Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji i instalacji, niezawodność, i fakt że inwestycja będzie finansowana niestety kredytem, co byście polecili?

 

Dom parterowy z poddaszem użytkowym, na planie kwadratu, ok 110m2, kubatura 390m3. Ściany zewnętrzne są chyba z pustaka ceramicznego 24cm (nie znam się na materiałach budowlanych, na oko wygląda jak gruba cegła z dziurami w środku:rolleyes: ) na to planuję 20cm styro. Na dach 30cm wełny. W projekcie w podłogach jest zaledwie 5cm styro i nie wiem czy uda się tam więcej upchać. Na trzy szyby w oknach chyba zabraknie mi funduszy, pewnie będą dwuszybowe ale z tych nieco lepszych. Planuję WM z odzyskiem, ogrzewania podłogowego nie chcę, najwyżej w łazience (lubię mieć miękko pod nogami). Kominka nie będzie. Przyłącza gazu i prądu już są, tak że w koszt inwestycji ich nie wliczam. Tak samo kominy na gaz i paliwa stałe.

Na razie to są takie moje plany wstępne, w przyszłym tygodniu wybiorę nowego kierownika budowy to powiwe mi co tam można a co nie:) aby tylko nie stwierdził "pani, zburz to i buduj od nowa" :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji i instalacji, niezawodność, i fakt że inwestycja będzie finansowana niestety kredytem, co byście polecili?
→ zrobić tak ciepły jak tylko się da, a da się wiele zrobić na tym polu.

Izolacja jest i przetrwa tyle ile długość "życia" budynku. Inaczej to pchanie się w jakieś systemy rozbudowane pomp do nabijania

energii w budynek który jest bliższy situ na energię.

Sprawa jest bardzo prosta, o ile nikt by nie chciał wanny z której ucieka woda, tak samo nie powinno być domów z których nadmiernie ucieka ciepło.

A jeśli analogią do wanny jechać, to system grzewczy - jest poszukiwaniem pompy która uzupełni braki wody.

Zamiast zrobić szczelną wannę.

 

Szczególnie na kredyt trzeba sobie powiedzieć że nie stać kogoś na byle co! tym byle czym jest trochę izolacji, trochę ogrzewania.

i później rachunki, rachunki

nie zapalisz? nie włączysz ogrzewania ? będzie zimno .. da się tego uniknąć tylko trzeba chcieć.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ewakuacja-zespolu-szkol-w-Przegini-Zatrucie-czadem,wid,17389200,wiadomosc.html ...

skutki tępoty technicznej objawiają się tak.

Jeśli by moje dziecko chodziło do takiej szkoły to uczynił bym wszelakie starania, aby ktoś za takie coś surowo bekną.

 

https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=klimatyzator%20split to jest rzecz którą można użyć jako środek do ogrzewania !

a nie jakieś pierd nagrzewnice wydzielające spaliny !

XXI ..i królestwo oddychania ścian i innych guseł ! won z dziadostwem z budownictwa.

Jak się nie zna, to niech się nie pobiera ! za radzenie w sprawach technicznych !

Wystarczy że macha kielnią i już jest ekspertem od wykonywania izolacji i innych dziedziń budownictwa.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam

 

Panowie tak czytam ten temat i zastanawiam się, dlaczego nikt nie proponuje ogrzewania peletem? Oczywiście kocioł automatyczny z zasobnikiem. Sam użytkuję taki kocioł, nie będę wymieniał nazwy producenta, ale patrząc na to zimnym okiem - komfort i czystość prawie jak gaz, koszt grzania jak węglem.

Proponuję zapoznać się z tematem.

pozdr

 

Z tego co wiem pelety są tak z 20-40% droższe od ekogroszku, to dalej dużo taniej niż gazem. No i objętość opału - trzeba mieć więcej miejsca,

 

Proponuję antracyt - ciekawe paliwko nie zostawia sadzy, zero, nie ma dymu przy spalaniu, granulacja ekogroszku, wygoda i czystość, odkurzanie kotła odkurzaczem w celu zwiększenia jeszcze oszczędności, zuzycie w porównaniu do ekogroszku - 25%!!

 

tutaj szczegóły

https://www.facebook.com/pages/antraster-Tysi%C4%85ce-Z%C5%82otych-Zaoszcz%C4%99dzone-i-Ciep%C5%82o-w-Domu/215889358432829?sk=videos&video_upload_notif=1&notif_t=video_processed

 

a tutaj strona dostawcy polskiego antracytu, z zagranicy jest tez wiele źródeł, produkt niszowy uwaga potrzebny kocioł tłok

 

https://www.facebook.com/pages/Antracyt-%C5%BBary/234191713315582

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Z tego co wiem pelety są tak z 20-40% droższe od ekogroszku, to dalej dużo taniej niż gazem. No i objętość opału - trzeba mieć więcej miejsca,

 

Proponuję antracyt - ciekawe paliwko nie zostawia sadzy, zero, nie ma dymu przy spalaniu, granulacja ekogroszku, wygoda i czystość, odkurzanie kotła odkurzaczem w celu zwiększenia jeszcze oszczędności, zuzycie w porównaniu do ekogroszku - 25%!!

