Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

.... najlepiej nie betonoza a dom najlepiej modułowy z możliwością zmiany lokalizacji bez żadnych płyt fundamentowych i innych problemów a do tego tak realnie 80m2 max 100 no i oczywiście bez zbytecznego garażu

 

w obozach koncentracyjnych może to był i hit ale czasy się trochę zmieniły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

?

 

Nie ma sie co dziwic, jakos nie widze tego owczego pedu do takich własnie domów, a mam ich spory przegląd z całego kraju liczac ozc.

Co do obozów to ogladając archiwalne zdjecia tak mi sie zdawało ze baraki w tych obozach miały taką własnie modułową budowę i zadnych płyt fundamentowych nie miały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sie co dziwic, jakos nie widze tego owczego pedu do takich własnie domów, a mam ich spory przegląd z całego kraju liczac ozc.

Co do obozów to ogladając archiwalne zdjecia tak mi sie zdawało ze baraki w tych obozach miały taką własnie modułową budowę i zadnych płyt fundamentowych nie miały.

 

Owczy pęd do ciepłych domów czy do domów ogrzewanych gazem?

Co mają płyty fundamentowe lub ich brak w barakach tych obozów do tematu

"Najtańsze ogrzewanie domu ?" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owczy pęd do ciepłych domów czy do domów ogrzewanych gazem?

Co mają płyty fundamentowe lub ich brak w barakach tych obozów do tematu

"Najtańsze ogrzewanie domu ?" ??

 

według mnie nic i porównanie nie jest adekwatne , Po prostu denna odpowiedź że tylko gaz tak mnie rozbawiła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owczy pęd do ciepłych domów czy do domów ogrzewanych gazem?

Co mają płyty fundamentowe lub ich brak w barakach tych obozów do tematu

"Najtańsze ogrzewanie domu ?" ??

 

Nie mają nic, to była ironiczna odpowiedz na post Gawła na temat niekonwencjonalnego zastosowania gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dosc powazny dylemat, moze opisze sytuacje.

1. Dom z 1866r, zabudowa szeregowa na jednej dzialce 1/4 domu to ok 80m2, kazdy ma osobne wejscie, parterowy z poddaszem nie uzytkowym.

2. Ściany po dach z kamienia chyba polny sciany grube ale nie wiem w 100% czy te kamienie sa tez od srodka.

3. Dach kryty popekanym eternitem

4. Strop stary chyba cos ala dlina ze sloma , belki stropowe widac w pomieszczeniach parteru.

5. czesc domu podpiwniczona moze jakis 1/3 lub mniej.

 

Niestety zostal w nim starsza osoba tej zimy musielismy ja zabrac bo nie dawala rady palic w piecu wogule ktory jest w piwnicy na wegiel i drzewo.

Instalacja c.o jest ale zrobiona stara metoda grawitacyjna z grubych starych rur, grzejniki roznej masci, z tego co wiem nie działalo to nigdy dobrze nawet jak była osoba ktora paliła w piecu.

 

Chciałbym waszych opini poniewaz zamierzam zamienic ogrzewanie na w miere bezobsługowe, dodam ze budynek ma pryzlacze gazu i dziala kukenka gazowa.

Moje zalozenie jest takie ze piec muis byc na tej samej kondygnacji odpada piwnica bo jest bardzo zle wejscie.

ZAstanawiam sie nad piecem z pelletu lub GAZ, wiem ze dom nieocieplony mam zamiar zmienic dach i ocieplic strop w jakis sposob jeszcze nad tym nie zastanawialem sie.

Nie mam pojecia jak ociplic sciany ale to temat na inny czas.

Jak proponuja mi gaz twierdzac ze jest najtanszy to mnie to jakos przeraza a znowu ceny peletu sa kosmiczne.

Do tej pory ta osoba pali w kozie drewnem, ale problem z iloscia spalania i co 3 dni trzeba jej tego drewna dorobic jest nie akceprowalne i wykanczajace.

 

Prosze was jak podejsc do tego tematu aby nastepna zima była przyjemniejsza.

