Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Arturo72 mój fachowiec twierdzi, że gruntowa jest bardziej stabilna?

OZC mam obliczyć sama czy zlecić komuś ? Widziałam programy do obliczania, ale który wybrać ?

 

Pompa ciepło do CO i CWU - tak właśnie mi zaproponowano...

 

Liwko no widzisz Ty proponujesz polskiego producenta, a moi pod niebiosa chwalili AlphaInnoTec..bądź tu mądry.

Jakiego rzędu to może być różnica cenowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Arturo72 mój fachowiec twierdzi, że gruntowa jest bardziej stabilna?

OZC mam obliczyć sama czy zlecić komuś ? Widziałam programy do obliczania, ale który wybrać ?

Bo Twój fachowiec żyje z tego ? Bo Twój fachowiec ma blade pojecie o tym ?

Dzisiejsze powietrzne niewiele ustępują gruntowym a rachunek roczny za c.o i cwu to max.500zł na korzyść gruntowej przy słabym ociepleniu i dużym domu a różnica w cenie to ok.10-20tys.zł.

http://pl.sankom.net/do-pobrania/programy-demonstracyjne

Jest trochę zabawy z tym,jak będziesz miała problemy i rzucisz to w kąt to zleć to audytorowi energetycznemu w okolicy ale najpierw zadaj mu parę szczegółowych pytań czyli sprawdź jego wiedzę,czy nie zrobi tego poprzez kopiuj/wklej.Koszt sądzę,ze 200-400zł

Liwko no widzisz Ty proponujesz polskiego producenta, a moi pod niebiosa chwalili AlphaInnoTec..bądź tu mądry.

Jakiego rzędu to może być różnica cenowa ?

jw,Twoi zapewne mają kasę z Alha...sądzę,że dostaniesz ofertę ta 40-50tys.zł,gruntowa z poziomym to koszt ok.25-30tys.zł,powietrzna max.21-25tys.zł

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Twój fachowiec żyje z tego ? Bo Twój fachowiec ma blade pojecie o tym ?

Dzisiejsze powietrzne niewiele ustępują gruntowym a rachunek roczny za c.o i cwu to max.500zł na korzyść gruntowej przy słabym ociepleniu i dużym domu a różnica w cenie to ok.10-20tys.zł.

Arturo pisze o różnicy cenowej, przepraszam za lakoniczne pytania..dzisiaj miałam spotkanie i działam, ale jak dostanę wycenę chciałabym być bardziej zorientowana..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor pod kolektory, jest bananalnie prosty.

Ogrzewanie kolektorem wychodzi najtaniej i najprościej, nikt tu nie każe iść w full komercję.

wszystko zależy od potrzeb domu. M.A.G. całkiem sporo kWh dostarczył tej zimy z 6 sztuk kolektorów. zakładając bardzo ciepły budynek i duży bufor - wszystko jest możliwe. problem jednak w koszcie inwestycji. a jeśli budynek zużywa śladowe ilości energii, to czas zwrotu robi się długi. same kolektory nie są strasznie drogie, ale gdzie cała reszta? jakiś bufor (spory), złączki, rurki, robocizna, sterowanie.

 

Oj tam, trzeba czasem podwinąć rękawy i zrobić coś samemu.

Poddaje kolektory, choć sam mam mało miejsca na to ustrojstwo.

System "ogrzewania" ma być jak najprościejszejszejszy.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Pani geolog robi projekt odwiertów za 2000-2200 zł. To dużo?

 

A jeśli chodzi o prosty rachunek to grzanie PC czy piecem na ekogroszek + miał jest tańsze?

A po co ci już odwierty ? I czemu płacisz za to jak się jeszcze nie zdecydowałaś na nic ?

 

Nie można porównywać syfu do czystego tak samo jak nie można porównać pralki automatycznej do ręcznej tarki bo jak wycenić pracę piorącej na tarce ?

