Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Gość Arturo72
U mnie podałeś 10000 kWh,a u Ciebie wyszło 3300 kWh ?

 

Arturro byłam u Ciebie w dzienniku, nie dziwię się że z takimi wynikami polecasz pompę..tyle, że u Ciebie rekuperacja dodatkowo + styropian grafit

My planujemy okna 3-komorowe Drutex, co 10 lub 15 cm podłogówka, biały styro 20 cm (bez rekuperacji)..czy po raz drugi kupiłbyś Panasonica czy np do delikatnie większego domu polecałbyś inny model ? Ile kosztowała Ciebie instalacja pompy wraz ze wszystkim potrzebnymi podzespołami?

Wyjasniłem wyżej,COP robi swoje.

Panas sprawuje się od dwóch lat bez zarzutu,aktualne ceny tej pompy ze wszystkim masz tutaj,inwestorzy przedstawiają oferty na nie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?237249-Por%C3%B3wnanie-ofert-na-pomp%C4%99-ciep%C5%82a-(kot%C5%82ownie)

Dla mnie akurat ten Panas to za mocna pompa,moglaby być sporo mniejsza,ona ma przy -15st.C 9kW mocy grzewczej a ja potrzebuję 3,5kW przy -20st.C ale dzięki temu mam 100% zużycia w taniej taryfie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tyle wystarczyło by zaraz zjawił się asolt :D

Ma chłopina refleks :D

 

Moze zacytuj to co napisałem. Co do refleksu to czasami przeglądam forum, ale Ty chciałbys mi i tego zabronic. Taki samozwanczy moderator, jezeli nie pasuje moje zapytanie w poscie to zawsze mozesz zglosic do moderacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dobra, znam te twoje czasami :) Wystarczy napisać "asolt" a odruch Pawłowa nie zawodzi :) Zastanawiam się czy nie wpisać "asolt" w swoją stopkę, będziemy nierozłączni, gdzie ja tam ty :D

 

Odnośnie ogrzewania, to wczoraj rozmawiałem z sąsiadem, który kupił za mną działkę. Będzie kolejna pompa! Ufff... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dobra, znam te twoje czasami :) Wystarczy napisać "asolt" a odruch Pawłowa nie zawodzi :) Zastanawiam się czy nie wpisać "asolt" w swoją stopkę, będziemy nierozłączni, gdzie ja tam ty :D

 

Zaczynasz troche mieszac, nie pojawiłem się ze względu na mój nick, to w zasadzie było zapytanie/polemika z Arturo. Nie pojawiam się w kazdym przypadku gdy ktos wpisze mój nick, bo po co, moze Ty przegladasz co o Tobie piszą, ja nie musze i nie mam czasu, nie interesuje mnie to. W stopkę mozesz wpisywac co chcesz byle to była prawda (a z tym masz problemy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz troche mieszac, nie pojawiłem się ze względu na mój nick, to w zasadzie było zapytanie/polemika z Arturo. Nie pojawiam się w kazdym przypadku gdy ktos wpisze mój nick, bo po co, moze Ty przegladasz co o Tobie piszą, ja nie musze i nie mam czasu, nie interesuje mnie to. W stopkę mozesz wpisywac co chcesz byle to była prawda (a z tym masz problemy)

 

Z czym mam problemy? Może jakiś dowodzik na twoje insynuacje?

 

I przestań już się tłumaczyć. Każdy kto jest długo na tym forum chyba zauważył taką zależność, o której piszę. Po prostu szukasz klientów, po cichu, bez płatnego profilu. :) A może to nie prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, jaki typ ogrzewania byłby najbardziej optymalny do domu z projektu: Dom bliski sercu 3.

 

dodatkowo w salonie będzie mała zmiana - duże okno narożne 2m x 2m

Położenie: wjazd od północy.

Województwo pomorskie.

 

Dzisiaj miałam spotkanie odnośnie pomp ciepła gruntowych:

alpha innoTec, czekam na wycenę.

