Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Już to pisałem nie raz, ale powtórzę, że u mnie w tym samym domu, bez termomodernizacji ogrzewanie kotłem na ekogroszek wychodziło 2x drożej niż obecnie pompą ciepła. Dlaczego? Jest to suma wielu czynników, ale najważniejsze to na pewno: niewłaściwie dobrany kocioł, niedoświadczony palacz i dostępność taniego i dobrego ekogroszku na Pomorzu. Z tego co czytam na forum rekordziści spalania to doświadczeni palacze z często bardzo przerobionymi kotłami i odpowiednio dobranymi sterownikami. To tzw fascynaci tematu. Niestety w realu w domach podobnych do mojego z fabrycznymi kotłami ludzie palą około 4t ekogrochu, jak do tego weźmiemy ceny z Pomorskiego, gdzie najtańszy eko kosztuje 850zł/t (na name), a te lepsze >1000zł/t to mamy odpowiedź.

Z drugiej strony PCi też można grzać drogo;) Gdybym np puścił pompę samopas, bez sterowania, do tego dołożył cyrkulacje 24h i pozostał w taryfie G11 to grzanie pompą wyszłoby tyle samo co wcześniej ekogroszkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niewiele rzeczowych argumentów padło przez te dwie strony mojej nieobecności, a dyskusja, niestety jak zawsze, zeszła na poziom rosyjskiego parlamentu z Żyrinowskim na czele:P.

Osoby korzystające z PC i tu się udzialejące nie są w stanie zaakceptować, że istnieja inne źródła energii, które mogą konkurować cenowo z ich czystymi, tanimi i bezobsługowymi kWh, powołując się na argument:

1. syfu w domu i całej okolicy (liczę na to, że równie zaciekle walczą o lepsze jutro, likwidujac całą rzeszę trupów poruszających się po naszych drogach i oczywiście dając przykład proekologicznego myślenia jeżdżąc samochodami elektrycznym lub przynajmniej hybrydowym, no bo przecież benzyna i disel są passe),

2. ogromu pracy wokół tego urządzenia (zakładam że zagorzali zwolennicy błogiego lenistwa w domu i wokół niego nie posiadają trawników, bo trzeba ja kosić i wszystko ładnie zalali asfaltem, bo bruk też wymaga pielęgnacji, oczywiście posiadają samoczyszczące się automaty toaletowe, no bo kto by poświęcał czas na ich utrzymywanie w porządku no i oczywiście posiadaja służbę, bo szkoda czasu na jakiekolwiek czynności w domu i wokół nich

3. posiadanie dodatkowego pomieszczenia na kotłownię o powierzchni, na bogato to z 8m2, które ma kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych - to dopiero rozrzutność przy budowaniu, prawie jak przy zamówieniach publicznych. To o zgrozo, garaż - to dopiero rozrzutność w niepotrzebnych m2, koszt bramy, glazury na posadzce, dodatkowej instalacji oświetlenieniowej - to wyjdzie za to z 50tyś:jawdrop: a jeszcze ogrzewanego to już nie chcę myśleć

 

Możecie pękać ze złości, a i tak nie przekonacie całej rzeszy ludzi, którzy dokładnie widza, czego chcą i mają wybór; i nie są to, wbrew temu co myślicie, kompletni imbecyle mieszkający w lepienkach tylko ludzie potrafiący liczyć swoje pieniądze czasami całkiem niezłe. Posiadanie willi 500m2 nie oznacza że należy wydawać na jej ogrzanie kilka tysięcy złotych miesięcznie - jeżeli można osiągnąć taki sam efekt za niższą cenę, kosztem dodatkowych nakładów pracy na obsługę kotła na węgiel/biomasę i porządkowanie pomieszczenie raz w tygodniu to czemu z tego nie skorzystać skoro prawo to dopuszcza.

 

Średni koszt w Polsce wytworzenia 1kWh energii na ogrzewanie jest najtańszy przy biomasie, następnie jest drewno i pompy gruntowe, ekogroszek i PC powietrzne, potem nie ma długo niczego i jest gaz, a stawkę zamyka ogrzewanie elektryczne. Domów mogących mianować się energooszczędnymi jest rapem kilka procenta w skali kraju, a reszta walczy o normalność w niskiej cenie, także te nowe domy i dajmy tym ludziom dowolnie wybierać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie kotłem na ekogroszek wychodziło 2x drożej niż obecnie pompą ciepła. Dlaczego? Jest to suma wielu czynników, ale najważniejsze to na pewno: niewłaściwie dobrany kocioł, niedoświadczony palacz i dostępność taniego i dobrego ekogroszku na Pomorzu.

