Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuje za zainteresowanie moim problemem.

Oczywiście drzewo mam swoje, ale do tej pory palę również cienkimi jak palec gałązkami. W lesie sprzątam dość dokładnie i przy paleniu nie patrze czy to liściaste/ iglaste, suche czy trochę mokre. A przy kotle zgazowującym chyba tak nie można? Niestety kotłownia będzie miała niecałe 6m2, więc szkoda byłoby mi miejsca na zbiornik 1000 litrowy czy większy.

W starym domu wodę grzeje podgrzewaczami przepływowymi i zużycie prądu wcale nie przeraża (4 osoby).

Mógłby mi ktoś w zaokrągleniu napisać ile kosztowałoby mnie ogrzewanie domu pompą ciepła i kolektorami słonecznymi?

Jest też inna opcja. Stary dom będzie jakieś 11m od nowego. Myślałem, żeby puścić ziemią zasilanie od starego pieca, u siebie wcale nie robić komina i mieć ciepło. (będę i tak łączyć kanalizacje obu domów, więc to nie byłby duży problem rzucić 2 przewody). Tyle, że tamten piec nie jest jakiś super wydajny, do tego dom 50 letni ok 120m2 bez ocieplenia, ale ściany żużlowe, okna plastiki i w sumie daje rade...

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dziękuje za zainteresowanie moim problemem.

Oczywiście drzewo mam swoje, ale do tej pory palę również cienkimi jak palec gałązkami. W lesie sprzątam dość dokładnie i przy paleniu nie patrze czy to liściaste/ iglaste, suche czy trochę mokre. A przy kotle zgazowującym chyba tak nie można? Niestety kotłownia będzie miała niecałe 6m2, więc szkoda byłoby mi miejsca na zbiornik 1000 litrowy czy większy.

W starym domu wodę grzeje podgrzewaczami przepływowymi i zużycie prądu wcale nie przeraża (4 osoby).

Mógłby mi ktoś w zaokrągleniu napisać ile kosztowałoby mnie ogrzewanie domu pompą ciepła i kolektorami słonecznymi?

Jest też inna opcja. Stary dom będzie jakieś 11m od nowego. Myślałem, żeby puścić ziemią zasilanie od starego pieca, u siebie wcale nie robić komina i mieć ciepło. (będę i tak łączyć kanalizacje obu domów, więc to nie byłby duży problem rzucić 2 przewody). Tyle, że tamten piec nie jest jakiś super wydajny, do tego dom 50 letni ok 120m2 bez ocieplenia, ale ściany żużlowe, okna plastiki i w sumie daje rade...

Co myślicie?

Co myślimy ? A więc ja se myślę tak,solary se bym odpuścił bo to badziew,grzejniki podobnie.

Dom 100m2 to zużycie energii na ogrzewanie ok.4000-5000kWh a na cwu ok.3000-4000kWh,mała kotłownia to aż się prosi zapakować zamiast kotlow i syfow i buforow kociołek elektryczny lub pompę na ścianę a obok bojler lub zasobnik cwu i pralnie.

Za kociołek zapłacisz ok.2,5tys.zl i bojler ok.1tys.zl.

Te 7000-8000kWh dadzą ok.2-2,4tys.zl za rok za c.o+cwu przy grzaniu prądem.

Pompka ok.20tys.zl ale roczny rachunek będzie dzielony na 3 czyli rocznie ok.600-1000zl za c.o+cwu.

Także wybieraj i decyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślimy ? A więc ja se myślę tak,solary se bym odpuścił bo to badziew,grzejniki podobnie.

Dom 100m2 to zużycie energii na ogrzewanie ok.4000-5000kWh a na cwu ok.3000-4000kWh,mała kotłownia to aż się prosi zapakować zamiast kotlow i syfow i buforow kociołek elektryczny lub pompę na ścianę a obok bojler lub zasobnik cwu i pralnie.