 

Będę wdzięczna za porady !

 

Amelka, może budujesz gdzieś niedaleko mnie? Mam pompę powietrzną i doświadczenie dwóch sezonów grzewczych za sobą. Wcześniej miałem ekogroszek (w tym samym domu). Możesz podjechać obejrzeć, porozmawiać - z pewnością rozwieje wiele Twoich wątpliwości i jeśli będziesz zainteresowana to dam namiary na sprawdzonych fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 dziękuję ! Mam trochę km do Ciebie..dlaczego zrezygnowałeś z ekogroszku ?

 

W sumie rozmawiałam z 2 fachowcami.

Polecają TYLKO i wyłącznie gruntowe, bo klimat deszczowy - Szwecja lub Kanada są ok ale nie Polska. Druga sprawa odmrażanie zamarzniętych elementów pochłania mnóstwo prądu...Jeden oferuje Stiebel i IVT, drugi AlphaInnoTec. Chociaż Ci jedni instalowali także Daikina..tańsza opcja..

Mam namiar na trzeciego...ten twierdzi TYLKO powietrzne- Atlantic.

 

Podobno między eko a pompą gruntową to ok 30 tysi..mam mętlik.

Edytowane przez -Amelka-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

W sumie rozmawiałam z 2 fachowcami.

Polecają TYLKO i wyłącznie gruntowe, bo klimat deszczowy - Szwecja lub Kanada są ok ale nie Polska. Druga sprawa odmrażanie zamarzniętych elementów pochłania mnóstwo prądu...Jeden oferuje Stiebel i IVT, drugi AlphaInnoTec.

Masakra jak można łoić nie świadomych i raczej nie czytatych inwestorów.

To się nie dziwię,że większość posiadających ekosyf na pokładzie dostaje takie wyceny i robi się im ponownie pranie mózgu :)

 

Klimat na Śląsku jest podobny do kanadyjskiego i szwedzkiego ;)

 

Map bodajże sprawdzał ile prądu pobiera "odmrażanie" czyli defrost w sezonie i wyszło mu chyba 9kWh czyli jakieś 2,7zł,rzeczywiście mnóstwo prądu ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 dziękuję ! Mam trochę km do Ciebie..dlaczego zrezygnowałeś z ekogroszku ?

 

Zrezygnowałem, bo wmówiono mi, że jest to ogrzewanie prawie bezobsługowe i niezawodne. Wcześniej mieszkałem w bloku i nie miałem pojęcia co to znaczy palić w kotle i było to dla mnie ogromnym szokiem, że tyle trzeba się narobić żeby ciepło było:o Ty piszesz, że teraz ogrzewacie się węglem, więc dla Cibie może i to by było luksusem, ale serio nie warto babrać się z jakimkolwiek węglem skoro dosłownie w tych samych pieniądzach możesz mieć pompę, która jest absolutnie bezobsługowa.

 

W sumie rozmawiałam z 2 fachowcami.

Polecają TYLKO i wyłącznie gruntowe, bo klimat deszczowy - Szwecja lub Kanada są ok ale nie Polska. Druga sprawa odmrażanie zamarzniętych elementów pochłania mnóstwo prądu...Jeden oferuje Stiebel i IVT, drugi AlphaInnoTec. Chociaż Ci jedni instalowali także Daikina..tańsza opcja..

Mam namiar na trzeciego...ten twierdzi TYLKO powietrzne- Atlantic.

 

Podobno między eko a pompą gruntową to ok 30 tysi..mam mętlik.

 

Fachowców opowiadających takie głupoty szerokim łukiem mijaj. Najlepiej rozmawiaj z użytkownikami, bo fachowcy zazwyczaj chwalą to z czego największą prowizję mają, a często sami poza montażem nie mają styczności z tymi urządzeniami.

