Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

@ _artur_

Panie Arturze, ja już też mam nowe okna i również 3 szybowe. I mam nadzieję, że teraz będzie się już normalnie mieszkało :) Co prawda, może przesadziłam z mocą grzejników... ale teraz już za późno... Przecież ich nie odkręcę i nie oddam/sprzedam :( Szkoda że nie trafiłam na to forum wcześniej, pewnie byłoby inaczej. Dziękuję Panu za wytłumaczenie mojego problemu :)

 

@ Wivaldi

Drogi Kolego, to nie forum medyczne, poproszę o zajęcie się budowlanka a nie moim stanem zdrowia. Polacy już to do siebie mają, że są najlepszymi specjalistami w tym o czym nie mają pojęcia :)

Edytowane przez Pacynka13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@ Wivaldi

Drogi Kolego, to nie forum medyczne, poproszę o zajęcie się budowlanka a nie moim stanem zdrowia. Polacy już to do siebie mają, że są najlepszymi specjalistami w tym o czym nie mają pojęcia :)

 

Pani Pacynko, wiem, że to nie forum medyczne, ale wiem też, że temperatura 28*C w pomieszczeniu nie zalicza się do temperatur odpowiednich dla przeciętnego człowieka. Wszelkie obliczenia w budowlance, na której się nie znam prowadzone są dla temperatury wewnętrznej 20*C. Dlaczego ?

Jeżeli Panią czymś uraziłem to bardzo przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

Na wiosnę planuję wystartować z budową domu: http://projekty.muratordom.pl/projekt_miarodajny-wariant-i,3021,0%2C0.htm?c=105#parametry (poddasze w najbliższej przyszłości będzie zagospodarowane) i ciągle nie wiem jakie źródło ciepła było by najbardziej opłacalne. Rozważam piec gazowy (gaz w drodze) lub pompę ciepła (tylko nie wiem czy mnie na nią stać). Byłem przekonany do gazu jako sprawdzonego źródła ciepła jednak po przeczytaniu wielu tematów doszedłem do wniosku że właściwie to niewiele wiem. Poniżej przedstawię kilka moich wątpliwości, proszę o wyrozumiałość ponieważ nie jestem biegły w tym temacie.

1.Rozumiem że w przypadku pompy ciepła mógłbym zrezygnować z komina (właściwie to dwóch bo kominka też nie będzie) oraz wykonania przyłącza gazowego?

2.Jeśli pompa ciepła to jaki wymiennik ciepła?

Dodam że za domem znajduje się ok 400 m2 działki a wody gruntowe są dość nisko

3. Jakie firmy polecacie?

4. Jakie są realne koszta pompy ciepła w moim przypadku? Wchodzę na kalkulator firm i wychodzi mi 45-60k a Panowie na forum piszą że za 20 k zrobili.

5. Czy w przypadku częściowego zagospodarowania domu (najpierw dół później góra) przewymiarowana pompa nie będzie problemem? i czy muszę od razu wykonać całą podłogówkę? jeśli tak to czy nie będzie problemowemu z jej odcieniem gdy góra nie będzie użytkowana?

6.A może jednak dobry kocioł kondensacyjny ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Edytowane przez M777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam

Na wiosnę planuję wystartować z budową domu: http://projekty.muratordom.pl/projekt_miarodajny-wariant-i,3021,0%2C0.htm?c=105#parametry (poddasze w najbliższej przyszłości będzie zagospodarowane) i ciągle nie wiem jakie źródło ciepła było by najbardziej opłacalne. Rozważam piec gazowy (gaz w drodze) lub pompę ciepła (tylko nie wiem czy mnie na nią stać). Byłem przekonany do gazu jako sprawdzonego źródła ciepła jednak po przeczytaniu wielu tematów doszedłem do wniosku że właściwie to niewiele wiem. Poniżej przedstawię kilka moich wątpliwości, proszę o wyrozumiałość ponieważ nie jestem biegły w tym temacie.

1.Rozumiem że w przypadku pompy ciepła mógłbym zrezygnować z komina (właściwie to dwóch bo kominka też nie będzie) oraz wykonania przyłącza gazowego?

2.Jeśli pompa ciepła to jaki wymiennik ciepła?

Dodam że za domem znajduje się ok 400 m2 działki a wody gruntowe są dość nisko

3. Jakie firmy polecacie?

4. Jakie są realne koszta pompy ciepła w moim przypadku? Wchodzę na kalkulator firm i wychodzi mi 45-60k a Panowie na forum piszą że za 20 k zrobili.

5. Czy w przypadku częściowego zagospodarowania domu (najpierw dół później góra) przewymiarowana pompa nie będzie problemem? i czy muszę od razu wykonać całą podłogówkę? jeśli tak to czy nie będzie problemowemu z jej odcieniem gdy góra nie będzie użytkowana?

6.A może jednak dobry kocioł kondensacyjny ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Po pierwsze,dowiedz się ile energii będzie zużywał Twój dom na ogrzewanie,dopiero po tym możesz optymalnie dobrać system grzewczy do domu bo będziesz znał zaporzebowanie domu na ciepło oraz znasz koszt jednostki energii kWh z poszczególnych źródeł ciepła.

