Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Jak się nie myślało przed budową to pozostaje frustracja ;)

Jedną bezsensowna rzecz zrobiło to pora na kolejne :)

 

P.S.

Nie zauważyłem solarow czyli nie tylko jedna bezsensowna decyzja została podjęta ;)

 

Moze by tak Arturo doczytal jaki kolega Marcin ma dom ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak tylko będę na cmentarzu przekaże mojemu ŚP. dziadkowi że bezsensownie w 1953r wybudował komin, mógł kupić reku i klimatyzację kanałową ;) A jeszcze lepiej gdyby wstrzymał się z budową do 2014r aby TB wybudował mu ten dom.

Odnośnie tych bezsensownych decyzji zgodzę się z Tobą gdybym raz jeszcze instalował solary kupił bym większy zestaw 4 płaskie to za mało, a bufor mógłby być większy.

 

Tak patrzę na sterownik solarów i faktycznie bezsensowna decyzja glikol ma 54 stopnie woda w buforze 46 stopni a dopiero południe.

[ATTACH=CONFIG]294533[/ATTACH]

 

Ja to robię od 1990 roku. Założenie rekuperatora w domu z 1953 roku, zwróci się na paliwie i zdrowiu po dwóch trzech latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera dziadek nie doczekał zmarł w 1987r.

Jak to policzyłeś że zwróci się w paliwie?

1,5 t węgla kupiłem we wrześniu 2012r, ubiegłej zimy poszło jakieś 700kg na ten sezon zostało 800 kg i jakieś 5m3 drewna rozbiórkowego 1,5t węgla to jakieś 1100 PLN a od marca nie trzeba palić bo:

marzec.JPG

4 kliknięcia i te kWh można wypluć w ogrzewanie, żeby ktoś nie powiedział że to tylko ogrzewanie cwu.

 

W tym tempie prędzej reku się zepsuje niż zwróci.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tempie prędzej reku się zepsuje niż zwróci.
oczywiście wszytko okna rozszczelnione, kratki wentylacyjne otworzone

i ciąg przez nie jest że kartkę papieru przysysa.. oraz wilgotność wynosi 40% nie więcej .. i 24 godziny w dzień w dzień trzymasz +20 wewnątrz w domu.. który ma powierzchnię dobrze ponad 200 m2 to możemy mówić że te 1,5 tony węgla +5mp drewna jest wynikiem dobry...

po podłogach mam jakieś 270 m2 przestrzeni o jednej temp .. C.O brak ..

 

A co do kolektorów słonecznych, to bardzo dobrze ukazujesz ich potencjał, właśnie po to się lepiej izoluje aby grzać się cały sezon, za pomocą tych że kolektorów.

Stąd nie można sobie pozwolić na kupowanie okien "pasywnych" za masę kasy, aby je później trzymać w rozszczelnieniu. U siebie zakładam 90% okna fix. Znacznie cieplejsze niż to co można kupić na rynku przy cenie przeciętnego okna .. ponieważ nie przepłacam za różne gadżety tych okien. A reku można samemu zrobić .. prosty wymiennik ciepła, kawałek stosu rurek na krzyż + dwa EBM .. DC prędzej w piekle śnieg spadnie niż prosty silnik prądu stałego się zepsuje ..

 

Jak tylko będę na cmentarzu przekaże mojemu ŚP. dziadkowi że bezsensownie w 1953r wybudował komin, mógł kupić reku i klimatyzację
e.. komin to nie problem ..

Swój rozebrałem.. bo groził różnymi perturbacjami, w tym dwa wiadra sadzy..

oraz część cegły kruszyła się, w rękach, taka już była daleko przedwojenna, drugi rodzaj cegły .. to pancerna, której nie straszne było rzucenie jedną o drugą.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie solarami... montowałem je właśnie na zimę pod kątem 62 stopni bo w zimę słońce nisko, o ile w okresach przejściowych można włączyć z nich ogrzewanie i jakiś czas pochodzi (ugrzeje podłogę ). Nie nastawiał bym się na grzanie tylko za pomocą kolektorów. Może gdyby w podłodze zamiast 10 cm było 3 razy więcej styro, na ścianach dołożyło by się kolejne 10 + reku i kolejne 4m2 solarów może. Jednak nie mam co narzekać teraz w domu 21 stopni a palone było wczoraj podłogówka chodziła całą noc z bufora, ale na dworze tylko 3,6oC. Byłem z córą na spacerze i na wiosce większość już kopci.

