Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Ogrzewanie podczerwienią prowadzi do ogrzania powietrza, chcesz znać szczegóły, jak to się dzieje? Jak panel jest włączony, to odczucie temperatury nas jako ludzi rośnie, względem otaczającej nas temperatury, coś jakbyś wyszedł na słońce - wtedy emitowana jest podczerwień. Wyobraź sobie,że stoisz w cieniu a potem wychodzisz na słońce w dniu w którym panuje temperatura np 21 stopni i będziesz wiedział, jakie odczucie ma ten facet z rysunku. jak panel akurat pracuje. Suma sumarum i tak i tak chodzi o to, że termostat zbiera temperaturę otoczenia i steruje panelami do jej utrzymania. Jak one się akurat włączą, bo temperatura otoczenia spadnie, to mamy bonus w postaci przyjemnego ciepła na skórze. Ale przecież w tym temacie chyba chodzi o wyniki finansowe ogrzewania domów tak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogrzewanie podczerwienią prowadzi do ogrzania powietrza,

 

No popatrz! To identycznie jak przy zastosowaniu zwyklych konwektorow czy farelki. :)

 

 

Wyobraź sobie,że stoisz w cieniu a potem wychodzisz na słońce w dniu w którym panuje temperatura np 21 stopni i będziesz wiedział, jakie odczucie ma ten facet z rysunku. jak panel akurat pracuje.

 

Czyli raz mi jest (za)cieplo (na "sloncu"), a za chwile marzne w "cieniu" bo panele nie pracuja? Gdzie tu komfort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kryptoreklama a jak twój rysunek ma się do wiedzy autorów ze strony:

http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/promienniki-podczerwieni-jak-dzialaja-i-ile-kosztuja/

Ich rysunek poprawnie pokazuje rozkład temperatur, a wasz jest tylko poglądowy.

 

I czy na waszej stronie marznij.com.pl wszystko ma charakter poglądowy podobnie jak rysunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podczerwienią prowadzi do ogrzania powietrza
powietrze jest transparentne dla promieniowania cieplnego.

Chyba że mamy masę kurzu w powietrzu ..

 

SG1.jpg mnie nie potrzeba żadnego czegoś .. przy -30 temp powierzchni ściany wewnątrz = temp powietrza.

zero kontrastu termicznego. w takich warunkach w ceglaku jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przybywam z dylematem dot.ogrzewania w domku o powierzchni 117m2. Od niedawna jesteśmy nastawieni na ogrzewanie podłogowe w całym domu na to panele, oczywiście wiatrołap, kuchnia i łazienki kafelki.

 

Ostatnio nawet byliśmy u znajomych pogadać nt. hydraulika, który ma u nas robić całą instalacje. Ci ludzie mieli wyprowadzony tylko powrót z grzejnika kawałkiem pod panelami przy oknie tarasowym, nie wiem jaka jest temperatura takiego powrotu, ale jak stanęłam to było mi tak przyjemnie ciepło w stopy jak u mojej siostry na kafelkach.

 

Wczoraj natomiast byliśmy u kolejnych znajomych co prawda oglądać tynki, ale rozmowa skończyła się na hydraulice i ogrzewaniu podłogowym na całej powierzchni domu. Podłoga u tych drugich to duże kafle 60x60 piękne kremowe i potwornie zimne, a gospodarz twierdził, że podłogówka nastawiona jest na 28st.c i powiem Wam, że było zimno, niekomfortowo wręcz. Podłogę na gruncie mają ocieploną 15cm styro, także myślę, że ok. Już pisze do czego dążę - zastanawia mnie jak Wy piszecie, że ogrzewanie na podłogówce nastawione na 25st.c - to stwierdzam, że taka podłoga jest zimna no więc gdzie tu komfort cieplny?

