Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Jak w temacie.

Wydaje się,że najtańsze ogrzewanie to brak ogrzewania,a przynajmniej minimalizacja.

 

Koszt z masą akumulacyjną w odpowiednim miejscu ,c

?

A wszystko ,bo przy masie akumulacyjnej kilkaset ton każde źródło dostarczy bez nadmiaru.

Masa akumulacyjna?

Za friko.

Wszak wszyscy wypełniamy pospółką przestrzeń między fundamentami. Kwestia,gdzie umieścimy izolację.:)

 

Chcesz ogrzewać KILKASET ton masy akumulacyjnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koszt ogrzewania to 1900-2000 rocznie + cwu 350 dni w roku ok. 800zł

 

1. P.C. EXTENSA 8 1faz. - z grzałką termostatem podł Zas CWU zasobnikiem = 23.909 netto

 

2. Extensa 8 DUO z wbudowanym zasobnikiem 190l - z grzałką termostatem = 25800 netto

 

 

3. Extensa 10 + wolnostojący zasobnik cwu 200 L - z grzałką termostatem zasobnikiem = 26984 zł netto

 

 

4. Extensa 10 DUO z wbudowanym zasobnikiem 190 l - z grzałką termostatem = 27800 zł netto

 

Będę wdzięczna za porady.

 

Koszt ogrzewania zapewne podany dla prądu 1-taryfowego.

Co do wycen to nie jest najgorzej - pod warunkiem, że cena zawiera już instalację całej kotłowni:confused: Choć z tego co wiem na forum są użytkownicy, które tego typu instalacje robili poniżej 20tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dostałam ofertę, bez OZC...co o tym sądzicie, którą pompę byście wybrali..i czy w ogóle ceny są ok ? Dom bliski sercu 3-lustro.

Ustawienie względem stron świata : widok z okna narożnego w kuchni na zachód, widok z okna narożnego w salonie południe.

 

Najważniejszym wyznacznikiem doboru pompy jest dla mnie określenie zapotrzebowania na pokrycie strat ciepła budynku i rodzaj ogrzewania.

 

Z Pani informacji wynika ,że dom będzie docieplony lepiej niż w projekcie , tzn. 20 nie 15 cm , zatem to zapotrzebowanie na poziomie 7-8 kW jest trochę zawyżone.

 

Jeśli dodatkowo ogrzewanie podłogowe będzie położone w odstepach mniejszych niż 15 cm wpłynie to korzystnie na obniżenie mocy wybranej pompy .

 

Zatem można rozważyć zastosowanie pompy Extensa 8.W załaczonym pliku PDF przyjąłem dobór pompy mocniejszej Extensa 10.W porównaniu kosztów eksploatacji różnica pomiędzy Extensa 8 i Extensa 10 jest niewielka ok.100zł rocznie.Różnica w cenie zakupu dużo większa 2-3 tys. zł .

 

Koszt ogrzewania to 1900-2000 rocznie + cwu 350 dni w roku ok. 800zł

 

A mówiłaś,że nie ma kumatych fachowców ;)

Ten wg mnie zna się na rzeczy i dobrze doradza,bo Extensa 8kW będzie ok,zresztą na nią w pierwszej kolejności padł mój wybór,ona ma przy -20st.C bodajze 5,6kW mocy grzewczej bo w Extensach moc grzewcza zmniejsza się wraz ze spadkami temperatur...

...jest tylko jedna rzecz,z prognozowanych jego rachunków i doboru mocy pompy wynika,że instalator zakłada pracę pompy w taryfie G11 czyli 24h/dobę a to trochę wg mnie nie teges.

Zasadnym jest,żeby grzać pompą w taryfie G12 i wtedy wybór bym ukierunkował na mocniejszą pompę czyli 10kW lub wg innej szkoły zostawić 8kW lecz przy mocniejszych mrozach,jeśli nie starczy mocy grzewczej wspomagać pompę grzałką.

Co do samych cen,Atlantic jest ze średniej półki cenowej,są tańsze marki ale i też droższe i ja osobiście brałbym bez wbudowanego zasobnika,w moim przypadku 300l grzane do 46st.C wystarczy akurat dla 3 osób.

No i oczywiście,tak jak map zauwazył,taka cena musi być za calość z montażem bo inaczej nie wygląda to na ciekawą ofertę i poszukałbym wśród tańszej marki.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w związku w sumie już dobraną pompą jest sens robienia OZC i audytu energetycznego ?

 

Rozpiszę się nt. cen imontażu jak będę na miejscu.

