Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Przecież cały czas o tym piszę. To Pan nie czytał? Po co te nerwy, Pana ogrzewanie jest najdroższe - nie dość, że płaci Pan aż 4000zł to jeszcze nie liczy Pan swojej pracy . Przecież nie zawsze będzie Pan mógł podnosić ponad dwa kg - starsi ludzie też żyją w domach i nie stać ich na 4000zł. O palaczy nie wspominając.

Dlatego są takie fora, by namawiać na nowsze i tańsze technologie.

Powiem panu tak po ludzku.

 

Chłopie zrozum że nie każdemu się opłaca na kilka-naście lat brać kredyty i się zapożyczać , po to żeby rocznie mieć oszczędności. Które za jego życia się nie zwrócą. Co innego jest budować nowy dom energooszczędny.Przyszłość jest nieprzewidywalna i to co napisałeś wyżej o oleju nie musi się sprawdzić co do węgla i innych źródeł ciepła. Ten prąd może być też horrendalnie drogi, albo może być limitowany. Dlatego takie dywagacje nic nie dają . Chyba tylko tyle że naganiasz klientów i masz zarobek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powiem panu tak po ludzku.

 

Chłopie zrozum że nie każdemu się opłaca na kilka-naście lat brać kredyty i się zapożyczać , po to żeby rocznie mieć oszczędności. Które za jego życia się nie zwrócą. Co innego jest budować nowy dom energooszczędny.Przyszłość jest nieprzewidywalna i to co napisałeś wyżej o oleju nie musi się sprawdzić co do węgla i innych źródeł ciepła. Ten prąd może być też horrendalnie drogi, albo może być limitowany. Dlatego takie dywagacje nic nie dają . Chyba tylko tyle że naganiasz klientów i masz zarobek.

Nie rozumiem! Jeżeli spłacałby Pan 2000 zł kredytu i ogrzewał się za 2000zł mniej - tylko bezobsługowo - to gdzie tu "nie opłaca się"?

Co do prądu - jak widać po cenach

1990 r za 1 kWh można był kupić 1m3 gazu, 1995 - 0.55m3 2014 - 0.2m3

Prąd drożeje najwolniej. Poza tym - czemu nie pokusić się o autonomiczne ogrzewanie ? Co wtedy Pana obchodzi cena?

A koszty zdrowotne ? Kraków Zakopane BielskoBiała ... szkoda pisać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem! Jeżeli spłacałby Pan 2000 zł kredytu i ogrzewał się za 2000zł mniej - tylko bezobsługowo - to gdzie tu "nie opłaca się"?

Co do prądu - jak widać po cenach

1990 r za 1 kWh można był kupić 1m3 gazu, 1995 - 0.55m3 2014 - 0.2m3

Prąd drożeje najwolniej. Poza tym - czemu nie pokusić się o autonomiczne ogrzewanie ? Co wtedy Pana obchodzi cena?

A koszty zdrowotne ? Kraków Zakopane BielskoBiała ... szkoda pisać!

 

No to chłopie daj mi kredyt za 2000 zł rocznie z kosztami na pompę gruntową która bedzie mi dawać koszt 2000 zł rocznie?

 

Edit. Jeśli chodzi o koszty zdrowotne, to dlaczego nie prowadzicie krucjaty względem chemii w żywności. Zanieczyszczenia przez motoryzacje. Potępiania i nacisku na największych trucicieli.

