Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Wiem, że już tutaj było mówione wiele i w szczegółach na temat kosztów eksploatacji. Sam zastanawiam się między kotłem kondensacyjnym a pompą ciepła (woda - powietrze). Czy zastanawialiście się jakie są potencjalne koszty mają perspektywę:

* tego, że rok do roku cena prądu będzie wzrastać - nawet nasi rządzący już to niemo przyznali (w sensie że URE rok do roku najpewniej będzie się zgadzał na podwyżki)

* zapowiadanego i "oczekiwanego" uwolnienia cen gazu spod regulacji w 2024 roku, wg. "ekspertów" (głównie za sprawą monopolu PGNIG) w ciągu kilku lat spowoduje wzrost o ok 100%.

 

Patrząc na to co się ma dziać, bardzo ciężko jest przewidzieć koszty za kilka lat ..... Chyba że jednak pompa ciepła + panele fv + reku (i tak był miał) - tak aby jak najmniej zużywać tego prądu po prostu.... ?

 

Ja się niestety obawiam, że jak już rząd stwierdzi, że pv jest już wystarczająco dużo, to skrócą okres rozliczeniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co mnie wyjdzie taniej w eksploatacji w starym, niekoniecznie szczelnym domu, gdzie dotąd w sam raz był 15 kW ekogroszkowiec, a który zostanie docieplony 15 cm styropianu: pompa ciepła p/w czy kocioł na LPG ze zbiornika na własność?

 

Koszty inwestycyjne wyjdą mnie podobnie; jeśli chodzi o pompy – mam oferty na takie o mocy ok. 7,5-9 kW: Mitsu Power Inverter (alternatywnie od tego samego dostawcy odpowiednik z Fujitsu lub Hitachi) i T-Capa.

 

Powiecie "zrób OZC", ale jak to w praktyce wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiecie "zrób OZC", ale jak to w praktyce wychodzi?

Powiem zrób OZC ;)

Jak to w praktyce wychodzi ?

Sam sobie robiłem OZC w Excelu,wychodzi adekwatnie do wyliczeń.

Zapotrzebowanie domu na energię wyszło mi na poziomie 5600kWh,zużywam troszkę mniej ale to przez te ciepłe zimy :)

 

Swoje OZC liczyłem 10 lat temu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

Jestem na etapie kupna domu z '84, pustak zuzlobetonowy, ok.120m2 ogrzewane kopciuchem, kaloryferami, 2 poziomy, 2 lazienki, 3pokoje, kuchnia, piwnica, garaż w bryle z kaloryferem. Gaz w domu, komin z 4ma kanałami, prąd 3fazy, miejsce na bufor ciepła jest, taryfa g12w, okolice Myślenic, dach spadzisty wsch/zach. Właściciel twierdzi, że ocieplenie jest częściowe od wewnątrz w pokojach, 5cm styropian i 5cm wełny, na poddaszu słoma. 5 osób.

 

Czym ogrzewać? Kocioł gazowy, bufor ciepła ładowany w taniej taryfie, pompa ciepła powietrzna?

Właściciel nie mieszkał w tym domu cały rok - nie jest w stanie realnie określić kosztów ogrzewania. Poza tym starszy człowiek palił czym popadnie... Mówiąc oględnie....

Termomodernizacja-biorę to pod uwagę, ale jeszcze nie wiem jakie "niespodzianki" mnie czekają... Do tego styropian drożeje.

Że względu na brak przeglądów i ogólnie prostotę działania, myślę nad buforem ciepła z grzałkami. Pytanie tylko czy to wystarczy? No i jak duży bufor będzie musiał się zmieścić w piwnicy?

Kolejny mój wybór to kocioł gazowy, jednak koszty montażu (komin z kwasowki) i serwisowanie (np. Termet i 7lat opcjonalnej gwarancji to ponad 3tys zl), do tego gaz w Europie już jest "niefajny". Jednak na najbliższe 10lat ze wzg na amerykański gaz łupkowy, rosyjski gaz, odwracanie się krajów Eu od gazu ziemnego, może to być finansowo najlepsze rozwiązanie.

Pompa ciepła to duży koszt zakupu, serwisu i opłat za prąd. W przypadku mroźnej zimy też nie działa, tylko grzeje grzałkami. No i wymaga podlogowki.

 

Usiłuje się przygotować do tego co nieuniknione. Pomóżcie, bo już wariuje :)

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

Jestem na etapie kupna domu z '84, pustak zuzlobetonowy, ok.120m2 ogrzewane kopciuchem, kaloryferami, 2 poziomy, 2 lazienki, 3pokoje, kuchnia, piwnica, garaż w bryle z kaloryferem. Gaz w domu, komin z 4ma kanałami, prąd 3fazy, miejsce na bufor ciepła jest, taryfa g12w, okolice Myślenic, dach spadzisty wsch/zach. Właściciel twierdzi, że ocieplenie jest częściowe od wewnątrz w pokojach, 5cm styropian i 5cm wełny, na poddaszu słoma. 5 osób.

 

Czym ogrzewać? Kocioł gazowy, bufor ciepła ładowany w taniej taryfie, pompa ciepła powietrzna?

Właściciel nie mieszkał w tym domu cały rok - nie jest w stanie realnie określić kosztów ogrzewania. Poza tym starszy człowiek palił czym popadnie... Mówiąc oględnie....

Termomodernizacja-biorę to pod uwagę, ale jeszcze nie wiem jakie "niespodzianki" mnie czekają... Do tego styropian drożeje.

Że względu na brak przeglądów i ogólnie prostotę działania, myślę nad buforem ciepła z grzałkami. Pytanie tylko czy to wystarczy? No i jak duży bufor będzie musiał się zmieścić w piwnicy?

