Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Nie boję się izolować, po prostu błąd popełniliśmy na samym początku. Dach chcieliśmy na gotowo z opaską styro pod podbitką i nie potrzebnie zasugerowaliśmy się gościem na składzie, który do nas powiedział: Pani 10cm styro grafitu z lambdą 0,032 to tak jakby pani dała 15 białego. No więc stwierdziliśmy, że dajemy 10cm, a teraz to żałuję, bo trzeba było od razu dać 15cm. Teraz co, mam ściągać podsufitkę i dodawać 5cm żeby docelowo zrobić 15 na całej elewacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdyby mój rachunek za gaz wyniósł 3000zł to byłabym w niebo wzięta. Czy to jest w ogóle realne?

Spokojnie, masz dom trochę mniejszy i lepiej izololowany od mojego, od zamieszkania przez kilka lat moje wydatki na nośniki energii (liczę całość rocznie) mieszczą się do 3,5kzł,

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=6661601&viewfull=1#post6661601

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 1600zł to jest za jaki okres? Bo mi kolega Pyxis wyliczył 1,1 tony (no dobra liczmy 1,5 tony) za cały sezon (1200zł).

 

No zeby byc precyzyjnym:

 

Tak wynika z obliczen. Pewnie w realnym swiecie jak nie jestes mistrzem palenia i doliczysz do tego CWU, to wyjdzie w okolicy 2t/sezon. Ale na pewnoo nie 4 czy 7t jak wspominales.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, masz dom trochę mniejszy i lepiej izololowany od mojego, od zamieszkania przez kilka lat moje wydatki na nośniki energii (liczę całość rocznie) mieszczą się do 3,5kzł,

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=6661601&viewfull=1#post6661601

 

Czyli co ściągać tą podsufitkę i dokładać te 5cm czy dać sobie spokój. Gra warta świeczki?

 

Najlepiej to będzie jak mi ktoś policzy OZC dla całego budynku. Tylko ja nie chce takich obliczeń dla urzędasa tylko prawdziwych dla siebie. Nie wiem znajdę kogoś takiego w Radomiu

Edytowane przez Nani
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to te 117m2 to ja mam na parterze po podłodze, zapomniało mi się napisać, że mam wysoki salon na ok. 6m i antresolę. Czyli m2 mam do ogrzania ze 150. A ten kominek, o którym pisałam wcześniej ma służyć nam właśnie do dogrzania tego salonu, bo bardzo boimy się, że sama podłogówka nie da rady w takim "hangarze". Więcej w naszym dzienniku budowy, jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć o czym piszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się o antresolę. Mój salon o wys. ok 6m (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-melisie/m41f4da6c0544a) jest ogrzewany wyłącznie podłogówką i jest bardzo ok. Tylko zagęszczenie rurek OP jest o 5 cm większe niż dla pomieszczenia o standardowej wysokości.

Pierwszy rok ogrzewania gazem CO+CWU, dom 147m2 zamknął się kwotą poniżej 3000 zł. Drugi, przy wysuszonych murach kosztował poniżej 2000zł. Izolacje- podłoga i ściany 15 cm styro, dach 40 cm wełny. WM z reku Renovent Excellence Large. Wszystko dopilnowane i wykonane dość starannie. Temperatura w domu 22-23oC, w łazienkach 24-25oC. Cały dom podłogówka, bez jednego grzejnika.

OP nie polecają ci, którzy nie mieli z nią do czynienia lub posiadają źle wykonaną. Użytkownicy prawidłowego OP nie zamieniliby tego na grzejniki. Mało tego, 90% użytkowników systemów mieszanych z grzejnikami, żałuje teraz że nie mają OP po całości.

Nie ma co narzekać na to że podłoga przy OP nie jest ciepła. Że zapytam naiwnie, a czy przy grzejnikach podłoga grzeje? Cieszę się że podłogi nie są lodowate, po prostu neutralne.

Najlepsza i najtańsza jest najprostsza instalacja- kocioł CO+ zbiornik CWU, rozdzielacz, pętle podłogówki, pogodówka- wszystko. Żadnych sprzęgieł, mieszaczy, dodatkowych zaworów, buforów itp. Zajmuje to bardzo mało miejsca, w PG można urządzić pralnie, spiżarnie, składzik, cokolwiek.

