Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Gość Konto usunięte_1*
Pojecie tytulu watku jest zbyt ogolne.

Najtansze ogrzewanie... Jakiego domu?

Tylko rachunki czy tez inwestycja?

 

A na koniec i tak kazdy inaczej liczy i rozne zeczy uwzglednia.

:)

 

to fakt bo każdy ma inny punkt widzenia i nie jest w stanie się nagnąc czy doradzić coś innego niż on sam ma i zawsze jedno a to samo ty mówisz że masz stary dom z kominami pytasz o rodzaj taniego ogrzewania a on ci wyjedzie po co budować komin i wyrzucać pieniądze :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
to fakt bo każdy ma inny punkt widzenia i nie jest w stanie się nagnąc czy doradzić coś innego niż on sam ma i zawsze jedno a to samo ty mówisz że masz stary dom z kominami pytasz o rodzaj taniego ogrzewania a on ci wyjedzie po co budować komin i wyrzucać pieniądze :bash:

Bo poglądy wraz ze zdobytą wiedzą ewouluja.

Ja zacząłem się interesować budową na dwa lata przed budową gdzie na początku miał być ekosyf i nawet są moje pytania tutaj z początku o kotły z możliwością spalania pelletu. Później zacząłem czytac, zastanawiać się obserwować i liczyć i doszedłem do wniosku ze ekosyf jest bardzo drogim systemem grzewczym i powstał temat ogrzewania domu prądem. Pompy były wtedy drogie a mój limit na nie to było 20tys.zl jednak już w trakcie budowy ceny powietrznych spadły na tyle ze zmieściłem się w limicie.

Dlatego cały czas piszę, ze o budowie myśli się i liczy przed budową a nie po fakcie jak dom już stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Proszę mnie nie rozśmieszać, bo mam zajady :-)

Sprawdź moje posty sprzed 4, 5 lat to już tak do śmiechu nie bedzie jak jak wyklocalem się z liwkiem i innymi na temat debilnych i kosmicznych cen pomp A inwestorzy je lykali.

Moja pompa czyli Atlantic S8 8 kW kosztowala w 2012r 16tys.zl i na taką się zdecydowałem.

Opcja była gruntowa z odwiertami na chinszczyznie za 20tys.zl o tym też pisałem kilka lat temu Ale wybrałem markową.

Gdybym miał za pompę zapłacić więcej niż 20tys. zl grzalbym prądem I w dalszym ciągu tak uważam.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mnie nie rozśmieszać, bo mam zajady :-)

 

nie sądziłem, że to kiedys napiszę :p, ale u mnie było podobnie jak u Arturo - już nawet zdążyłem kominy spalinowe wymurować i nam pomieszczenia w projekcie nazwane "skład opału" i "kotłownia" :p

miał być piec "eko" - ale drążyłem temat....

DZ poziome we własnym zakresie, sama PC kosztowała 11tys brutto. Podłogówke miałbym tak czy siak, cała resztę kotlowni miałbym bardzo podobną

liczyłem to następująco

DZ+PC-kocioł= tyle ile płacę więcej za inwestycję niż w przypadku "eko". Tak liczyłem, bo kominy już były, dodatkowo pomieszczenia też(które teraz bardzo się przydadzą i nie wyobrażam sobie żeby miało ich nie być,a le to inna kwestia!)

to ile zapłaciłem więcej było dla mnie jak najbardziej do przyjęcia

gdybym więcej czasu poświęcił na przemyślenia przed budową i/lub budował trochę później, to pewnie by wyszło dużo lepiej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomorze jedzie na rusku. Jest mniej kaloryczny i mnie spiekający przy spalaniu przez to łatwiejszy. Masz sklepy wysyłkowe gdzie tona eko workowanego z dostawą to obecnie 680-720 zł. Można taniej poszukać na składach i samemu poworkować za 580-600 zł/t. Można palić miałem za 500-600 zl/t workowany. Ceny z centralnej polski.

 

Paliłem ekogroszkiem przez 3 sezony i dla mnie była to ciągła loteria. Raz się trafił jakiś znośny opał, raz kompletny szmelc. Ruski raz zamówiłem przez internet za 700zł/t - przyjechało błoto z kamieniami:( i co zrobisz będziesz reklamował, kłucił się nerwy tracił:confused: Wystarczy poczytać wątek "Ranking paliwa typu ekogroszek" żeby wiedzieć jakie zwykli użytkownicy maja problemy z opałem, wiec nie próbuj mi wmawiać, że ja byłem wyjątkowy. Oczywiście można kupić sprawdzony i pewny węgiel, choćby od Karoki, czy Suspensera, którzy gwarantują jakość, ale wtedy cena oscyluje >900zł/t. Ja po wielu eksperymentach kupowałem węgiel po 1000zł/t na sprawdzonym składzie, gdzie jakość zawsze była taka sama. CO do workowania samemu to wybacz, ale nie każdy ma takie samozaparcie;)

 

U Ciebie PC i klimakonwektory też swoje musiały kosztować.