Za kociołek zapłacisz ok.2,5tys.zl i bojler ok.1tys.zl.

Te 7000-8000kWh dadzą ok.2-2,4tys.zl za rok za c.o+cwu przy grzaniu prądem.

Pompka ok.20tys.zl ale roczny rachunek będzie dzielony na 3 czyli rocznie ok.600-1000zl za c.o+cwu.

Także wybieraj i decyduj.

 

Mozesz podac jak wyliczyłeś rachunki w wysokosci 2000-2400 zł dla co i cwu czystym prądem. Dla przypomnienia lokalizacja kol. pawelek321 to Suwałki, w taryfie g12w, g12n dla PGE Białystok koszt II taryfy to ok 31 gr, 8000kWh*,31zł= 2480 zł, a przeciez niemozliwe jest aby przy kociołku wykorzystac 100% II taryfy. Realnie to moze byc ok 3000 zł, przy buforze mozemy tak przyjac, przy kotle juz nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o solarach, bo podobno od 2015 trzeba obowiązkowo zamontować jakieś rozwiązanie ekologiczne, a kolektory to chyba najtańsze i najrozsądniejsze rozwiązanie? Dlaczego uważasz, że to badziew? Na mój rozum w słoneczne dni dodatkowo wspomaga ogrzewanie, czyli automatycznie spada zużycie prądu za ogrzewanie? Nie jest tak?

W takim razie nie musiałbym wcale robić komina. W razie prąd znacznie podrożeje to wtedy bym się najwyżej stresował :rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mozesz podac jak wyliczyłeś rachunki w wysokosci 2000-2400 zł dla co i cwu czystym prądem. Dla przypomnienia lokalizacja kol. pawelek321 to Suwałki, w taryfie g12w, g12n dla PGE Białystok koszt II taryfy to ok 31 gr, 8000kWh*,31zł= 2480 zł, a przeciez niemozliwe jest aby przy kociołku wykorzystac 100% II taryfy. Realnie to moze byc ok 3000 zł, przy buforze mozemy tak przyjac, przy kotle juz nie.

Jest możliwość wykorzystania 100% taryfy tańszej,nawet łatwiej niż w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że fajnie było jak najmniej funduszy przeznaczyć na ogrzewanie.

Myślicie, że przy dobrze ocieplonym domu, mądrze zrobionej instalacji i piecu na drewno da radę palić tylko 1 raz dziennie przy sporych mrozach?

Np codziennie rano rozpalę, załaduje cały piec drzewem i do następnego dnia wcale nie muszę zaglądać? Ponoć podłogówka długo trzyma ciepło, ale przy temperaturze poniżej -15 pewnie byłoby zbyt pięknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Za pomocą kociołka? zdradz jaki to sposób.

Jaka jest różnica między źródłem ciepła o danej mocy ? Ja mam gorzej bo u mnie w dziennych widelkach mogę grzać c.o lub cwu a przy prądzie można to i to i mam inwenter a mimo tego wykorzystuje tylko tanią taryfę.

 

Komfort a możliwość to nie to to samo.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między źródłem ciepła o danej mocy ? Ja mam gorzej bo u mnie w dziennych widelkach mogę grzać c.o lub cwu a przy prądzie można to i to i mam inwenter a mimo tego wykorzystuje tylko tanią taryfę.

 

Komfort a możliwość to nie to to samo.

 

A gdzie pawelek321 stwierdził ze będzie miał płytę w której zakumuluje całosc energii w II taryfie?, gdzie napisał ze mu wahania temperatury nie przeszkadzają?

To ze ogrzewanie elektryczne jest bezobsługowe to fakt, ale instalujemy je równiez dla komfortu, czyli mozliwie stałej temperatury i dlatego wazne jest aby podawac realne koszty takiego ogrzewania. Te 4000-5000 na co realne ale nalezy uwzglednic lokalizację (V strefa) i ocieplenie ktróre bedzie zastosowane, moze sie okazac ze bedzie nie 5000 a 6000 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Widzę,że uparles się na bufor...