Nie bierzcie pod uwagę żadnych kotłów na paliwa stałe. Poczytajcie wątki o grzaniu pelletem czy ekogroszkiem. Problemów z paleniem i ustawianiem kotłów na paliwa stałe, ludzie mają co niemiara. Nie ma sensu się z tym szarpać dla oszczędności kilkuset zł rocznie. Być może.

W nowych domach to tylko kotły bezobsługowe, pompy ciepła czy prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

Projekt Waszego domu bardzo mi się podoba, przyznam, że za późno go znalazłam bo z pewnością zdecydowalibyśmy o budowie tego właśnie domu.

 

Wyjście na piec na paliwo stałe będziemy robić tylko awaryjnie, gdyby Moskwa kurek nam przykręciła :p

 

Jest możliwość ogrzewania gazem, to mamy zamiar z tego skorzystać tym bardziej, że teraz mieszkamy w domu z 86 roku i właśnie mamy piec zasypowy na miał. Ile mój mąż stracił czasu zanim "wyczuł" ten piec i nauczył się nastawiać przedmuchy, nadmuchy i tym podobne badziewia. A to miał za bardzo kaloryczny i za gorąco, a to pogoda beznadziejna i palić się nie chce i w ogóle mamy już dość babrania się w tym brudzie.

 

I nie uwiężę, że np. czyściej będzie przy ekogroszku i tak będzie się tam trzeba ubrudzić, bo przecież taki piec trzeba zasypać tak czy inaczej. Kotłownia w centralnej części domu w ogóle z tego rodzaju piecem nie wchodzi w grę. A przy gazie powiesimy sobie kociołek w pralni, mam tylko nadzieję, że się zmieści, bo miejsce jakie przewidzieliśmy na ten piec, to wnęka o szerokości 70cm i aż się boję wizyty hydraulika, bo właśnie w pralni jest postawiony dodatkowy komin do tegoż pieca.

 

Bardzo mnie cieszy Twoja informacja nt.kwoty za sezon grzewczy w 147m domu, tym bardziej, że ja też lubię temp. 22-23st.c gdyby jednak nie udało się osiągnąć takiej temp. to dogrzejemy kominkiem i tyle.

 

Co do instalacji, to masz racje najlepiej najprościej i nie mieszać. Mój mąż tylko boi się jednego, że nie będzie można sterować ogrzewaniem w danym pokoju tak jak przy grzejnikach. Z drugiej strony zaworami w rozdzielaczu można "dozować" sobie temperaturę, chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Co do sterowania temperaturami w pokojach pisałem na innym wątku:

Dokładnie,odpowiedź masz wyżej.

Dom przy wyłączonym ogrzewaniu,gdy użytkowników nie będzie,ochłodzi się o max.0,5st.C :)

Parkiet nie przeszkadza podłogówce i odwrotnie także.

Instalacja mieszana jest bzdurą,komplikującą tylko życie.

W nowym domu jak są w nim okna z szybami nie ma szans na regulację temperatury rzędu kilku st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to te 117m2 to ja mam na parterze po podłodze, zapomniało mi się napisać, że mam wysoki salon na ok. 6m i antresolę. Czyli m2 mam do ogrzania ze 150. A ten kominek, o którym pisałam wcześniej ma służyć nam właśnie do dogrzania tego salonu, bo bardzo boimy się, że sama podłogówka nie da rady w takim "hangarze". Więcej w naszym dzienniku budowy, jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć o czym piszę.

 

muszę Cie zmartwić bo może się okazać, że podłogówka da rade w takim "MIMI HANGARZE"

 

U siostry (zrobili wyjścia na grzejnik - nie używają i są zamurowane w ścianie) podłogówka ogrzewa ok 190m2 a grzejniki 90m2 domu. Sama podłogówka ogrzewa w pełni otwarty salon, jadalnię i kuchnię na parterze ok 120m2, plus podłogówki na pietrze korytarza 20m2 w sumie 140m2 podłogi z podłogowka w pełni otwartą i nad ok 40m2 parteru jest dodatkowo antresola. Wysokość od 5m w szczycie do 8m -sufit pietra. W sumie te 140m2 podłogówki bez problemu ogrzewa jakby 180m2 domu licząc z antresolą.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasza to bardzo dobra informacja, bo właśnie mieliśmy jeszcze wyciągnąć w salonie wyjścia pod 2 grzejniki, ale damy sobie spokój i będzie na 100% powierzchni podłogówka, no chyba, że hydraulik, który odwiedzi nasz nowy dom namiesza nam w głowach, ale to wtedy będę wnioskowała do męża o zmianę wykonawcy :)

