Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Wentylacja mechaniczna włączona 24h/dobę przez miesiąc to koszt ok 50/60zł miesięcznie i musi chodzić cały rok, bo nie można łączyć grawitacyjnej z mechaniczną (może ktoś ma i liczy to podałby jaki koszt roczny mu wychodzi). Do tego nie wiem czy nie słychać pracy wentylatora, tak jak w przypadku klimatyzacji. I ile kosztuje jej serwis, wymiana filtrów itp.? No i jaki był koszt inwestycyjny instalacji kanałów oraz rekuperatora?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wentylacja mechaniczna włączona 24h/dobę przez miesiąc to koszt ok 50/60zł miesięcznie i musi chodzić cały rok, bo nie można łączyć grawitacyjnej z mechaniczną (może ktoś ma i liczy to podałby jaki koszt roczny mu wychodzi). Do tego nie wiem czy nie słychać pracy wentylatora, tak jak w przypadku klimatyzacji. I ile kosztuje jej serwis, wymiana filtrów itp.? No i jaki był koszt inwestycyjny instalacji kanałów oraz rekuperatora?

 

filtr to groszowe sprawy, jeśli kupisz odpowiedni rekuperator. kupujesz tkaninę filtracyjną na allegro, wycinasz i masz. mój rekuperator bierze na minimalnej prędkości 23 W (tak podaje producent, sam to zmierzyłem i potwierdzam), czyli koszt energii elektrycznej to 8 zł. do tego filtry po 2 zł miesięcznie. W sumie 120 zł na rok. w zimie zmniejszy Twoje obciążenie cieplne pewnie o około 1 kW, latem zapewni komfort. ale generalnie wszystko zależy od ceny zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wentylacji mechanicznej, to i tak czym w dalszym ciągu ogrzać dom i przygotować cwu?

W przypadku tak słabej izolacji wpływającej na duże zużycie energii na ogrzewanie najtaniej będzie ten dom ogrzać pompą ciepła p-w ponieważ poniższe zostaje w kieszeni:

koszt komina to jakieś 6kzł więc i tak średnio mi to wygląda:(

W przypadku poprawienia tej izolacji czym zmniejszy się zapotrzebowanie domu na energię najtaniej będzie ten dom ogrzać prądem ponieważ poniższe:

koszt komina to jakieś 6kzł więc i tak średnio mi to wygląda:(

Można zainwestować w poprawną izolację czyli zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z szumem? I jaki był koszt inwestycyjny instalacji?

Jeśli chodzi o wentylację to koszt kanałów z anemostatami to ok.1000-1500zł a reku zależnie od budżetu od 1700-10000zł.

Nie mam drugiej taryfy prądowej, dom jest na wsi i zbytniego wyboru dostawców tam nie ma.

Twój dostawca energii ma na 1000% w ofercie taryfę G12 czyli strefową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz ogrzewanie i zapotrzebowanie na moc grzewczą przy wentylacji mechanicznej? Jakie wychodzą Cię koszty roczne na c.o. i cwu?

Rozmawiamy o Twoim domu i Twoim zapotrzebowaniu na energię chyba a nie moim ?

Sądzę,że przy poprawnej izolacji obciążenie tego domu będzie w granicach 3kW a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jakieś 4000-5000kWh.

Koszty za energię policz sobie sam w zalezności od zapotrzebowania:

 

1kWh z węgla zwanego eko to 0,16-0,20zł

1kWh z prądu w taryfie G12 to ok.0,30zł

1kWh z pompy p-w w G12 to ok.0,10zł.

 

I chyba widać,że im wyższe zapotrzebowanie tym wyższe będą rachunki za ogrzewanie.

Zużycie cwu to rzecz względna,bo jeden mieszka w 2 osoby a inny w 10 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem z kalkulatora a w sumie to z trzech i podałem takie widełki

dom z poddaszem bez podpiwniczenia 110 m2 materiał silka 24cm ocieplenie 15 styro, pod wylewką 10/12cm styro

tak dla ułatwienia

u mnie grzanie czystym prądem domu prawie 130m po podlogach z poddaszem nieuzytkowym, drewnianym stropem wyszło 8200 kwh za cały rok (2000pln)

 

Wentylacja mechaniczna włączona 24h/dobę przez miesiąc to koszt ok 50/60zł miesięcznie i musi chodzić cały rok, bo nie można łączyć grawitacyjnej z mechaniczną (może ktoś ma i liczy to podałby jaki koszt roczny mu wychodzi). Do tego nie wiem czby nie słychać pracy wentylatora, tak jak w przypadku klimatyzacji. I ile kosztuje jej serwis, wymiana filtrów itp.? No i jaki był koszt inwestycyjny instalacji kanałów oraz rekuperatora?

jakieś glupoty ktoś wypisuje, u mnie mam własnoręcznie wykonaną instalację WM i koszt miesięczny to okolo 8-9 zł, nic nie szumi,

 

Nie mam drugiej taryfy prądowej, dom jest na wsi i zbytniego wyboru dostawców tam nie ma.

 

każdy sprzedawca ma

 

Jestem laikiem w tych spawach dlatego proszę o wyrozumiałość :)

Strop drewniany ocieplony 10cm dach wełną 15cm

Wentylacja grawitacyjna , mechaniczna to dodatkowe koszty

aha styropian lambda 0,036

 

Można zainwestować w poprawną izolację czyli zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie.

 

Co przez to rozumiesz? Jakie grubości i jakie materiały?

