Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

No właśnie, konsultant wprowadza w błąd ? To komu wierzyć jak nie eksportom i konsultantom ? naciągaczom i sprzedawczykom pomp już można ?

 

Ciężko niektórym zrozumieć, że się ktoś nie zna i nie jest to możliwe aby się wszystkiego nauczyć , ktoś całe życie się jakiegoś fachu uczy a inni to po paru miesiącach na forum są ekspertami. Już widzę jak oni mają wszystko zrobione bez błędnie. Powtarzam , poczytajcie wpisy tych osób z przed kilku laty.

Ja mam nie jedną rzecz źle zrobioną i pewnie nie ostatnią. Jak wybuduję dom i zamieszkam , też mogę pisać , że jest super i za eksperta się uważać.

 

Widzisz, ja wiele uczyłem się na własnych doświadczeniach, błędach, próbach, porównaniach i nie raz śmiesznych (dla niektórych) eksperymentach. Też niegdyś wierzyłem w powszechnie znane teorie i rozwiązania. Wiele rzeczy spartoliłem ale pozwoliło mi to przekonać się co i jak. Nikt alfą i omegą nie jest gorzej jak nie chce czegoś się nauczyć. Teraz cieszy mnie to, że mogę komuś innemu zaproponować konkretne rozwiązania a jeszcze bardziej satysfakcjonujące jest to że potem ludzie dzwonią i mówią że to czy tamto się sprawdza. Ktoś tutaj się ze mnie śmiał że mam w domu praktycznie wszystko od solarów, pompę p-p (klima), grzejniki elektryczne, folie, promienniki, wentylacje mechaniczną, gwc, różne izolacje itd... Ale dzięki temu człowiek ma jakiś obraz tego wszystkiego. Uważam aby w czymś być w miarę dobrym trzeba się tym pasjonować i takich pasjonatów zawsze cenię. Czasem sam żałuję że pewnymi rzeczami nie zainteresowałem się wcześniej...ale przynajmniej innym można pomóc.

 

Widzisz z tymi sprzedawczykami....dzwoni do mnie gość i mówi że che kupić sobie klimę 6kW a ja pytam do czego mu to, z rozmowy okazało się, że wystarczy mu najmniejszy split. I teraz jak człowiek jest nastawiony tylko i wyłącznie na kasę to sprzedaje mu 6kw i ma więcej w kieszeni.... ale... nie tędy droga! C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

 

Już wtedy wiedziałem,że nie będzie u mnie węgla w domu bo byłby bardzo drogim rozwiązaniem a zdecydowałem się na grzanie prądem bo tanie... a Ty jak uważasz ? ;)

 

No niestety czasem ktoś nie wierzy że grzanie prądem bywa dużo tańsze a nawet bardzo tanie, dlatego niejednokrotnie odsyłam tutaj na forum :) Czasem podając cytat. Czasem do mnie dzwonią czy to możliwe... a jednak:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant danej marki nigdy nie bedzie wiarygodny tylko niezalezny doradca moze doradzic dobrze, konultanci to nie specjalisci w danej dziedzinie wiedzy, a specjalisci od sprzedazy wyrobów danego producenta.

 

No właśnie problem w tym, że ludzie niezbyt w tą niezależność wierzą :). Często myślą że się ich wkręca. Kolego @asolt jak jesteś w temacie farb czy tynków termoizolacyjnych? Twój program coś takiego uwzględnia? Ostatnio testuję to i "odczucia" bardzo pozytywne tak z ciekawości pytam co o tym myślisz...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problem w tym, że ludzie niezbyt w tą niezależność wierzą :). Często myślą że się ich wkręca. Kolego @asolt jak jesteś w temacie farb czy tynków termoizolacyjnych? Twój program coś takiego uwzględnia? Ostatnio testuję to i "odczucia" bardzo pozytywne tak z ciekawości pytam co o tym myślisz...?

 

"Mój" program uwzględnia wszystkie rodzaje materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych, byle tylko producent podał parametry tych materiałow. Odczucia to trochę za mało, tylko pomiary mogą pokazac faktyczne ich mozliwosci. Szczerze? farby i tynki nie są materiałami izolacyjnymi, to tylko marketing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał dwiecegly Zobacz post

Prosze o poradę odnośnie typu ogrzewania jakie zastosować w nowym domku pietrowym (pełne pietro) o powierzchni uzytkowej 95m2 + 19m2 garaż. Obecnie domek w stanie surowym. Nie znam jeszcze dokładnych paramtetrow izolacji i np grubości styropianu przy fundamencie i na dachu. Oczywiście ocieplenie ścian zewn zrobie pozniej ale z tego co czytam najlepiej uzyć 20cm o niskiem lambdzie i tak zamierzam.

