Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Właśnie dlatego aby nie być uzależniony od cen energii elektrycznej, prąd drożeje w zastraszającym tempie. A zdrożeje jeszcze bardziej jak pądu faktycznie w kraju zacznie brakować i trzeba będzie podjąć decyzję o budowie reaktora którego budowę za sponsorujemy my.

Wtedy okaże się że pomimo cop3-4 koszt ogrzewania jest porównywalny z gazem, właśnie z tego powodu ludzie montują kotły bo można w nich spalić dosłownie wszystko brykiet drewniany, patyki z własnego podwórka, biomasę, pellet, nawet owies.

 

Prostą kalkulacją cena do ilości ciepła wybieram to co aktualnie jest najtańsze i najbardziej kaloryczne kupuję i palę, a Ty Tomku kupujesz nową pompę ciepła z cop 6 a jak prądu zabraknie jesteś w czarnej no tej... ja włączam UPS`a i pompa od kotła pochodzi kilka dni. Ty kupujesz 100l do agregatu i 2 razy dziennie dolewasz paliwa do baku aby było ciepło to ten Twój XXI wiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie dlatego aby nie być uzależniony od cen energii elektrycznej, prąd drożeje w zastraszającym tempie.
Chyba tanieje! W 1990 1kWh= 1m3 gazu i 3 kg węgla w 1995 1kWh= 0.55m3 gazu 2kg węgla . Dziś z ostatniej FV kWh .0.53zł . Gaz i węgiel Pan zna bo jak tak drogich paliw nie używam.

Wtedy okaże się że pomimo cop3-4 koszt ogrzewania jest porównywalny z gazem,
Koszt ogrzewania jest niższy niż gazem, ale ważne jest, że nowoczesna pompa jest sporo tańsza od kotłowni gazowej.

Prostą kalkulacją cena do ilości ciepła wybieram to co aktualnie jest najtańsze i najbardziej kaloryczne kupuję i palę,

Najtańsze w instalacji i eksploatacji jest niecentralne. Przecież to dodawanie.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu,może lepiej na ty bo to trochę głupio brzmi na forum :cool:.Nikt tu nie wyśmiewa technik XXI wieku,choć na zachodzie i w Skandynawii to było jeszcze w drugiej połowie XX wieku.To wam z nowoczesną techniką się wydaje że jest najlepsza.Masz konwektory i jest to według ciebie super ogrzewanie,to się cieszę i dużo zdrowia życzę,dlaczego?, chyba wiesz jeśli nie to znowu trzeba dobrze poszukać :D,bo żaden producent konwektorów ci nic o wadach nie wspomni.Też zrobiłem swoją instalację sam i wiem ile potrzeba na to czasu :p.Co ma paliwo do baku z drewnem wspólnego? nie wiem :(,dom chłodzi się sam mur od zewnątrz:40 cm . kamień wapienny+ pustka powietrzna+ cegła 6 cm.Starzenie mnie dotyczy i na pewno po 70-tce do lasu już nie pójdę :(,ale mam na dzień dzisiejszy paliwo zastępcze co się zrębką zwie i powiem szczerze że g.. mnie to obchodzi ile kosztuje:prąd.gaz.olej opałowy czy wungiel :D.Także awarie w dostawie prądu mnie nie ruszają,zarówno kocioł,piec kuchenny czy kominek normalnie funkcjonują bez zasilania,czego twoja super nowoczesna elektronika nie potrafi i radzę zagłębić wiedzę na temat opłakanego stanu polskiej energetyki i nie być za bardzo do przodu z automatyką,chyba że mieszkasz w dużym mieście ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z ostatniej FV kWh .0.53zł.

Tak dodajmy jeszcze 15 gr. kosztów stałych i przesyłu wyjdzie nam że prąd kosztuje 0,68 gr.

 

Tak udzielasz się w tematach dotyczących ogrzewania w domach a sam mieszkasz w mieszkaniu w Warszawskim blokowisku i ogrzewasz mieszkanie pompą ciepła znaczy klimatyzatorem z funkcją ogrzewania. Ogrzewają Cię wszyscy sąsiedzi i mówisz jakie to ogrzewanie jest tanie.