 

P.S " Czy taki dom z 1866r warto remontowac " ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAstanawiam sie nad piecem z pelletu

Moje zalozenie jest takie ze piec muis byc na tej samej kondygnacji

Jak najbardziej - wydajny kocioł pelletowy w obudowie zintegrowanej. Spalanie na poziomie 3-4 ton pelletu.

Instalacja c.o jest ale zrobiona stara metoda grawitacyjna z grubych starych rur, grzejniki roznej masci,

Bardzo dobra instalacja działająca jako bufor - nigdy nie ruszać tylko naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO nie. Pozbyć się i starszej osobie kupić albo wynająć mieszkanko w bloku.

A jak koniecznie musi zostać, to bym grzał klimatyzacją jak tylko konserwator zabytków nie zabroni.

 

Plany sa inne choc bardzo kruche dotyczace remontu ale napewno nie teraz.

Sprzedac nie mozemy bo spraw spadkowyni nie było a do podzialu jest garstka i to nastepny problem w zwiazku z wkladaniem kapitalu w cos co nie jest twoje.

Dlaczego klimatyzacja ? Czy to bylo by bardziej efektywne niz GAZ czy kociol peletowy ?

Zastanawialem sie nad rozwizaniem nawiewowym ktore wydaje mie sie bardziej efektywne i zalatwia problemy z wilgocia, tak bznajmniej moje sa odczucia, ale wiaze sie to z poprowadzeniem kanałow.

 

Wiem że napewno nie było by grzane wszedzie jednakowo tylko jeden pokoj na tep. odpowoadajacej osobie reszta to tak aby był jakis konfort zycia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam dosc powazny dylemat, moze opisze sytuacje.

1. Dom z 1866r, zabudowa szeregowa na jednej dzialce 1/4 domu to ok 80m2, kazdy ma osobne wejscie, parterowy z poddaszem nie uzytkowym.

2. Ściany po dach z kamienia chyba polny sciany grube ale nie wiem w 100% czy te kamienie sa tez od srodka.

3. Dach kryty popekanym eternitem

4. Strop stary chyba cos ala dlina ze sloma , belki stropowe widac w pomieszczeniach parteru.

5. czesc domu podpiwniczona moze jakis 1/3 lub mniej.

 

Niestety zostal w nim starsza osoba tej zimy musielismy ja zabrac bo nie dawala rady palic w piecu wogule ktory jest w piwnicy na wegiel i drzewo.

Instalacja c.o jest ale zrobiona stara metoda grawitacyjna z grubych starych rur, grzejniki roznej masci, z tego co wiem nie działalo to nigdy dobrze nawet jak była osoba ktora paliła w piecu.

 

Chciałbym waszych opini poniewaz zamierzam zamienic ogrzewanie na w miere bezobsługowe, dodam ze budynek ma pryzlacze gazu i dziala kukenka gazowa.

Moje zalozenie jest takie ze piec muis byc na tej samej kondygnacji odpada piwnica bo jest bardzo zle wejscie.

ZAstanawiam sie nad piecem z pelletu lub GAZ, wiem ze dom nieocieplony mam zamiar zmienic dach i ocieplic strop w jakis sposob jeszcze nad tym nie zastanawialem sie.

Nie mam pojecia jak ociplic sciany ale to temat na inny czas.

Jak proponuja mi gaz twierdzac ze jest najtanszy to mnie to jakos przeraza a znowu ceny peletu sa kosmiczne.

Do tej pory ta osoba pali w kozie drewnem, ale problem z iloscia spalania i co 3 dni trzeba jej tego drewna dorobic jest nie akceprowalne i wykanczajace.

 

Prosze was jak podejsc do tego tematu aby nastepna zima była przyjemniejsza.

 

P.S " Czy taki dom z 1866r warto remontowac " ?

 

Nie wiadomo czy te durne przepisy pozwolą ci docieplić dom ale od środka jest możliwość docieplenie multiporem zawsze to coś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej - wydajny kocioł pelletowy w obudowie zintegrowanej. Spalanie na poziomie 3-4 ton pelletu.