Coś kojarzę z innego tematu, że miałeś wcześniej 25kW kocioł na swój dom. Jakiej mocy masz teraz pompę??

Edytowane przez rübezahl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze,czy sam kociol grzeje ? Sadze,ze nie,musisz go gdzies wstawic,do odpowiedniego pomieszczenia okreslonym normami,czy spaliny znikaja ? Nie,musisz je odprowadzic ponad dach koninem czyli musisz doliczyc to do systemu grzewczego na ekogroszek a to juz wychodzi pokazna kwota za ktora mozna bylo miec czyste tanie i bezobslugowe grzanie.

I wlasnie chodzi o taka bezmyslnosc inwestorow z nowych domow nie zastanawiajacych sie kompletnie nad swoim nowym domem i systemem grzewczym przed budowa.

 

Gdybym ja teraz chcial przejsc na ekogroszek musialbym zainwestowac dodatkowa kase w kotlownie i komin czyli jakies 20tys.zl ktore wy juz wyrzuciliscie wczesniej podczas budowy+kociol czyli jakies 30tys.zl

 

Kolejna bezmyslnosc mowiaca o pradzie jako drogim eksploatacyjnie,gdybym grzal pradem zuzylbym na ogrzewanie 5700kWh a to daje ok.1700zl a to ok.2t ekosyfu.Drogo i duzo ?

I to rowniez bez inwestycji 20tys.zl w komin i kotlownie.

 

A ty arturze to swoje PC to gdzie trzymasz.

W sypialni czy kotlowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Św. Mikołaju, po przeczytaniu Pańskich nocnych wypocin mam do Pana kilka próśb:

1. Popracuj nad ortografią, bo czytać się nie da, a przecież edytor podkreśla na czerwono babole - to, że Pan ich nie poprawia świadczy o braku szacunku dla czytelników forum;

2. Proszę popracować również nad kulturą, bo pisząc tu jak cudownym jest Pan wychowawcą dzieci jednocześnie obraża innych rozmówców, którzy nie są tak doskonali i świadomi jak Pan i a to są doktorkami, a to za małe domy pobudowali...

3. I najważniejsze Primo Optimo - nigdy, przenigdy nie bierz się Pan za instalacje czegokolwiek, bo po tym co Pan tu wypisujesz mam wątpliwości czy zamontowanie spłuczki do kibelka by Pana nie przerosło, a co do pomp ciepła to mogę się założyć, że żadnej nawet na oczy Pan nie widział, a obraża Pan użytkowników, którzy grzeją nimi nie od dziś, wypisując jakieś swoje urojone dyrdymały:(

 

Ja nikogo jak coniektorzy nie wyzywam od ekosyfiarzy i palenia ekosyfem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*

kurde nakręcacie obrzydzacie aż mi się zachciało więc dlaczego by nie myślę sobie i od razu pytanie czy tą pompę warto brać pod uwagę bo tylko na taką kasę mogę sobie pozwolić , działać by to miało w 100 metrach kwadratowych podłogówki na całym parterze w dodatku w tym roku nie ma jeszcze ocieplenia to dopiero na drugi rok tylko proszę bez obrzydzania i broń boże zachęcania do kredytu

http://allegro.pl/pompa-ciepla-meeting-12kw-powietrze-woda-1n-i5340700850.html

w razie czego podczas prac ziemnych związanych z bioszambem dałoby się położyć ze 60 metrów rury 150-ki do zasilenia w lepsze -cieplejsze powietrze zimą , jak coś poknociłem to wybaczcie

ewentualnie coś takiego ale tu już się kłania energia 3 fazowa

http://allegro.pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-18kw-grzewanie-co-cwu-i5331839987.html

Edytowane przez Konto usunięte_1*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak watro to brać pod uwagę PC - nie wiem czy tą konkretnie, ale:

1. przyłożyć się do ocieplenie (dobrze, że go jeszcze nie ma), bo mażna sprawdzić czy jest wystarczające;

2. Jak z grzaniem poddasza i czy w ogóle?

3. Pomyśleć należy także o rekuperacji, jeżeli są jeszcze na nią szanse

Pozwoli to na w miarę rozsądne koszty eksploatacyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święty, dlaczego usunąłeś swój post o Tik Taku?