Edytowane przez rybniczanin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chłopie daj mi kredyt za 2000 zł rocznie z kosztami na pompę gruntową która bedzie mi dawać koszt 2000 zł rocznie?
Przecież napisałem, że pompy gruntowe to drogie i nieekonomiczne historie. Poza tym ja nie jestem od kredytów. Jakie są spłaty przy 8000 kredytu na modernizację energetyczna? Często jeszcze są jakieś zwroty!,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem, że pompy gruntowe to drogie i nieekonomiczne historie. Poza tym ja nie jestem od kredytów. Jakie są spłaty przy 8000 kredytu na modernizację energetyczna? Często jeszcze są jakieś zwroty!,

 

Przecież namawiasz na pompy, a w moim przypadku tylko gruntowa da odpowiednie kW .Piszesz o tym kredycie na modernizacje energetyczną tak samo jak przy tym dofinansowywaniu solarów z dofinansowywaniem banków. Jeśli nie jesteś od kredytu to nie "pitol" tak jak w tym poście.;)

Nie rozumiem! Jeżeli spłacałby Pan 2000 zł kredytu i ogrzewał się za 2000zł mniej - tylko bezobsługowo - to gdzie tu "nie opłaca się"?,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę miedzy innymi dlatego, że są takie mity, które trzeba obalić. Pompy ciepła są tanie i efektywne pod warunkiem, że nie są to drogie pompy gruntowe do ogrzewania pośredniego - centralnego. Pan widocznie nie czyta, tylko odpowiada schematem!

Jeszcze raz - jak coś jest tańsze od instalacji kotłowni węglowej i mniej potem kosztuje eksploatacja - to to się opłaca czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę miedzy innymi dlatego, że są takie mity, które trzeba obalić. Pompy ciepła są tanie i efektywne pod warunkiem, że nie są to drogie pompy gruntowe do ogrzewania pośredniego - centralnego. Pan widocznie nie czyta, tylko odpowiada schematem!

Jeszcze raz - jak coś jest tańsze od instalacji kotłowni węglowej i mniej potem kosztuje eksploatacja - to to się opłaca czy nie?

 

Przecież piszemy na przykładzie mojego domu i ogrzewania. Wiec niech pan nie odwraca kota ogonem. Pompy opłacają się do domu który jest przewidziany do zasilania takim źródłem albo zbliżone. Dlatego pisze panu że na dzień dzisiejszy jeśli chodzi o ekonomię, to w moim domu jest to nieopłacalne. Za duże koszty inwestycji względem oszczędności. Jeszcze raz powtarzam panu ze to jest na przykładzie mojego domu i jemu podobnych. Żeby pan znów nie odwracał kota ogonem.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze dodatkowo zapytam jak się ma rozprowadzanie ciepła na odległości 18-20m od źródła?
Nie ma problemów - A Pan jak to do tej pory robi? Poza tym nie bardzo wiem po co te ataki. Piszemy o najtańszym ogrzewaniu.

Najtańsze inwestycyjnie i eksploatacyjnie jest bezpośrednie ogrzewanie i pompą ciepła DC lub sterowana inwertorem . To wszystko.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemów - A Pan jak to do tej pory robi? Poza tym nie bardzo wiem po co te ataki. Piszemy o najtańszym ogrzewaniu.

Najtańsze inwestycyjnie i eksploatacyjnie jest bezpośrednie ogrzewanie i pompą ciepła DC lub sterowana inwertorem . To wszystko.

 

Panie Tomaszu rozumiem że to jest pana zarobek, ale akurat u mnie pan nie zarobi.:) Nie atakuje pana tylko przedstawiam prostą ekonomię na dzień dzisiejszy do mojego domu. Jakbym teraz budował nowy dom, to sprawdziłbym opcje z każdą pompa ciepła, nawet z tą co pan proponuje. Tylko raczej jestem za wodna podłogówką, bo jest bardziej uniwersalna co do źródła ciepła Tylko ja już budować nie będę. Może budować mój syn i dlatego jestem dość aktywny na tym forum, bo chce mu w razie czego doradzić i w miarę możliwości pomóc.:)

Edytowane przez rybniczanin
zmiana słowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu,wypowiada sie Pan podobnie jak nasi politycy,cos mowia ale do konca nie wiadomo co.

