociaż jakbym w niej miał grzejnik pod oknem, to bym go nogą dotykał w czasie posiedzeń na tronie.

Pod oknem jest najlepsze miejsce dla biurka i na blat roboczy w kuchni. Mam też stół i kanapy przy samych oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie jestem pewien - w lecie, zwłaszcza od strony południowej może być mega ciężko. Ja zawsze wolałem siedzieć bardziej bokiem do okna, najlepiej żeby było po mojej lewej stronie z uwagi na to, że nie jestem mańkutem.

 

Polemizujesz z miejscem? Czy kierunkiem ustawienia biurka względem okna (o czym nie pisałem)?

 

U mnie okno latem przez południowe okno nie wpada bezpośrednio. Od tego mam okap, żeby chronił. A zimą czy przez okna z innych kierunków - jak za dużo, to łatwo zmniejszyć ilość światła roletą czy plisą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam wszystkich.

Jestem na etapie "urządzania" kotłowni w moim domu.

Mój dom ma powierzchnie ok 280 m2 z czego docelowo ogrzewane będzie 240 m2. ( garaż i kotłownia bez ogrzewania).

W całym domku jest wykonane ogrzewanie podłogowe z rurki Tece PE-RT 16, rozstaw co 10 cm.

I tak:

- na parterze rozdzielacz 13 sekcji w sumie ok 918 m rurki, gdzie największy obwód poniżej 90 m

- na pietrze 1szy rozdzielacz na część mieszkalną 14 sekcji ok.1035 m rurki, również największy obwód poniżej 90, drugi rozdzielacz docelowo na pomieszczenia przystosowane pod działalność gospodarczą 6 sekcji ok. 388 m rurki obwody do 70 metrów.

Dom jest na poddaszu docieplony pianą Icynene grubośc 17-19 cm na pełnym deskowaniu, ocieplenie budynku to 15 cm austrotherm 033 grafit na porothermie 25 cm, okna trzyszybowe.

Na działce póki co nie mam doprowadzonego gazu . Czekam od 4 lat i się doczekać nie mogę. Ostatni przyłączony dom jest oddalony o około 1 kilometr. Analizowałem jako źródło ciepła PC, ale ceny w chwili obecnej to jakiś kosmos i bez dofinansowania ( a do nowego budownictwa nie ma) trochę mnie to przerasta.

Analizując wszystko w ostateczności zdecyduję sie raczej na piec pelletowy z uwagi na to, iż zależy mi na jak najbardziej bezobsługowym trybie.

Hydraulik poleca mi właśnie piec na pellet o mocy 16 kw lazar bądź kołton do tego bufor higieniczny 800 -1000 litrów.

Piec ma sobie pilnować tylko bufora przez co ma się to przekładać na ekonomiczna pracę pieca.

Co o tym myślicie? Czy to dobre rozwiązanie ?

Czy polecacie coś innego?

 

Podbijam. Mam niemalże identyczny dylemat i sytuację :)

 

Pellet+ Bufor?

Gaz na własnym zbiorniku ?

Bufor grzany grzałkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Zapotrzebowanie energii pierwotnej: 72kWh/m2

Posadzki na gruncie U=0,25

Ściany zewn. U=0,2

Dach U=0,16

Okna U=1,1

Drzwi U=1,3

 

Nie uwzględnia rekuperacji, która się pojawi lada moment.

Lokalizacja 58-100 Świdnica

 

Pozdrawiam

 

To nie są wyniki OZC, podaj Eu, zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciazenie cieplne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są wyniki OZC, podaj Eu, zapotrzebowanie na ciepło i projektowe obciazenie cieplne.

 

Nie mam w projekcie :o

To powinno być w "projektowanej charakterystyce energetycznej"??

Mam tylko "całkowite zapotrzebowanie na ciepło Q=22303 kWh/rok"

 

Wygląda na to, że muszę zlecić firmie zewnętrznej:mad:

 

Chociaż cieplowlasciwe mówi coś zupełnie innego:

obraz_2021-03-03_165705.jpg

Edytowane przez Cjapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest czasem najgorsza (ze wszech miar) opcja?

Drugie takie wszech miar złe to olej w zbiorniku.

 

Przy wynajęciu ponoć nie jest tak źle, mało tego, ma być nawet taniej niż na pellet :)

Ale to dopiero wychodzi z praktyki, w teorii zanim zapłacisz to wszystko jest najlepsze i za darmo:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w projekcie :o

To powinno być w "projektowanej charakterystyce energetycznej"??

