Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

wyszło mi z projektu zapotrzebowanie na energię 6 700 khw (płyta fundamentowa, WM z reku, brak kominów),

 

przy takich parametrach najlepszym rozwiązaniem będzie PC 9 KW?

 

Czy ktoś ma z Was klimakonwektor? Można to połączyć z PC?

 

Jakie masz izolacje faktycznie? Podłoga, ściany, dach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wyszło mi z projektu zapotrzebowanie na energię 6 700 khw (płyta fundamentowa, WM z reku, brak kominów),

 

przy takich parametrach najlepszym rozwiązaniem będzie PC 9 KW?

 

Czy ktoś ma z Was klimakonwektor? Można to połączyć z PC?

 

Pytanie ważniejsze, jakie są straty. Jakbym miał strzelać, to bym powiedział 5,5-6kW przy takim zapotrzebowaniu (o ile wyszło to z OZC). Więc 9kW pompa może być "nieco" przesadzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przed budową jestem

Planowane izolacje:

- podłoga - 15 cm pod PF + 8 cm nad lub 12 cm +10 cm

- ściany 15 cm (ale będzie więcej chyba)

- dach - wełna 33 cm

- WM z reku + fixy na parterze

 

Gdzie szukać tych strat ciepła? o Jakie dane chodzi? (załącznik)

 

Te 6 700 kwh to na jaką energię? Całkowitą, do ogrzewania? Jaką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w jaki sposób połączyć prostokątne kratki nawiewne z kanałem spiro? Instalacja prowadzona jest wzdłuż obwodu domu, czy konieczne jest połączenie trójnika+skrzynki rozprężnej? Niestety nie mogę kratek zamienić na te specjalne przystosowane do mocowania na kanałach spiro. Czy jest ktoś w stanie mi wyjaśnić w prosty sposób jak to najlepiej wykonać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam dylemat jakie ogrzewanie wybrać. Wiosną ruszam z budową domu parterowego o powierzchni użytkowej 90 m2, plus garaż i kotłownia - razem 118 m2.

 

Wariant I - ogrzewanie - piec na ekogroszek (trzy funkcyjny)

 

Wariant II - ogrzewanie - gaz plus kominek z płaszczem wodnym.

 

Koszt wariantu II jest nieporównywalnie większy niż wariantu I ale komfort nieporównywalny. Nie mam natomiast pojęcia jak będzie to wyglądało w opłatach za ogrzewanie,

czy ktoś z Państwa mógłby mi doradzić w tej sprawie.

Nadmienię, że dom będzie ocieplony styropianem 15cm, będą okna 3 szybowe i wentylacja mechaniczna, podłogówka na całej powierzchni użytkowej.

Edytowane przez Adas80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

mam dylemat jakie ogrzewanie wybrać. Wiosną ruszam z budową domu parterowego o powierzchni użytkowej 90 m2, plus garaż i kotłownia - razem 118 m2.

 

Wariant I - ogrzewanie - piec na ekogroszek (trzy funkcyjny)

 

Wariant II - ogrzewanie - gaz plus kominek z płaszczem wodnym.

 

Koszt wariantu II jest nieporównywalnie większy niż wariantu I ale komfort nieporównywalny. Nie mam natomiast pojęcia jak będzie to wyglądało w opłatach za ogrzewanie,

czy ktoś z Państwa mógłby mi doradzić w tej sprawie.

Nadmienię, że dom będzie ocieplony styropianem 15cm, będą okna 3 szybowe i wentylacja mechaniczna, podłogówka na całej powierzchni użytkowej.

Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz uważając,że wariant I jest tańszy niż wariant II.

Uzywales kalkulatora ? Nie sądzę :)

Aczkolwiek w tym domu oba w/w warianty są drogie.

Są inne warianty i to znacznie tańsze.

Poglowkuj,użyj rozumu i kalkulatora i samo Ci wyjdzie.

W tajemnicy Ci zdradzę,że wariant I w tym domu będzie najdroższa opcja.

Reszta należy do Ciebie :)

 

Poza tym jak nie masz pojęcia ile dany wariant będzie wyglądał pod względem opłat za ogrzewanie w Twoim domu to co ty chcesz osiągnąć swoim pytaniem ? Zastanawiałeś się czy tak bezmyślnie rzuciles pytanie ?

