Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie jestem tak sprytny i raczej nie zrobię sobie sam rekuperatora

Nie musisz sam robić rekuperatora:

http://allegro.pl/centrala-rekuperator-dospel-luna-200-bypass-pilot-i4978408128.html

Oczywiście zaleznie od budżetu są droższe.

Zrobisz projekt wentylacji,znajdziesz chłopków spod sklepu to kanały rozłożą Ci wg projektu bo to żadna filozofia.

Ty tylko włożysz,wtyczkę do gniazdka.

 

O wiele lepsze i poprawniejsze rozwiązanie niż wentylacja grawitacyjna i chyba tańsze nawet.

8-8,5 kW zapotrzebowanie na moc cieplną.

Tego nawet nie komentuje...

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów

Chciałbym zadać wam pytanie a zarazem zachęcam do wypowiedzi

Mam zamiar wybudować dom ok 110m2, zapotrzebowanie roczne budynku ok 10000-13000

Moje pytanie- czym najlepiej a zarazem najtaniej ogrzać taki domek?

Taki mały domek najlepiej ogrzewać prądem. Ale wcześniej wypada go dobrze ocieplić. Obecnie absolutne minimum to, wg mnie, 20cm styro na ściany (ja daję 25).

 

Pompa ciepła to dość duży wydatek na start a koszt wytworzenia energii jest podobny do kotła na ekogroszek z tym że taki kocioł jest o wiele tańszy(jakieś 20kzł) o komforcie nie będę pisał bo wiadomo.

Jako laik poczytaj o tym więcej. Powietrzna pompa ciepła ~10kW to koszt około 20 tys. zł. netto z instalacją (i bez negocjacji). Gruntową z poziomym wymiennikiem zrobi się w niewiele większych pieniądzach, bo sama pompa to koszt 12 tys. zł netto (bez negocjacji), do tego 6-12 tys. wymiennik.

 

Kocioł na ekogroch 6k zł plus komin ~4 tys. zł W żaden sposób nie wychodzi 20 tys. zł różnicy.

 

Boję się że jeśli wybiorę kocioł na ekogroszek będzie mi on spalał niepotrzebny węgiel ciepłe dni jesienno-zimowe, chodzi mi o potrzymanie płomienia/ciepła- czy nie jest tak?

To najmniejszy z problemów. Główny problem to trucie siebie, rodziny i sąsiadów. Pisaliśmy o tym powyżej. Kocioł na ekogroszek wyrzuca kominem związki toksyczne (siarki i azotu) i rakotwórcze (benzopireny).

 

Może dowiem się o jakiś alternatywnych rozwiązaniach? Na działce nie posiadam gazu. Proszę o wypowiedzi

Zamiast inwestować w PC czy komin z ekosyfem, pieniądze włóż w ocieplenie i grzej prądem. Polecam także zainteresować się wentylacją mechaniczną z rekuperacją zamiast wentylacji grawitacyjnej. Tutaj krążą kolejne mity o wysokich kosztach. Zresztą piętnowałem poszerzanie tego mitu przez pismo branżowe -- przypadkiem był to niestety Murator --> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243313-Dzisiejszy-newsleter-muratora-i-por%C3%B3wnianie-WM-i-WG gdzie do kosztów wentylacji mechanicznej z czapki doliczono wymiennik gruntowy i kosmicznie drogi rekuperator. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie buduję domu pasywnego a i środki mam ograniczone na niektóre inwestycję?

Nie buduj domu pasywnego bo i tak taki by Ci nie wyszedł.

Zbuduj dom zuzywajacy mało energii na ogrzewanie.

Piszesz,że środki masz ograniczone a chcesz do domu pakować drogi węgiel zwany eko z kominem.

To jak to w końcu jest ?