Mam tylko "całkowite zapotrzebowanie na ciepło Q=22303 kWh/rok"

 

Wygląda na to, że muszę zlecić firmie zewnętrznej:mad:

 

Chociaż cieplowlasciwe mówi coś zupełnie innego:

[ATTACH=CONFIG]453656[/ATTACH]

 

Ani CW ani tym bardziej charakterystyka energetyczna nie są wyrocznią i opieranie sie na nich obarczone jest duzym poziomem ryzyka, ale mają jedną wielką zaletę (szkoda ze tylko tą jedyną) są darmowe.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są darmowe, bo cokolwiek byłoby tam wpisane i tak jest nic nie warte. Są w projekcie bo muszą byc dla zasady, ich wartosc merytoryczna jest zadna..

 

Najlepsze jest to, że zacząłem drążyć czy mogę sam ściągnąć jakiś program i wyliczyć co potrzeba... Okazało się, że moja charakterystyka energetyczna jest z kalkulatora dla pomp ciepła Viessmana...

I weź tu zaufaj projektantom :roll:

 

 

Po weekendzie powinienem mieć już więcej info. Czekam na kontakt :)

Na razie mam gotowy projekt dla reku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to, że zacząłem drążyć czy mogę sam ściągnąć jakiś program i wyliczyć co potrzeba... Okazało się, że moja charakterystyka energetyczna jest z kalkulatora dla pomp ciepła Viessmana...

I weź tu zaufaj projektantom :roll:

 

...

 

Cały czas o tym pisze, a obronców czci i honoru architektów i projektantów jakby coraz mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w projekcie :o

To powinno być w "projektowanej charakterystyce energetycznej"??

Mam tylko "całkowite zapotrzebowanie na ciepło Q=22303 kWh/rok"

 

Wygląda na to, że muszę zlecić firmie zewnętrznej:mad:

 

Chociaż cieplowlasciwe mówi coś zupełnie innego:

[ATTACH=CONFIG]453656[/ATTACH]

 

Czy zlecisz firmie zewnętrznej czy skorzystasz z gotowców to tyle samo będzie to warte. Dokładnie, tyle samo..

Plus gotowców, że są za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że już tutaj było mówione wiele i w szczegółach na temat kosztów eksploatacji. Sam zastanawiam się między kotłem kondensacyjnym a pompą ciepła (woda - powietrze). Czy zastanawialiście się jakie są potencjalne koszty mają perspektywę:

* tego, że rok do roku cena prądu będzie wzrastać - nawet nasi rządzący już to niemo przyznali (w sensie że URE rok do roku najpewniej będzie się zgadzał na podwyżki)

* zapowiadanego i "oczekiwanego" uwolnienia cen gazu spod regulacji w 2024 roku, wg. "ekspertów" (głównie za sprawą monopolu PGNIG) w ciągu kilku lat spowoduje wzrost o ok 100%.

 

Patrząc na to co się ma dziać, bardzo ciężko jest przewidzieć koszty za kilka lat ..... Chyba że jednak pompa ciepła + panele fv + reku (i tak był miał) - tak aby jak najmniej zużywać tego prądu po prostu.... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że już tutaj było mówione wiele i w szczegółach na temat kosztów eksploatacji. Sam zastanawiam się między kotłem kondensacyjnym a pompą ciepła (woda - powietrze). Czy zastanawialiście się jakie są potencjalne koszty mają perspektywę:

* tego, że rok do roku cena prądu będzie wzrastać - nawet nasi rządzący już to niemo przyznali (w sensie że URE rok do roku najpewniej będzie się zgadzał na podwyżki)

* zapowiadanego i "oczekiwanego" uwolnienia cen gazu spod regulacji w 2024 roku, wg. "ekspertów" (głównie za sprawą monopolu PGNIG) w ciągu kilku lat spowoduje wzrost o ok 100%.

 

Patrząc na to co się ma dziać, bardzo ciężko jest przewidzieć koszty za kilka lat ..... Chyba że jednak pompa ciepła + panele fv + reku (i tak był miał) - tak aby jak najmniej zużywać tego prądu po prostu.... ?

 

Mając PC nie musisz mieć od razu PV, chyba że cena prądu podskoczy nagle i sporo, lub masz dom o dużym zapotrzebowaniu na ciepło - tu warto najpierw rozważyć koszty ocieplenia z uwzględnieniem dotacji. Prąd możesz sobie wyprodukować, gazu nie.

 

No i takie cosik - https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-w-brukseli-walka-o-korzystne-dla-polski-zapisy-dot-gazu-ziem,nId,5096188

Gaz w UE robi się fu i be....

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są darmowe, bo cokolwiek byłoby tam wpisane i tak jest nic nie warte. Są w projekcie bo muszą byc dla zasady, ich wartosc merytoryczna jest zadna..

Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

Akurat dla domków charakterystyka ma jak najbardziej sens. Robiłam charakterystykę dla znajomego. Potem sprawdzaliśmy jak się mają obliczenia do rzeczywistości. Rzeczywiste zużycie energii było bardzo zbliżone do obliczeniowego.

Jedynym elementem od czapy jest EU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...