 

Jak wyprowadzę kotłownie do gospodarczego pomyślę co zrobić z tym kominem ale chyba kupie jakiś kominek i rekreacyjnie będę podpalał dla klimatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra kolego Tromesa po arabsku czy jak ci tam.Poświeciłem godzinę czasu i poczytałem twoje dzienniki czym się tak chwalisz, piszesz że studiujesz budownictwo? :D,boję się myśleć jaki będzie z ciebie magister.Jak chcesz coś wiedzieć na temat budownictwa czy ogrzewnictwa zawsze możesz do mnie na pw napisać ;). Zastanawia mnie tylko po jaką cholerę ci kocioł mocy 28 kw. do super pasywnego domu :(,ale w tych dziennikach snujesz takie fantazje że nic mnie już nie zdziwi.Dalsze moje komentarze w twojej sprawie na otwartym forum uważam za zbyteczne.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko po jaką cholerę ci kocioł mocy 28 kw. do super pasywnego domu
oj, to nie mój kocioł tylko teście mają takiego trupa, musisz się bardziej skupić na czytaniu, bo niestety później bigos wychodzi :(

a jak zaczynam pisać samymi wzorami i fachowo, to larum grają że nie rozumieją, stąd już piszę "pospolicie" i rozjaśniam nie naukowymi terminami,

tak swojsko.

 

Dalsze moje komentarze w twojej sprawie na otwartym forum uważam za zbyteczne.Pozdrawiam.
jak chcesz możemy pisać na PW.. sprawa otwarta, bo widzę że Ciebie coś trapi stan mojej wiedzy i fantazje, zapewniam Cie że, pokazywane jest tu na forum kawałek wierzchołka góry .. Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Pytanie zdaje się było ; czym najtaniej? Najtaniej to miał [kocioł z podajnikiem] Miał kupowałem za 500 zł T z transportem ale ostatnio mam na oku za 400 zł .Miałem na testy i jest OKI Uprzedze odpowiedzi w stylu do d....... bo słaby gatunkowo Ale jak miałem za 700 zł czy groszek za 800 zł to i tak tyle samo ton spalałem więc po co przepłacać skoro się pali i jest ciepło? Co do grzania solarami to życze powodzenia . W grudniu było ze 4 dni słonko przez 3 h i ledwo cwu nabiło Chyba że macie bufor pewnie z 50 tyś l i ze 100m2 pow solków by trza było a może iwięcej? więc ;) Edytowane przez Adik50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Ni ma syfu zero dymu jak się ma porządny palnik i zestrojenie. 2 Kupuje tylko luzem bez sensu workować a potem rozcinać 3 A prund to za darmo macie ?tak? 4Transport gratisowy jest 5potężne koszty budowy gruntówki Ta gruntówka to droższe od gazu [gruntówki nie mam a gaz mam i nie używam ze względu na cenę ] No i niestety chcąc grzać na nocnej potrzebny bufor Edytowane przez Adik50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie super taniocha jakaś dziwna cena chyba mocno potaniało . No ale co roku za prund trzeba wybulić jeszcze do tego . Powiem tak ja mam na tani miał zięć ma gruntówke On za prund na 2 m-ce płaci prawie tyle co ja za pełen sezon grzewczy :) Mowa o m-cach pełno zimowych grudzień styczeń luty Jeśli chodzi ci o konia z rogiem mogę ci film nagrać a najlepiej zapraszam do siebie i ujżysz takie zwierzę Ciekawi mnie jak taki system zadziałe w duże mrozy . No i znam takich co kominkami się wspomagają a tak psioczą na podajniki Taki kominek to dopiero syf nie tylko na zewnątrz ale i w środku Edytowane przez Adik50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady porównywać domów za dużo się różnią i bezsens zmian i porównań .Ja jak bym miał grzać pc to muszę mieć 55C w mrozy 50C wiosna i jesień na kotle więc ciężko będzie na pc na grzejnikach nie?i ile mi wtedy prundu zeżre i jaki koszt PC? NO? W małym domku pół pasywnym i z podłogówkami na NT to co innego . Ja mam prawie 2x więcej do ogrzania ty masz lepiej docieplone ode mnie U ciebie 1tyś to u mnie by bylo ze 3 tyś może i 4 tyś a mi wyszło ok 2,2 tyś jeśli chodzi o 2013 /2014r W tym sezonie - na półmetku od września do końca roku spaliłem 2T miału ukraina po 480 co daje 960zł Edytowane przez Adik50
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj bo zaraz pompiarze powiedzą że narobiłeś przy tym syfu bo to węgiel i musiałeś czyścić kocioł i wynosić popiół. Ale nigdy nie zrozumieją że istnieją inne domy niż ich słabiej/mniej dokładnie ocieplone. Ja w środę zaczynam przygodę z ekogroszkiem ale do kociołka właduje pelet w promocyjnej cenie 300 - 350 PLN/t zobaczymy czy będzie coś warty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ciepła .. tylko w powiązaniu z wentylacja mechaniczną z urządzeniami do odzysku ciepła ... ale to inwestycja w daleką przyszłość