 

Jesli chodzi o koszt 1kWh energii z ekosyfu to jest na poziomie ok.0,16zł,z gruntowej pompy ciepła ok.0,8-0,10zł a z powietrznej pompy ok.0,10-0,12zł.

Jak widać w kazdym przypadku ekosyf jest droższy niż bezobsługowe i czyste ogrzewanie.

Nie mam pojęcia skąd bierze się mit,że syf jest tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor pod kolektory, jest bananalnie prosty.

Ogrzewanie kolektorem wychodzi najtaniej i najprościej, nikt tu nie każe iść w full komercję.

 

 

Oj tam, trzeba czasem podwinąć rękawy i zrobić coś samemu.

Poddaje kolektory, choć sam mam mało miejsca na to ustrojstwo.

System "ogrzewania" ma być jak najprościejszejszejszy.

 

przyznam, że nie mam czasu obejrzeć tego długiego materiału. ale najlepiej do ogrzewania zrobić chyba kolektor powietrzny (ewentualnie jakiś wymiennik, żeby grzać baniak) - powietrze ze względu na swoją małą bezwładność nagrzewa się już po krótkim czasie promieniowania słonecznego. cieczowy może nawet się nie włączyć kiedy mamy pogodę w kratkę (na przemian pochmurno i słonecznie) i niską temperaturę za oknem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 tu nie chodzi o mity..tylko raczej o to, że aby PC ciepła działała prawidłowo musi się na nią złożyć wiele czynników, przede wszystkim też trzeba trafić na dobrego fachowca. Moich skoro nawet nie zapytali o OZC, glebę, o to gdzie chcę mieć podłogówkę itd..i zapropnowali konkretny model pompy nie uznaję za fachowców...Co jeszcze przemawia za ekogroszkiem? Obecnie palimy w piecu, zwykłym, baaardzo starym więc takie palenie 1-max 2 razy w tygodniu w piecu eko wydaje się być przyjemnością. Czyż nie ?

Czytając forum i wypowiedzi przeróżnych osób dochodzę do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie pieca eko plus przygotowanie pod pompę ciepła na starość jak już fachowcy się dokształcą, pompy potanieją.

 

Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli błądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo72 tu nie chodzi o mity..tylko raczej o to, że aby PC ciepła działała prawidłowo musi się na nią złożyć wiele czynników, przede wszystkim też trzeba trafić na dobrego fachowca. Moich skoro nawet nie zapytali o OZC, glebę, o to gdzie chcę mieć podłogówkę itd..i zapropnowali konkretny model pompy nie uznaję za fachowców...Co jeszcze przemawia za ekogroszkiem? Obecnie palimy w piecu, zwykłym, baaardzo starym więc takie palenie 1-max 2 razy w tygodniu w piecu eko wydaje się być przyjemnością. Czyż nie ?

Czytając forum i wypowiedzi przeróżnych osób dochodzę do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie pieca eko plus przygotowanie pod pompę ciepła na starość jak już fachowcy się dokształcą, pompy potanieją.

 

Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli błądzę.

 

Błądzisz i to masakrystycznie.

Po części zrozumiałe jest to bo nie masz pojęcia co to znaczy ogrzewanie bezobsługowe uważając babranie się w syfie raz czy dwa razy w tygodniu za przyjemność.

Po drugie,jaki problem wygonić papraków z budowy i znaleść sobie porządnych fachowców ? Czy resztę domu też Ci oni spaprają ?

Po trzecie,OZC domu robi się dla własnej wiedzy,z reguły jeszcze przed budową,żeby przy adaptacji zmienić co potrzeba, i z gotowym czyli z wiedzą ile energii zużyjesz na ogrzewanie i jakiej mocy urządzenie grzewcze potrzebujesz,wybierasz najbardziej odpowiedni system grzewczy i idziesz i żądasz doboru urządzenia grzewczego,obojętnie jakiego pod wyniki z audytu i żaden paprak wtedy Ci wody z mózgu nie zrobi oferując kocioł na ekosyf,pompę ciepła,kocioł na gaz 12kW zamiast 6kW jakiego potrzebujesz.