Nie znam też na razie dokładnego zapotrzebowania na energie bo nie dostałem jeszcze dokładnego projektu. Dom budowała firma (mały deweloper) i jest to połowka blizniaka. Nie sądze więc żeby szczegolnie inwestowali w izolacje i tego typu sprawy, które sporo kosztują a nie widać ich w folderach... Dach płaski, na razie pokryty papą i pewnie tak zostanie przez jakiś czas. Pod dachem pelny betonowy strop.

Zakladając że dom izolowany od dolu i od góry jest tak sobie i ma przeciętne zapotrzebowania na energie prosze o podanie najlepszego sposobu ogrzania. Dach prawdopodobnie moge jeszcze docieplić od góry. Ogrzewanie węglowe jest wykluczone bo nie ma kotłowni.

Projekt raczej zakładał grzanie gazem ale to można zmienić.

Zastanawiam się jeszcze czy robić podłogówkę tylko na dole czy na piętrze też (tam beda panele). Założenie było takie że na górze grzejniki...

Powierzchnia góry 55, dołu 40 + 19 garaz.

Okna kupie raczej trzykomorowe jak starczy kasy.

Jedna ściana jest wspólna z sąsiadem i nie wiem co tam jest wepchane do środka...

 

Dowiedz się dokładnie jakie masz te izolacje. Potem będziesz myślał dalej co i jak

 

A więc fundamenty są ocieplone styropianem 8cm (podobno jakimś takim specjalnym do fundamentów, był bardzo twardy i szary, tak naprawde dwie warstwy po 4cm).. Dach miedzy stropem a pokryciem od 25 do 60cm na środku. Dach jest płaski z delikatnym spadem na boki i w lukę między stropem a pokryciem upchane jest tyle wełny ile się zmieściło, stąd te róznice od 25 do 60cm wynikające z pochyłu dachu.

Na parterze jest przewidzina podłogówka i zostało tam zostawione 14cm zapasu na podłogówke, wylewke i kafle więc przewidziany był raczej styropian 10cm ale projekt bede mial dopiero pojutrze dokładny do obejrzenia. Nie wiem czy jest możliwość podwyższenia wylewek wzgledem tego co było w projekcie.... przecież straciłbym na wysokości otworów drzwiowych...

http://fotoo.pl//out.php?i=1066781_fun1.jpg

http://fotoo.pl//out.php?i=1066782_fun2.jpg

http://fotoo.pl//out.php?i=1066783_fun3.jpg

Edytowane przez dwiecegly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mój" program uwzględnia wszystkie rodzaje materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych, byle tylko producent podał parametry tych materiałow. Odczucia to trochę za mało, tylko pomiary mogą pokazac faktyczne ich mozliwosci. Szczerze? farby i tynki nie są materiałami izolacyjnymi, to tylko marketing

 

A jednak chyba nie do końca marketing....Zbadam dokładniej to oprócz odczuć coś jeszcze dorzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był juz taki co wydał na badania 1 mln złotych, nic te badania nie dały poza osmieszeniem się, niech oszczedny Grzes nie idzie tą drogą

Tylko ten co nic nie robi się nie myli ani nic nie jest w stanie sprawdzić. Na 1mln zlotych nie nie stać. Jak badam... Kupuje i sprawdzam tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten co nic nie robi się nie myli ani nic nie jest w stanie sprawdzić. Na 1mln zlotych nie nie stać. Jak badam... Kupuje i sprawdzam tyle.

 

Jak zatem wyglada badanie wpływu na izolację termiczną budynku farb czy tynku. Nie wyobrazam sobie innej metody jak porównanie zuzyc budynku przed i po pokryciu tymi cudownymi materiałami. Jak porównac przy róznych zimach tego nie wiem. Skoro zaczales o badaniach to rozwin temat. Nie dziw sie na słowo badania niektórzy na forum zaczynaja miec watpliwosci, mam i ja. Wracajac do badan miałem kiedys w reku przyrzad do wyznaczania lambdy materiałow izolacyjnych, czy dysponujesz takim aparatem. Mowiac o badaniach trzeba miec odpowiednie zaplecze sprzetowo pomiarowe, aby badania były wiarygodne i w ogole miały sens, Pochwal sie jakimi przyrzadami dysponujesz co i jak chcesz mierzyc?

