Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

zapłacić za EE do PC 8,- zł/dobę w zimie

Takie bzdury to możesz prawić na swojej wsi "sołtysie". Mam pompę ciepła od jedenastu lat i wiem jakie są rachunki i ile dałem za sam piec (50000 zł).

Mam własny las, wolę sprzedać drewno lub rozpalić ognisko

Poprzewracało się wam w główkach - Duda was wyleczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takie bzdury to możesz prawić na swojej wsi "sołtysie". Mam pompę ciepła od jedenastu lat i wiem jakie są rachunki i ile dałem za sam piec (50000 zł).

 

Poprzewracało się wam w główkach - Duda was wyleczy.

 

Durszlak masz a nie dom, ze starą pompą ciepła - to płacisz krocie.

Nic dziwnego, że szukasz wsparcia w spalaniu lasu.

Niektórzy mają domy takie, które niewiele potrzebują do ich ogrzania, to i rachunki się zgadzają.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Durszlak masz a nie dom

Druszlak to tobie pasuje na głowę.

Nic dziwnego, że szukasz wsparcia w spalaniu lasu.

To czysta ekonomia która zaczyna być priorytetem w nowo budowanych domach. Nikt nie neguje pompy ciepła tylko nie pozwolę na negowanie czegoś co daje obopólne zyski dla ludzi i środowiska.

Niektórzy mają domy takie, które niewiele potrzebują do ich ogrzania, to i rachunki się zgadzają

Ja im nie zaglądam do portfela tylko niech nie piszą głupot bo znam ludzi którzy maja pompy ciepła i chodzą w domu w zimę w swetrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą czystą ekonomię ostatnio bardzo tępią.

Chyba konkurencja która czuje upadek.

Drewno na piedestale

Warunki Techniczne 2021 nareszcie słusznie faworyzują biomasę. Wybierając drewno/pellet do ogrzewania domu nie trzeba stawać na rzęsach w kwestii izolacyjności i odzysku ciepła. Nawet budynek z wentylacją grawitacyjną spełni wymogi zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej z dużym zapasem (czego nie można powiedzieć o pompie ciepła).

 

Według punktacji w Warunkach Technicznych biomasa jest drugim najlepszym (po energii słonecznej) źródłem energii.

 

Nareszcie to zauważono, bo niestety w dominującej narracji "antysmogowego" lobbingu gazowo-pompiarskiego biomasa była i jest na drugiej pozycji listy wrogów publicznych, zaraz po węglu. Jest to słuszna konsekwencja jej dotychczasowego brudnego i śmierdzącego wizerunku – ale zupełnie niesłusznie rozciągana na paliwo jako takie, bo ta sama biomasa spalana w nowoczesnych urządzeniach grzewczych nie ma nic wspólnego z brudem i smrodem.

 

Pompa ciepła dostaje zadyszki

Choć pompa ciepła w dużej mierze korzysta z energii odnawialnej (wyciąga z powietrza lub z gruntu ciepło, które przybyło tam ze słońca) to jednak z racji zasilania polskim mocno węglowym prądem będzie miała nieliche trudności w spełnieniu Wymagań Technicznych od 2021 roku.

 

Pierwsza z brzegu powietrzna pompa ciepła bez fotowoltaiki raczej nie spełni WT 2021, nawet w świetnie zaizolowanym budynku, z wentylacją z odzyskiem ciepła.

W przeskoczeniu progu WT 2021 pomoże albo dodanie fotowoltaiki, albo wybór pompy ciepła w wyższej niż przeciętna klasie efektywności (powietrznej lub gruntowej).

Mimo wszystkich tych zabiegów pompa ciepła spełni wymagania zużycia energii nieodnawialnej zaledwie na styk – wszystko przez ten polski węglowy prąd. Możliwe że w kolejnych latach, przy rosnącym udziale OZE, "punktacja" oddająca udział energii nieodnawialnej dla prądu zostanie nieco obniżona i pompy ciepła będą miały ciut łatwiej.

 

outsourcing-wegla-768x502.jpg

Ponad 80% prądu w Polsce pozyskujemy z węgla. Nawet jeśli masz fotowoltaikę na dachu, to w zimie dostarcza ona bardzo mało prądu (bo malutko jest słońca) zatem pompa ciepła ogrzewa dom głównie prądem sieciowym, mocno węglowym. Okazuje się że w takim układzie pompa ciepła zużywa podobną ilość węgla jak zwykły kocioł węglowy w piwnicy. Jedyna zaleta w tym że węgiel ten jest spalany przemysłowo a spaliny wydalane wysokim kominem z dala od domu. Choć w zestawieniu z domowym kotłem węglowym zgodnym z Ecodesign ta różnica w emisyjności nie jest wielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czysta ekonomia która zaczyna być priorytetem w nowo budowanych domach. Nikt nie neguje pompy ciepła tylko nie pozwolę na negowanie czegoś co daje obopólne zyski dla ludzi i środowiska.