 

Amelka, zrób rzetelne OZC - to koszt około 300zł. Być może, po zrobieniu OZC okaże się, że wystarczy Ci pompa np Panasonic 7kW, która wraz z montażem kosztuje około 18-19tys. zł, zatem wydając 300zł możesz zaoszczędzić 4-5tys. zł. Chyba warto:confused:

U mnie bez OZC też wszyscy fachowcy dobierali 12kW, a okazało się, że wystarczy 9kW, więc inwestując 200zł zaoszczędziłem 5tys. bo taka była różnica między 9, a 12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy w związku z już przedstawioną ofertą jest sens robić OZC I rozszerzony audyt energetyczny?

Tak

 

Co z alternatywnym źródłem ciepła?

A o co chodzi bo nie kumam ?

Jeśli pompa będzie dobrze dobrana nie potrzeba alternatywnego źródła ciepła.

Chyba nie myślisz o ekosyfie,bo to nie alternatywa tylko dziadostwo dla starych domów lub mało kumatych inwestorów.

 

Który model z tych przedstawionych powyżej jest najbardziej polecany?

Bez zintegrowanego zasobnika o odpowiedniej mocy.

Zainteresuj się Panasem,nawet u tego samego instalatora,powinien być tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z alternatywnym źródłem ciepła?

 

jak szukasz altenatywy w razie wybuchu wojny światowej, to niestety, ale muszę cie zmartwić. Nawet jak zainwestujesz i zdublujesz lub ztriplujesz system to i tak to niewiele da. Jedynie ewentualnie prosty kominek lub koza( koniecznie o minimalnej mocy!!!)...ale jak nie jesteś miłośnikiem palenia to i tak nie będziesz w tym palić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt ogrzewania zapewne podany dla prądu 1-taryfowego.

Co do wycen to nie jest najgorzej - pod warunkiem, że cena zawiera już instalację całej kotłowni

map78 cena zwiera powyższe: grzałka, termostat..itp..

 

Zasadnym jest,żeby grzać pompą w taryfie G12 i wtedy wybór bym ukierunkował na mocniejszą pompę czyli 10kW lub wg innej szkoły zostawić 8kW lecz przy mocniejszych mrozach,jeśli nie starczy mocy grzewczej wspomagać pompę grzałką. Wg tej szkoły kolejny zaproponował fachowiec zaproponował mi pompę ciepła GRUNTOWĄ, montuje tylko takie bo " w tylko takie wierzy..."

 

Amelka, zrób rzetelne OZC - to koszt około 300zł. Być może, po zrobieniu OZC okaże się, że wystarczy Ci pompa np Panasonic 7kW, która wraz z montażem kosztuje około 18-19tys. zł, zatem wydając 300zł możesz zaoszczędzić 4-5tys. zł. Chyba warto Racja.

Oferta nr 1 - pompa powietrza 6 kW

Oferta nr 2 - pompa powietrza 7,7 kW

Oferta nr 3 - pompa gruntowa 6-7 kW

Jak widać rozbieżność 6-7,7 kW..to sporo?

 

Czy w związku z już przedstawioną ofertą jest sens robić OZC I rozszerzony audyt energetyczny?

Tak Arturo rozumiem, że OZC wystarczy ?

 

Jeśli pompa będzie dobrze dobrana nie potrzeba alternatywnego źródła ciepła.

A jeśli dom ma być na wsi, gdzie często nie ma prądu ?

Kominek ? Wiadomo podłogówka ma bezwład..ale podczas srogiej zimy ?

 

...ale jak nie jesteś miłośnikiem palenia to i tak nie będziesz w tym palić...

JTKirk jw...na wypadek awarii prądu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna oferta..

POMPA POWIETRZA - AlpHaInnoTec WZS Alterra WZS 82H3M z zas CWU 200 l(moc 7,7 kW, COP 5,09,

AlphaWEB Home+Mobile, bufor AIT 200 L, dolne źródło - odwierty 2x90MB, sondy, glikol, studnia z rotametrami

 

węzeł cieplny oraz instalacja centr ogrzewania mieszana, : podłogowe ogrzewanie z automatyką i termostatami pokojowymi + 4 klimakonwektory z płyta grzejną ze sterownikami (szer 13 cm), grzałki ze sterowaniem do grzejników łazienkowych, Pompy obiegowe energooszczędne Wilo.

 

Instalacja wodna z filtrami wstępnego oczyszczania oraz stacją uzdatniania wody, kanalizacyjna, cyrkulacji z pompą energooszczędną Wilo, 2 stelaże WC do zabudowy..