 

Kosztowały:yes: ale pamiętaj, że to była reanimacja trupa, a to nigdy nie jest tanie. Gdybym teraz budował nowy dom 200m2, bo mniejszych nie uznaję (choć szanuje wybory i potrzeby innych) to system grzewczy, prawdopodobnie również pompa PW kosztowałby mnie mniej niż jakikolwiek kocioł na paliwo stałe. Ja nigdy nie próbowałem nawracać babci z emeryturą 800zł, ani nawet takich jak Ty, co już domy z kopciuchem mają, mnie jest najbardziej żal tych, którzy dopiero budują, bo niestety w Polsce panuje taka niewiedza, że przeciętny Kowalski jak nie ma dostępu do gazu to na 99% zainstaluje kopciucha, bo innego rozwiązania nie znajdzie:( Nie jest to oczywiście tylko jego wina, ale urzędasów, którzy nic w tym temacie nie robią i chyba przede wszystkim instalatorów papudraków, jak choćby Św. Mikołaj, którzy wygadują głupoty i utrwalaj stereotypy, które dawno już powinny wyginąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź moje posty sprzed 4, 5 to już tak do śmiechu nie bedzie jak jak wyklocalem się z liwkiem i innymi na temat debilnych i kosmicznych cen pomp A inwestorzy je lykali.

Moja pompa czyli Atlantic S8 8 kW kosztowala w 2012r 16tys.zl i na taką się zdecydowałem.

Opcja była gruntów na z odwiertami na chinszczyznie za 20tys.zl o tym też pisałem kilka lat temu Ale wybrałem markową

 

Starzy forumowicze pamiętają w jaki sposób "mieściłeś się w limicie" i jak Twoje Pc nie mogła dojechać z Francji do Polski. Twój partner swego czasu szeroko opisywał zadania bezrobotnego, którego zrobił viceprezesem w spółce z o.o. od montażu PC. Miałeś być zadowolny i jak najwięcej pisać o tym żeby inni też chcieli być szczęśliwi. Taki viceprezes od spraw szeptanych i marketingowych. Forumowicze rozszyfrowali Twoją rolę na forum. Spadek cen wtedy był tak ogromny że do dziś nie możesz odszukać rachunku, faktury lub umowy za urządzenie na ca 20k zł.

Jest nawet dowcip na forum o babie która chwaliła się jak tanio wybudowała dom nie dodając na czym faktycznie te jej zdolności negocjacyjne poległy :-)

Przekornie tylko spytam, figurujesz jeszcze w KRS jako prezes, czy może Cię już wykreślili ?

 

Wracając do tematu wątku. Najtańsze ogrzewanie własnego domu? Dla części osób takie za które zapłacili inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

malux w tym samym czasie kupił swoją czyli Atlantic s10 10kW za 15tys.zł hydrauli czyli dzisiejszy fachman oferował mi S16 czyli 16kW za 20tys.zł Ale to za dużą kobyła była do mnie.

Moja przygoda z pompami była krótka i uważam to za błąd I jak widać jestem z podniesioną głowa.

Potem na rynek wszedł Panas który cenowo bił Atlantica.

 

Ale dla Was powietrzne zamarzaja i nie możliwe ze grzeją ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekornie tylko spytam, figurujesz jeszcze w KRS jako prezes, czy może Cię już wykreślili ?

 

po co zadajesz pytanie, na które znasz odpowiedź? :p

w kilka sekund można sprawdzić, że dalej figuruje jako v-ce :p

swoją droga, to nie wiem czy od strony prawnej można to w ogóle odkręcić - jeśli nie ma zgody pozostałego "towarzystwa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux w tym samym czasie kupił swoją czyli Atlantic s10 10kW za 15tys.zł hydrauli czyli dzisiejszy fachman oferował mi S16 czyli 16kW za 20tys.zł Ale to za dużą kobyła była do mnie.

Moja przygoda z pompami była krótka i uważam to za błąd.

 

ale przecież twoja, to też jest 16kw :p:P:P

czkawką jeszcze będzie ci się odbijać dość długo....za błędy trzeba płacić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
po co zadajesz pytanie, na które znasz odpowiedź? :p

w kilka sekund można sprawdzić, że dalej figuruje jako v-ce :p

swoją droga, to nie wiem czy od strony prawnej można to w ogóle odkręcić - jeśli nie ma zgody pozostałego "towarzystwa"

Zgoda towarzysza nie jest potrzebna, wystarczy oświadczenie woli a towarzysz czy tam towarzyszka poniosą karę za nie wykreslenie z KRS.

Ważne ze mam wyrok sądu w tej kwestii I nie jestem vice od 10. 2012

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie mam kopciucha Grzeje kotłem na ekogroszek (dobrym) z tym że nie kopciłem i nie kopce, co swego czasu wzbudziło sensacje i pytania w okolicy. Chyba że mówimy o paleniu w kominku. Z węglem rzeczywiście może być loteria pod warunkiem że się nie znajdzie dobrego składu w okolicy. Rynek wysyłkowy też się cywilizuje, bo zaczyna rozumieć że to nie jest interes na rok i w następnym sezonie też trzeba komuś sprzedawać.

