Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Lodówka AEG, nie wiem który dokładnie model, bo jest zabudowana a ma 10 lat. Nie mniej od tamtej pory śmiga bezawaryjnie, ale chyba wtedy nie robili jeszcze takiej tandety jak teraz

O tej "tandecie" samopsującej to słyszę od 15 lat i coś jej nie widzę. Tymczasem taką lodówkę wystarczy ustawić w zbyt szczelnej zabudowie i pasztet gotowy. Pomijam już, że to tylko urządzenie mechaniczne i czasem ma prawo się zepsuć. Co nie znaczy, że jest to reguła i że trzeba wymieniać całe urządzenie -- wystarczy tylko dany element. Łatwiej i czyściej się to robi niż np. naprawę kotła węglowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

planowane postarzanie produktów to fakt....i nie ma co zaprzeczać...

rith - i masz rację, kiedyś nie robili aż[/b[ takiej tandety

serwisant co był swego czasu u mnie to potwierdził na konkretnym przykładzie pralki - i pralki nowszej o 5 lat tego samego producenta.

 

a rozmawiałem ostatnio z gościem od rekuperatorów, to mówił że ma dużo więcej roboty(czytaj napraw) z Brinkiem HR 400 Large Excellent niż ze starszą wersją HR400 Large

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr to groszowe sprawy, jeśli kupisz odpowiedni rekuperator. kupujesz tkaninę filtracyjną na allegro, wycinasz i masz. mój rekuperator bierze na minimalnej prędkości 23 W (tak podaje producent, sam to zmierzyłem i potwierdzam), czyli koszt energii elektrycznej to 8 zł. do tego filtry po 2 zł miesięcznie. W sumie 120 zł na rok. w zimie zmniejszy Twoje obciążenie cieplne pewnie o około 1 kW, latem zapewni komfort. ale generalnie wszystko zależy od ceny zakupu.

 

Potwierdzam - wentylacja mechaniczna nie musi być droższa od grawitacyjnej. Natomiast jest bardziej komfortowa i obniża rachunki za ogrzewanie.

 

A do tego ma filtr. Wczoraj wymieniałem po miesiącu używania:

 

http://oi67.tinypic.com/spfbqe.jpg

 

Niestety sąsiedzi palą węglem, dlatego tak wygląda. Nie chciałbym mieć tego czarnego osadu w płucach albo jako kurz na meblach.

Koszt wymiany filtra nie jest duży, ok. 2 zł. Zimą trzeba wymieniać co miesiąc, latem co kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - wentylacja mechaniczna nie musi być droższa od grawitacyjnej. Natomiast jest bardziej komfortowa i obniża rachunki za ogrzewanie.

 

A do tego ma filtr. Wczoraj wymieniałem po miesiącu używania:

 

http://oi67.tinypic.com/spfbqe.jpg

 

Niestety sąsiedzi palą węglem, dlatego tak wygląda. Nie chciałbym mieć tego czarnego osadu w płucach albo jako kurz na meblach.

Koszt wymiany filtra nie jest duży, ok. 2 zł. Zimą trzeba wymieniać co miesiąc, latem co kilka miesięcy.

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem bywa nawet tańsza od grawitacyjnej jeśli w ogóle można nazwać ją prawidłową wentylacją... raz działa raz nie. raz wieje raz nie. ludzie kratki zatykają. itd. dołożę się z filtrami. klientom z okolic gdzie palą ludzie bele czym radzę wymieniać co miesiąc. poniżej filtry z początku sezonu grzewczego w tym roku a zdjęcia z około miesiąca wstecz.

 

brudne-filtry-rekuperator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem bywa nawet tańsza od grawitacyjnej

Z pewnością jest bardziej komfortowa i jak widać zdrowsza i czystsza, w utrzymaniu tańsza na pewno nie jest. W inwestycji może być na tym samym poziomie, no chyba że się takie zestawienie zrobi jak tu piętnowałem: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243313-Dzisiejszy-newsleter-muratora-i-por%C3%B3wnianie-WM-i-WG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością jest bardziej komfortowa i jak widać zdrowsza i czystsza, w utrzymaniu tańsza na pewno nie jest. W inwestycji może być na tym samym poziomie, no chyba że się takie zestawienie zrobi jak tu piętnowałem: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243313-Dzisiejszy-newsleter-muratora-i-por%C3%B3wnianie-WM-i-WG

 

Może być tańsza jak zrobi się wm z reku na tanich materiałach :) i reku. Z resztą to powinno być już standardem jak woda czy kanalizacja i powoli stopniowo się staje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dzień dobry, mam na imię ........... (i tak nie zapamiętacie, chociaż pewnie Was trochę w najbliższym czasie pomęczę) i to mój pierwszy raz z Wami... :)

Jestem szczęśliwym laikiem budownictwa i staram się przekopać przez czeluścia internetów - aktualnie kupującym od dev-a nowe lokum.