Tak wychodzi,że gaz ziemny jest niewiele tańszy eksploatacyjnie niż prąd a jest znacznie droższy inwestycyjnie ale jak to będzie sie miało do Twojego zużycia energii na ogrzewanie to sam musisz to wiedzieć.

 

Odpowiadając na pytania.

1.Oczywiście

2.powietrze-woda

3.jest kilka,na forum poczytaj opinię użytkowników danych producentów.

4.To zależy od obciążenia cieplnego Twojego domu i to musisz sam wiedzieć ale p-w z reguły od 17-25tys.zł właśnie zaleznie od obciążenia.

5.p-w przewymiarowana na pewno nie będzie problemem bo ma w sobie inwenter czyli sama dobiera sobie moc grzewczą zaleznie od potrzeb.

6.Kalkulator do ręki i licz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odp. Na stronie EP dla tego domu to 35,54 kWh(m2·rok) czy takie info wystarczy czy konieczne są jakieś bardziej skomplikowane obliczenia? Z poddaszem to prawdopodobnie ok. 55,00 kWh. Czy możesz uzasadnić dlaczego w moim przypadku najlepsze powietrze woda? czytałem że takie rozwiązania nie sprawdzają się w bardzo silne mrozy a ja nie przewiduje dodatkowego ogrzewania. Taka pompa również działa z ogrzewaniem, podłogowym czy to jest nadmuch? Edytowane przez M777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dziękuję za szybką odp. Na stronie EP dla tego domu to 35,54 kWh(m2·rok) czy takie info wystarczy czy konieczne są jakieś bardziej skomplikowane obliczenia? Z poddaszem to prawdopodobnie ok. 55,00 kWh. Czy możesz uzasadnić dlaczego w moim przypadku najlepsze powietrze woda? czytałem że takie rozwiązania nie sprawdzają się w bardzo silne mrozy a ja nie przewiduje dodatkowego ogrzewania. Taka pompa również działa z ogrzewaniem, podłogowym czy to jest nadmuch?

Zrób audyt energetczny czyli OZC,on Ci prawdę powie.

Czemu powietrzna ? Bo zdecydowanie tańsza niż gruntowa a mające jedynie minimalnie gorsze parametry jeśli chodzi o COP w stosunku do gruntowej.

Nie wiem gdzie wyczytałeś takie bzdury,rzuć linka to się pośmiejemy ;)

Dobrze dobrana czyli pod obciążenie cieplne,markowa pompa ciepła powietrze-woda sprawdzi się nawet w bardzo silny mróz i nie musisz mieć dodatkowego ogrzewania.

Pompa ciepła powietrze-woda grzeje tylko i wyłącznie wodę a nie dmucha i sprawdza się najlepiej jak każda pompa przy ogrzewaniu podłogowym.

Jeśli przewidujesz grzejniki ścienne zapomnij o pompie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można wykonać taki audyt? nie robią tego przy doborze urządzenia podczas zakupu? Ile to kosztuje?

Nie wiem gdzie wyczytałeś takie bzdury,rzuć linka to się pośmiejemy ;)

.

Gdzieś tutaj na forum;) Jeśli chodzi o dobór urządzenia to mam się zdać na sprzedawców?(ciężko mi to przychodzi różne doświadczenia miałem)

Ogrzewanie oczywiście całe podłogowe. Przeczytałem kilka wątków na temat pomp ciepła powietrze woda to rzeczywiście może być rozwiązanie dla mnie.

Dzięki za info trochę się wszystko rozjaśniło, jutro startuję z zapytaniami o wycenę takich zestawów do mojego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można wykonać taki audyt? nie robią tego przy doborze urządzenia podczas zakupu? Ile to kosztuje?.

 

to się robi na etapie projektu, robi to na forum np. asolt, a kosztuje pare stowek..

chodzi o to że do specjalnego programu wstawia się projektowane ściany, okna, ocieplenie, stropy itp. i program wylicza zapotrzebowanie na ciepło, można sprawdzić co np. da zwiększenie ocieplenia

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałam sie na ogrzewanie gazem. NIe za bardzo chcieliśmy z mężem montować ogrzewanie piecem bo nie jest zbyt wygodne ( miałam w domu rodzinnym). Z kolei ogrzewanie elektryczne jest bardzo drogie. Moim zdaniem gaz to najbardziej optymalna opcja.

Jesteśmy zadowoleni. Nie jest drogie, jest bardzo wygodne . Istnieje również możliwość podłączenia gazu nawet jeśli nie ma się podłączenia do sieci.

 

Ogrzewanie w okregu lubelskim na prad w II taryfie (g12w) jest najtansze w kraju, I taryfa z kolei jedna z najdrozszych, ale przy odpowiedniej proporcji zuzycia wychodzi na plus w stosunku do G11. Grzejac buforem z grzałkami wyłacznie w II taryfie jest to tansze niz grzanie gazem, równie bezobsługowe i bardziej bezpieczne. Moim zdaniem gaz to nie jest najbardziej optymalna opcja, a na pewno nie najtansza. inwestycyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...