Postawą jest wiedza ile Twój dom zuzyje energii na ogrzewanie a tym samym ile zapłacisz za tą energię. Wtedy można porównywać i wybierać. Tego nie wiesz czyli nie możesz nic na tą chwilę wybrać.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie to może mi podpowiesz jak mam to policzyć i dobrać odpowiednie ogrzewanie,

nie napisałem, że podłoga ma być ocieplona styropianem 20cm, a strop będzie żelbetonowy z ocieplenie również 20 cm (2*10cm na przekładkę).

 

nie mam pojęcia jakie jest zapotrzebowanie na energię i nie mam pojęcia jak to policzyć , więc dlatego proszę o podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jeśli masz doświadczenie w tym temacie to może mi podpowiesz jak mam to policzyć i dobrać odpowiednie ogrzewanie,

nie napisałem, że podłoga ma być ocieplona styropianem 20cm, a strop będzie żelbetonowy z ocieplenie również 20 cm (2*10cm na przekładkę).

 

nie mam pojęcia jakie jest zapotrzebowanie na energię i nie mam pojęcia jak to policzyć , więc dlatego proszę o podpowiedź.

Po pierwsze,zgłoś się do najbliższego audytora energetycznego który wyliczy Ci zużycie energii na ogrzewanie czyli zrób OZC.

Po drugie znając już to zużycie energii przelicz to sobie na PLN ile zapłacisz za ogrzewanie grzejąc wirtualnie każdym sposobem,czy to węglem czy drewnem czy gazem czy prądem czy pompą ciepła czy pelletem ponieważ znany jest koszt wytworzenia jednostki energii z w/w. Oczywiście biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji.

Po trzecie,znając ile zapłacisz za ogrzewanie przez w/w wybierasz najtańszy i najbardziej optymalny system grzewczy.

Po czwarte,jestem pewny,że wtedy zrezygnujesz z zasyfiania okolicy syfem z komina bo dla Ciebie będzie to bardzo drogie rozwiązanie a Tobie chodzi chyba o koszty a nie o zboczenie babrania się w syfie węglowym ?

 

No chyba,że masz jakąś schizę na wegiel to sorki ;) Ale to też można leczyć ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam dylemat jakie ogrzewanie wybrać. Wiosną ruszam z budową domu parterowego o powierzchni użytkowej 90 m2, plus garaż i kotłownia - razem 118 m2.

 

Wariant I - ogrzewanie - piec na ekogroszek (trzy funkcyjny)

 

Wariant II - ogrzewanie - gaz plus kominek z płaszczem wodnym.

 

Wariant I trzy funkcyjny ?

CO, CWU i co trzecie - spalanie śmieci ???

 

Sprzedaję kotły, ale zdecydowanie proponuję rozwiązanie dwu funkcyjne, czyli klimatyzator kanałowy z funkcją powietrznej pompy ciepła - jest w porównaniu z innymi tani w montażu, eksploatacji a dodatkowo także chłodzi latem a nie tylko grzeje.

 

CWU grzane prądem w 2 taryfie w zasobniku 200 litrów.

 

Wszystko podobnie bezobsługowe.

 

Posprawdzaj ceny urządzeń i zauważ, że pompa p-w, które Arturo72 promuje jak może jest kilkukrotnie droższa od pompy p-p [klimatyzatora] pomimo bardzo podobnej budowy [porównując urządzenia tej samej klasy] a do tego potrzebuje instalacji hydraulicznej i podłogówki lub klimakonwektorów co kosztuje więcej niż kanały nadmuchowe i anemostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz doświadczenie w tym temacie to może mi podpowiesz jak mam to policzyć i dobrać odpowiednie ogrzewanie,

nie napisałem, że podłoga ma być ocieplona styropianem 20cm, a strop będzie żelbetonowy z ocieplenie również 20 cm (2*10cm na przekładkę).

 

nie mam pojęcia jakie jest zapotrzebowanie na energię i nie mam pojęcia jak to policzyć , więc dlatego proszę o podpowiedź.