W pomorskim właśnie najlepiej sprawdzają się pompy powietrzne, a deszcz im w niczym nie przeszkadza. Gruntówka, szczególnie markowa jest na tyle droga w inwestycji, że nigdy się nie zwróci. Spójrz na moja stopkę - tam masz parametry mojego domu i koszty ogrzewania - jak widać roczny koszt ogrzewania wychodzi poniżej ceny za 2t ekogroszku w pomorskim, do tego nie kiwam przy tym palcem, a dodatkowo latem mam chłodzenie. Ogólnie po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć, ze to była jedna z lepszych decyzji w moim życiu i z czystym sumieniem mogę polecić każdemu takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimat na Śląsku jest podobny do kanadyjskiego i szwedzkiego ;)

A na Pomorzu ?

 

Defrost 9 kWh to co oni za bzdury gadają ??

 

map78 od 2 lat masz PC. To w sumie ceny nie musiały się jakoś mocno zmienić. Ile zapłaciłeś za PC plus OZC plus..no właśnie za co jeszcze trzeba zapłacić ?Jak wyglądają przeglądy PC ?

 

Słyszeliście coś o Atlanticu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

 

Słyszeliście coś o Atlanticu ?

Bardzo dobre pompy.

Wyceny na Panasa masz w linku jaki Ci zapodalem.

Na pomorzu map Ci odpowiedzial już, także podobny klimat do kanadyjskiego i szwedzkiego ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na Pomorzu ?

 

Defrost 9 kWh to co oni za bzdury gadają ??

 

map78 od 2 lat masz PC. To w sumie ceny nie musiały się jakoś mocno zmienić. Ile zapłaciłeś za PC plus OZC plus..no właśnie za co jeszcze trzeba zapłacić ?Jak wyglądają przeglądy PC ?

 

Słyszeliście coś o Atlanticu ?

 

Amelka, moja instalacja była trochę bardziej złożona niż w nowym domu, bo była to modernizacja, więc i roboty dużo więcej, ale tak ogólnie to pompa kosztowała 24500zł + 3000zł zasobnik CWU + 3000zł materiały i robocizna. W tamtym czasie to był najdroższy model Panasonica, teraz jednostkę 1-fazową o tych samych parametrach można dostać bodajże za trochę ponad 18tys. w promocji Panasonica. OZC robiła mi firma Purmo przy okazji doboru klimakonwektorów, policzyli sobie za to 200zł. Przeglądy oficjalnie 2x w roku, ale ja nie robię;)

 

Atlantic ma również bardzo dobre opinie i w swoim czasie też rozważałem zakup tej pompy, ale obecnie zdecydowałbym się na Panasonica - raz, że sam ją sprawdziłem i jestem w 200% zadowolony, a dwa, że mają nieco świeższe jednostki. Atlantic bodajże jedzie na swojej konstrukcji z 2010r, a Panasonic zrobił modele na 2014r. W tej technologii 4 lata to dość dużo.

 

Co do defrostów to obejrzyj sobie filmik, który popełniłem kilka miesięcy temu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo ! Już trochę jaśniej :)

Mi też proponowano klimakonwektory..jedynie przestawili głównie zaletę szybkiego nadmuchowego nagrzewania..domyślam się że nie jest to jedyna zaleta za o wiele wyższą cenę względem kaloryferów. Prawda?

 

Amelka, jeśli jesteś jeszcze na etapie wyboru rodzaju ogrzewania to instaluj 100% podłogówki. Wtedy i tylko wtedy reszta instalacji będzie mogła być najbardziej optymalna, prosta i tania, bo nie będzie potrzeba żadnych zaworów, mieszaczy, buforów, itp. Klimakonwektory mają oczywiście swoje zalety (dynamiczne grzanie i chłodzenie), ale nie ma nic lepszego w tej chwili niż 100% podłogówki, natomiast kaloryfery to relikt przeszłości i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Instalując kalafiory praktycznie eliminujesz sobie możliwość efektywnego wykorzystania niskotemperaturowych źródeł ciepła, które są przyszłością ogrzewnictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę samemu się za to nie zabierać. Zresztą wystarczy 5 minut żebyś zrozumiała o czym piszę :)

 

to tylko tak strasznie na początku wygląda...

faktem jest, że jak nie masz żadnego punktu odniesienia, to na początku nie za bardzo wiadomo od czego zacząć.