 

Bardzo dobra instalacja działająca jako bufor - nigdy nie ruszać tylko naprawić.

 

Z informacji wiem ze do tej pory jak był obslugiwany kociol na wegiel to na sezon grzewczy szło 3 tony wegla i przyczepa drzewa, nie mam pojecia czy to duzo czy malo ale dzis koszty by zjadły rete tej osoby.

 

Odnosnie istniejacej instalaci, to jakby dzialala wczesniej to pewnie bym nie miał pomysłu tego ruszac, ale wiem ze nie grzałała ona prawilowo,

rury sa poprowadzone górą zapowietrzanie sie to była tam norma, czy znajde dzis kogos kto bedziechciał spawac i wklejac jakies odpowietrzniki to bardzo w to watpie. Wszyscy proponowali ze trzeba instalacje zmodernizowac gdzie koszt w przypadku pieca z peletu przekroczy 25tys zł to pewnie 1/5 warotsci budynku, a nalezało by wymienic dach co praktycznie wklad w bye jaki remont rownał oby sie z wartosia tego budynku na dzien dzisiwjszy. Mam nadzieje ze po remoncie podniesie wartosc i bedzie mozna go sprzedac i to sie przynajmniej zwroci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czy te durne przepisy pozwolą ci docieplić dom ale od środka jest możliwość docieplenie multiporem zawsze to coś .

 

Witaj, z tego co doczytałem z ocieplannie z zewnatrz tego budynku to tylko kłopoty z condensacja i to odpada, tak jak piszesz dolozenie scian ok 15cm z konstrukcji drewnianej i waty lub cos innego. Nie wiem jak przepisy to budynek przed 1900 rokiem i nie wie mco moge a czego nie, sasidzi otynkowali te kamienie i zmieniali dach wiec pewnie ja tez cos tam bede mogl zrobic, pytanie czy zrobili to legalnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego klimatyzacja ? Czy to bylo by bardziej efektywne niz GAZ czy kociol peletowy ?

 

Bo jest tanie w używaniu, względnie tanie w instalacji, łatwo sterowalne (również zdalnie), nie wymaga dźwigania, przeglądów (nie ma wymogu prawnego - warunki gwarancji zazwyczaj wymagają przeglądów), czysto, bezpiecznie, nie zajmuje miejsca...

No ale właśnie miejsce.... Taki dom trzeba utrzymać, a to nie tylko ogrzanie. To podatki, naprawy, sprzątanie, konserwacja... I po co to starszej osobie? Nawet po remoncie.

 

Tylko pozostaje podstawowe pytanie - czy ten budynek jest wpisany do rejestru zabytków? Bo jeżeli tak, to klimy odpadają. A jak koszt normalnego remontu wyrywa z butów tak zabytku przyprawi o zawał serca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie istniejacej instalaci, to jakby dzialala wczesniej to pewnie bym nie miał pomysłu tego ruszac, ale wiem ze nie grzałała ona prawilowo, rury sa poprowadzone górą zapowietrzanie sie to była tam norma, czy znajde dzis kogos kto bedziechciał spawac i wklejac jakies odpowietrzniki to bardzo w to watpiei.

Ta instalacja przeżyje ...Pompa i odpowietrznik przy kotle wszystko przegna.

Z informacji wiem ze do tej pory jak był obslugiwany kociol na wegiel to na sezon grzewczy szło 3 tony wegla i przyczepa drzewa

Połowa z tego opału szła w komin i na ciągłym gonieniem temp. w przypadku chwilowego nieogrzewania.

Wszyscy proponowali ze trzeba instalacje zmodernizowac

Przy takim budynku jest to najlepsza instalacja. To że chcieli zarobić jest pewne.

gdzie koszt w przypadku pieca z peletu przekroczy 25tys

Dobry kocioł pelletowy o mocy do 10 kW kupisz za 12 tyś.

Edytowane przez DUNIA.MD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta instalacja przeżyje ...Pompa i odpowietrznik przy kotle wszystko przegna.

 

Połowa z tego opału szła w komin i na ciągłym gonieniem temp. w przypadku chwilowego nieogrzewania.