Domek wolnostojący ma ok. 140m2 użytkowej, styro od podłogi 10cm, ściany 15cm, dach wełna 20cm + folia + 5cm pod płytą KG. W całym domu podłogówka.

Mam kilka opcji nad którymi się mocno zastanawiam (i za jedną z nich mnie tu niewąsko zlinczujecie ;) ), rozwiązania dostępne mam sugerowane od dev-a, ale przy odrobinie ciśnienia wszystko można wynegocjować...

Propozycje, które otrzymałem:

1) Piec gazowy Brotje + zasobnik 100 L (w cenie)

2) PC powietrzna Dimplex LAK 9IMR (+13k pln) - brak sterownika, 200 albo 300L, czynnik R410A, typ split

3) PC powietrzna Atlantic Extensa 8 (+13k pln) - jest sterownik, 200 albo 300L, czynnik R410A, typ split

Propozycja moja do linczu Waszego:

4) Gaz jak w pkt.1 (w cenie) + kominek z płaszczem wodnym (kominek będzie tak czy siak, za płaszcz i osprzęt liczę ok. 8k pln+ jak macie jakieś sugestie to z chęcią wchłonę)- tak wiem, anty eko, nie automatyczny, ale całe życie mi się marzyło mieć kominek który będzie namiętnie używany

 

No i wiekopomne pytanie:

i co?

 

Pozdrawiam

s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby podałeś dużo danych, ale brak najważniejszego - zapotrzebowania budynku na ciepło (ogrzewanie i ciepła wodę)

Im ono bedzie wieksze, tym szybciej zwrócą się pompy.

Czy mając pompę wybierzesz taryfę G12w, w której tani prad masz w nocy, plus dwie rodziny po 13. i cały weekend ?

Jak często bedzie Ci się chciało palić w kominku ?

 

Moja sugestia - zleć wykonanie OZC, które odpowie Ci na te pytania

Druga sugestia - zdobądź dokumentacje tych pomp i sprawdź, jaka mocą dysponują przy -15C, bo moc TYCH akurat pomp nie jest stała.

Trzecia sugestia - ocieplenie dachu jest ubogie... Może jeszcze da sie coś z tym zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia sugestia - ocieplenie dachu jest ubogie... Może jeszcze da sie coś z tym zrobić ?

 

Dokładnie... jak się da to dołóż wełny. Bo rozumiem, że podłogi już gotowe. OZC dla "spokojności" możesz sobie zrobić. Dobrze byłoby też założyć wentylację mechaniczną. Jak będziesz miał szczelny dom z małym zapotrzebowaniem to i system odpowiedzialny za ogrzewanie będzie tańszy. Rurki rozumiem są już w podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Ile ciepła i wody zużyjemy - ciężko powiedzieć. Lubimy żywot w okolicach 21oC, rodzina 2+1 z pomysłami na zmiany in plus :)

Druga sugestia - zdobądź dokumentacje tych pomp i sprawdź, jaka mocą dysponują przy -15C, bo moc TYCH akurat pomp nie jest stała.

 

Dokumentacja Dimplexa:

 

Moc grzewcza / COP przy A2/W35* 5,3 kW / 3,6 1) · 6,2 kW / 3,2 2)

 

 

I Atlantic (wersja Extensa 8kW):

 

wydajność cieplna -7°C / 35°C - ogrzewanie podłogowe 5700

moc pobierana -7°C / 35°C - ogrzewanie podłogowe 2230

COP -7°C / 35°C - ogrzewanie podłogowe 2,56

 

 

Podłoga na razie to goły beton, podłogówkę ma kłaść dev w ramach doprowadzenia do stanu deweloperskiego.

Dach na ten moment ma więźbę i nic poza tym - teraz będą kładli resztę. Czy ma znaczenie że spadzisty stryszek będzie nieużytkowy? Bo może zamiast dorzucać pod dach lepiej położyć na podłogę na strychu?

 

O rekuperatorach muszę poczytać bo jestem zielony jak ten szczypiorek na wietrze...

 

Co do tego jak często będzie mi się chciało palić w kominku - na ten moment myślę że codziennie wieczorem, ale co życie pokaże... heh przynajmniej żona będzie miała za co mnie do pionu ustawiać...

 

S.

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Prosze o poradę odnośnie typu ogrzewania jakie zastosować w nowym domku pietrowym (pełne pietro) o powierzchni uzytkowej 95m2 + 19m2 garaż. Obecnie domek w stanie surowym. Nie znam jeszcze dokładnych paramtetrow izolacji i np grubości styropianu przy fundamencie i na dachu. Oczywiście ocieplenie ścian zewn zrobie pozniej ale z tego co czytam najlepiej uzyć 20cm o niskiem lambdzie i tak zamierzam.