 

Dziękuję Wam bardzo za wszelkie porady, bardzo mi się rozjaśniło w głowie i już nie myślę "zaściankowo" chociażby o ciepłej podłodze :p

 

Pozdrawiam serdecznie i odezwę się za jakiś tydzień po wizycie hydraulika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ogólnie jeszcze nie jest ocieplony, ale szczególną uwagę będziemy przykładać do ocieplenia tych szczytów nad salonem. Fundament ma być ocieplony do samego dołu na głębokość ok.1,2m. Gdyby Twoja prognoza co do wysokości rachunku się sprawdziła byłoby super, ale w tej akurat sprawie jestem pesymistką i niewierze w aż tak niskie rachunki. Czas pokaże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O pompie ciepła nie myślałem, to fakt. Jak masz jakieś artykuły, które wyjaśnią wszystko "od podstaw" to poproszę (może być na priv, żeby nie śmiecić). Ile kosztować może taka instalacja dla domu, o którym rozmawiamy?

 

Podsunę Ci tu opis projektu budynku pasywnego ,będziesz mógł się wzorować na grubościach izolacji i innych elementów budynku ,jak obniżyć koszty ogrzewania ,jest tam źródło ciepła – pompa ciepła powietrze/woda.

 

http://klasteroze.it.kielce.pl/upload/DOKUMENTY/SEMINARIA/11_05_2010/Budynek%20Pasywny%20W%20Wolce.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasza to bardzo dobra informacja, bo właśnie mieliśmy jeszcze wyciągnąć w salonie wyjścia pod 2 grzejniki, ale damy sobie spokój i będzie na 100% powierzchni podłogówka, no chyba, że hydraulik, który odwiedzi nasz nowy dom namiesza nam w głowach, ale to wtedy będę wnioskowała do męża o zmianę wykonawcy :)

 

Dziękuję Wam bardzo za wszelkie porady, bardzo mi się rozjaśniło w głowie i już nie myślę "zaściankowo" chociażby o ciepłej podłodze :p

 

Pozdrawiam serdecznie i odezwę się za jakiś tydzień po wizycie hydraulika.

 

Pamiętaj nie rób całych podłóg z podłogówką !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zdecyduje sie na gazowy kociol kondensacyjny lub pompe ciepla, to zrobienie takiej mieszanej instalacji bedzie ogromnym bledem. IMHO.

Po pierwsze zrobienie mieszanej instalacji nie będzie błędem ,ponieważ od pewnego czasu produkowane są grzejniki niskotemperaturowe.

 

Po drugie nie namawiam Panią "Nani" na instalację mieszaną .:D

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Po pierwsze zrobienie mieszanej instalacji nie będzie błędem ,ponieważ od pewnego czasu produkowane są grzejniki niskotemperaturowe.

 

Po drugie nie namawiam Panią "Nani" na instalację mieszaną .:D

Jednak instalacja taka będzie błędem.

Czy zasilisz taki grzejnik 28st.C żeby dał radę ogrzać pomieszczenie ? Nie sądzę,podlogowka da radę.

Druga sprawa po co sobie komplikować i pakować dodatkową pompę obiegowa i mieszacz ? To koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak instalacja taka będzie błędem.

Czy zasilisz taki grzejnik 28st.C żeby dał radę ogrzać pomieszczenie ? Nie sądzę,podlogowka da radę.

Druga sprawa po co sobie komplikować i pakować dodatkową pompę obiegowa i mieszacz ? To koszty.

 

Po drugie nie namawiam Panią "Nani" na instalację mieszaną .:D

Tak ,da radę ogrzać w okresach przejściowych ,a w duecie z podłogówką zimą .

Ja wprowadzam w zwykłe grzejniki 40*C i nie ma problemu przy mojej izolacji i oknach .

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...