 

tutaj szczegóły

https://www.facebook.com/pages/antraster-Tysi%C4%85ce-Z%C5%82otych-Zaoszcz%C4%99dzone-i-Ciep%C5%82o-w-Domu/215889358432829?sk=videos&video_upload_notif=1¬if_t=video_processed

 

a tutaj strona dostawcy polskiego antracytu, z zagranicy jest tez wiele źródeł, produkt niszowy uwaga potrzebny kocioł tłok

 

https://www.facebook.com/pages/Antracyt-%C5%BBary/234191713315582

No to MONTEZ znowu pojechałeś z tym ANTRACYTEM.

Zapomniałeś dodać iż aby ANTRACYT się palił musisz go cały czas dmuchać DMUCHAWĄ, bo inaczej zgaśnie.

 

A te oszczędności w porównaniu do groszku to BUJDY przez ciebie pisane.

Po 2 to musi być specjalny piec do ANTRACYTU, bo w innym sie nie bedzie palił.

Zapomniałeś dodać że taki piec kosztuje 2x tyle co na ekogroszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PAnowie wyjaśnicie mi co to jest i jak ogrzewa się pompą ciepła??

Jakie macie średnie rachunki miesięczne ogrzewając dom gazem?

 

Wszystkie podstawowe informacje związane z pompami ciepła znajdzie Pan na stronie internetowej http://www.junkers.pl/pl/pl/faq_3/pompyciepa_5/pompa-ciepla.html .

 

Pozdrawiam,

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o solarach, bo podobno od 2015 trzeba obowiązkowo zamontować jakieś rozwiązanie ekologiczne, a kolektory to chyba najtańsze i najrozsądniejsze rozwiązanie? Dlaczego uważasz, że to badziew? Na mój rozum w słoneczne dni dodatkowo wspomaga ogrzewanie, czyli automatycznie spada zużycie prądu za ogrzewanie? Nie jest tak?

W takim razie nie musiałbym wcale robić komina. W razie prąd znacznie podrożeje to wtedy bym się najwyżej stresował :rolleyes:.

 

Warto zwrócić uwagę, że istnieje możliwość współpracy urządzeń gazowych z kolektorami słonecznymi. Takie rozwiązanie gwarantuje zmniejszenie zużycia energii o 20-25%.

 

Pozdrawiam,

Konsultant marki Junkers

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 15gr/kWh. W moim wypadku to 50% drożej niż PC.

 

http://www.ogrzewanie-kominkowe.pl/eksploatacja/ile-kosztuje-1-kwh-ciepla-z-kominka/

 

 

..."taki tradycyjny, z szybką, rusztem, paleniskiem wyłożonym szamotem"...

 

Takim czymś to się ogrzewało 15 -20 lat temu, jak drewno kosztowało 30-50 zł za metr. Zużywał 12-14 metrów na 100 metrowy domek. Teraz drewno kosztuje 3-4 razy tyle, więc trzeba budować kominki, które spalają mniej drewna. W porównaniu z przytoczonym w artykule, połowę, a nawet 1/3 drewna. Wówczas koszt eksploatacji będzie porównywalny z Twoim (PC). Oczywiście Ty masz bezobsługowo, ale są tacy co lubią mieć zajęcie...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosowanie kolektorów słonecznych w domach ogrzewanych gazem ziemnym jest bez sensu.

Koszt ogrzewania wody to max 150 zł miesięcznie ,z tego około 50 itak trzeba zapłacić (opłata stała).

A nie zapewnią 100 % zapotrzebowania .

Oszczędność wynosi max 50 zł miesięcznie i to tylko przez max 5 miesięcy.

PC do cwu też w takim wypadku jest bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC do CWU jest jak najbardziej sensowne, bo ma też inne zastosowanie.

To ciągnięcie rury z gazem, jest bez sensu i sponsorowanie put inia.

Kolektory słoneczne spokojnie cały rok mogą i pracują, tylko trzeba chcieć.