Nie znam też na razie dokładnego zapotrzebowania na energie bo nie dostałem jeszcze dokładnego projektu. Dom budowała firma (mały deweloper) i jest to połowka blizniaka. Nie sądze więc żeby szczegolnie inwestowali w izolacje i tego typu sprawy, które sporo kosztują a nie widać ich w folderach... Dach płaski, na razie pokryty papą i pewnie tak zostanie przez jakiś czas. Pod dachem pelny betonowy strop.

Zakladając że dom izolowany od dolu i od góry jest tak sobie i ma przeciętne zapotrzebowania na energie prosze o podanie najlepszego sposobu ogrzania. Dach prawdopodobnie moge jeszcze docieplić od góry. Ogrzewanie węglowe jest wykluczone bo nie ma kotłowni.

Projekt raczej zakładał grzanie gazem ale to można zmienić.

Zastanawiam się jeszcze czy robić podłogówkę tylko na dole czy na piętrze też (tam beda panele). Założenie było takie że na górze grzejniki...

Powierzchnia góry 55, dołu 40 + 19 garaz.

Okna kupie raczej trzykomorowe jak starczy kasy.

Jedna ściana jest wspólna z sąsiadem i nie wiem co tam jest wepchane do środka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele alternatyw nie ma. Skoro jest już podłogówka na dole, to konieczne daj także podłogówkę na górę. NIE MIESZAJ SYSTEMÓW. Możesz wybierać pomiędzy gazem a prądem, względnie pompą ciepła. Dowiedz się wszystkiego i dopiero wróć. Nie zgaduj, bo to się zazwyczaj źle kończy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o poradę odnośnie typu ogrzewania jakie zastosować w nowym domku pietrowym (pełne pietro) o powierzchni uzytkowej 95m2 + 19m2 garaż. Obecnie domek w stanie surowym. Nie znam jeszcze dokładnych paramtetrow izolacji i np grubości styropianu przy fundamencie i na dachu. Oczywiście ocieplenie ścian zewn zrobie pozniej ale z tego co czytam najlepiej uzyć 20cm o niskiem lambdzie i tak zamierzam.

Nie znam też na razie dokładnego zapotrzebowania na energie bo nie dostałem jeszcze dokładnego projektu. Dom budowała firma (mały deweloper) i jest to połowka blizniaka. Nie sądze więc żeby szczegolnie inwestowali w izolacje i tego typu sprawy, które sporo kosztują a nie widać ich w folderach... Dach płaski, na razie pokryty papą i pewnie tak zostanie przez jakiś czas. Pod dachem pelny betonowy strop.

Zakladając że dom izolowany od dolu i od góry jest tak sobie i ma przeciętne zapotrzebowania na energie prosze o podanie najlepszego sposobu ogrzania. Dach prawdopodobnie moge jeszcze docieplić od góry. Ogrzewanie węglowe jest wykluczone bo nie ma kotłowni.

Projekt raczej zakładał grzanie gazem ale to można zmienić.

Zastanawiam się jeszcze czy robić podłogówkę tylko na dole czy na piętrze też (tam beda panele). Założenie było takie że na górze grzejniki...

Powierzchnia góry 55, dołu 40 + 19 garaz.

Okna kupie raczej trzykomorowe jak starczy kasy.

Jedna ściana jest wspólna z sąsiadem i nie wiem co tam jest wepchane do środka...

 

Dowiedz się dokładnie jakie masz te izolacje. Potem będziesz myślał dalej co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak podłogowki na dole, nie ma jeszcze nic. W projekcie było przewidziane ogrzewanie gazowe, na dole podłogówka pod kaflami, a na górze grzejniki ale to mozna zmienić. Wydobęde dokładne dane odnośnie zastosowanej izolacji w fundamencie i na dachu i napisze tutaj ale raczej było robione minimalistycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak podłogowki na dole, nie ma jeszcze nic. W projekcie było przewidziane ogrzewanie gazowe, na dole podłogówka pod kaflami, a na górze grzejniki ale to mozna zmienić. Wydobęde dokładne dane odnośnie zastosowanej izolacji w fundamencie i na dachu i napisze tutaj ale raczej było robione minimalistycznie.

 

Czekamy... Ja nie dałbym podłógówki na mniej niż 20 cm styropianiu... ale to ja :) Chociaż ostatnio tak technologia idzie do przodu że można robić i cuda z tym co jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A dlaczego ? U mnie niestety nie wejdzie więcej jak 10cm , zrobili według projektu........

Weź najlepiej sprzedaj ten dom bo za te kilka lat zanim sie wprowadzisz wybudujesz pazdziez a nie nowy dom ;)

Zaczniesz myśleć przed budową to wybudujesz dobry dom na lata.

A co do odpowiedzi czemu ? Brak OZC się kłania ;)

Zagadasz z audytorem to przedstawi Ci straty ciepła do gruntu,przez ściany,strop itp.

Ty to sobie potem przeliczysz to na PLN ile kasy wydajesz na ogrzanie powietrza wokół domu,pod domem i nad domem :D

A ta kasa z roku na rok będzie rosła...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...