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zatem wyglada badanie wpływu na izolację termiczną budynku farb czy tynku. Nie wyobrazam sobie innej metody jak porównanie zuzyc budynku przed i po pokryciu tymi cudownymi materiałami. Jak porównac przy róznych zimach tego nie wiem. Skoro zaczales o badaniach to rozwin temat. Nie dziw sie na słowo badania niektórzy na forum zaczynaja miec watpliwosci, mam i ja. Wracajac do badan miałem kiedys w reku przyrzad do wyznaczania lambdy materiałow izolacyjnych, czy dysponujesz takim aparatem. Mowiac o badaniach trzeba miec odpowiednie zaplecze sprzetowo pomiarowe, aby badania były wiarygodne i w ogole miały sens, Pochwal sie jakimi przyrzadami dysponujesz co i jak chcesz mierzyc?

 

Spokojnie...na razie odczucia organoleptyczne plus termowizja na małym fragmencie. Będę chciał sprawdzić na większej powierzchni niebawem. Szukam i sprawdzam różne rozwiązania, jak się nie sprawdzi to się nie wie. Od czegoś zacząć trzeba. Na pełne laboratorium na dzień dobry mnie nie stać. Ale jak zbiorę bardziej rzetelne dane to z chęcią się podzielę doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie...na razie odczucia organoleptyczne plus termowizja na małym fragmencie. Będę chciał sprawdzić na większej powierzchni niebawem. Szukam i sprawdzam różne rozwiązania, jak się nie sprawdzi to się nie wie. Od czegoś zacząć trzeba. Na pełne laboratorium na dzień dobry mnie nie stać. Ale jak zbiorę bardziej rzetelne dane to z chęcią się podzielę doświadczeniami.

 

Ani zadna farba ani tynk nie zastapi izolacji termicznej, szkoda czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani zadna farba ani tynk nie zastapi izolacji termicznej, szkoda czasu.

 

nie mówię, że zastąpi ale jak czasem coś może pomóc... przecież nie mam zamiaru budować domów i rzucać sam tynk izolacyjny i farby. Ale czasem w termomodernizacjach jak się robi to trzeba znaleźć kompromis więc i sprawdzam to. Zobaczę co będzie :) Zawsze jednak mówię, przede wszystkim izolacja! i to konkretna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoze, ale tyle co umarłemu kadzidło, co robi ten marketning z ludzmi, nawet fachowcy na niego sie nabierają. Jak to mówią "z g..wna bata nie ukrecisz"

 

Wiesz... pamiętam jak się śmiali ze mnie jak chciałem grzać klimą, że do 7C pogrzeję a potem będzie lipa i co... -18C mrozu a tutaj urządzenie z katalogowymi -10C (zakres pracy) dmuchało pod 38C. Były i inne przypadki. Widzisz ja mam takie podejście...jak czegoś nie sprawdzę nie mówię że nie i właśnie zależy mi na obalaniu ewentualnych marketingowych chwytów. Jak okaże się że to jest g..... warte to będę pierwszy pisał że można sobie tym jedynie pomalować w wolnym czasie jak się komuś będzie nudzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... pamiętam jak się śmiali ze mnie jak chciałem grzać klimą, że do 7C pogrzeję a potem będzie lipa i co... -18C mrozu a tutaj urządzenie z katalogowymi -10C (zakres pracy) dmuchało pod 38C. Były i inne przypadki. Widzisz ja mam takie podejście...jak czegoś nie sprawdzę nie mówię że nie i właśnie zależy mi na obalaniu ewentualnych marketingowych chwytów. Jak okaże się że to jest g..... warte to będę pierwszy pisał że można sobie tym jedynie pomalować w wolnym czasie jak się komuś będzie nudzić.