Podobno wcześniej byłeś siedem lat temu na tym forum Panem Tik Takiem, ale jakoś dziwie wyszukiwarka nie potrafi tego faktu potwierdzić. Kręcisz Tik Tak, tfu... Mikołaj, kręcisz :)

 

Nie usuwalem swojego postu.

Nadal potwierdzam 7 czy 8 lat temu bylem zarejestrowany pod nickiem Pan Tik Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
Tak watro to brać pod uwagę PC - nie wiem czy tą konkretnie, ale:

1. przyłożyć się do ocieplenie (dobrze, że go jeszcze nie ma), bo mażna sprawdzić czy jest wystarczające;

2. Jak z grzaniem poddasza i czy w ogóle?

3. Pomyśleć należy także o rekuperacji, jeżeli są jeszcze na nią szanse

Pozwoli to na w miarę rozsądne koszty eksploatacyjne

 

to jest stary dom z cegły dopiero co finalizuję transakcję kupna strop jest betonowy wylewany , ocieplać wszystko mam zamiar w następnym roku w tym nie ma szans na to za dużo innych robót i wydatków , więc pełne pole popisu mam , tylko czy dupa mi nie wymarznie tej zimy co nadejdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A ty arturze to swoje PC to gdzie trzymasz.

W sypialni czy kotlowni

W pralnio-suszarni.

Jej zdjęcia masz poniżej:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222305-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu&p=6860485&viewfull=1#post6860485

Kotłowni nie posiadam.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest stary dom z cegły dopiero co finalizuję transakcję kupna strop jest betonowy wylewany , ocieplać wszystko mam zamiar w następnym roku w tym nie ma szans na to za dużo innych robót i wydatków , więc pełne pole popisu mam , tylko czy dupa mi nie wymarznie tej zimy co nadejdzie ?

 

A w tym roku i nadchodzącą zimę to ma być do zamieszkania czy wykańczania wnętrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
A w tym roku i nadchodzącą zimę to ma być do zamieszkania czy wykańczania wnętrz

 

do zamieszkania , porobię wylewki wraz z podłogówką nowe okna drzwi , tylko dalej mam problem a raczej dylemat czym ogrzewać planowałem kocioł węglowo miałowy bo wydaje się że stary dom nigdy nie będzie aż tak ciepły jak nowy mimo ocieplenia , a że lubię nowinki to bacznie śledzę temat i dalej nie wiem co taniej wyjdzie , wiadomo każdy woli mieć święty spokój z węglem paleniem ale jest jak jest i boję się że wydatki na prąd będą dużo wyższe niż na miał czy węgiel , to są dylematy średni zarabiającego emeryta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
kurde nakręcacie obrzydzacie aż mi się zachciało więc dlaczego by nie myślę sobie i od razu pytanie czy tą pompę warto brać pod uwagę bo tylko na taką kasę mogę sobie pozwolić , działać by to miało w 100 metrach kwadratowych podłogówki na całym parterze w dodatku w tym roku nie ma jeszcze ocieplenia to dopiero na drugi rok tylko proszę bez obrzydzania i broń boże zachęcania do kredytu

http://allegro.pl/pompa-ciepla-meeting-12kw-powietrze-woda-1n-i5340700850.html

w razie czego podczas prac ziemnych związanych z bioszambem dałoby się położyć ze 60 metrów rury 150-ki do zasilenia w lepsze -cieplejsze powietrze zimą , jak coś poknociłem to wybaczcie

ewentualnie coś takiego ale tu już się kłania energia 3 fazowa

http://allegro.pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-18kw-grzewanie-co-cwu-i5331839987.html

Tego meetinga brałem pod uwagę w zastępstwie Kospela,z tym,że 9kW,na forum jest kilka zdań na temat tej pompy.

Na forum jest też o budżetowej Juli,wrażenia inwestora w trakcie i po sezonie grzewczym.

 

Jak masz miejsce pod kolektor poziomy to również możesz pokusić się o budżetową gruntową.