Po czwarte,powietrzna pompa ciepła wyjdzie taniej nie tylko w eksploatacji niż ekosyf ale też wyjdzie podobnie w inwestycji jak ekosyf to co ma Ci jeszcze tanieć ?

Ekosyf to kocioł+komin+kotłownia specjalnie dla kotła przeznaczona a jaki to będzie koszt w Twoim przypadku ? Podobny jak pompa ciepła bez komina i kotłowni ? Sądzę,że tak wyjdzie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babranie się w syfie..czy czyszczenia pieca na ekogroszek wygląda inaczej/bardziej skomplikowanie niż czyszczenie zwykłego pieca?

 

Po drugie,jaki problem wygonić papraków z budowy i znaleść sobie porządnych fachowców ? Czy resztę domu też Ci oni spaprają ? Skąd mam wiedzieć, że akurat Ci których wybiorę znają się na rzeczy ? Sam wiesz ilu ludzi jest niezadowolonych z pomp..

 

Ekosyf to kocioł+komin+kotłownia specjalnie dla kotła przeznaczona a jaki to będzie koszt w Twoim przypadku ? Podobny jak pompa ciepła bez komina i kotłowni ? Sądzę,że tak wyjdzie. To brzmi zachęcająco ! Jakiego producent polecasz ? Moi obecni 'fachowcy' mają Alpha InnoTec i twierdzą, że PC gruntowa jest bardziej stabilna.

 

Czy możesz polecić osobę, nie program, która robi OZC ?

Słyszałeś o podłączeniu pieca na eko z dodatkowym przyłączem na przyszłość pod PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
.czy czyszczenia pieca na ekogroszek wygląda inaczej/bardziej skomplikowanie niż czyszczenie zwykłego pieca?

No jakby nie było jest to babranie się w syfie zamiast mieć czysto w domu i leżeć sobie z drinkiem w ręku zamiast bawić się w palacza.

 

Skąd mam wiedzieć, że akurat Ci których wybiorę znają się na rzeczy ? Sam wiesz ilu ludzi jest niezadowolonych z pomp..

Pokaz mi tych ludzi niezadowolonych z pomp na forum ? Ilu ? Jeden z kilkuset ?

A dom kto Ci budował ? Fachowcy czy papraki ? Skąd wiedziałaś,że dobzi są ?

Izolację kleili na wianki czy spaprali ?

To brzmi zachęcająco ! Jakiego producent polecasz ? Moi obecni 'fachowcy' mają Alpha InnoTec i twierdzą, że PC gruntowa jest bardziej stabilna.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?237249-Por%C3%B3wnanie-ofert-na-pomp%C4%99-ciep%C5%82a-(kot%C5%82ownie)

 

 

Słyszałeś o podłączeniu pieca na eko z dodatkowym przyłączem na przyszłość pod PC ?

Głupota i wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi obecni 'fachowcy' mają Alpha InnoTec i twierdzą, że PC gruntowa jest bardziej stabilna.

 

zwolnij fachowców :)

 

pompa gruntowa w tak wysokich cenach, nawet jeśli założyć że jest tańsza w eksploatacji, nigdy nie zwróci się w stosunku do powietrznej. wg mnie jedyny sensowny sposób na instalację gruntowej pompy ciepła, to urządzenie polskie lub chińskie + dolne źródło wykonane we własnym zakresie (czyli poziome, wymagające dużej działki). w sprawie OZC napisz np. do forumowego asolta.

 

warto też mieć projekt ogrzewania podłogowego zrobiony przez kogoś kto się na tym zna, żeby potem nie było, że "pompa nie działa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego szukasz kogos kto wykonuje ozc? przecież Arturo twierdzi ze to prosta sprawa, podał link do programu, nie ufasz jego twierdzeniom?

Asolt ufam, ale Liwko napisał, że samemu ciężko to ogarnąć zaś Arturro zasugerował audytora energetycznego. ile Ty bierzesz za OZC ?