 

Jakby te farby działaly tak jak to mówi marketing to byłyby szeroko stosowane, ale nie są. Nie ma cudów to czysta fizyka. Jezeli ktos sie chce bawic w pogromców mitów to nie ma problemu. Kazdy spędza wolny czas jak mu pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał dwiecegly Zobacz post

Prosze o poradę odnośnie typu ogrzewania jakie zastosować w nowym domku pietrowym (pełne pietro) o powierzchni uzytkowej 95m2 + 19m2 garaż. Obecnie domek w stanie surowym. Nie znam jeszcze dokładnych paramtetrow izolacji i np grubości styropianu przy fundamencie i na dachu. Oczywiście ocieplenie ścian zewn zrobie pozniej ale z tego co czytam najlepiej uzyć 20cm o niskiem lambdzie i tak zamierzam.

Nie znam też na razie dokładnego zapotrzebowania na energie bo nie dostałem jeszcze dokładnego projektu. Dom budowała firma (mały deweloper) i jest to połowka blizniaka. Nie sądze więc żeby szczegolnie inwestowali w izolacje i tego typu sprawy, które sporo kosztują a nie widać ich w folderach... Dach płaski, na razie pokryty papą i pewnie tak zostanie przez jakiś czas. Pod dachem pelny betonowy strop.

Zakladając że dom izolowany od dolu i od góry jest tak sobie i ma przeciętne zapotrzebowania na energie prosze o podanie najlepszego sposobu ogrzania. Dach prawdopodobnie moge jeszcze docieplić od góry. Ogrzewanie węglowe jest wykluczone bo nie ma kotłowni.

Projekt raczej zakładał grzanie gazem ale to można zmienić.

Zastanawiam się jeszcze czy robić podłogówkę tylko na dole czy na piętrze też (tam beda panele). Założenie było takie że na górze grzejniki...

Powierzchnia góry 55, dołu 40 + 19 garaz.

Okna kupie raczej trzykomorowe jak starczy kasy.

Jedna ściana jest wspólna z sąsiadem i nie wiem co tam jest wepchane do środka...

 

Dowiedz się dokładnie jakie masz te izolacje. Potem będziesz myślał dalej co i jak

 

A więc fundamenty są ocieplone styropianem 8cm (podobno jakimś takim specjalnym do fundamentów, był bardzo twardy i szary, tak naprawde dwie warstwy po 4cm).. Dach miedzy stropem a pokryciem od 25 do 60cm na środku. Dach jest płaski z delikatnym spadem na boki i w lukę między stropem a pokryciem upchane jest tyle wełny ile się zmieściło, stąd te róznice od 25 do 60cm wynikające z pochyłu dachu.

Na parterze jest przewidzina podłogówka i zostało tam zostawione 14cm zapasu na podłogówke, wylewke i kafle więc przewidziany jest styropian 8cm, Nie wiem czy jest możliwość podwyższenia wylewek wzgledem tego co było w projekcie.... przecież straciłbym na wysokości otworów drzwiowych... Na pietrze styropian przewidziany 4cm. Zapotrzebowania na ciepło nie mam w projekcie albo nie umiem znaleźć. Przewidziano piec 24KW dwufukcyjny gazowy i kominek z plaszczem ale jego nie chce na razie instalować - przynajmniej w pierwszy rok. Prosze o poradę czy moge dołozyć styropaniu kosztem wysokosci drzwi? i co ze schodzami na piętro? bo zmieni sie pierwszy schodek jesli doloze na parterze i ostatni jesli doloze na piętrze. Dołożenie styropaniu na dole to dla mnie niski koszt bo mam tylko 35m2 uzytkowej, reszta to garaz. Problemem sa tylko drzwi.

Według speca od ogrzewania i ociepleń z którym rozmawialem 10cm pod podlogowka jest wystaczające, 8cm tez powinno styknać. Według niego zwiększenie izolacji cieplnej od podłogi nawet dwukrotnie spowoduje tylko niewielkie oszczednosci typu 1-2%. Dał mi nawet jakies wyliczenia dla innego domu i tam rzeczywiście zmiany izolacji od podłogi miały znikomy wpływ, 10 razy większe oszczedności generowała wentylacja mechaniczna z reku i sporo tez okna z 3 szybami i ciepłym montażem.

Styropian na elewacji bedzie 20cm.

http://fotoo.pl//out.php?i=1066781_fun1.jpg

http://fotoo.pl//out.php?i=1066782_fun2.jpg

http://fotoo.pl//out.php?i=1066783_fun3.jpg

Edytowane przez dwiecegly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...