 

Nie wiem teraz co o tym sądzić. Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe, bo grzejniki żeby nagrzać pomieszczenie muszą mieć np. 45st.c podłogówka tak myślę ok. 32 żeby było czuć ciepełko w stópki. Moje pytanie jest następujące jaki potencjał energetyczny potrzebny jest aby "ruszyć" 117m2 podłogówki, a jaki żeby ruszyć 4 grzejniki w tym 1 drabinka w łazience + 70m2 podłogówki. Która instalacja będzie się lepiej kalkulowała, dodam, że ogrzewanie gazem plus kominek do dogrzania bez rozprowadzenia.

 

Z góry przepraszam, że tak chaotycznie. Nie wiem nie znam się, proszę o pomoc. Piszę o tym wszystkim przed wizytą hydraulika, bo coś czuję, że będzie nas namawiał na grzejniki w sypialniach a resztę podłogówki. Nie wiem już sama co mamy wybrać, po mojej głowie krążą różne myśli, zapewne błędne. Pamiętam tylko jak kilka lat temu ok.7 miałam okazje być w domu, w którym ogrzewanie podłogowe było na całej powierzchni, panele w dodatku klejone i wszystko śmigało do czasu, kiedy to część podłogi po prostu przestała grzać...dalszego rozwoju sytuacji nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie zwiezle:

 

1) Dobrze zrobiona podlogowka w nawet srednio dobrze zaizolowanym domu nie bedzie doprowadzala do cieplej podlogi. To jest niemozliwe, bo temperatura w domu bylaby jak w przedsionku piekla. Tu sie musi rownowazyc bilans energii dostarczonej i traconej przez dom. Przy podlodze 32*C mialabys w domu okolo 30*C

 

2) Podloga o temperaturze 25*C zapewni temperature w pomieszczeniu w okolicy 23*C przy zewnetrznej w okolicy 0*C. To jest naprawde bardzo komfortowo nawet dla mojej cieplolubnej zony. Komfort cieplny przy podlogowce jest nieporownywalny np z grzejnikami.

 

3) Ocena tego czy podloga jest zimna czy ciepla zostaw do momentu postawienia bosej stopy na podlodze ogrzewanej i tej nieogrzewanej. Ja ostatnio mialem okazje, to po 10 minutach przebywania w skarpetkach na takiej podlodze gdzie w domu bylo 20*C zmarzlem caly az do gardla, a stopy mialem zimne przez 2h. :)

 

4) Nie daj sobie pod zadnym pozorem wcisnac instalacji mieszanej (podlogowka + kalafiory)!. Zrob sobie tylko dodatkowo drabinki w lazienkach podlaczone jako normalna kolejna petla podlogowki. Swietnie sie sprawdzaja jako suszarka na reczniki.

 

5) Ilosc energii dostarczonej do domu nie bedzie w praktyce zalezna od rodzaju grzejnika, chociaz niektorzy twierdza, ze przy podlogowce dla tego samego komfortu cieplnego mozesz utrzymywac nieco nizsza temperature, co sie przeklada na jkiestam oszczednosci. To raczej pomijalna sprawa.

 

6) Kazdy system moze sie zepsuc. Kalafiory to tez rurki w podlodze, tylko mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przybywam z dylematem dot.ogrzewania w domku o powierzchni 117m2. Od niedawna jesteśmy nastawieni na ogrzewanie podłogowe w całym domu na to panele, oczywiście wiatrołap, kuchnia i łazienki kafelki.

Moje pytanie jest następujące Która instalacja będzie się lepiej kalkulowała, dodam, że ogrzewanie gazem plus kominek do dogrzania bez rozprowadzenia.

Piszę o tym wszystkim przed wizytą hydraulika, bo coś czuję, że będzie nas namawiał na grzejniki w sypialniach a resztę podłogówki. .

 

Wybierz 4 grzejniki niskotemperaturowe ,+ 1 drabinka w łazience z grzałką na lato i 70 m2 podłogówki.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kogo mam teraz słuchać każdy inaczej pisze. ehhhhh......

 

Mam w jednym domu samą podłogówkę a w drugim mam podłogówkę z grzejnikami ,sam podłogówka praktycznie jest niesterowalna ,w eksploatacji droższa bo muszę ją odpalać na początku sezonu grzewczego grzać całą płytę.