 

No właśnie nie. Ekonomia wskazuje na kable. Ale EP wymaga dołożenia komina i kominka co jest przeciwieństwem czystej ekonomii.

PC ma sens EKONOMICZNY do dziurawych domów, potrzebujących wielu kWh ciepła.

 

Ekologia to OZE w 100% - czyli pelet. PC to ani ekono, ani ekolo w niezbyt wielkim domu spełniającym WT2017 a tym bardziej WT 2021.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie. Ekonomia wskazuje na kable

Ekonomia to wykorzystanie czegoś w czystej postaci od Matki Natury. Wszystko inne to żerowanie na ludzkiej niewiedzy i dojenie ich ze srebrników.

PS.

Robić się nie chce i wszystko zaczyna być wygodne więc wymyślają cuda których początek i tak jest w Matce Naturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego robotnika, który by chciał przyjść do mnie za 8,- zł. i palić zimą w kotłowni moim darmowym drewnem.

 

I chętnego do wcześniejszego rozdrobnienia darmowego drewna, tak aby można było palić nim w kotle.

 

Czyszczenie kotła i wyrzucanie popiołu pominę.

 

To jak z tą ekonomią jest?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak z tą ekonomią jest?:D

A tak że ja te twoje mieszkanko ogrzał bym kupionym drewnem za 500 zł za sezon.

 

PS.

Ekonomia to coś więcej niż wygoda i rozsapanie.

jak kiedyś ludzie byli oszczędni bez szkody dla środowiska, które nie jest nasze tylko pożyczamy je od naszych dzieci. Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego robotnika, który by chciał przyjść do mnie za 8,- zł. i palić zimą w kotłowni moim darmowym drewnem.

 

A za ile przychodzi do elektrowni i to robi?

A w domu, niby grzanie gazem jest ekologiczne i ekonomiczne bo prosto z natury?

 

jak kiedyś ludzie byli oszczędni bez szkody dla środowiska, które nie jest nasze tylko pożyczamy je od naszych dzieci.

 

Środowisku wszystko jedno. Kataklizmy i wymieranie gatunków to dla niego naturalne i normalne. To my, ludzie wyginiemy. I dlatego nie powinniśmy uwalniać do atmosfery węgla uwięzionego pod ziemią w postaci ropy, gazu ziemnego i węgla zanim homo pojawili się na jej powierzchni i to pomimo tego, że te zasoby pochodzą z czasu ogromnego rozbuchania przyrody. Bo to było środowisko dla nas nieprzyjazne i nie chcemy ani takich temperatur, ani stężenia CO2 (raczej słabo się czujemy, jak poziom CO2 przekracza 2 czy 3K ppm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak że ja te twoje mieszkanko ogrzał bym kupionym drewnem za 500 zł za sezon.

 

PS.

Ekonomia to coś więcej niż wygoda i rozsapanie.

jak kiedyś ludzie byli oszczędni bez szkody dla środowiska, które nie jest nasze tylko pożyczamy je od naszych dzieci.

 

A roboczogodziny przy obsłudze kotła policzyłeś?

 

Przynajmniej 2/3 ciepła zużytego do ogrzania mojego domu pochodzi pośrednio z IR Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Wytłumaczysz komuś, że ma odstawić autko, elektryke, wygody i zostać Amiszem?

Są tematy na których można zaoszczędzić nie tylko na kasie. Zobacz co obecnie dzieje się w Ameryce która jest przed nami lata świetlne - piecyki rakietowe. Człowiekowi zaczyna brakować NATURY.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A roboczogodziny przy obsłudze kotła policzyłeś?

To jest mój wkład który i tak musiałbym oddać za jakąś wygodę i pierdzenie w fotel.

Przynajmniej 2/3 ciepła zużytego do ogrzania mojego domu pochodzi pośrednio z IR Słońca.

Gdyby to było takie piękne dawno by cię kupili Chińczycy lub Amerykanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę jednak spacer z psem po lesie.

Nikt ci nie zabrania. Tylko pamiętaj zabrać kupy ze sobą i je zutylizować.

 

Zastanów się, skąd bierze 2/3 ciepła gruntowa pompa, albo się doucz

Douczyć to się możesz ty "chłopku roztropku". Jak ja miałem pompę ciepła to ty jeszcze nosiłeś chrust z lasu. Nie neguję tego rozwiązania tylko nie pozwolę wciskać ciemnotę że to jest takie perpetuum mobile i się zwróci za twojego życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...