 

Dom musisz dobrze zaizolować i zrobić szczelny. 20 cm w podłodze 20 ściany i powiedzmy 35 cm w dachu (powiedzmy wełny) to naprawdę dobra izolacja. Taki domek ma małe potrzeby i możesz do niego zainstalować tanie systemy odopowiedzialne za ogrzewanie. Ja w żaden sposób nie pchałbym się w gaz ani węgiel. Poczytaj może tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245598-Czym-sie-ogrzewac-Wyniki-OZC&p=7061326#post7061326

 

Moja rada, idź w grzanie prądem i masz opcji kilka:

 

1. Pompa ciepła powietrze - woda.

2. Pompa ciepła powietrze-powietrze (chłodzenie/grzanie) w tandemie z grzejnikami/kablami/maty/folie jak kto woli. - to mój ulubiony system.

3. Same grzejniki czy kable/maty/folie (ale w tym przypadku lepsza izolacja).

 

Grzanie prądem drogie nie musi być a bywa i tańsze. Nie wspomne że instalacyjnie można to zrobić za "grosze". Poczytaj wątek o tych co ogrzewają się chociażby COP 1: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!&p=7061490#post7061490

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom musisz dobrze zaizolować i zrobić szczelny. 20 cm w podłodze 20 ściany i powiedzmy 35 cm w dachu (powiedzmy wełny) to naprawdę dobra izolacja. Taki domek ma małe potrzeby i możesz do niego zainstalować tanie systemy odopowiedzialne za ogrzewanie. Ja w żaden sposób nie pchałbym się w gaz ani węgiel. Poczytaj może tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245598-Czym-sie-ogrzewac-Wyniki-OZC&p=7061326#post7061326

 

Moja rada, idź w grzanie prądem i masz opcji kilka:

 

1. Pompa ciepła powietrze - woda.

2. Pompa ciepła powietrze-powietrze (chłodzenie/grzanie) w tandemie z grzejnikami/kablami/maty/folie jak kto woli. - to mój ulubiony system.

3. Same grzejniki czy kable/maty/folie (ale w tym przypadku lepsza izolacja).

 

Grzanie prądem drogie nie musi być a bywa i tańsze. Nie wspomne że instalacyjnie można to zrobić za "grosze". Poczytaj wątek o tych co ogrzewają się chociażby COP 1: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!&p=7061490#post7061490

 

W opcji 2 jakie modele urządzeń Byś polecił do około 120 m2 powierzchni grzania w dobrze zaizolowanym nowym domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy dobrze zaizolowany u Ciebie ? :)

 

Półka urządzeń średnia czy wysoka?

 

Według przesłanej charakterystyki energetycznej projekt mojego domu ma roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania - 7096 kWh/rok a na energię użytkowa do przygotowania - 2408 kWh/rok lecz napewno dam grubsze pustaki lub/i grubszy styropian i wełna do poddasza....Podłogi i strop też lepiej zaizoluje....tak, że mam nadzieje zejść połowę z aktualnego zapotrzebowania...

 

Pólka urządzeń- aby długo działała i bez kosztownych napraw...na poczatku myślałem o zwykłym piecu na paliwo stałe i może kominku z PW lecz czytając FM dłużej już nie wiem co wybrać za system ogrzewania...nie wiem jak można mieszkać w domu ogrzewanym prądem(pompy ciepła, klimatyzatory)?

Czy aby napewno to jest tak energooszczędne i trwałe/niepsujące się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Według przesłanej charakterystyki energetycznej projekt mojego domu ma roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania - 7096 kWh/rok a na energię użytkowa do przygotowania - 2408 kWh/rok lecz napewno dam grubsze pustaki lub/i grubszy styropian i wełna do poddasza....Podłogi i strop też lepiej zaizoluje....tak, że mam nadzieje zejść połowę z aktualnego zapotrzebowania...

 

Pólka urządzeń- aby długo działała i bez kosztownych napraw...na poczatku myślałem o zwykłym piecu na paliwo stałe i może kominku z PW lecz czytając FM dłużej już nie wiem co wybrać za system ogrzewania...nie wiem jak można mieszkać w domu ogrzewanym prądem(pompy ciepła, klimatyzatory)?