Taki mały domek najlepiej ogrzewać prądem

Zamiast inwestować w PC czy komin z ekosyfem, pieniądze włóż w ocieplenie i grzej prądem

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że chcę pakować eko, podałem go jako jedną z możliwości. Jak dla mnie PC+WM to za drogi koszt, mógłbym ewentualnie pozostać przy PC bo i tak muszę przygotować ciepłą wodę. Czas zwrotu inwestycji PC a Eko wychodzi mi po 10 latach a nie wiem czy i tak PC dożyje. W razie W koszt wymiany kotła EKO wyniesie ok 6 kzł a nie kolejne 20kzł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że chcę pakować eko, podałem go jako jedną z możliwości. Jak dla mnie PC+WM to za drogi koszt, mógłbym ewentualnie pozostać przy PC bo i tak muszę przygotować ciepłą wodę. Czas zwrotu inwestycji PC a Eko wychodzi mi po 10 latach a nie wiem czy i tak PC dożyje. W razie W koszt wymiany kotła EKO wyniesie ok 6 kzł a nie kolejne 20kzł

Dlatego zadałem pytanie dlaczego skoro nie masz za dużo środków nie chcesz grzać prądem,który jest najtańszy inwestycyjnie a interesujesz się drogimi systemami ?

Na innym forum Ktosik tam tak napisał o grzaniu prądem:

A co do grzania pradem,po dwóch sezonach grzewczych podobnie ok.3300kWh za c.o+cwu czyli z COP3 dałoby to ok.9900kWh przy grzaniu prądem czyli jakieś 3000zł rocznie za c.o+cwu.Dla mnie całkowicie do przyjęcia by to było zważywszy,że koszt kociołka i bojlera byłby ok.4tys.zł

http://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&showtopic=26097&view=findpost&p=486070

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie buduję domu pasywnego a i środki mam ograniczone na niektóre inwestycję

Dajmy na to że skłonię się ku rekuperatorowi czym podgrzeję cwu? PC?

 

nie traktuj rekuperatora jako ogrzewania, to tylko wspomaganie..

czytałeś moje poprzednie posty? rozważałem PC tylko do CWU - prosta pompa PP to 3.5-4 tysiące.. i skończyło się na tym że mam bojler grzany zwykłą grzałką 2kW za 80zł.. ROCZNE koszty grzania to niecałe 500 zł - grzeję wysokotemperaturowo i na dół woda leci przez zawór mieszający.. starcza dla 4os. rodziny. oczywiście grzeję tylko w taniej taryfie a bojler ocieplony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie buduję domu pasywnego a i środki mam ograniczone na niektóre inwestycję

Nikt nie pisze tutaj o budowie domu pasywnego, tylko energooszczędnego.

 

Dajmy na to że skłonię się ku rekuperatorowi czym podgrzeję cwu? PC?

Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza i w powietrze nawiewane do domu to ciepło oddaje. CWU najłatwiej grzać prądem (o ile nie inwestuje się w PC).

 

Jak dla mnie PC+WM to za drogi koszt,

Dlatego powtórzę co już wcześniej napisałem. Zamiast inwestować w PC czy komin z ekosyfem, pieniądze włóż w ocieplenie i grzej prądem. Polecam także zainteresować się wentylacją mechaniczną z rekuperacją zamiast wentylacji grawitacyjnej.

 

Czas zwrotu inwestycji PC a Eko wychodzi mi po 10 latach a nie wiem czy i tak PC dożyje. W razie W koszt wymiany kotła EKO wyniesie ok 6 kzł a nie kolejne 20kzł

W PC jedyne co się może zepsuć, to jakiś element, który się wymienia. Nikt nie wymienia całej pompy... Ja mam lodówkę co działa 12 lat bez serwisu z dużo większą liczbą start-stopów -- nie rozumiem dlaczego PC zbudowana na lepszych podzespołach miała paść szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 zł na cwu to bardzo mało... albo mało wody zużywacie albo masz bardzo tani prąd...

mało - chyba nie bo ja plus żona i dwie córki - 12 i 16 lat więc sobie dopowiedz.. sprawdziłem na wodomierzu - 151m3 od lipca zeszłego roku czyli wychodzi 10m3 miesięcznie średnio - w mieszkaniu tyle samo mieliśmy.. z tym że ja i starsza córka prysznic wołimy a żona i młodsza wannę..

prąd w 2giej taryfie mam po 25groszy brutto ze wszystkimi opłatami

 

Ile litrowy masz bojler?