 

SUMA....no właśnie kto zgadnie ?

 

I kolejna...

IVT - plus minus 60 tys z montażem, ze wszystkim..i tu właśnie ta druga szkoła 80% zapotrzebowania +grzałka.

COP = 5,1

6-7 kW

odwierty w cenie, 75-80 cm

 

Co sądzicie o tych opcjach ?

Edytowane przez -Amelka-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
a z drugiej strony okiem zwykłego zjadacza to za 60 tys zł można kupić 170 ton węgla z republiki Czeskiej i wystarczyło by to licząc 3 tony na rok ogrzewanie na 56 lat , zważywszy że budujemy dom w wieku 35-40 lat bo pewnie w tym wieku czegos się da dorobić to życia nie starczy aby spalić ten węgiel :rolleyes::rolleyes:... no to dolałem oliwy do ognia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam 30 ;)...ale tu też chodzi o to że średnio na 1-2 noce wybywam w tygodniu poza dom, taka praca. Co więcej pozostałe 2-3 dni wracam wieczorem, mąż średnio 3-4 dni w tygodniu nie ma go w domu.

Jak tu pogodzić system pracy z ekogroszkiem, gdzie często nie uda się zaplanować powrotu AKURAT na załadowanie pieca?

Tutaj chyba nie mamy zbyt dużego wyboru..

 

..chyba, że gaz, ze swoją butlą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a z drugiej strony okiem zwykłego zjadacza to za 60 tys zł można kupić 170 ton węgla z republiki Czeskiej i wystarczyło by to licząc 3 tony na rok ogrzewanie na 56 lat , zważywszy że budujemy dom w wieku 35-40 lat bo pewnie w tym wieku czegos się da dorobić to życia nie starczy aby spalić ten węgiel :rolleyes::rolleyes:... no to dolałem oliwy do ognia

A czy na Goduli wunglem wszystkie ryle jarają,że tak godosz ? ;)

Własnie dla takich są te wyceny.

Ja budowałem dom w wieku 40 lat i za system grzewczy nie na wungiel miałem wydać 3tys.zł a prundu na ogrzewanie i cwu zużyć za 3tys.zl w przeliczeniu na Wasze ok.3,2t ekosyfu ale za to bez syfu w domu i na sobie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Kolejna oferta..

POMPA POWIETRZA - AlpHaInnoTec WZS Alterra WZS 82H3M z zas CWU 200 l(moc 7,7 kW, COP 5,09,

AlphaWEB Home+Mobile, bufor AIT 200 L, dolne źródło - odwierty 2x90MB, sondy, glikol, studnia z rotametrami

 

węzeł cieplny oraz instalacja centr ogrzewania mieszana, : podłogowe ogrzewanie z automatyką i termostatami pokojowymi + 4 klimakonwektory z płyta grzejną ze sterownikami (szer 13 cm), grzałki ze sterowaniem do grzejników łazienkowych, Pompy obiegowe energooszczędne Wilo.

 

Instalacja wodna z filtrami wstępnego oczyszczania oraz stacją uzdatniania wody, kanalizacyjna, cyrkulacji z pompą energooszczędną Wilo, 2 stelaże WC do zabudowy..

 

SUMA....no właśnie kto zgadnie ?

Ponad 100tys.zł ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Coś, ktoś podsumuje oferty ?

Ja bym powiedział,że gruntową sobie odpuść bo widać ceny kosmiczne.

Zresztą dzisiaj jeśli chodzi o pompy ciepła to powietrzne nie mają konkurencji,na dzisiaj jest to jedyny sensowny wybór jeśli chodzi o chęć zmneijszenia rachunków za ogrzewanie.

Chyba,ze prąd ale o tym trzeba myśleć przed budową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałam z kilkoma fachowcami, osobami z branży..oni twierdzą, że pompy powietrza nie mają w Pl racji bytu..wspomniałam o filmiku map wówczas fachowiec zapytał przy jakiej temperaturze i wilgotności to było robione, a następnie zapytał czy wiem ile razy dziennie defrost musi być robiony przy niskiej temperaturze.

Jakby nie było klimat nie jest stabilny..a ziemia jednak bardziej stabilna.

No błądzę...

 

Chyba,ze prąd ale o tym trzeba myśleć przed budową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Rozmawiałam z kilkoma fachowcami, osobami z branży..oni twierdzą, że pompy powietrza nie mają w Pl racji bytu..

To nie są fachowcy a ciarachy

 

Jakby nie było klimat nie jest stabilny..a ziemia jednak bardziej stabilna.

No błądzę...

Bładzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...