Czy aby napewno to jest tak energooszczędne i trwałe/niepsujące się?

Czyli jak dasz lepszą izolację to zejdziesz ze zużyciem energii na ogrzewanie do ok.6000kWh.

Co to oznacza ? Oznacza to tyle że za sezon grzewczy grzejac kociolkiem elektrycznym za 2,5tys.zl za ogrzewanie za sezon grzewczy zapłacisz ok.1800zl a gdybyś zdecydował się na pompę za ok.20tys.zl zapłacisz 600zł.

Teraz odpowiedz sobie po co ci komin i kotłownia i kocioł na węgiel i sam węgiel w nowym domu i kominek z PW i ile to będzie razem kosztowało.

Czujesz to,że to głupota ?

 

Wielu ludzi na forum ogrzewa prądem i pompami. Poczytaj i pomysl i policz.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według przesłanej charakterystyki energetycznej projekt mojego domu ma roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania - 7096 kWh/rok a na energię użytkowa do przygotowania - 2408 kWh/rok

Czyli 9,5 MWh/rok Stosunkowo niewiele. Przy PC zapłacisz 900 zł/rok przy, mizernym jak na obecne zimy, COP 3. Czyli pewnie ze 2500 zł samym prądem przy stosunkowo niskich kosztach instalacyjnych.

 

lecz napewno dam grubsze pustaki lub/i grubszy styropian i wełna do poddasza....Podłogi i strop też lepiej zaizoluje....tak, że mam nadzieje zejść połowę z aktualnego zapotrzebowania...

Połowę to raczej wątpliwe abyś zjechał przy takich w zasadzie kosmetycznych modyfikacjach. Ale te 1-1.5MWh może się udać.

 

Pólka urządzeń- aby długo działała i bez kosztownych napraw...na poczatku myślałem o zwykłym piecu na paliwo stałe i może kominku z PW lecz czytając FM dłużej już nie wiem co wybrać za system ogrzewania...nie wiem jak można mieszkać w domu ogrzewanym prądem(pompy ciepła, klimatyzatory)?

Czy aby napewno to jest tak energooszczędne i trwałe/niepsujące się?

Przy takim zapotrzebowaniu i parametrach domu to wystarczy Ci biokominek :p bo pewnie wyjdzie potrzeba mocy 4kW na największe mrozy, a w przeciętny dzień ze 2kW. Zapomnij o piecu na paliwo stałe czy kominku (o ile ma służyć do ogrzewania, a nie ma być klimatycznym dodatkiem), bo będą z tego same kłopoty. Jeśli chodzi o urządzenia, szczególnie PC, to jest nic innego jak lodówka większej mocy. Reperuje to każdy chłodnik bez większych kłopotów i w zasadzie jedyne co się może zepsuć to sprężarka, albo rozszczelnić układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam konfigurator systemu grzewczego firmy Viessmann !

 

Jest to łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać urządzenia firmy Viessmann, dla nowych i modernizowanych budynków. Wynik doboru, to propozycje konkretnych rozwiązań, z ich cenami i podstawowymi danymi technicznymi. Za pomocą konfiguratora można również negocjować cenę zakupu wybranego urządzenia, przez wysłanie zapytania ofertowego.

 

SPAM

Edytowane przez panfotograf
SPAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kolego, pomyśl o kosztach inwestycyjnych w:

 

kominy, ewentualne doprowadzenie gazu (jeśli gaz jest opcją), mapki, wykonanie itd. Jak to zliczysz to narobi się nieco złotówek.... Dom dobrze zaizoluj i wrzuć dobrze dobrany system. Węgiel w ciepłym domu to tragedia jest. Widzisz też że już gdzieniegdzie zakazują opalania węglem, a obsługa... Ja mam słabo izolowany dom z 5 cm w podłodze a dzięki mojej kanałówce grzeję teraz taniej 2 razy niż jak miałem gaz! Generalnie przetestowałem nie jeden rodzaj grzania czy izolacji itd. Mój cel jest prosty, zweryfikować i dobrze wybrać a nie wciskać ludziom kitu i problemów. Na błędach i doświadczeniach człowiek dużo potrafi się nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...