 

Pokaz mi tych ludzi niezadowolonych z pomp na forum ? Ilu ? Jeden z kilkuset ?

A dom kto Ci budował ? Fachowcy czy papraki ? Skąd wiedziałaś,że dobzi są ?

Izolację kleili na wianki czy spaprali ? Oj kilku widziałam, poza tym znam - moi rodzice..ale oni mają pompę pow. z 7 lat na pewno...

 

 

pompa gruntowa w tak wysokich cenach, nawet jeśli założyć że jest tańsza w eksploatacji, nigdy nie zwróci się w stosunku do powietrznej. Kwestia zwrotu inwestycji..tak męczy mnie ten temat, nie ukrywam..

 

Jutro kontaktuję się z innym instalatorem pomp. Ciekawa jestem czy zaproponuje OZC..

 

Jeszcze jedna kwestia czytałam, że na Pomorzu pompy powietrzne działają sprawniej. To prawda?

 

Arturro byłam u Ciebie w dzienniku, nie dziwię się że z takimi wynikami polecasz pompę..tyle, że u Ciebie rekuperacja dodatkowo + styropian grafit

My planujemy okna 3-komorowe Drutex, co 10 lub 15 cm podłogówka, biały styro 20 cm..czy po raz drugi kupiłbyś Panasonica czy np do delikatnie większego domu polecałbyś inny model ? Ile kosztowała Ciebie instalacja pompy wraz ze wszystkim potrzebnymi podzespołami?

Edytowane przez -Amelka-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

pompa gruntowa w tak wysokich cenach, nawet jeśli założyć że jest tańsza w eksploatacji, nigdy nie zwróci się w stosunku do powietrznej. Kwestia zwrotu inwestycji..tak męczy mnie ten temat, nie ukrywam..

Proszę:

Jesli chodzi o koszt 1kWh energii z ekosyfu to jest na poziomie ok.0,16zł,z gruntowej pompy ciepła ok.0,08-0,10zł a z powietrznej pompy ok.0,10-0,12zł.

Dom bliski sercu III dobrze zbudowany zużyje na ogrzewanie ok.6000kWh,na cwu ok.4000kWh co daje łacznie 10000kWh.

czyli dla gruntowej jest to 800-1000zł a dla powietrznej 1000-1200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon grzewczy już dawno skończony to zapodaje aktualny stan licznika,nie biegałem z kartką co chwila do licznika ale zużycie na c.o+cwu jest na podobnym poziomie co w zeszłym roku czyli za 12 miesięcy na c.o+cwu wyjdzie ok.3300kWh w tym jakieś 1900kWh na c.o

 

[ATTACH=CONFIG]314765[/ATTACH]

Albo czegoś nie rozumiem, albo taaaka różnica względem Twoich wyników ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Albo czegoś nie rozumiem, albo taaaka różnica względem Twoich wyników ?

A co konkretnie ?

Zużycie na ogrzewanie to 1900kWh*COP3=5700kWh na cwu 1400kWh*COP3=4200kWh.

Gdybym grzał prądem zużyłbym 9900kWh a pompa zużyłem tylko 3300kWh.

Coś nie jest jasne ?

 

A i te 3300kWh dało mi koszt 1000zł za cały rok.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podałeś 10000 kWh,a u Ciebie wyszło 3300 kWh ?

 

Arturro byłam u Ciebie w dzienniku, nie dziwię się że z takimi wynikami polecasz pompę..tyle, że u Ciebie rekuperacja dodatkowo + styropian grafit

My planujemy okna 3-komorowe Drutex, co 10 lub 15 cm podłogówka, biały styro 20 cm (bez rekuperacji)..czy po raz drugi kupiłbyś Panasonica czy np do delikatnie większego domu polecałbyś inny model ? Ile kosztowała Ciebie instalacja pompy wraz ze wszystkim potrzebnymi podzespołami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...