 

W mieszkaniu z grzejnikami i podłogówką podłogówkę uruchamiam dopiero zimą, a w okresie przejściowym grzejniki grzeją kiedy potrzeba dogrzać powietrze ,przeważnie pod wieczór i w nocy .

Wybierz mądrze .:lol2:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam tak, na tą chwilę moja siostra ma mieszaną instalację, na dole w części dziennej podłogówka na górze w sypialniach grzejniki. Rozwiązanie jak dla mnie laika bardzo dobre, aczkolwiek byłoby miło wstać z łóżka i stanąć na taką cieplutką podłogę jak ma na dole tam gdzie są kafelki.

 

Arturo72, Pyxis dlaczego nie mieszać instalacji? Proszę wytłumaczcie mi to z polskiego na nasze, bo ja naprawdę tego nie kumam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam tak, na tą chwilę moja siostra ma mieszaną instalację, na dole w części dziennej podłogówka na górze w sypialniach grzejniki. Rozwiązanie jak dla mnie laika bardzo dobre, aczkolwiek byłoby miło wstać z łóżka i stanąć na taką cieplutką podłogę jak ma na dole tam gdzie są kafelki.

 

Ja nie mam takiej możliwości stanąć na taką cieplutką podłogę ani w jednym ani w drugim domu .Podłogówka jest zimna .:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to podłogówka jest zimna? To co teraz instalacja ogrzewania podłogowego jest inna niż 15 lat temu?

 

Moja siostra w jesienne dni puszcza tylko ciepełko z pieca na podłogówkę i od razu przyjemniej stąpać na bosaka. Podłoga ciepła dla stopy, ale jak dotkniesz ją ręką jest chłodna, ale nie zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to podłogówka jest zimna? To co teraz instalacja ogrzewania podłogowego jest inna niż 15 lat temu?

 

Moja siostra w jesienne dni puszcza tylko ciepełko z pieca na podłogówkę i od razu przyjemniej stąpać na bosaka. Podłoga ciepła dla stopy, ale jak dotkniesz ją ręką jest chłodna, ale nie zimna.

Chłodna niestety , nie da się wyczuć czy grzeje ,w tych czasach domy są lepiej izolowane cieplnie niż 15 lat temu dlatego podłogówka pracuje na niższej temperaturze zasilania.W mrozy od ok. -18 st dopiero jest wyczuwalne ciepło podłogówki stając bosą stopą ,a takich dni w roku jest kilkanaście.:)

 

Dodam jeszcze że grzejniki również są letnie zwłaszcza jak pracują w duecie z podłogówką :lol2:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam tak, na tą chwilę moja siostra ma mieszaną instalację, na dole w części dziennej podłogówka na górze w sypialniach grzejniki. Rozwiązanie jak dla mnie laika bardzo dobre, aczkolwiek byłoby miło wstać z łóżka i stanąć na taką cieplutką podłogę jak ma na dole tam gdzie są kafelki.

 

Arturo72, Pyxis dlaczego nie mieszać instalacji? Proszę wytłumaczcie mi to z polskiego na nasze, bo ja naprawdę tego nie kumam

 

 

Bo grzejniki są mniej akumulacyjne, niż podlogówka. Pomieszczenia, które będą ogrzewane podłogówką będa miały jeszcze pożądaną przez Ciebie temperaturę, a w tych z grzejnikami zacznie ona juz spadać. Bedziesz musiała mieć tam termostaty, które na to zareagują i włączą kocioł/pompę, czy czym tam będziesz ogrzewać.

Żadne urzadzenie nie lubi wielu ilosci załaczeń i krótkiego czasu pracy.

W dodatku na grzejniki (nawet niskotemperaturowe) trzeba bedzie podawać wodę o wyzszej temperaturze, niz w podłogę, czyłi pogarszasz sprawnośc żródła ciepła (o ile to nie kocioł na węgiel) i komplikujesz instalację.

Zalet w tym nie ma żadnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...