Ok powiedzmy ze przychodze do Pana i pytam sie o koszty zalozenia pompy gruntowej od a do z.Wszystko:wykopy,pompa,pozniej podlogowka-wszystko co musze wykonac w domu zeby cieszyc sie tym "tanim" ciepelkiem.Dom ok 200mkw.Ocieplenie biore na siebie bo ocieplic zawsze warto.

 

Jakie ta sa koszty konkretnie? [pompa i inne podzespoly klasy sredniej]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobom zastanawiającym się nad ogrzewaniem PC radzę wysłać zapytanie o kosztorys do kilku firm zajmujących się montażem PC, ile wezmą za kompletną instalację.

 

ja wysłałem. 19000-23000 zł za kompletną instalację z pompą ciepła, zbiornikiem CWU 300 l, robocizną i podłączeniem do podłogówki. wg mnie to niewiele więcej niż sam porządny kocioł na groszek, komin i robociznę. ale zrezygnowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze inwestycyjnie i eksploatacyjnie jest bezpośrednie ogrzewanie i pompą ciepła DC lub sterowana inwertorem . To wszystko.

To tylko opinia jednej z osób biorącej udział w dyskusji.

Teraz proszę opisać jak miałoby to wyglądać od strony technicznej. Mamy dom 10x10 dwie kondygnacje. Przy -20st potrzeba nam 8kW źródło ogrzewania. Jak więc ma wyglądać instalacja grzewcza najekonomiczniejsza i najtańsza w eksploatacji dla takiego obiektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przestancie sobie skakac do gardel..moze lepiej zakonczcie swoje spory i pomozcie lepiej mi :p kupilem dom w tym mkesiacu parterowy powiezchnia 150m lacznie z garazem przylaczonym do bryly budynku. Prosze pomoc mi w wybraniu dobrego ogrzewania... poddasze bedzie nie urzytkowane przez najblizsze 10 lat z powodu brku funduszy. Stropy ferta wylnae na stropie bedzie ok. 30cm welny, dom z maxa ukladanego krotkim bokiem na zewnatrz na ktorych bedzie styropian 30cm. Fundamenty ocieplone 15cm styropianem. Pod 1 wylewka 5cm styropian no i teraz bede dawal podlogowke ii pod nia styropian 10cm.. dom postawiony 2 lata temu, nowe okna. Jestem troche leniem ,mam 26 lat,wraz zona pracujemy wiec szukam wygody i chcialbym piec gazowy kondensacyjny i tu pytanie czy zmieszcze sie z rachunkami w kwocie 3500zl za zime ? Cy moze postawic najakis ekogroszek ,wegiel'drzewo itp? Jesli koszty gazu beda za duze niestety bede musial ogrzewac czyms wco bede musial wkladac wiecej pracy poniewaz nie bedzie mnie stan na wygode placac jednoczesnie kredyt za zakupiony dom...przepraszam za moj kompletny brak wiedzy ale jestem mlody i decyzja z domem byla nagla poniewaz byla okazja...do wtorku nastepnego tygodnia musze podjac jakas decyzje bo za dwa tyg bedzie wchodzila ekipa od centralnego i chca wiedziec co i jak...diekuje za jakiekolwiek porady ,prosze nie krytykowac mnie z powodu braku wiedzy - jeztem tego swiadomy czytajac wase wypowiedzi ktore pokazuja wasza wied3? Serdecznie pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przestancie sobie skakac do gardel..moze lepiej zakonczcie swoje spory i pomozcie lepiej mi :p kupilem dom w tym mkesiacu parterowy powiezchnia 150m lacznie z garazem przylaczonym do bryly budynku. Prosze pomoc mi w wybraniu dobrego ogrzewania... poddasze bedzie nie urzytkowane przez najblizsze 10 lat z powodu brku funduszy. Stropy ferta wylnae na stropie bedzie ok. 30cm welny, dom z maxa ukladanego krotkim bokiem na zewnatrz na ktorych bedzie styropian 20cm. Fundamenty ocieplone 15cm styropianem. Pod 1 wylewka 5cm styropian no i teraz bede dawal podlogowke ii pod nia styropian 10cm.. dom postawiony 2 lata temu, nowe okna. Jestem troche leniem ,mam 26 lat,wraz zona pracujemy wiec szukam wygody i chcialbym piec gazowy kondensacyjny i tu pytanie czy zmieszcze sie z rachunkami w kwocie 3500zl za zime ? Cy moze postawic najakis ekogroszek ,wegiel'drzewo itp? Jesli koszty gazu beda za duze niestety bede musial ogrzewac czyms wco bede musial wkladac wiecej pracy poniewaz nie bedzie mnie stan na wygode placac jednoczesnie kredyt za zakupiony dom...przepraszam za moj kompletny brak wiedzy ale jestem mlody i decyzja z domem byla nagla poniewaz byla okazja...do wtorku nastepnego tygodnia musze podjac jakas decyzje bo za dwa tyg bedzie wchodzila ekipa od centralnego i chca wiedziec co i jak...diekuje za jakiekolwiek porady ,prosze nie krytykowac mnie z powodu braku wiedzy - jeztem tego swiadomy czytajac wase wypowiedzi ktore pokazuja wasza wied3? Serdecznie pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e czy zmieszcze sie z rachunkami w kwocie 3500zl za zime ?