Klima dla mnie hałasuje nawet na najniższych obrotach,

 

Stąd na wioskach gdzie czasem nie ma prądu po kilka dni ogrzewanie oparte na prądzie nie ma sensu, bo w razie jego braku musisz skądś wytrzasnąć wiaderko prądu które musi dawać przynajmniej 3kW a w piku nawet 6kW przy pompie ciepła przy tradycyjnych grzejnikach jakie proponujesz musisz kupić agregat wojskowy 20kW. A mi agregat 2kW w piku pociągnie cały dom bez najmniejszego problemu do kompletu podłącze też sąsiada uprzedzając aby nie przyszło mu do głowy odpalać prania ;)

U mnie jak prądu zabraknie i paliwa w agregacie ubieram gruby sweter i idę po piec typu koza zasypuje wiadro węgla i 24h mam ciepło.

 

Jaką masz alternatywę jak nagle ktoś w środku zimy wyłączy prąd i zacznie pizgać po nogach, rozpalisz ognisko w mieszkaniu czy pojedziesz do rodziny na wieś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego aby nie być uzależniony od cen energii elektrycznej, prąd drożeje w zastraszającym tempie.

 

Czy aby na pewno:confused: Mieszkam piaty rok i cena kWh w 2010r u mojego dostawcy była (nieznacznie, ale jednak) wyższa. Z każdym rokiem jest ciut taniej. Do tego dookoła jest kupa firm, które chcą podpisać umowę o niezmienność ceny na 3 lata. To głupi oni, czy co? bo gdyby ten prąd drożał w tym, jak piszesz "zastrzaszającym tempie" to chyba nikt nie widziałby interesu w zamrażaniu jego ceny;) Ale to moje luźne dywagacje, jak kto lubi palić ogniska w domu w XXI wieku to jego rzecz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zgadza się wszyscy biją się aby dostarczać mi i Wam prąd na infrastrukturze operatora z danego regionu bo nikt swoich kabli nie chce ciągać. Stąd rachunek masz o kilka groszy tańszy ale opłaty stałe wyższe. To tak jak reklamują internet z Netii anonament już od XX PLN ale nie mówią że za utrzymanie linii telefonicznej musisz zapłacić jeszcze 15 PLN Tepsie.

 

Zresztą nie porównuje cen sprzed 4 lat bo kotłowni nikt nie stawia na 4 lata tylko na całe życie więc jaka była cena 1kWh powiedzmy w latach 90-tych w roku 2000 i teraz? A jaka będzie za 30 lat i ciągle nie wiem jaką macie alternatywę w razie braku prądu?

Kolega ma PC 9Kw na siłę czym ogrzewasz dom w razie braku prądu?

Z albumu zdjęciowego widzę bardzo ładny domek z PC a obok leżące drewno czyżby alternatywą był kominek ;)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zgadza się wszyscy biją się aby dostarczać mi i Wam prąd na infrastrukturze operatora z danego regionu bo nikt swoich kabli nie chce ciągać. Stąd rachunek masz o kilka groszy tańszy ale opłaty stałe wyższe. To tak jak reklamują internet z Netii anonament już od XX PLN ale nie mówią że za utrzymanie linii telefonicznej musisz zapłacić jeszcze 15 PLN Tepsie.

Zresztą nie porównuje cen sprzed 4 lat bo kotłowni nikt nie stawia na 4 lata tylko na całe życie więc jaka była cena 1kWh powiedzmy w latach 90-tych w roku 2000 i teraz? A jaka będzie za 30 lat i ciągle nie wiem jaką macie alternatywę w razie braku prądu?

 

Ja akurat nie zmieniałem operatora i od 2010r prąd mam od Energii i do tej firmy się odnoszę, że jest taniej niż na początku. Te inne firmy typu Duon, czy nawet ostatnio Multimedia proponują ceny jeszcze niższe niż w Enerdze, ale tak jak piszesz nie na swojej infrastrukturze, więc raczej w to nie wejdę. Nie pamiętam cen prądu z 2000r, ale pamiętam, że w tedy zarabiałem ze 4x mniej niż teraz, więc i do tego trzeba to odnieść i kolejna sprawa, którą z kolei pamiętam bardzo dobrze to to, że węgiel był wtedy minimum 100% tańszy - więc jego cena na prawdę rośnie w zastraszającym tempie:o

 

Kolega ma PC 9Kw na siłę czym ogrzewasz dom w razie braku prądu?