Co do obecnych wyborów to każdy musi sobie to przekalkulować do własnych realiów i oczekiwań. Moim zdaniem nie ma złotego środka. Tak jak to zauważył jeden z kolegów wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co zadajesz pytanie, na które znasz odpowiedź? :p

w kilka sekund można sprawdzić, że dalej figuruje jako v-ce :p

swoją droga, to nie wiem czy od strony prawnej można to w ogóle odkręcić - jeśli nie ma zgody pozostałego "towarzystwa"

 

Widzisz znam odpowiedź, bo pamiętałem i jak wiele osób wtedy sprawdzałem. Byli klienci spółki sprawdzali jeszcze częściej ;-)

Gdy czytam co na forum wypisuje były viceprezes to mam wrażenie, że szybko zapomniał więc może warto żeby też sprawdził i sobie przypomniał. To tak na wypadek gdyby ktoś chciał go nazwać manipulantem ;-)

 

U mnie starsi ludzie mają takie powiedzenie. Napluj .... w twarz, a ona się wytrze i powie że deszcz pada.

Przysłowia mądrością narodu :-)

 

Ps. Malux ma mniejszą pc podobnie jak dom. Co do ofert negocjacyjnych się nie wypowiadam bo znam wiarygodność vice a do tego nie wiem czy negcjował sama ceną, czy może czymś więcej tak jak to było z myszką.

 

Odpowiedź na pytanie w tytule wątku - najtańszy sposób ogrzewania domu - ten za którego całość lub cześć ceny zapłacą inni ;-)

Edytowane przez Regut1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

malux ma powietrzną pompę o mocy 10kW i to za nią zapłacił 15tys.zł w 2012 i ma dom z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło ode mnie.

 

A pisać ze ekosyf nie nadaje się do nowych domów to będę pisał dalej, ze jest bardzo drogim systemem grzewczym tak samo, ze w cenie systemu na ekosyf można mieć bezobsługowe i czyste i tanie grzanie podobnie.

Bo taka jest prawda i mowa o nowych domach.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pisać ze ekosyf nie nadaje się do nowych domów to będę pisał dalej, ze jest bardzo drogim systemem grzewczym tak samo, ze w cenie systemu na ekosyf można mieć bezobsługowe i czyste i tanie grzanie podobnie.

Bo taka jest prawda i mowa o nowych domach.

Pisz, pisz przecież na tym to polegało żebyś pisał jak najwięcej. Przyda się jak znalazł gdy trzeba będzie dokonać jakiejś naprawy lub prędzej, czy później wymienić PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pisz, pisz przecież na tym to polegało żebyś pisał jak najwięcej. Przyda się jak znalazł gdy trzeba będzie dokonać jakiejś naprawy lub prędzej, czy później wymienić PC.

Skoro u posiadaczy ekosyfu lub chcących go mieć w nowych domach ciężko z matematyka to będę rozjaśnia zagadnienia w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro u posiadaczy ekosyfu lub chcących go mieć w nowych domach ciężko z matematyka

 

W kwestii obliczeń matematycznych:

 

1. Kocił XXX spawność ok. 90% (jest już ich kilka na rynku) - jest certyfikat, są badania, wiec nie mam prawa wątpić, biorę do obliczeń

2. Ekogroszek np z Kormorana- kaloryczność deklarowana przez producenta 22,00MG/kg cena z przesyłka za 1T 580zł http://allegro.pl/komorany-czeski-ekogroszek-promocja-hit-i5141289843.html - nie ma podstaw aby wątpić - biorę do obliczeń

 

No to liczymy:

 

1kG węgla to 1x22000/3600=6,11kWh przy deklarowanej sprawności kotła 90% daje nam 5,5kWh z 1kg w kotle z 90% sprawnością Czyli:

 

1kWh kosztuje 10,5gr

 

Jak to ładnie określasz w swoich wyliczeniach - "można, można. I kto to przebije".

 

Oczywiście na wszystko jest papier i certyfikat i podpisy doktorów, docentów i producentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux w tym samym czasie kupił swoją czyli Atlantic s10 10kW za 15tys.zł hydrauli czyli dzisiejszy fachman oferował mi S16 czyli 16kW za 20tys.zł Ale to za dużą kobyła była do mnie.

Moja przygoda z pompami była krótka i uważam to za błąd I jak widać jestem z podniesioną głowa.

Potem na rynek wszedł Panas który cenowo bił Atlantica.

 

Ale dla Was powietrzne zamarzaja i nie możliwe ze grzeją ;)

Arturku ty sie wkoncu zdecydujesz jaka PC masz:-) :-) :-)

Raz piszesz ze masz Panasa, a raz ,ze Atlantica.

Z mila checia przytocze twoje wypowiedzi.

Uswiadomilo mi to jedno, ze jestes zwyklym forumowym trolem.

Trolom dziekujemy:no::no::no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...