 

Przy takim budynku jest to najlepsza instalacja. To że chcieli zarobić jest pewne.

 

Dobry kocioł pelletowy o mocy do 10 kW kupisz za 12 tyś.

 

To ze szło w komin to wiem, tak samo jest teraz z drzewem zwykla koza a rura do komina az czerwona 70% leci w komin jak nie wiecej.

 

Dlaczego uwazasz ze do 10kW, mi proponowali piec do tego domu min 12kW a nawet 16kW bo moze sie okazac ze 10ka nie dogrzeje.

Odnosnie instalacji i jej pozostawiania w stanie jakim jest, jakoś tego nie moge przegryść, dlaczego uważasz ze mam ją zostawić, czy tu chodzi że niepotrzebne koszta czy to ze wymiana nie da jakiegoś zysku energrtycznego?

Jak widze te ryry chyba z 70mm te glowne to jakos zle mi sie robi ze musze tyle zelaztwa nagrzac.

 

W przypadku pozostawienia starej czy te rury powinny byc okryte izolacja ?

Poztaram sie zrobic kilka fotek i tu umiescic abysie mieli jakis poglad na sytuacje. CHociaz nie wie mczy nie lepiej zalożyc nowy watek dla tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uwazasz ze do 10kW, mi proponowali piec do tego domu min 12kW a nawet 16kW bo moze sie okazac ze 10ka nie dogrzeje..

Można wziąć nawet 20 kW jeśli masz obawy. Kocioł pelletowy pracuje z mocą modulowana więc nie będzie żadnego problemu.

 

Odnosnie instalacji i jej pozostawiania w stanie jakim jest, jakoś tego nie moge przegryść, dlaczego uważasz ze mam ją zostawić, czy tu chodzi że niepotrzebne koszta czy to ze wymiana nie da jakiegoś zysku energrtycznego?

Wymiana jeszcze pogorszy zysk energetyczny. Duży zład wody dla tego nieocieplonego domu to same plusy.

Jak widze te ryry chyba z 70mm te glowne to jakos zle mi sie robi ze musze tyle zelaztwa nagrzac.

Przecież te rury są w bryle domu i ogrzewają dom.

W przypadku pozostawienia starej czy te rury powinny byc okryte izolacja ?

Te w piwnicy na pewno.

 

PS.

Ja bym wybrał oszczędny kocioł pelletowy z własną ochroną powrotu z dużym zasobnikiem i wpiął go bezpośrednio do tej instalacji. W domu dał panel który będzie sterował pracą kotła i nie dopuszczał do wychłodzenia budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, z tego co doczytałem z ocieplannie z zewnatrz tego budynku to tylko kłopoty z condensacja i to odpada, tak jak piszesz dolozenie scian ok 15cm z konstrukcji drewnianej i waty lub cos innego. Nie wiem jak przepisy to budynek przed 1900 rokiem i nie wie mco moge a czego nie, sasidzi otynkowali te kamienie i zmieniali dach wiec pewnie ja tez cos tam bede mogl zrobic, pytanie czy zrobili to legalnie .

 

Od środka w żadnym wypadku stelaży a już na bank nie możesz tam wkładać wełny czy czegoś podobnego jedyne dopuszczalne docieplenie od środka to multipor lub XPS pod warunkiem że ściśle ze ścianą związany bez stelaży tylko klej na grzebień i docisnąć na maxa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim domu można by też pomyśleć na klimatyzacją kanałową to chyba najtańsze rozwiązanie nie tylko inwestycyjnie ale też eksploatacyjnej , lepiej miesięcznie wydać te 200-300 zł więcej na prąd niż 800-900 na pellet bo tak mniej więcej to tyle kosztuje na bank co ? klimą kanałowa i wysuszysz trochę chałpę a rozprowadzenie rur to pikuś skoro piszesz że na górze pusto , taka klima to koszt ok 6-7 tys a kocioł pelletowy to wydatek od 12 tys wzwyż no i za jedną tonę peletu masz 4 miesiące grzania prądem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...