Z albumu zdjęciowego widzę bardzo ładny domek z PC a obok leżące drewno czyżby alternatywą był kominek ;)

 

Tak mam kominek, więc w razie braku prądu nie mam zmartwienia. Od razu zaznaczę, że ten kominek postawiłem jeszcze w czasach gdy dom był ogrzewany ekogroszkiem, a o pompie ciepła nawet nie słyszałem;) Muszę też zaznaczyć, że od dwóch lat jest od właściwie nieużywany - spaliłem może z 10 szczap i to tylko dla gości z miasta na ich wyraźną prośbę. Mi już osobiście palenie się znudziło, a jakiś dłuższych przerw w dostawie prądu też jakoś nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też u mnie na wiosce jest tylko Energia i tylko ich infrastruktura. Przyznam że ja też mam już dość palenia po niespełna miesiącu, z tego samego powodu jak tylko zima się skończy łopata w dłoń przekopać 4m do budynku gospodarczego rura preizolowana i jakiś pellet ewentualnie ekogroszek/zgazowujący drewno.

 

Na PC się nie zdecyduje ( choć mieszkam tam gdzie w Polsce zawsze najcieplej ), z prostej przyczyny domek z 1953r owszem ocieplony "bardzo dobrze" ale jak ostatnio na ścianie znalazłem grzyba to rozwaliłem ścianki w skosach a tam karton gips, 25 cm pustki powietrznej i cegła tak dobrze było ocieplone. Fachowca ****** ale oczywiście nie widział problemu, sam się zabrałem za poprawki wsadziłem 25 cm wełny jest lepiej, pozostało jeszcze pół domu do poprawek bo tu jest "lepiej ocieplone" KG, 5 cm pustki powietrznej, 5 cm styropianu, 10 cm pustki i cegła...

Ile jeszcze takich poprawek będzie nie wiem, okaże się jak będzie -15 na dworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Jak jeden czy dwa dni prądu nie będzie to świat się nie zawali. Bardziej obawiam się trąby powietrznej lub uderzenia pioruna. Brak prądu załatwią dwa gazowe piecyki po 200 zł. Bez sensu się zabezpieczać na zapas. Jak żyję nie było u nas dłuższej przerwy niż 1 dzień.

Co do cen to obecnie miesięczny rachunek za cały prąd jest na poziomie rachunków za telefon, TV i internet i o połowę niższy niż koszt paliwa do auta. A przeglądając oferty sprzedawców to oferują stałą cenę nawet do końca 2018 r. tak że na razie nie ma się czym martwić. Zakładałem koszt CO i CWU na 3000zł a na obecną chwilę wychodzi niewiele ponad 1/3 tak że mam jeszcze 200% zapasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz u mnie jak przychodzi weekend obsada dyżurująca musi wyjechać aby coś dorobić do wypłaty więc w weekendy jak 2-3 razy nie wyłączą światła to znaczy że mają chyba poważniejszą robotę, w ubiegłą zimę jak coś się zwaliło to ciągiem przez 20h prądu nie było a następnego dnia więcej tego prądu nie było niż był. OK nic się nie stanie jak 2 dni nie będzie prądu, jednak w domu jak mój musiał bym rozwalać cały dach ocieplić jak Bóg przykazał później zerwać podłogi zrobić przynajmniej 30 cm styro, a nie 10, później wymiana okien na 3 szybowe, na koniec ponowne ocieplenie domu od zewnątrz. Na koniec mogę instalować PC tylko nie chciał bym nią grzać bufora kombinowanego do 50oC więc i bufor do wywalenia. Gra nie jest warta świeczki, tę kasę wolę przeznaczyć na dobudówkę wywalić kuchnię za okno zrobić normalny przedpokój, dodatkową sypialnie i to zrobić od podstaw po swojemu wtedy mógłbym tam zrobić ogrzewanie PC, ale czym ogrzać 65 letni dom w którym teraz mieszkam ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra nie jest warta świeczki, tę kasę wolę przeznaczyć na dobudówkę wywalić kuchnię za okno zrobić normalny przedpokój, dodatkową sypialnie i to zrobić od podstaw po swojemu wtedy mógłbym tam zrobić ogrzewanie PC, ale czym ogrzać 65 letni dom w którym teraz mieszkam ;)