 

Wszystko zależy co dla Ciebie oznacza ciepło w domu :) Czy 19 czy 23 ?. Znajoma ma domek Rododendron 6W bez garażu, ma chyba 128m2, jest to domek z poddaszem, w tym sezonie (łagodna zima) wydali ok. 3500zł na ogrzewanie gazem z butki przydomowej, nie mają kominka, nie mają rekuperatora z odzyskiem ciepła, dom pustak Ytong 24cm + 12 cm styropianu, lubią ciepło, mają ok. 22-23 stopnie w domu. W tamtą ostrzejszą zimę poszło gazu za ponad 4500zł. Te 150 m2 to tylko powierzchnia parteru czy całości z poddaszem ? Aha znajoma jest z gazu mega zadowolona ze względu na bezobsługowość.

Edytowane przez małymiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
To tylko opinia jednej z osób biorącej udział w dyskusji.

Teraz proszę opisać jak miałoby to wyglądać od strony technicznej. Mamy dom 10x10 dwie kondygnacje. Przy -20st potrzeba nam 8kW źródło ogrzewania. Jak więc ma wyglądać instalacja grzewcza najekonomiczniejsza i najtańsza w eksploatacji dla takiego obiektu?

Wyliczone dokładnie OZC.

Wybrany rodzaj ogrzewania.

Jedna elektroniczna pompa dla całego obiegu OC.

Termostaty na grzejnikach,jak nie ma grzejników to inne siłowniki na podłogówce itd.

Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...mój domek to kwadrat z wysuniętym garażem w bryle budynku. 135m+ 15 garaż w parterze. Góry nie będę zagospodarowywal tylko po całości na stropie walne 25 cm wełny chyba ze styropian lepszy? Chcialbym mieć w domu 21 stopni. Kurcze rachunki ponad 4000 tys to za dużo na mnie:( max liczyłem 3500... Łącznie z żona mamy 4500 przychodzi w tym kredytu 1300 a pasuje jeszcze mieć na inne opłaty i życie xd nie wiem cy w takim przypadku nie będę zmuszony wstawić jakiegoś pieca węglowego i naginac codziennie...zmula tylko bo budynek ewidentnie był robiony pod gazowe ogrzewanie ze względu na taki sam poziom kotłowni z reszta budynku czy chociażby brak nisko umieszczonego okienka aby moc wrzucać do kotłowni węgiel cy drzewo a tak to przez garaż będę musiał chodzić...może zastosować dwa wyjścia pod gaz i ewentualnie przygotować się jeśli wyjdzie drogo żeby w razie w kupić węglowy i go podpiac? Jestem ciemny kompletnie w tym temacie i do tego czas mnie goni..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...