Nie mam wahań temperatury bo max.0,5st.C to nie utrata komfortu,chodzi o odczuwanie ciepła a nie wahania.

Nie trzeba mieć płyty,wystarczy gubsza wylewka i małe straty ciepła,to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Panowie tak czytam ten temat i zastanawiam się, dlaczego nikt nie proponuje ogrzewania peletem? Oczywiście kocioł automatyczny z zasobnikiem. Sam użytkuję taki kocioł, nie będę wymieniał nazwy producenta, ale patrząc na to zimnym okiem - komfort i czystość prawie jak gaz, koszt grzania jak węglem.

Proponuję zapoznać się z tematem.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie tak czytam ten temat i zastanawiam się, dlaczego nikt nie proponuje ogrzewania peletem? Oczywiście kocioł automatyczny z zasobnikiem. Sam użytkuję taki kocioł, nie będę wymieniał nazwy producenta, ale patrząc na to zimnym okiem - komfort i czystość prawie jak gaz, koszt grzania jak węglem.

Proponuję zapoznać się z tematem.

pozdr

 

Może dlatego, że kotły na pellet są dosyć drogie. Do tego dochodzą m2 kotłowni i komin. Koszt grzania jest nieco wyższy niż węglem, ale komfort na pewno na plus dla pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Może dlatego, że kotły na pellet są dosyć drogie. Do tego dochodzą m2 kotłowni i komin. Koszt grzania jest nieco wyższy niż węglem, ale komfort na pewno na plus dla pelletu.

Dokładnie tak.

Na forum jest jednak większość budujących nowe domy gdzie każde paliwo stałe jest drogim rozwiązaniem.

W starych domach z kominami i kotłowniami pellet jest dobrym rozwiązaniem.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te szacunki z kalkulatora z cieplowlasciwie.pl są miarodajne? Wyszło mi, że różnica w kosztach przy ogrzewaniu gazem a ekogroszkiem to zaledwie 500zł. Natomiast pellet, nad zastosowaniem którego u siebie się zastanawiałam, wyliczyło w cenie gazu (bez kosztu obsługi) Edytowane przez Wszamanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy te szacunki z kalkulatora z cieplowlasciwie.pl są miarodajne? Wyszło mi, że różnica w kosztach przy ogrzewaniu gazem a ekogroszkiem to zaledwie 500zł. Natomiast pellet, nad zastosowaniem którego u siebie się zastanawiałam, wyliczyło w cenie gazu (bez kosztu obsługi)

A czemu ty się dziwisz ? Kto Ci naopowiadał głupot,że ekogroszek jest tani ?

1kWh z elogroszka przy dobrym palaczu,odpowiednim kotle i opale to ok.0,16zl przy nie spełnieniu tych warunków(tak grzeje większosć) ok.0,20zł,przy gazie ziemnym z kondensata 0,22zł a przy pellecie 0,20zl.

Ciekawostka,1kWh z prądu to 0,29zl :)

 

Może najpierw wypadało by poznać cenę energii z poszczególnych źródeł ciepła zamiast się dziwić czemus ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te szacunki z kalkulatora z cieplowlasciwie.pl są miarodajne? Wyszło mi, że różnica w kosztach przy ogrzewaniu gazem a ekogroszkiem to zaledwie 500zł. Natomiast pellet, nad zastosowaniem którego u siebie się zastanawiałam, wyliczyło w cenie gazu (bez kosztu obsługi)

 

Nie są, to tylko zgrubny szacunek, proponuję je potraktowac z duzą dozą nieufnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, może nieprecyzyjnie się wyraziłam, późno było:p nie tyle "dziwią" mnie ceny energii, co niskie zapotrzebowanie jaki mi program policzył przy moich założeniach. Dom na razie jest w stanie surowym, ale wybudowany dobre 15 lat temu, w tym roku mam zamiar zmierzyć się z jego wykończeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...