 

Oczywiście, że należy rozważyć wszystkie aspekty i ustalić priorytety. Pompa ciepłą nie jest lekarstwem na wszystko i czasami te paliwa stałe są jedynym w miarę ekonomicznym wyjściem. Ja jedynie nie rozumiem wstawiania kotłów na węgiel do nowego budownictwa. Ok można z głupoty, czy niewiedzy jak to było w moim przypadku , dlatego tu powinny być jakieś przepisy, albo zakazy "zmuszające do myślenia", bo jak nie to dalej główne zapytania na forum ogrzewanie będą: jaki kocioł do domku 130m2 i 100% podłogówka":D A to śmiech na sali żeby tak się ukarać w nowym, małym domku:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, nie przesadzaj marcin,w nowych domach nie ma mostków termicznych od fuszerki fachowców,w naszym kraju jest dokładność niemiecka :D, wiem ile oni fuszują bo przeżyłem tam 19 lat i 3 miesiące,strach pomyśleć co się u nas dzieje ;).Map 78,jeśli nowy dom naprawdę solidnie zrobiony to ma rzeczywiście małe zapotrzebowanie na ciepło,to i warto się nad PC zastanowić,ale ile jest takich domów?Zdecydowana większość to domy kilku,kilkudziesięcio lub kilkusetletnie i tu próbują wszyscy z nich zrobić standard dzisiejszych,co nie rzadko kończy się zagrzybieniem.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś był bardzo fajny kabaret porównujący Polską ekipę remontową oraz niemiecką, jednak u mnie się to nie sprawdziło i koleś zrobił fuszerkę którą teraz muszę za niego poprawiać. Nowe domy nie zmienią się do czasu aż nie zmieni się mentalność producentów kotłów oraz domorosłych doradców którzy ciągle do 120m2 domu będą proponowali przynajmniej 20kW wiadomo dlaczego bo lepiej mieć zapas i ogrzewać powietrze nad domem.

W projekcie jasno jest napisane zapotrzebowanie na ciepło jednak szukaj kotła o mocy 7kW.

 

Zresztą ustanowił byś prawo mówiące aby w nowych domach stosować inne źródła ciepła niż węgiel, najpierw zlinczowali by Cię górnicy a później spalili by ten przybytek w Warszawie przy ul. Wiejskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego,widzę że jesteś ekspertem,same fachowe pojęcia typu "GACENIE" ,świadczy o podyplomowych studiach kierunek nowoczesne budownictwo mieszkaniowe .Radzę poczytać ,a raczej dobrze poszukać dobrej literatury nie tej co reklamuje branża budowlana i politycy .Widzisz w moim nieocieplonym domu w największe upały nie potrzeba cudownej i zdrowej klimatyzacji,ma taką masę że dopiero po 2 tyg. ciągłych temp. powyżej +30 st. zaczyna się przegrzewać twój leciutki termosik po 2 dniach się zagotuje,bez klimy.Więcej się nie będę powtarzał,skoro nie chcesz zrozumieć że izolacja z małą masą jest kiepską izolacją.
wiesz co, możesz takie coś opowiadać komuś, kto mieszkał w kanadzie, czy w szkielecie bez izolacji..

dokładnie wiem jak zachowuje się ciężki dom bez izolacji, bo w takim mieszkałem przed izolacją i mieszkam po izolacji i wiem dokładnie

że to co piszesz to opowiadania oparte na domysłach i wymysłach .. o takie ludowe opowiastki...

