Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy to normalne?

[ATTACH=CONFIG]337697[/ATTACH]

Tak to normalne - tam produkują prąd dla tych co ekologicznie grzeją prądem lub pompą ciepła ;)

Oczywiście, że normalne. Tam produkują prąd, tam mają instalacje do odsiarczania spalin, palniki redukujące ilość NOx, ale przede wszystkim filtry do odpylania, za czym idzie kolejne zmniejszenie ilości NOx. Elektrownie są też na obrzeżach miast, a kominy emitują spaliny wysoko w atmosferę. Takie tam normalne, acz kolosalne, różnice. Pod strzechami, gdzie spala się drewno i węgiel, na próżno szukać takich elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam mają instalacje do odsiarczania spalin, palniki redukujące ilość NOx, ale przede wszystkim filtry do odpylania, za czym idzie kolejne zmniejszenie ilości NOx. Elektrownie są też na obrzeżach miast, a kominy emitują spaliny wysoko w atmosferę.

Czytając takie teksty można mieć wrażenie że z tych kominów czysty tlen wylatuje. :D

Rozumiem że bilans spalania jest o niebo lepszy niż w zwykłym śmieciuchu. Ale postawmy sprawę jasno ONE TEŻ TRUJĄ. A to że są na obrzeżach miasta to widać na zdjęciu. W moim mieście też jest taka elektrociepłownia "na obrzeżu" - czyli 5 km od centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając takie teksty można mieć wrażenie że z tych kominów czysty tlen wylatuje. :D

Rozumiem że bilans spalania jest o niebo lepszy niż w zwykłym śmieciuchu. Ale postawmy sprawę jasno ONE TEŻ TRUJĄ. A to że są na obrzeżach miasta to widać na zdjęciu. W moim mieście też jest taka elektrociepłownia "na obrzeżu" - czyli 5 km od centrum.

 

Tak trują te i tamte. Ale te co omyłkowo się mi wkleiły :) mają jakieś normy, filtry czy co tam jeszcze potrzeba. Tymczasem znam takich co wrzucają do pieców co popadnie! Ludzie powinni zrozumieć, że warto dom dobrze zaizolować i instalować systemy jak najbardziej ekologiczne i jak najmniej energochłonne. A jak ktoś twierdzi że domowe kotłownie to nie aż taki problem to zapraszam do Krakowa czy na wioski okoliczne do poodychania świeżym powietrzem....

 

Względnie co do węgla... jakby ludzie jeszcze umieli go spalać odpowiednio to może by to jakoś było, mówię tutaj o spalaniu do góry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając takie teksty można mieć wrażenie że z tych kominów czysty tlen wylatuje. :D

Doprawdy, nie wiem jakim cudem można dojść do takich wniosków na podstawie mojej wypowiedzi. :p

 

Rozumiem że bilans spalania jest o niebo lepszy niż w zwykłym śmieciuchu. Ale postawmy sprawę jasno ONE TEŻ TRUJĄ.

Ale mniejsze maja oddziaływanie na ludzi.

 

A to że są na obrzeżach miasta to widać na zdjęciu. W moim mieście też jest taka elektrociepłownia "na obrzeżu" - czyli 5 km od centrum.

W Wawie też Siekierki stoją 5km od centrum, 10km ode mnie. Z drugiej strony jest w porównywalnej odległości Kawęczyn. Ale nad procesem spalania węgla w elektrociepłowni czuwa aparatura i sztab ludzi 24h na dobę, maja tam wydajne palniki, spaliny są filtrowane i najgroźniejsze dla płuc ludzkich substancje takie jak pyły, oraz przyklejone do nich SOx, NOx i benzopireny są emitowane w mniejszych ilościach -- a to co zostaje i może dalej TRUĆ jest emitowane bardzo wysoko w atmosferę dzięki ogromnym kominom -- zanim to co elektrownie wyemitują dotrze do ludzi, jest w bardzo mizernym stężeniu. O to się rozchodzi. Spalanie drewna i węgla pod strzechami to zwyczajna zbrodnia na ludziach, głównie rodzinie i sąsiadach. Pora sobie z tego w końcu zdać sprawę.

 

Dlatego ogrzewanie węglem/drewnem to, przy uwzględnieniu kosztów składu, pracy, chorób wywołanych tym procesem (w końcu przerzucenie paru ton węgla każdej zimy na kręgosłup bez wpływu nie jest, podobnie jak wdychanie pyłu węglowego i popiołu nie pozostaje obojętne dla płuc), najdroższy system ogrzewania. Jedyna zaleta jest taka, że koszty są odłożone w czasie i rozłożone na społeczeństwo, które za to leczenie później płaci chore pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykładowo spalanie śmieci w spalarni takiej jak teraz są budowane w Polsce (produkują ciepło i energię elektryczną) musi się odbywać w temperaturze min. 850*C. temperaturę taką uzyskuje się palnikiem. jak przypadkowo spada poniżej, to załącza się palnik, żeby wszystko dopalić. w niższej temperaturze nie ma możliwości wrzucenia śmieci do kotła. dzięki temu wszystko się dopala. do spalin dodawany jest mocznik w celu redukcji NOx. dalej spaliny są filtrowane przy udziale węgla aktywnego i mleka wapienniego, a ich skład monitorowany i rejestrowany. na koniec trafiają do atmosfery na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu ich stężenie we wdychanym powietrzu jest znacznie mniejszy niż przy tzw. niskiej emisji. jesteś w stanie zagwarantować takie warunki w swoim kotle na ekogroszek czy pellet?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów

Chciałbym zadać wam pytanie a zarazem zachęcam do wypowiedzi

Mam zamiar wybudować dom ok 110m2, zapotrzebowanie roczne budynku ok 10000-13000

Moje pytanie- czym najlepiej a zarazem najtaniej ogrzać taki domek?

Pompa ciepła to dość duży wydatek na start a koszt wytworzenia energii jest podobny do kotła na ekogroszek z tym że taki kocioł jest o wiele tańszy(jakieś 20kzł) o komforcie nie będę pisał bo wiadomo. Boję się że jeśli wybiorę kocioł na ekogroszek będzie mi on spalał niepotrzebny węgiel ciepłe dni jesienno-zimowe, chodzi mi o potrzymanie płomienia/ciepła- czy nie jest tak? Może dowiem się o jakiś alternatywnych rozwiązaniach? Na działce nie posiadam gazu. Proszę o wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów

Chciałbym zadać wam pytanie a zarazem zachęcam do wypowiedzi

Mam zamiar wybudować dom ok 110m2, zapotrzebowanie roczne budynku ok 10000-13000

Moje pytanie- czym najlepiej a zarazem najtaniej ogrzać taki domek?

Pompa ciepła to dość duży wydatek na start a koszt wytworzenia energii jest podobny do kotła na ekogroszek z tym że taki kocioł jest o wiele tańszy(jakieś 20kzł) o komforcie nie będę pisał bo wiadomo. Boję się że jeśli wybiorę kocioł na ekogroszek będzie mi on spalał niepotrzebny węgiel ciepłe dni jesienno-zimowe, chodzi mi o potrzymanie płomienia/ciepła- czy nie jest tak? Może dowiem się o jakiś alternatywnych rozwiązaniach? Na działce nie posiadam gazu. Proszę o wypowiedzi

 

 

Jeżeli doliczysz kotłownie, komin i skład opału, to pompa wyjdzie na podobnym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czego wynika zapotzebowanie z takim rozstrzałem?

I drugie pytanie,z czego wynika aż tak duze zapotrzebowanie domu na energię ?

Chciałbym zadać wam pytanie a zarazem zachęcam do wypowiedzi

Mam zamiar wybudować dom ok 110m2, zapotrzebowanie roczne budynku ok 10000-13000

Moje pytanie- czym najlepiej a zarazem najtaniej ogrzać taki domek?

Bez odpowiedzi na powyższe dwa pytania bez sensu staje się dyskusja bo nie ma o czym dyskutować.

Odpowiesz na te pytania i podasz faktyczne zapotrzebowanie domu na ciepło wtedy można zacząć się zastanawiać.

 

Ja odpowiem przekornie,że najtaniej ogrzać taki dom prądem...

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działka będzie sąsiadująca z działką rodziców więc skład będzie ponieważ są budynki gospodarcze, jeśli chodzi o doliczenie kotłowni to i tak nie zaoszczędzę ponieważ z automatu powiększyłaby mi się łazienka a domu nie zmniejszę o te 3/4m2 niby zaoszczędzonej kotłowni, koszt komina to jakieś 6kzł więc i tak średnio mi to wygląda:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem z kalkulatora a w sumie to z trzech i podałem takie widełki

dom z poddaszem bez podpiwniczenia 110 m2 materiał silka 24cm ocieplenie 15 styro, pod wylewką 10/12cm styro

tak dla ułatwienia

To kolejne pytania,jak izolowany strop czy dach,styropian z jaką lambdą,czemu taka słaba izolacja,czemu kalkulatory a nie OZC,jaka wentylacja i czemu nie mechaniczna ?

To wszystko powyżej ma wpływ na "tanie ogrzanie tego domu"

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem laikiem w tych spawach dlatego proszę o wyrozumiałość :)

Strop drewniany ocieplony 10cm dach wełną 15cm

Wentylacja grawitacyjna , mechaniczna to dodatkowe koszty

aha styropian lambda 0,036

Wentylacja mechaniczna to wcale nie dodatkowe koszty.Jako laik dowiedz się tego.

Izolacja zdecydowanie za słaba,wpływająca na drogie a nie tanie ogrzanie tego domu.

To co 17cm styro na ścianę i 20cm na podłogę?

Odwrotnie,15cm w podłogę,20cm na ścianę styro z niską lambdą,strop wystarczy 5-10 cm a w dach 30-40cm wełny też z niską lambda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...