Kocioł ... ekogroszek ... to teraźniejszość ale trzeba mieć zaufanego dostawcę opału bo często gęsto kupując całą dostawę bez zapoznania się z próbką danego dostawcy będziesz częstym gościem kotłowni i sponsorem firm produkujących zawleczki do żmijek dozownika / z racji niskiej temp. spiekania - parametru niedoceniany w polskiej rzeczywistości/ i następnie / a gdy już wypróbujesz mieć nadzieje że to co przyjedzie jest takie samo jak w dobrych próbkach/

Kocioł ... tkz śmieciuch /węgiel miał/ - najtańszy i najmniej podatny na wszelkiego rodzaju oszustwa ... jak palisz.. to wiesz na oko czym ... i masz pewność

 

Pozdrawiam

Jeżeli chodzi o Twój budynek... to w 1-wszej kolejność to gaz ale z grzejnikami stalowymi o niskiej pojemności wody /na pewno tak nie masz/

2 -giej kolejności kocioł węglowy i żeliwne grzejniki w powiązaniu z zbiornikiem buforowym wody CO ze spiralą dla CWU

itd.

3 Ekogroszek

4 Pozostawienie Gazu i wymiana grzejników na stalowe i wprowadzenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

5 . Pampa ciepła w powiązaniu z wentylacją mechaniczną

6. Pompa ciepła

Tak w kolejnosci zaproponowałbym przemyślenie inwestycji

od pk1 do pkt 6 są to propozycje ustawione w kolejności od najszybszego do najwolniejszego zwrotu /przyjmując ze masz kocioł Gazowy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady porównywać domów za dużo się różnią

 

Ale my nie porownujemy domow, tylko koszt kWh ciepla z danego zrodla. U Ciebie zakladajac bardzo optymistycznie wartosc energetyczna tego mialu na poziomie 25MJ/kg i sprawnosc kotla bliska idealowi, czyli te producenckie 80% przy 480zl/t daje koszt kWh w kwocie 8,7gr bez uwzglednienia pradu do "napedu" kotla i instalacji CO. Przy podobnych wyidealizowanych zalozeniach przy pomie z COP=4 i pradzie w taniej taryfie po 31gr koszt kWh ciepla z pompy to 7,7gr. Raczej tak to nalezy porownac a nie "przystawiac" do siebie domy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...