 

A tak wogóle,kiedyś,jakieś 4 lata temu u Ciebie w mieście była firma,nie wiem czy jest dalej,oferująca mi gruntową z odwiertami na chińszczyźnie za 20tys.zl

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zamieszkania , porobię wylewki wraz z podłogówką nowe okna drzwi , tylko dalej mam problem a raczej dylemat czym ogrzewać planowałem kocioł węglowo miałowy bo wydaje się że stary dom nigdy nie będzie aż tak ciepły jak nowy mimo ocieplenia , a że lubię nowinki to bacznie śledzę temat i dalej nie wiem co taniej wyjdzie , wiadomo każdy woli mieć święty spokój z węglem paleniem ale jest jak jest i boję się że wydatki na prąd będą dużo wyższe niż na miał czy węgiel , to są dylematy średni zarabiającego emeryta :D

 

1. 100m2 jest to przeżycia z grzaniem innym niż węgiel, ale.... porządnie ocieplonym z ewentualną rekuperacją; bez ocieplenia w tym roku, to Panie przepadniesz z kretesem

2. wydaje się że stary dom nigdy nie będzie aż tak ciepły jak nowy mimo ocieplenia , mit, będzie tak samo ciepły, nie decyduje wiek, a wykonana modernizacja (pomijam akumulację starych, masywnych domów), ale trzeba go docieplić kompleksowo w poziomie, pionie i skosie :)

3. Jeżeli emeryt, to kup jakiś piec, żeby przeżyć tą zimę, a w kolejnym roku dociepl co tylko możesz i wybieraj przebieraj, masz paliwo stałe, prąd i gaz - przy tym metrażu (100m2) różnice w eksploatacji będą niewielkie - osobiście wybrałbym gaz - rozsądne koszty za instalację, w pakiecie woda użytkowa i koszt eksploatacyjny będzie niewielki, a jeżeli dom stoi cały rok w słonecznym miejscu to już w ogóle luksus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to pisałem nie raz, ale powtórzę, że u mnie w tym samym domu, bez termomodernizacji ogrzewanie kotłem na ekogroszek wychodziło 2x drożej niż obecnie pompą ciepła. Dlaczego? Jest to suma wielu czynników, ale najważniejsze to na pewno: niewłaściwie dobrany kocioł, niedoświadczony palacz i dostępność taniego i dobrego ekogroszku na Pomorzu. Z tego co czytam na forum rekordziści spalania to doświadczeni palacze z często bardzo przerobionymi kotłami i odpowiednio dobranymi sterownikami. To tzw fascynaci tematu. Niestety w realu w domach podobnych do mojego z fabrycznymi kotłami ludzie palą około 4t ekogrochu, jak do tego weźmiemy ceny z Pomorskiego, gdzie najtańszy eko kosztuje 850zł/t (na name), a te lepsze >1000zł/t to mamy odpowiedź.

Z drugiej strony PCi też można grzać drogo;) Gdybym np puścił pompę samopas, bez sterowania, do tego dołożył cyrkulacje 24h i pozostał w taryfie G11 to grzanie pompą wyszłoby tyle samo co wcześniej ekogroszkiem...

 

Pomorze jedzie na rusku. Jest mniej kaloryczny i mnie spiekający przy spalaniu przez to łatwiejszy. Masz sklepy wysyłkowe gdzie tona eko workowanego z dostawą to obecnie 680-720 zł. Można taniej poszukać na składach i samemu poworkować za 580-600 zł/t. Można palić miałem za 500-600 zl/t workowany. Ceny z centralnej polski. Ja po różnych swoich doświadczeniach pale w automacie i nie bawię się w ręcznych nastawach. Mam większy dom, parter prawie 3m wysokie, troszkę lepiej docieplony, podłogówka. U Ciebie PC i klimakonwektory też swoje musiały kosztować.

Edytowane przez Regut1
pomyliłem parter z poddaszem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
u nas są firmy co oferują czeski ekogroszek za 270 zł tona warunek jeden , trzeba brać cały tir 25 ton i chyba zapłacić akcyzę 60 zł od tony , dokładnych szczegółów aż tak nie znam ale się ogłaszają , gościu co sprzedaje mi dom to w swoim pali flotem to taki grubszy miał chyba, płaci za to chyba 260 zł , ja osobiście wolałbym nie ukrywam pompę ciepła ale boję się rachunków za prąd ,kupując kocioł na miał-węgiel szkoda go za rok czy dwa wywalać po ociepleniu i tu jest problem albo jechać na tym do końca albo zimę przymarzać i dużo za prąd płacić a potem ocieplać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...