Ale niestety, "tradycja" nakazuje prosto byle coś tam było. Tak se neda, pane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pytanie nieco inne . Zapytalam 2 fachowcow ile kosztuje wykonanie nowej instalacji c.o. w starym (1951) domu=ocieplonym. pow. 90m2 dwu kondygnacyjny. Parter 6 grzejnikow i łazienkowy -drabinka. Piętro 3 grzejniki. i 1 drabinkowy z przewodów PE np. UPONOR (tworzywo) przewody zamontowane w ścianie z piecem jednofunkcyjnym kondensacyjny z zasobnikiem (piwnica) z cyrkulacją cwu? Bardzo proszę o pomoc ile może koszotować wykonanie takiej instalacji wraz materiałem i robocizną.

Gosia:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jaki typ ogrzewania byłby najbardziej optymalny do domu z projektu: Dom bliski sercu 3.

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Bliski-sercu-wariant-III-M115c-TBR-289?mirrorView=1

murator-m115c-bliski-sercu-wariant-iii-dom-2404-6-31183_2194334.jpg

dodatkowo w salonie będzie mała zmiana - duże okno narożne 2m x 2m

Położenie: wjazd od północy.

Województwo pomorskie.

 

Będę wdzięczna za porady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC do CWU jest jak najbardziej sensowne, bo ma też inne zastosowanie.

To ciągnięcie rury z gazem, jest bez sensu i sponsorowanie put inia.

Kolektory słoneczne spokojnie cały rok mogą i pracują, tylko trzeba chcieć.

Ale niestety, "tradycja" nakazuje prosto byle coś tam było. Tak se neda, pane.

 

Te kolektory pracujące spokojnie cały rok to w jakiej strefie klimatycznej ?

U mnie najtaniej wychodzi grzanie drewnem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolektory pracujące spokojnie cały rok to w jakiej strefie klimatycznej ?

U mnie najtaniej wychodzi grzanie drewnem..

 

wszystko zależy od potrzeb domu. M.A.G. całkiem sporo kWh dostarczył tej zimy z 6 sztuk kolektorów. zakładając bardzo ciepły budynek i duży bufor - wszystko jest możliwe. problem jednak w koszcie inwestycji. a jeśli budynek zużywa śladowe ilości energii, to czas zwrotu robi się długi. same kolektory nie są strasznie drogie, ale gdzie cała reszta? jakiś bufor (spory), złączki, rurki, robocizna, sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jaki typ ogrzewania byłby najbardziej optymalny do domu z projektu: Dom bliski sercu 3.

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Bli...9?mirrorView=1

 

murator-m115c-bliski-sercu-wariant-iii-dom-2404-6-31183_2194334.jpg

 

dodatkowo w salonie będzie mała zmiana - duże okno narożne 2m x 2m

Położenie: wjazd od północy.

Województwo pomorskie.

 

Dzisiaj miałam spotkanie odnośnie pomp ciepła gruntowych:

alpha innoTec, czekam na wycenę.

 

Będę wdzięczna za porady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Dzisiaj miałam spotkanie odnośnie pomp ciepła gruntowych:

alpha innoTec, czekam na wycenę.

 

Będę wdzięczna za porady !

Wyjdzie drogo,powietrzne są tańsze o ok.50%.

Ale w pierwszej kolejności zrób OZC i nie sugeruj się projektem gotowym jeśli chodzi o termoizolację bo ona sądzę jest tak projektowana,żeby tylko spełnić normy dopuszczenia do budowy i nic poza tym i należałoby ją znacznie zwiększyć,żeby myśleć o taniej eksploatacji teraz i w przyszłości oraz niskiej inwestycji za system grzewczy.

Na forum są inwestorzy ogrzewający podobne powierzchniowo domy prądem i rachunki za ogrzewanie mają na przyzwoitym poziomie a system grzewczy na prąd jest najtańszym systemem.

Jesli zużycie na cwu będzie średnie lub powyżej to dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła do c.o+cwu ale nie gruntowa bo to droga sprawa tylko powietrzna,która jest znacznie tańsza w inwestycji a nieznacznie gorszą ma sprawność od gruntowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jaki typ ogrzewania byłby najbardziej optymalny do domu z projektu: Dom bliski sercu 3.

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Bli...9?mirrorView=1

 

[ATTACH=CONFIG]315911[/ATTACH]

 

dodatkowo w salonie będzie mała zmiana - duże okno narożne 2m x 2m

Położenie: wjazd od północy.

Województwo pomorskie.

 

Dzisiaj miałam spotkanie odnośnie pomp ciepła gruntowych:

alpha innoTec, czekam na wycenę.

 

Będę wdzięczna za porady !

 

Poszukaj pomp polskich producentów i jak kolektor poziomy zrobisz samodzielnie, to gruntowa wyjdzie ci podobnie co powietrzna, a sprawność i żywotność ma zapewne większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...