Kolejny mój wybór to kocioł gazowy, jednak koszty montażu (komin z kwasowki) i serwisowanie (np. Termet i 7lat opcjonalnej gwarancji to ponad 3tys zl), do tego gaz w Europie już jest "niefajny". Jednak na najbliższe 10lat ze wzg na amerykański gaz łupkowy, rosyjski gaz, odwracanie się krajów Eu od gazu ziemnego, może to być finansowo najlepsze rozwiązanie.

Pompa ciepła to duży koszt zakupu, serwisu i opłat za prąd. W przypadku mroźnej zimy też nie działa, tylko grzeje grzałkami. No i wymaga podlogowki.

 

Usiłuje się przygotować do tego co nieuniknione. Pomóżcie, bo już wariuje :)

Pzdr.

Gaz ziemny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co próbowałem korzystać z kalkulatora CiepłoWłaściwie. Dla domu przed ociepleniem wylicza jakieś absurdalne wartości rzędu 25-30 kW, kiedy obecnie z powodzeniem ogrzewam się kotłem o znamionowej mocy 15 kW i ciepła nigdy nie zabrakło...

Ale to maksymalna czy przeciętna moc te 25-30kW wyliczona z tej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz wprowadziłem dane, to jest:

 

dQwYqCo.png

 

A jako "niezbędną moc grzewczą" podaje 26 kW – ale rozumiem, że CW potrafi to zawyżać...

 

Jednak np. jako roczny koszt ogrzewania, dla obecnie używanego ekogroszku wylicza mi 7000 zł, co według użytych tam przeliczników oznaczałoby z 8 ton... W praktyce dom zużywa tak z 5 ton rocznie.

 

Ale trzeba wziąć pod uwagę, że do budynku, do całej jednej ściany parteru, dobudowany jest garaż. Wprawdzie nieogrzewany – ale sam garaż wraz z zamkniętym w nim powietrzem też stanowi jakąś izolację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Mając PC nie musisz mieć od razu PV, chyba że cena prądu podskoczy nagle i sporo, lub masz dom o dużym zapotrzebowaniu na ciepło - tu warto najpierw rozważyć koszty ocieplenia z uwzględnieniem dotacji. Prąd możesz sobie wyprodukować, gazu nie.

 

.

Problem w tym, że w sezonie grzewczym "wyprodukujesz sobie" tego prądu śladowe ilości. Bazujesz tylko na umowie z państwem że będą tobie oddawać w wysokości 0,8 (lub 0,7) tego co oddałeś jak świeciło słonko. A umowy mają to do siebie że mogą się zmieniać raz, dwa nie wiadomo jak zachowa się infrastruktura przy lawinowo rosnącej ilości instalacji. Przecież to nie zboże które można zmagazynować w silosach latem a potem rozdawać z tego zimą.

Koszt inwestycji fv+pc jest wysoki w stosunku do kosztu pieca gazowego i naprawdę decyzja nie jest łatwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz i jego cena nie bazuje na umowie z państwem? A nawet z kilkoma państwami? Nie ma ryzyka zmiany taryf lub warunków?

 

Tylko czym ryzykujesz wybierając gaz? Że te kilka tysięcy wydane na przyłącze będzie się dłużej zwracało - albo będziesz drobne pieniądze w plecy.

Montując PV w przypadku zmian zasad rozliczania jesteś w plecy kilkadziesiąt tysięcy które nigdy się nie zwrócą. Ba, nawet bez zmiany zasad znacznie wydłuża się okres rozliczania przez wyłączanie falowników z powodu napięcia przekraczającego normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montując PV w przypadku zmian zasad rozliczania jesteś w plecy kilkadziesiąt tysięcy które nigdy się nie zwrócą. Ba, nawet bez zmiany zasad znacznie wydłuża się okres rozliczania przez wyłączanie falowników z powodu napięcia przekraczającego normy.

Ale gdzie maja być te zmiany, skoro prosument w obecnej formie jest gwarantowany do 2035?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz jeszcze długo, długo będzie gościł jako paliwo do ogrzewania domów i roztrząsanie bzdur o zakazie gazu w Polsce na tym forum podchodzi już pod spam, CO najmniej albo i więcej niż połowa gospodarstw domowych jak i bloków mieszkalnych jest ogrzewana za pomocą gazu i już widzę jak podnoszą cenę gazu o 100%:lol2: i zakazują gazu.

Osobiście nie jestem za robieniem przyłącza gazu do domków jednorodzinnych bo uważam że ogrzewając prądem wychodzi tak samo a i z drugiej strony jest bezpieczniej.

Węgiel który jest tak bardzo ostatnio nielubiany też jeszcze długo pozostanie.

Natomiast co do prądu że jest za darmo z PV to też jest nadużycie przypisywaniu takich rzeczy, no chyba ze PV ktoś dostał za darmo. O "darmowym" prądzie można będzie mówić gdy poniesione koszty wyjdą na zero do zużycia prądu ale i tak będziemy płacić opłaty stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz w ustawie o prosumencie zapis, że nadmiarowa energia będzie przechowywana 12m ?

Nie mam. Ale czy gdzieś, na bardziej rozwiniętym zachodzie, z mniejszymi emisjami, ukrócili to? Nie? U nas też nie ukrócą, bo to zatrzyma kompletnie rozwój OZE, co spowoduje że jako Państwo, przestaniemy spełniać normy emisji, a to będzie skutkowało płaceniem kar. Takie strachy na lachy są tyle samo warto co zakręcanie kurka gazowego przez putina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...