 

200 litrów kospela pionowy ocieplony, z czego grzałka w połowie więc nie cały się grzeje

tylko tak jak pisałem - bojler grzany w miarę wysoko i od razu na wyjściu z niego jest zawór mieszający który miesza gorącą i zimną do 38-39* - tak, że nie leci w dół bez sensu gorąca woda tylko już taka że nie jest w stanie nikt się poparzyć ale za to jest do kąpieli gorąca..

zapraszam do mojego DB - tylko póki co jest taki feler że imageshack coś popieprzył z wyświetlaniem zdjęć i części nie widać, muszę je chyba przenieść na inny serwer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 zł na cwu to bardzo mało... albo mało wody zużywacie albo masz bardzo tani prąd...

Nie twierdzę, że _artur_ jest biedny, bo nawet jak się kasę ma, to nie znaczy, że trzeba ją trwonić. Jeśli ktoś kasy nie ma, to tym bardziej powinien chyba oszczędzać, to jakby dla mnie logiczne. Ja sam mam termę 50L, to starcza na 3-4 os. i też płacę koło 600 zł rocznie grzejąc wysoko temperaturowo w 2T. Prąd, o ile nie jest budowlany, większość ma w zbliżonej cenie. A przynajmniej nie tak zróżnicowanej aby to robiło znaczną różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boicie się, że prąd może mocno wzrosnąć? Przecież mówi się o nadchodzącym kryzysie energetycznym i niedoborami prądu związanymi ze zbyt szybkim wzrostem zapotrzebowania na energię w stosunku do powstających elektrowni...

Jeszcze się odniosę do tego. Problem z "kryzysem energetycznym" występuje w godzinach szczytu, gdy w lato pełną parą pracują klimatyzatory w firmach i biurowcach. Dom i CWU grzeje się w zimie prądem w 2T, a więc poza szczytem. Wnioski chyba nasuwają się same. Nawet jeśli cena prądu wzrośnie, to w szczycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam lodówkę co działa 12 lat bez serwisu z dużo większą liczbą start-stopów -- nie rozumiem dlaczego PC zbudowana na lepszych podzespołach miała paść szybciej.

 

a u mnie sprężarka padła 3 miesiące po gwarancji, mimo że sprzęt niby z wyższej półki :mad:

https://www.youtube.com/watch?v=Ngjs0UsiB6s

 

Takie mam spostrzeżenia odnośnie małych domów- oczywiście jeśli są dobrze ocieplone to najlepiej grzać prądem, wszak przyłącza gazowego nikt za darmo za nas nie zaprojektuje ani nie wykona. O "zaletach" paliw stałych już było. Tylko należy dobrać odpowiedni do potrzeb zestaw:

 

można tanio położyć kable a wodę grzać podgrzewaczem przepływowym (jeśli mamy małe zużycie CWU). Inwestycja najtańsza, zajmuje najmniej miejsca, droższa w użytkowaniu. Jeśli zużywamy sporo CWU (rodzina 2+2+...) lepiej korzystać z ogrzewacza pojemnościowego, grzanego w 2T.

 

Inwestycja w PC pp/pw to temat rzeka. Są bardzo duże rozbieżności cenowe. Niewątpliwie należy porównać koszty położenia podłogówki, samej pompy, zbiornika na CWU, wszystkich innych akcesoriów, serwisów itp.

 

No i oczywiście jeśli ktoś buduje się za pieniądze bankowe to różnica 15 tys. na rodzaju ogrzewania będzie nas kosztowała łącznie ok 27 tys. (przeliczam z głowy, kredyt na 20 lat) przez co rata kredytu będzie wyższa rocznie o 1300zł.

Kalkulator w rękę i jazda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...