 

to co planujesz to słabo.. ja mam 20cm pod płytą fundamentową, ściany 20cm grafit, strop 25cm wełna, dach 15cm i przy zabudowie poddasza dokładam jeszcze 15cm.. sporo można samemu zrobić..

kotłownia, kominy, piec, powierzchnia kotłowni to koszt spory

materiały jak najcieplejsze i grube..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator + PC to są dosyć spore nakłady inwestycyjne... a do tego i tak muszę dołożyć jeszcze instalację do ogrzewania, czyli np. elektryczną... No i wszystko na prąd... Czyli i tak potrzebuję miejsce na kotłownię/pomieszczenie techniczne na zbiornik cwu, PC i rekuperator, więc gdzie ta oszczędność miejsca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator + PC to są dosyć spore nakłady inwestycyjne...
a to:

koszt komina to jakieś 6kzł więc i tak średnio mi to wygląda:(

+kocioł na wegiel zwany eko jaki będzie koszt w sumie i o ile mniej niż to co wymieniłeś i o ile więcej niż system grzewczy na prąd ?

 

a do tego i tak muszę dołożyć jeszcze instalację do ogrzewania, czyli np. elektryczną... No i wszystko na prąd

A po co Ci dodatkowa instalacja elektryczna do ogrzewania ?

Oświetlał dom będziesz świeczkami a jak zabraknie prądu to ognisko rozpalisz w salonie bo kocioł na wegiel zwany eko też bez prądu nie pociągnie...

 

 

Czyli i tak potrzebuję miejsce na kotłownię/pomieszczenie techniczne na zbiornik cwu, PC i rekuperator, więc gdzie ta oszczędność miejsca?

Wiedziałem od razu,że jest to prowokacja jakiegoś użytkownika ogrzewania na wegiel zwany eko,którego sumienie trapi ;)

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC też bez prądu nie pójdzie. Dopiero rozważam rodzaj ogrzewania, a na działce mam tyko prąd i wodę. Może być też kocioł na pelet, nie tylko eko groszek ;) znajomi, którzy nim palą akurat są zadowoleni, dlatego pytam o inne opinie. Może ktoś poleci jeszcze jakieś inne źródło? Nie boicie się, że prąd może mocno wzrosnąć? Przecież mówi się o nadchodzącym kryzysie energetycznym i niedoborami prądu związanymi ze zbyt szybkim wzrostem zapotrzebowania na energię w stosunku do powstających elektrowni... I jaki wyjdzie czas zwrotu takiej inwestycji rekuperator+PC jeżeli oszczędność wynikająca z zastosowania WM to 1kW?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator + PC to są dosyć spore nakłady inwestycyjne... a do tego i tak muszę dołożyć jeszcze instalację do ogrzewania, czyli np. elektryczną... No i wszystko na prąd... Czyli i tak potrzebuję miejsce na kotłownię/pomieszczenie techniczne na zbiornik cwu, PC i rekuperator, więc gdzie ta oszczędność miejsca?

 

zbiornik cwu możesz na ścianie powiesić, reku pod sufitem, u mnie jedno i drugie na poddaszu stoi.. rekuperator zrobiłem sobie sam..

PC nie mam bo za drogo wychodziło, kable kosztowały niecałe 4tysiące plus sterowanie, koszt CWU rocznie dla 4 osób grzałka tylko w 2giej taryfie był 430 zł chyba.. nic nie muszę robić, z węglem biegać, raz na dwa miesiące filtry wymienię i tyle.. piec to jakies 3-4m2 (odsunięty musi być od ściany) plus miejsce dla opalu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boicie się, że prąd może mocno wzrosnąć?

A nie boisz się,że jak prąd mocno wzrośnie to i wszystko może wzrosnać ? Od gazu po wegiel i drewno ?

Czy zatem nie lepiej w zwiazku z tym ograniczyć zużycie energii na ogrzewanie do minimum,żeby jak najmniej odczuć skutki ewentualnych podwyzek ?

Prąd od 9 lat podrożał o ok.60% a wegiel zwany eko przez te lata podrożał o 120%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC też bez prądu nie pójdzie. Dopiero rozważam rodzaj ogrzewania, a na działce mam tyko prąd i wodę. Może być też kocioł na pelet, nie tylko eko groszek ;) znajomi, którzy nim palą akurat są zadowoleni, dlatego pytam o inne opinie. Może ktoś poleci jeszcze jakieś inne źródło? Nie boicie się, że prąd może mocno wzrosnąć? Przecież mówi się o nadchodzącym kryzysie energetycznym i niedoborami prądu związanymi ze zbyt szybkim wzrostem zapotrzebowania na energię w stosunku do powstających elektrowni... I jaki wyjdzie czas zwrotu takiej inwestycji rekuperator+PC jeżeli oszczędność wynikająca z zastosowania WM to 1kW?

 

to masz na działce to co ja miałem.. co do wzrostu cen i kryzysu energetycznego.. przewrotnie powiem że właśnie dlatego mam na prąd.. prąd nie wzrośnie o 400% jak np. olej opałowy kiedyś, nie da się rozdzielić prądu na opałowy i bytowy jak paliw.. do tego wzrost zapotrzebowania na energię jest tylko w określonych godzinach - dlatego poza godzinami dużego zużycia prąd jest dużo tańszy i tanieje.. no i fotowoltaika.. na razie jest jeszcze drogo ale powoli tanieje.. Pompa ciepła w żaden sposób mi nie pasowała bo w każdym wyliczeniu wychodzila za drogo.. kominy policz nie tylko wkłady, ale cegły, wymurowanie, obróbki blacharskie itp. ja nie mam żadnego komina..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...