Ja miałem wyliczony dom i rzuty i przekroje tego budynku (projekt standardowy)

miałem ściągawkę i bez problemu dałem radę.

 

To brzmi zachęcająco ! Jakiego producent polecasz ? Moi obecni 'fachowcy' mają Alpha InnoTec i twierdzą, że PC gruntowa jest bardziej stabilna.

 

może i jest bardziej stabilna, ale standardowa oferta jest duużo droższa. Biorąc pod uwagę to co piszesz, to raczej nie będziesz obniżyć tej ceny w drodze negocjacji czy też wykonując pewne etapy we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie.

Wydaje się,że najtańsze ogrzewanie to brak ogrzewania,a przynajmniej minimalizacja. Minimalizacja wiąże się z kosztem . Koszt z masą akumulacyjną w odpowiednim miejscu ,czyli pod nogami. Wszak ogrzewanie podłogowe jest najbardziej przyjazne w domu energooszczędnym. W domu dobrze zaizolowanym,szczelnym , temp. posadzki musi być wyższa od temp. oczekiwanej powietrza o 1-1,5oC. Zatem dla temp.w domu 21oC ,wystarczy 22-22,5oC..Do łażenia boso,za niska. Brak wyraźnego źródła podczerwieni.Komfort średni. Ale tanio.

Źródło ciepła? A wszystko ,bo przy masie akumulacyjnej kilkaset ton każde źródło dostarczy bez nadmiaru.

Masa akumulacyjna? Za friko. Wszak wszyscy wypełniamy pospółką przestrzeń między fundamentami. Kwestia,gdzie umieścimy izolację.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam ofertę, bez OZC...co o tym sądzicie, którą pompę byście wybrali..i czy w ogóle ceny są ok ? Dom bliski sercu 3-lustro.

Ustawienie względem stron świata : widok z okna narożnego w kuchni na zachód, widok z okna narożnego w salonie południe.

 

Najważniejszym wyznacznikiem doboru pompy jest dla mnie określenie zapotrzebowania na pokrycie strat ciepła budynku i rodzaj ogrzewania.

 

Z Pani informacji wynika ,że dom będzie docieplony lepiej niż w projekcie , tzn. 20 nie 15 cm , zatem to zapotrzebowanie na poziomie 7-8 kW jest trochę zawyżone.

 

Jeśli dodatkowo ogrzewanie podłogowe będzie położone w odstepach mniejszych niż 15 cm wpłynie to korzystnie na obniżenie mocy wybranej pompy .

 

Zatem można rozważyć zastosowanie pompy Extensa 8.W załaczonym pliku PDF przyjąłem dobór pompy mocniejszej Extensa 10.W porównaniu kosztów eksploatacji różnica pomiędzy Extensa 8 i Extensa 10 jest niewielka ok.100zł rocznie.Różnica w cenie zakupu dużo większa 2-3 tys. zł .

 

Koszt ogrzewania to 1900-2000 rocznie + cwu 350 dni w roku ok. 800zł

 

1. P.C. EXTENSA 8 1faz. - z grzałką termostatem podł Zas CWU zasobnikiem = 23.909 netto

 

2. Extensa 8 DUO z wbudowanym zasobnikiem 190l - z grzałką termostatem = 25800 netto

 

 

3. Extensa 10 + wolnostojący zasobnik cwu 200 L - z grzałką termostatem zasobnikiem = 26984 zł netto

 

 

4. Extensa 10 DUO z wbudowanym zasobnikiem 190 l - z grzałką termostatem = 27800 zł netto

 

Będę wdzięczna za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...