 

 

Nowe domy nie zmienią się do czasu aż nie zmieni się mentalność producentów kotłów oraz domorosłych doradców którzy ciągle do 120m2 domu będą proponowali przynajmniej 20kW wiadomo dlaczego bo lepiej mieć zapas i ogrzewać powietrze nad domem.

W projekcie jasno jest napisane zapotrzebowanie na ciepło jednak szukaj kotła o mocy 7kW.

no bo się słucha tych od opowiadań... jak koleszka cytowany... opowiada jakieś domysły.. bo w lecie nie potrzebuje .. klimy ... jak bym nie mieszkał i nie przebywał w takich wytworach

dawnej epoki to bym może uwierzył .. ale w tym względzie mnie tu nie przekona.. bo racji nie ma.

 

A u mnie nie muszę się martwić, będę miał żelbetu trochę, oraz lite drewno ... co jest dużo pojemniejsze niż jakieś tam betony komórkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu jest ten punkt krytyczny :cool.Żadnego producenta nie interesuje budowanie kotłów na paliwa stałe w zakresie 5-10 kw.,bo to wielki problem technologiczny, a roboty nie wiele mniej niż z 25 kw. na którym można o wiele lepiej zarobić :p.Przecież tego 5 kw. za 20% tego 25 kw.nie mogą sprzedać bo zbankrutują .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że zrobienie kotła na paliwo stałe to sztuka nawet te na ekogroszek podobno pracują w zakresach 3,5-14 ale nie wiem czy w to wierzyć.

Może producent boi się pozwu zbiorowego że gro ludzi zagotowało w tym kotle wodę od nieumiejętnego palenia, a może uważa że każdy z nad buduje 800m dom w którym mieszka na stałe 5 nastolatek

 

Odnośnie klimy w mieszkaniu miałem w salonie klimę, teraz w domu mam sufit 7m nad głową i jakby to powiedzieć ciepło ma gdzie ulecieć a jak w sypialni jest za gorąco w nocy rzadko jest więcej niż 22 więc otworzyć wszystkie okna i mury trochę się wychłodzą. Zresztą kto w środku lata siedzi w domu, ja tam cały dzień poza domem na podwórku ze starych reliktów ostała się studnia więc woda się leje do oporu a dzieciak ma zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.pereko.pl/seria-ksw.php 5kW .. a dobór kotła powinno się rozpoczynać od OZC, oraz zliczenia mocy grzejników i tą moc 0,8 w tedy jest duża pewność że kocioł nie ugotuje wody. ~24 lata kocioł mam, miałem bo u rodziców stoi i grzecznie grzeje ..ma sobie 17 kW .. na dom koło 220m2 ..powierzchni do ogrzania, dom bez izolacji, tylko na razie fragmenty izolacji nad ostatnim stropem. Nigdy wody nie udało się wygotować.. naprawdę

trzeba by było ładować szczypki niczym pieca w lokomotywie ...

 

Nie mniej najlepiej śmieciucha z buforem połączyć i jest spokój o wygotowanie wody, łatwiej dozować ilość ciepła.

Teście gonią 28 kW piecem:mad: chwila nie uwagi = gotowanie, to bębnienie po rurach :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet najgorzej izolowany dom, jak jest szczelny przy ogrzewaniu niecentralnym z dogrzewaniem powietrza z klimatyzacji nie zużyje więcej jak 30kWh/m2 - to sprawdzone.

Koszt instalacji na dom 150m2 to tanio 10 000zł drogo 16000zł Zasobnik z pompą ciepła do cwu to 2500-6000 zł zależnie od pojemności.

 

Jak można wyliczyć że węglem jest taniej!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek,daj pokój z tym grzaniem powietrza,które jest jednym z najlepszych izolatorów=najgorszych przewodników ciepła,a że tanie nie znaczy dobre,bo najgorsze ze wszystkich,chyba wiesz że powietrze w domu zawiera znaczne ilości kurzu i chyba zauważyłeś że nikt kto ma podłogówkę nie chce więcej konwektorów,również dzisiejszych grzejników panelowych które są prawie konwektorami o innych ogrzewaniach IR jak moje nie wspomnę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...